Dokumenty wrzucone bez pokwitowania do skrzynki to problem urzędu, nie obywatela

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Nie wszyscy ubiegający się o pomoc finansową z tarcz antykryzysowych ją otrzymali. ZUS twierdzi, że nie dostał od nich wniosków i wydał decyzje odmowne. Tymczasem osoby te konsekwentnie wskazują, że wrzuciły wnioski do skrzynki, ale z uwagi na tę formę, nie mają pokwitowania. Zdaniem prawników ryzyko takiego składania pism obciąża urząd, a nie obywatela.

27.10.2021

SA: Niskie kwalifikacje pracownika nie świadczą o pozorności umowy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczen Społecznych twierdził, że zatrudnienie menedżera do spraw marketingu było fikcyjne i ukierunkowane na nabycie przez niego uprawnień do świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Okoliczności, które miały na to wskazywać, to niskie kwalifikacje pracownika, wygórowane wynagrodzenie i brak działu marketingu w firmie. Sądy jednak nie uznały tych argumentów.

25.10.2021

Lepiej siedzieć na L4 niż jeździć autem do pracy?

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Według danych przedstawionych przez GUS w ostatnim roku ceny paliw podskoczyły blisko o 30 proc. Stawki za LPG przebiły w Polsce rekordową granicę i wynoszą obecnie ponad 3 zł za litr. Tak drastyczne wzrosty cen paliw mogą wpłynąć na obniżenie frekwencji wśród nisko opłacanych pracowników w zakładach produkcyjnych – pisze Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy.

16.10.2021

Rodzice dzieci chorych onkologicznie nie mają co liczyć na szczególne względy

Ubezpieczenia społeczne

Rodzice dzieci chorych onkologicznie mogą korzystać ze świadczenia pielęgnacyjnego, dodatkowych urlopów wychowawczych, zasiłków pielęgnacyjnych, dodatków do zasiłków rodzinnych z tytułu kształcenia i rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych bądź możliwości uzyskania świadczeń z opieki społecznej. Funkcją zasiłku opiekuńczego nie jest stworzenie specjalnych możliwości zapewnienia opieki dziecku z tytułu jego długotrwałej choroby czy niepełnosprawności – twierdzi MRiPS.

16.10.2021

Po śmierci chorego dziecka rodzic traci świadczenie pielęgnacyjne, ale zasiłku dla bezrobotnych od razu nie dostanie

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Rodzice lub opiekunowie niepełnosprawnych dzieci lub osób dorosłych muszą oddać świadczenie pielęgnacyjne po śmierci osoby, na którą to świadczenie pobierali. W ten sposób wielu z dnia na dzień zostaje bez środków do życia. Według resortu rodziny, mogą wystąpić o zasiłek dla bezrobotnych. Tyle, że nawet jeśli będą mieli do niego uprawnienia i zarejestrują się jako bezrobotni, to pieniądze i tak dostaną w następnym miesiącu.

15.10.2021

Senat odrzucił, Sejm przywraca ustawę wprowadzającą zmiany w 500 plus

Samorząd terytorialny Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Sejm odrzucił w czwartek sprzeciw Senatu wobec zmian w programie "Rodzina 500 plus". Nowelizacja przewiduje, że obsługą programu 500 plus będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych a nie - jak obecnie - samorządy. Wnioski mogą być składane tylko drogą elekytroniczną, a pieniądze będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego..

14.10.2021

ZUS: Rośnie liczba osób pracujących i firm

Ubezpieczenia społeczne

Liczba osób ubezpieczonych zarejestrowanych w ZUS na koniec września 2021 roku wynosiła 15,69 mln i była wyższa o 212,2 tys. w stosunku do lutego 2020 roku, a o 55,1 tys. - w stosunku do sierpnia br. We wrześniu było o 55 tys. więcej zatrudnionych w Polsce niż miesiąc wcześniej. Łącznie składki do ZUS płaci obecnie prawie 15,7 mln osób.

13.10.2021

BCC: Przed nowymi rozwiązaniami w Strategii Demograficznej warto ocenić te istniejące

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W Prognozie Ludności na lata 2014-2050 GUS przewiduje się, iż w 2050 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 33 950,6 tys. osób. Od 1990 roku współczynnik dzietności (TFR) dla Polski uzyskuje wartość poniżej 2.1, co oznacza brak zastępowalności pokoleń. Dlatego pominięcie w Strategii Demograficznej 2040 rozwiązań z zakresu polityki senioralnej i kwestii wieku emerytalnego budzi wątpliwości – twierdzi BCC.

12.10.2021

Dla jednych subwencja mimo kontroli ZUS, innym zabrana bez prawomocnej decyzji

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza finansowa

Polski Fundusz Rozwoju odrzucił wnioski 2324 firm o wsparcie z tarczy finansowej 2.0, bo zgłosiły do ZUS pracowników z mocą wsteczną. 418 z nich poprosiło o dodatkową weryfikację. Dzięki niej wnioski 257 firm rozpatrzono pozytywnie, bo pozytywna była opinia ZUS. Zdaniem prawników, nieprecyzyjny regulamin sprawia, że jednym PRF odmawia pomocy bez prawomocnej decyzji, a innym umarza subwencję.

12.10.2021

Miesięczne vacatio legis - już nie przy tej "produkcji" prawa

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Sejm potrzebował zaledwie dwóch tygodni na uchwalenie podatkowego Polskiego Ładu. W ostatecznej wersji to... 277 stron nowego prawa. Tempo pracy było zawrotne, a rządzący nie ukrywali, że chcą zdążyć z ogłoszeniem go do 30 listopada, by mogło wejść w życie z początkiem nowego roku. Zdaniem prawników czas zweryfikować wprowadzoną 30 lat temu przez Trybunał Konstytucyjny zasadę miesięcznego vacatio legis.

