Od 19 marca zasiłek macierzyński za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W środę, 19 marca 2025 r., wejdą w życie przepisy wprowadzające zasiłek macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci urodzonych o czasie, ale wymagających hospitalizacji po narodzinach, którzy skorzystają z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Miesięczny zasiłek dla ubezpieczonych, rodziców korzystających z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, będzie wynosił 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego.

18.03.2025

Wątpliwe jednoosobowe komisje orzecznicze w ZUS

Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Jednoosobowe orzekanie o niezdolności do pracy w ZUS w instancji odwoławczej budzi wątpliwości Ministerstwa Sprawiedliwości. Nie jest do niego przekonana także strona społeczna. A tak zakłada projekt ustawy, która ma zmienić organizację procesu orzeczniczego w ZUS. Orzeczenie ma być wydawane w ciągu 30 dni, ale sam Zakład zaznacza, że w rzeczywistości może to trwać dłużej i precyzuje zapisy w projekcie.

17.03.2025

Najniższa emerytura w grudniu 2024 r. wynosiła 0,02 zł. Pobierały ją 2 osoby: solidarnie kobieta i mężczyzna

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Wśród osób pobierających w grudniu 2024 r. emeryturę w wysokości niższej niż najniższa, aż 46 proc. (45,7 proc. mężczyzn i 46,1 proc. kobiet) miało emeryturę wyliczoną jedynie z kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego (nie miało odnotowanych składek) – twierdzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że osoby te nie odprowadziły ani jednej składki na ubezpieczenie emerytalne po 1998 r. Co ciekawe, brak kapitału początkowego Zakład obserwuje u 5,3 proc. (7,4 proc. ogółu mężczyzn i 4,7 proc. kobiet) emerytów pobierających w grudniu 2024 r. emeryturę w wysokości niższej niż najniższa.

16.03.2025

Projekt ustawy o dodatku dopełniającym dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy jest, ale musi poczekać

Samorząd terytorialny Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Do dodatku dopełniającego nie są uprawnione osoby z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy. Taka sytuacja różnicuje osoby często z takimi samymi niepełnosprawnościami, ale z innym czasem ich nabycia – przed osiągnięciem pełnoletniości lub już po ukończeniu 18 lat. Resort rodziny przygotował projekt ustawy o dodatku dopełniającym dla osób pobierających rentę z tytułu niezdolności do pracy, ale nie może on jeszcze zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu.

14.03.2025

Cielibała: Konieczne jest, by ZUS przeprowadzał autokontrolę swoich decyzji

Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zdarza się, że ZUS stawia przedsiębiorcom zarzuty fikcyjnego zatrudnienia pracowników w celu wyłudzenia świadczeń, bez oparcia w materiale dowodowym. Wydaje się, że zarzuty mają pasować do z góry przyjętej tezy. W efekcie chorzy pozostają często bez środków do życia i muszą czekać na orzeczenie sądu – mówi Michał Cielibała, doradca podatkowy, prezes Biurex.

14.03.2025

ZUS ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod Zakład

Ubezpieczenia społeczne Finanse

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi mailami. ZUS nie kieruje do swoich klientów drogą mailową informacji z prośbami o podanie danych wrażliwych czy o błędnym logowaniu do PUE ZUS, w których zachęca do otwierania plików lub linków - przypomina ZUS. I przestrzega, żeby w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, ani nie otwierać załączników pochodzących od oszustów.

13.03.2025

Składki emerytalno-rentowe przez cały okres opieki. Potrzebne zmiany prawne

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Ministerstwo Pracy zamierza podjąć analizę, wraz z oszacowaniem skutków finansowych ewentualnej zmiany przepisów, w sprawie wydłużenia okresu opłacania składek na ubezpieczenie społeczne dla osób pobierających świadczenia opiekuńcze. Obecnie nie prowadzi żadnych prac legislacyjnych w tym obszarze. Tymczasem opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, którzy pobierają świadczenie pielęgnacyjne, mają opłacane przez państwo składki tylko przez okres niezbędny do uzyskania okresu ubezpieczenia, co równa się najniższej emeryturze.

