Dla kogo emerytura po zmarłym – kiedy przysługuje i jakie są terminy

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Po śmierci osoby będącej na emeryturze lub rencie, ustaje prawo do wypłaty świadczenia. Listonosz, który przynosi emeryturę osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

22.11.2023

W okresie od stycznia do września 2023 r. do ZUS zgłoszono przeciętnie 4,9 tys. niań

Ubezpieczenia społeczne

We wrześniu 2023 r. było tylko 4,1 tysiąca legalnie zatrudnionych niań, które podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu sprawowania opieki nad dziećmi do lat 3 na podstawie umowy uaktywniającej – wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od kilku lat ich liczba systematycznie spada. W okresie od stycznia do grudnia ub.r. było ich przeciętnie 4,9 tys., podczas gdy w analogicznym okresie roku 2021 r. – 5,4 tysiąca. Jeszcze w 2017 r. i w 2016 r. do ZUS zgłoszonych było po 8,6 tys. osób.

21.11.2023

Nowe technologie a ochrona danych osobowych - konferencja ZUS i UODO 22 listopada 2023 r.

Ubezpieczenia społeczne Nowe technologie RODO

Zakład Ubezpieczeń Społecznych we współpracy z Urzędem Ochrony Danych Osobowych organizuje konferencję na temat ochrony danych osobowych w kontekście rozwoju technologii komunikacyjnych. Odbędzie się ona w najbliższą środę, 22 listopada 2023 r. w Centrali ZUS, w Warszawie, pod patronatem firmy Wolters Kluwer Polska. Będzie też transmitowane w serwisie YouTube na kanale Elektroniczny ZUS.

20.11.2023

Rehabilitacja kompleksowa to zmiana kwalifikacji, ale też szansa na zmianę życia

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Model kompleksowej rehabilitacji, który umożliwia osobom z niepełnosprawnością podjęcie lub powrót do pracy, pilotażowo wdrażany od 2018 r., przyniósł oczekiwany efekt, czyli stabilne zatrudnienie. Po dwóch latach od zakończenia uczestnictwa w programie pracę miało 30 proc. więcej osób niż po trzech miesiącach od jego ukończenia. Po zakończonym pilotażu PFRON ma zabezpieczone środki jeszcze na rok działania programu. W tym czasie liczy na to, że uda się na stałe realizować go na podstawie odpowiednich zapisów ustawowych.

20.11.2023

SN: Sytuacja finansowa spółki potwierdzała pozorność zatrudnienia

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Prezes zarządu został pracownikiem spółki dopiero, gdy zaistniała konieczność skorzystania przez niego ze zwolnienia lekarskiego. Pozorność zawartej umowy o pracę została potwierdzona przez słabą sytuację finansową spółki oraz okoliczność, że nie zatrudniono nikogo, kto zastąpiłby pracownika w okresach jego wielomiesięcznych nieobecności. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

20.11.2023

Dodatek za wysługę lat wlicza się do wymiaru zasiłku macierzyńskiego

Kadry w oświacie Ubezpieczenia społeczne

Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres dwunastu miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Dodatek za wysługę lat powinien być więc uwzględniony w podstawie wymiaru tego zasiłku. Pod warunkiem jednak, że pracodawca nie wypłaca go za okres pobytu na tym świadczeniu.

16.11.2023

Wraca pomysł dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców

Ubezpieczenia społeczne

Konfederacja powraca do koncepcji dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców. Projekt, który posłowie tego ugrupowania złożyli w Sejmie X kadencji, przewiduje stopniową likwidację obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne na rzecz systemu dobrowolnego. W pierwszym roku obowiązywania ustawy dobrowolność ubezpieczeń miałaby objąć mikroprzedsiębiorców, w drugim - małych i średnich, a od trzeciego - wszystkich przedsiębiorców. Prawnicy nie mają wątpliwości: projekt nie ma żadnej zalety, są tylko wady.

16.11.2023

Wyższe świadczenie pielęgnacyjne w nowym roku

Pomoc społeczna Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 roku wyniesie prawie 3 tys. zł. To wzrost o 530 zł w stosunku do 2023 roku. Jest ono waloryzowane 1 stycznia. Od nowego roku zmienią się także warunki pobierania świadczenia – będzie można pozostać na starych dotychczasowych zasadach lub zdecydować się na przejście na nowe zasady.

15.11.2023

Przez błąd systemu przedsiębiorcy są pozbawiani prawa do świadczeń opieki zdrowotnej

Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Nie wiadomo, dlaczego niektóre osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, święcą się na czerwono w systemie eWUŚ jako osoby nieubezpieczone. I to mimo, że nawet gdyby w ogóle nie opłacali składek na ubezpieczenie zdrowotne, to prawa do świadczeń opieki zdrowotnej nie tracą. Zdaniem prawników, to jest problem systemowy, który między sobą powinny wyjaśnić NFZ i ZUS a nie obarczać nim pacjentów.

13.11.2023

Dr Kurowski: Rozporządzenie o skali potrzeby wsparcia przy świadczeniu wspierającym do poprawki

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Rozporządzenie w zakresie ustalania poziomu potrzeby wsparcia powiązanego ze świadczeniem wspierającym wymaga poprawek. Choć samo świadczenie i zmiana systemu jest dobrym kierunkiem, zgodnym z Konwencją ONZ, to jednak obecny kształt przepisów może budzić wątpliwości interpretacyjne – pisze dr Krzysztof Kurowski.

