Do 25 października był czas na zawarcie umowy na zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK) z instytucjami finansowymi.

Ponad tysiąc pracodawców, zatrudniających łącznie ponad pół miliona pracowników, podpisało z Grupą PZU umowy na zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi - poinformował prezes PZU Paweł Surówka. PZU w komunikacie podało, że wśród firm, które zdecydowały się na współpracę z PZU jest PKN Orlen - zatrudniająca kilkanaście tysięcy pracowników, Grupa Energa, Coca-Cola, PKP Intercity, Orbis, Polskie Radio, Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol, Wittchen i Vistula.
- Zależy nam, by zdjąć z pracodawców ciężar jak największej liczby obowiązków związanych z PPK. Dlatego m.in. uruchomiliśmy bezpłatny internetowy serwis e-PPK służący do zawierania umów o zarządzanie i prowadzenie PPK oraz do bieżącej obsługi Planów" – przekazał Pałac. Dodał, że celem Grupy PZU jest również zachęcanie Polaków do oszczędzania i budowanie w ten sposób polskiego kapitału.

Czytaj: Firmy od lipca mają informować o PPK>>
 

Ostatecznie statystyki dotyczące liczby umów będą znane, gdy minie termin na zgłaszanie podpisanych umów do ewidencji PPK. - Proces rejestracji firm przebiegł bardzo sprawnie. Dziękujemy za efektywną współpracę zarówno pracodawcom, jak i instytucjom finansowym - napisano w komunikacie PFR.

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie w styczniu br., od 1 lipca tego roku, jako pierwsze do systemu wchodzą największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i wdrożenie PPK, zakłada, że systemem docelowo obejmie 7-8 mln osób.