13.03.2025

SN: Składka zdrowotna i od renty socjalnej, i od rodzinnej

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W sytuacji równoczesnego pobierania renty rodzinnej i renty socjalnej oba świadczenia jako samoistne tytuły ubezpieczenia zdrowotnego powinny być obciążone składką na ubezpieczenie zdrowotne, stosownie do art. 82 ust. 6 i 7 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Skoro ani jedna, ani druga renta nie zostały wskazane w katalogu wyłączeń, to w sytuacji pobierania przez ubezpieczonego tych dwóch świadczeń, właściwy organ rentowy odlicza, pobiera i odprowadza składkę od każdego z tych świadczeń - taki jest sens uchwały trzech sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN.

12.03.2025

ZUS: 41 900 ojców skorzystało w 2024 r. z urlopu rodzicielskiego, a 162 300 - z urlopu ojcowskiego

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Dyrektywa work-life balance przynosi efekty i zachęca ojców do zaangażowania się w opiekę nad dziećmi. W 2024 roku aż 41 900 ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego – ponad dwa razy więcej niż w 2023 roku (19 000) i jedenaście razy więcej niż w 2022 roku (3 700) – poinformował we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Według danych Zakładu liczba panów, którzy wykorzystali swój urlop ojcowski wyniosła 162 300, co stanowi 64 proc. uprawnionych.

11.03.2025

Sąd: Niezdolność do pracy może zostać wykazana opinią biegłego

Ubezpieczenia społeczne

Niezdolność do pracy należy rozumieć jako obiektywnie istniejący stan, który uniemożliwia podjęcie pracy z przyczyn zdrowotnych, bez względu na to, czy został stwierdzony zaświadczeniem lekarskim. W sferze realizacyjnej niemożliwe jest nabycie prawa do zasiłku bez wykazania niezdolności do pracy zaświadczeniem lekarskim. Niemniej sam fakt niezdolności do pracy może zostać udowodniony innymi dowodami, np. opinią biegłego.

11.03.2025

Kwota zadłużenia wśród aktywnych płatników przez rok powiększyła się o ponad 1,5 mld zł

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse

Na koniec 2024 roku liczba zadłużonych aktywnych płatników wzrosła o prawie 2 proc. w porównaniu z 2023 rokiem. Zdaniem ekspertów zmiana ta jest dość niepokojąca. Zadłużonych pozostaje aż ok. 28 proc. płatników. Z kolei łączna kwota zadłużenia powiększyła się o ponad 1,5 mld zł, czyli o ponad 8 proc., podczas gdy liczba złożonych wniosków o układ ratalny spadła o 1,4 proc.

10.03.2025

Ustawodawca nie przestrzegał zasad poprawnej legislacji, a chce, by emeryci znali skutki prawa

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Wprowadzenie do porządku prawnego art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej stanowi przykład naruszenia szeregu standardów konstytucyjnych. Analizując orzecznictwo dotyczące tego przepisu, można zauważyć, że często pojawia się teza, iż emeryt od 6 czerwca 2012 roku, czyli od chwili ogłoszenia ustawy nowelizującej wprowadzającej art. 25 ust. 1b, powinien był wiedzieć, że stan prawny uległ zmianie i w przypadku emeryta pobierającego emeryturę wcześniejszą, emerytura przyznana mu w wieku powszechnym ulegnie obniżeniu. Z tezą tą nie sposób się jednak zgodzić – pisze dr Andrzej Hańderek.

07.03.2025

Derdziuk: Dobrowolny ZUS nie jest dobrym rozwiązaniem

Finanse publiczne Emerytury i renty Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Dobrowolny ZUS zakłada indywidualną odpowiedzialność za brak środków na starość. Bez przymusu odprowadzania składek tacy ludzie oczekiwaliby od państwa wsparcia. Owszem, żyjemy w Europie, gdzie opieka socjalna jest standardem, ale chcemy, żeby każdy był kowalem swojego losu i płacił składki, aby miał wypracowaną przez siebie emeryturę - mówi Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS, w rozmowie z Prawo.pl. Podkreśla, że osoby prowadzące działalność gospodarczą mają możliwość płacenia wyższych składek emerytalnych niż ryczałt. A ile osób to robi? Mniej niż 1 procent.

