Podróż służbowa to także wyjazd do miejscowości zamieszkania

Prawo pracy

Wyznacznikiem „terytorialnym” kwalifikowania wyjazdu jako podróży służbowej jest fakt wyjazdu poza punkt czy obszar będący stałym miejscem pracy. Jeżeli celem wyjazdu jest miejscowość zamieszkania, która leży poza miejscem pracy, to wyjazd ten jest podróżą służbową i musi być jako taka rozliczony. Jedyną odrębnością jest brak prawa do diety (o ile jest to wyjazd krajowy) oraz brak prawa do świadczeń noclegowych.

22.05.2023

ZUS otwarty dla płatników składek w sobotę 20 maja

Ubezpieczenia społeczne Finanse

W najbliższą sobotę, 20 maja 2023 roku, w godzinach od 9:00 do 14:00 eksperci ZUS będą udzielać informacji osobom prowadzącym pozarolniczą działalność, które do 22 maja br. muszą dokonać rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. Na stronie internetowej Zakładu można też sprawdzić, które oddziały ZUS będą pracowały.

19.05.2023

Kto ma prawo do dodatkowej przerwy od pracy, wliczanej do czasu pracy?

Prawo pracy Prawo europejskie

Pracodawcy nie wiedzą, czy przy ustalaniu prawa pracownika do dodatkowej, co najmniej 15-minutowej przerwy, gdy dobowy wymiar jego pracy jest dłuższy niż 9 godzin pracy, liczy się zaplanowany czas pracy, czy ten realnie przepracowany. Ustawodawca tego nie doprecyzował, przez co na rynku funkcjonują dwa sprzeczne stanowiska. Tymczasem od odpowiedzi na to pytanie zależy, czy przerwa będzie stosowana powszechnie, czy tylko w niektórych systemach czasu pracy, np. w równoważnym czasie pracy.

19.05.2023

Budownictwo XXI wieku tematem konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy

Prawo pracy BHP

Do 8 czerwca 2023 roku można przesyłać prace do tegorocznej edycji konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy pt. „Budownictwo XXI wieku”. Do udziału w konkursie zostali zaproszeni artyści plastycy, studenci i absolwenci uczelni plastycznych i studiów artystycznych w kraju i z zagranicy.

18.05.2023

Pracownik musi być lojalny, a szef może dmuchać na zimne

Prawo pracy

Pracodawca nie może ponosić kary za to, że jego menedżerowie szybko reagują na współpracę swoich handlowców z konkurencyjnym sprzedawcą. Usprawiedliwia to dyscyplinarne wyrzucanie nielojalnych podwładnych nawet wtedy, gdy firma jeszcze nie poniosła szkody związanej z ich działaniami. Tak wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi z 17 kwietnia 2023 r.

18.05.2023

Będą zmiany w rozporządzeniu o zasiłkach z ubezpieczenia społecznego

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Resort rodziny zmienia kolejne rozporządzenie po wejściu w życie noweli Kodeksu pracy z 9 marca 2023 r. Tym razem kolej przyszła na przepisy dotyczące m.in. dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego. MRiPS dostosowuje przepisy wykonawcze do ustawy, która umożliwia korzystanie z urlopu rodzicielskiego w dowolnym terminie.

17.05.2023

Do 18 maja można składać do ZUS wnioski w konkursie na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy

Prawo pracy BHP

Trwa nabór wniosków w konkursie dla płatników składek na projekty w zakresie poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy. Na ten cel ZUS przeznaczył łącznie 100 mln zł. Wnioski można składać do 18 maja 2023 roku. Projekty dotyczyć mogą m.in. zakupu maszyn, urządzeń i sprzętu chroniącego przed hałasem i drganiami mechanicznymi, promieniowaniem elektromagnetycznym, urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości.

17.05.2023

Rusza nabór wniosków do kolejnego konkursu poprawy warunków pracy

Prawo pracy BHP Niepelnosprawność

Już można zgłaszać propozycje rozwiązań skierowanych na poprawę stanu bezpieczeństwa pracy i ochronę zdrowia pracowników do Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy. Udział w nim mogą wziąć pracodawcy i pracownicy reprezentujący każdy rodzaj przedsiębiorstwa. Także uczelnie, instytuty naukowe, instytucje i organizacje – wszyscy, którzy działają na rzecz podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy i jakości życia w pracy.

17.05.2023

Jawność wynagrodzeń - większość Polaków za "widełkami" w ofertach

Rynek Prawo pracy Rynek pracy

Aż 89 proc. badanych uważa, że w każdym ogłoszeniu o pracę powinny być widełki wynagrodzenia, a 87 proc. ankietowanych przewiduje, że obowiązek podawania widełek pozytywnie wpłynie na rynek pracy – wynika z najnowszego badania portalu LiveCareer na temat jawności wynagrodzeń. Tylko 27 proc. respondentów przyznało, że gdy ostatnio aplikowało do pracy, widełki były podanie w ogłoszeniu.