06.10.2021

Rzecznik generalny TSUE: Wykluczenie pracowników domowych z zasiłków dla bezrobotnych sprzeczne z prawem UE

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Przepisy prawne, które wykluczają pracowników domowych w Hiszpanii z kręgu beneficjentów zasiłków dla bezrobotnych w sytuacji, gdy w skład tej kategorii pracowników wchodzą prawie wyłącznie kobiety, są sprzeczne z prawem Unii – uważa Maciej Szpunar, rzecznik generalny. Jego zdaniem, stanowi to dyskryminację pośrednią ze względu na płeć, u podstaw której nie leżą uzasadnione cele, które nie są związane z jakąkolwiek dyskryminacją ze względu na płeć.

02.10.2021

ZUS odbierze świadczenia z odsetkami. To nie pomoże pracodawcom

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Nowelizacja ustawy z 18 września 2021 r. daje ZUS-owi prawo do tego, by wystąpić o zwrot nienależnego świadczenia wraz z odsetkami, które pobierane są nie od momentu wydania decyzji, a od momentu rozpoczęcia pobierania pieniędzy. W praktyce będzie to przepis martwy, który nie pomoże pracodawcom i nie ukarze pracowników notorycznie wyłudzających zasiłki - pisze Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy.

02.10.2021

Pandemia wpływa na poprawę kondycji FUS

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W sierpniu 2021 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał emeryturę prawie 6 mln osób. To spadek liczby świadczeniobiorców o 28,2 tys. osób w porównaniu do grudnia 2020 r. spowodowany nadmiarowymi zgonami. Zdaniem prawników, mniejsza liczba emerytów oznacza jednak, że ZUS będzie potrzebował mniejszej dotacji z budżetu państwa na obsługę wydatków FUS. I to prawie o 1 mld zł.

01.10.2021

ZUS: Do 30 września można składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne i ponieśli straty z powodu pandemii COVID-19, mogą złożyć wniosek o zwolnienie z opłacania składek. Na taką ulgę mogą też liczyć piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

29.09.2021

ZUS może żądać zwrotu nienależnych świadczeń na podstawie niekonstytucyjnego przepisu

Ubezpieczenia społeczne

Płatnicy składek powinni się mieć na baczności. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może bowiem dochodzić od nich zwrotu źle obliczonych i wypłaconych pracownikom świadczeń. Jest to rozszerzenie katalogu świadczeń, których zwrotu może dochodzić ZUS - i to bez okresu ich przedawnienia, a na dodatek z odsetkami. Zdaniem prawników, przepis jest niekonstytucyjny.

28.09.2021

ZUS zapyta sąsiada i biuro podróży o osobę na L4

Ubezpieczenia społeczne RODO

ZUS może żądać zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, i to z odsetkami. Jest to możliwe, jeżeli w okresie ich pobierania dana osoba pracowała zarobkowo lub wykorzystywała zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem. Prawnicy ostrzegają: mając podstawę prawną do żądania zwrotu, ZUS może zacząć ścigać tych, którzy na L4 remontowali dom albo wyjechali na wakacje. O to, co robi osoba na L4, będzie nawet mógł zapytać... sąsiada.

27.09.2021

ZUS rośnie w siłę i ułatwia sobie życie kosztem ubezpieczonych

Ubezpieczenia społeczne

Nie sposób wymienić wszystkich niekorzystnych dla ubezpieczonych przepisów, które już weszły albo dopiero wejdą w życie. Od 1 stycznia 2022 roku nie będzie np. już możliwości przeliczania podstawy wymiaru emerytury przez pracujących emerytów ze starego systemu raz na kwartał, a osoby na rencie i jednocześnie pracujące, stracą prawo do aktualizacji kwoty bazowej. Nie brakuje za to przepisów korzystnych dla ZUS.

24.09.2021

Prace nad reformą systemu orzecznictwa w sprawie niepełnosprawności trwają. Kiedy się zakończą – nie wiadomo

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Prowadzone są prace analityczno-legislacyjne nad koncepcją utworzenia jednolitego systemu orzecznictwa o niepełnosprawności – poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. To reakcja resortu na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich, który poprosił o informacje na temat aktualnego stanu prac nad reformą systemu orzecznictwa wraz z terminem jej zakończenia.

23.09.2021

Rolnik już nie wypadnie z KRUS, gdy obejmie go powszechne ubezpieczenie

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Rolnik lub domownik podlegający ubezpieczeniu społecznemu w pełnym zakresie z mocy ustawy, który zostanie objęty innym ubezpieczeniem społecznym z tytułu np. pełnienia czynnej służby wojskowej, „nie wypadnie” już z ubezpieczenia społecznego rolników – przewiduje projekt nowej ustawy. Będzie też renta rolna za staż pracy.

23.09.2021

ZUS przyzna nienależne świadczenie, a po latach odbierze z odsetkami

Prawo cywilne Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Osoby, którym ZUS wypłaca zasiłki chorobowe, macierzyńskie albo przyznał im rentę lub wcześniejszą emeryturę, nie powinny spać spokojnie. Bo to, że dziś dostają pieniądze nie oznacza wcale, że te świadczenia im się należą. ZUS może choćby za pięć lat zażądać ich zwrotu, i to z odsetkami, liczonymi od ich wypłaty, a nie od wydania decyzji o zwrocie. Łatwiej też skorzysta z egzekucji komorniczej w takiej sprawie.

22.09.2021