05.03.2025

Ośrodki pomocy społecznej wstrzymują wypłatę świadczenia pielęgnacyjnego

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Niektóre ośrodki pomocy społecznej uznają orzeczenia wydane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności za ostateczne, mimo, że zostały one zaskarżone do sądu. Wstrzymują wtedy wypłatę świadczenia pielęgnacyjnego. Chodzi o różną interpretację jednego z przepisów ustawy o rehabilitacji, który obowiązuje od sierpnia ubiegłego roku. Orzecznictwo nie jest jeszcze ugruntowane i nie ma jednolitej praktyki, przepisy są więc różnie interpretowane przez poszczególne ośrodki.

05.03.2025

ZUS: Już 4 mln dzieci we wnioskach o 800 plus na nowy okres świadczeniowy

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który potrwa od 1 czerwca 2025 r. do 31 maja 2026 r. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłynęło już blisko 2,6 mln takich wniosków na ponad 4 mln dzieci - poinformował ZUS we wtorek. Od daty złożenia wniosku z wymaganymi dokumentami zależy termin ustalenia prawa i wypłaty świadczenia.

04.03.2025

ZUS zastanawia się, jak oskładkować pracę platformową

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie Rynek pracy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi analizy dotyczące oskładkowania pracy platformowej - świadczonej m.in. za pośrednictwem stron internetowych czy aplikacji mobilnych - dowiedział się serwis Prawo.pl. Prawnicy nie są tym zaskoczeni - twierdzą, że w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych nie trzeba wyodrębniać takiej pracy jako nowego tytułu do ubezpieczeń. Należy natomiast precyzyjnie określić podmiot, który będzie miał obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń oraz składkowego - wiąże się to z przekazywaniem do ZUS m.in. danych o osiąganych przychodach.

04.03.2025

Wcześniejsi emeryci z innych roczników niż 1953 doczekają się rozwiązania problemu

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Możliwość ustalenia wysokości emerytury powszechnej, bez pomniejszania podstawy obliczenia emerytury o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych, o ile wniosek o emeryturę wcześniejszą został złożony przed 6 czerwca 2012 r., a prawo do emerytury powszechnej zostało ustalone decyzją ZUS po 2012 r. – przewiduje projekt ustawy, który został wpisany do rządowego wykazu prac legislacyjnych. Regulacją mają zostać objęte kobiety urodzone w latach 1954-1959 i mężczyźni urodzeni w latach 1949-1952 oraz w 1954.

03.03.2025

Jedna praca na zleceniu i tracisz ubezpieczenie zdrowotne

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Nawet incydentalna praca, choćby umowa zlecenia na kilkugodzinny wykład na uczelni, powoduje automatyczne wyrejestrowanie z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Prawnicy ostrzegają: taka jest ustawa i takie są elementy umowy, które nie podlegają negocjacjom, bo wynikają z przepisów. A jedyne co zostaje ubezpieczonym, to uważnie czytać umowy podpisywane z NFZ.

27.02.2025

Wyższy próg do świadczenia 500 plus dla osób niesamodzielnych

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

W tym roku, po marcowej waloryzacji, próg dochodowy dla świadczenia uzupełniającego wzrośnie nieznacznie o około 130 zł. Osoby uprawnione nie muszą składać nowych wniosków o świadczenie chyba że upłynął okres, na który była orzeczona niezdolność do samodzielnej egzystencji lub gdy nowy próg umożliwia uzyskanie świadczenia. Wzrost progu dochodowego może bowiem oznaczać, że ze świadczenia skorzysta więcej osób.

26.02.2025

Uzupełniający urlop macierzyński nie dla każdej matki lub ojca wcześniaka?

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Trzeba usunąć z przepisów dolne ograniczenie wagi urodzeniowej dziecka, bo matki lub ojcowie wcześniaków nie będą kwalifikowali się w ogóle do dodatkowego urlopu macierzyńskiego - alarmują czytelnicy. Obawiają się, że gdy 19 marca 2025 r. wejdą w życie zmienione przepisy Kodeksu pracy, wpisane do nich 1000 g masy urodzeniowej dziecka będzie rodziło problemy dla rodziców wcześniaków.

26.02.2025