13.11.2023

Będzie koniec składki zdrowotnej w wersji Polskiego Ładu

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Odejście od opresyjnego systemu podatkowo-składkowego poprzez wprowadzenie korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej przewiduje umowa koalicyjna, jaką w piątek, 10 listopada, podpisały trzy opozycyjne ugrupowania startujące w wyborach parlamentarnych 15 października 2023 r.: Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica.

10.11.2023

W okresie od stycznia do września 2023 r. ZUS przeprowadził 336,9 tys. kontroli zwolnień lekarskich

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

W III kwartale 2023 r. ZUS przeprowadził 114 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy, wydając 6,5 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków w III kw. 2023 r. osiągnęła ponad 7,1 mln zł – poinformował ZUS. Łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w III kwartale br. wyniosła ponad 43,5 mln zł, a w okresie I-IX 2023 r. – ponad 129,3 mln zł.

10.11.2023

Osoby startujące z własną firmą muszą pamiętać o założeniu profilu na PUE ZUS

Ubezpieczenia społeczne

Od 2023 roku wszyscy płatnicy składek mają obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Osoba, która dopiero startuje ze swoim biznesem, musi pamiętać o tym, by założyć konto na PUE. Należy to zrobić w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

10.11.2023

Wkrótce komornik wyegzekwuje wierzytelność online także w ZUS

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

ZUS ma założenia koncepcji automatyzacji procesu egzekucji, które zostały już uzgodnione z samorządem komorniczym – ustalił serwis Prawo.pl. Zespół legislatorów Zakładu przygotował też projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz kodeksu postępowania cywilnego i ustawy o komornikach sądowych. Projekt, który będzie konsultowany z innymi organami rentowymi, ma trafić do Sejmu X kadencji, aby ten przyjął go w pierwszym półroczu 2024 r.

10.11.2023

Rekordzista wśród płatników ma zadłużenie wobec ZUS na prawie 820 mln zł

Ubezpieczenia społeczne Finanse

Prawie 820 mln zł wyniosła na koniec lipca br. maksymalna kwota zadłużenia aktywnego płatnika. Średni dług wzrósł natomiast z 27 tys. zł do 28 tys. zł - wynika z danych ZUS. Zdaniem ekspertów, warto pomyśleć nad systemowymi ograniczeniami dla aktywnych dłużników, którzy przekraczają ustalony poziom zadłużenia. Rozłożenie należności na raty nie rozwiązuje problemu. Potrzebne są działania nie tylko w obszarze ubezpieczeń społecznych, ale i kompleksowe regulacje przeciwdziałające m.in. zatorom płatniczym.

07.11.2023

Hinc: Składka zdrowotna - powrót do starych zasad jest możliwy

Finanse publiczne PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Składka na ubezpieczenie zdrowotne musi przestać być podatkiem zdrowotnym, od którego trzeba jeszcze zapłacić podatek dochodowy. Powinna na powrót stać się składką ubezpieczeniową, która uwzględnia ekwiwalentność świadczeń – mówi Przemysław Hinc, doradca podatkowy. Jak twierdzi, nie ma przeszkód, by przywrócić ją w kształcie sprzed Polskiego Ładu, i to nawet już w rozliczeniu za rok 2023.

07.11.2023

Składka zdrowotna - łatwiej było zepsuć system, niż go teraz naprawić

Finanse publiczne PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Programy wyborcze ugrupowań politycznych, które po wyborach mają sejmową większość i będą tworzyć przyszły rząd, zawierają jednoznacznie negatywną ocenę zasad opłacania składki zdrowotnej, wprowadzonych podatkowym Polskim Ładem. Pytanie, jakie dziś zadają sobie przedsiębiorcy dotyczy nie tylko tego, jaką składkę będą płacić, ale także - od kiedy. Prawnicy nie mają wątpliwości, że naprawienie systemu nie będzie proste ani szybkie. Realnie w grę może wchodzić dopiero 2025 rok.

06.11.2023

Chaos w opisie skali oceny potrzeby wsparcia przy świadczeniu wspierającym

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Długo oczekiwane rozporządzenie, które opisuje sposób oceny poziomu potrzeby wsparcia przy staraniu się o świadczenie wspierające, napisane jest chaotycznie i niezrozumiałym, trudnym językiem. Dlatego m.in. powstaje wiele pytań i wątpliwości co do interpretacji jego przepisów. Strona społeczna ma czas do 14 listopada na konsultacje. Eksperci podkreślają, żeby z definicji nie przekreślać proponowanego rozwiązania, bo zmiany w systemie wsparcia znów mogą utknąć w miejscu.

03.11.2023

Korekta dokumentów rozliczeniowych – ważne terminy

Ubezpieczenia społeczne

Tylko do 1 stycznia 2024 roku płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast za okres od stycznia 2022 roku - w ciągu pięciu lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

02.11.2023

Przedsiębiorcy nie powinni mieć ani nadpłaty, ani dopłaty składki zdrowotnej

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

W związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za 2022 rok Krajowa Administracja Skarbowa przekazała ZUS informacje o 1,1 mln przedsiębiorców. ZUS z kolei przesłał KAS dane o około 2,5 mln przedsiębiorców – dowiedział się serwis Prawo.pl. Według MF, sam fakt wystąpienia rozbieżności pomiędzy danymi KAS a ZUS nie musi oznaczać nieprawidłowości. Zdaniem prawników, to że przedsiębiorcy mieli nadpłatę i niedopłatę jest jednak dowodem, jak bardzo nieprzygotowane były zmiany wprowadzone Polskim Ładem.

02.11.2023