17.05.2023

Rodzice tracą uprawnienia, bo nie wiedzą, o co mogą wnioskować

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Dziś mija ostatni dzień na złożenie wniosku o wypłatę zasiłku macierzyńskiego na nowych zasadach. Pracownicy - rodzice, którzy tego nie zrobią, będą otrzymywali niższe świadczenie i to przez cały okres zasiłkowy. Zdaniem prawników, nie dość, że przepisy przejściowe, które to regulują, zostały napisane pod ZUS, to jeszcze termin na złożenie wniosku był bardzo krótki, a resort rodziny nie zadbał o poinformowanie ubezpieczonych.

17.05.2023

Jest nowy wzór świadectwa pracy - rozporządzenie opublikowane

Prawo pracy

Mimo że od ważnych zmian w kodeksie pracy dotyczących m.in. okazjonalnej pracy zdalnej minął już ponad miesiąc, to Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej dopiero teraz wydało rozporządzenie dostosowujące świadectwo pracy do ostatnich nowelizacji. Od 23 maja znajdą się w nim informacje o wykorzystaniu w danym roku dni zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, urlopu opiekuńczego oraz okazjonalnej pracy zdalnej.

16.05.2023

Spółki z udziałem cudzoziemców odpowiedzią na brak możliwości zalegalizowania ich pracy

Prawo pracy

Zakładanie spółek, w których akcjonariuszami lub udziałowcami są cudzoziemcy wykonujący na rzecz tej spółki powtarzające się świadczenie niepieniężne, to najnowszy pomysł na rozwiązanie problemów z zalegalizowaniem pracy obcokrajowców w Polsce. Nie ma mowy o pracy i w konsekwencji – nie ma składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. A jeśli cudzoziemiec nie jest w naszym kraju rezydentem, to nie zapłaci też PIT.

16.05.2023

Problemy z policyjnym świadczeniem motywacyjnym. RPO chce zmiany przepisów

Policja Prawo pracy

Policjanci pobierający tzw. świadczenie motywacyjne nie dostają go za okres postępowania dyscyplinarnego – nawet gdy wszczęto je bezzasadnie. Ze względów finansowych funkcjonariuszom nie opłaca się też odwoływać od kary dyscyplinarnej, bo przez ten czas wciąż nie będą mieć świadczenia. W ocenie RPO wypacza to istotę postępowania dyscyplinarnego.

15.05.2023

Rozwój sztucznej inteligencji nie wpływa na plany pracownicze polskich firm - badanie EY

Rynek Prawo pracy Prawo AI

W kwestiach pracowniczych polskie firmy pozostają jeszcze obojętne na wpływ sztucznej inteligencji. Aż 59 proc. nie planuje żadnych zmian w zatrudnieniu na przestrzeni najbliższych dwóch lat, a jedynie 13 proc. pozostaje na etapie analizy – wynika z badania EY Polska. Wzrost znaczenia AI chwilowo nie wpływa też na działania w obszarze modeli operacyjnych, gdzie żadnych zmian nie planuje 43 proc. firm.

15.05.2023

ZUS: Nie wiesz jak rozliczyć składkę zdrowotną - weź udział w spotkaniu online

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

We wtorek, 16 maja 2023 roku, odbędzie się spotkanie online z ekspertami ZUS na temat poprawnego rozliczenia składki zdrowotnej za ubiegły rok – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych w poniedziałkowym komunikacie. Szkolenie jest całkowicie bezpłatne i dostępne dla wszystkich chętnych. Nagranie ze spotkania dostępne będzie na stronie ZUS i kanale YouTube.

15.05.2023

TSUE: Przewoźnik nie uniknie odpowiedzialności za czas pracy kierowców przenosząc ją na osobę trzecią

Prawo pracy Prawo europejskie

Prawo Unii sprzeciwia się uregulowaniu krajowemu, które zezwalając na przeniesienie odpowiedzialności za przestrzeganie czasu prowadzenia pojazdu i odpoczynku kierowców, z przedsiębiorstwa transportu drogowego na osobę trzecią, stoi na przeszkodzie zakwestionowaniu dobrej reputacji przedsiębiorstwa i nałożeniu na nie sankcji – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

15.05.2023

Wraz z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego ruszą terminy ważne dla pracodawców i pracowników

Prawo pracy BHP Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Powrót fikcji doręczenia pism wysłanych pocztą tradycyjną za potwierdzeniem odbioru, przywrócenie obowiązku wykonywania badań okresowych i szkoleń obowiązkowych w zakresie bhp, czy zniesienie ograniczeń wysokości odszkodowań lub innych świadczeń pieniężnych przewidzianych do wypłaty na wypadek ustania stosunku pracy - to tylko niektóre zmiany, które spowoduje odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego.

15.05.2023

Opiekun niepełnosprawnego nie straci świadczenia zaraz po jego śmierci

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Od 2024 r. opiekun, który straci najbliższą osobę z niepełnosprawnością, którą wspierał, nie utraci z dnia na dzień prawa do świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego. Będzie mógł pobierać świadczenia jeszcze przez niespełna dwa miesiące. Wydłużenie czasu pobierania tych świadczeń ułatwi opiekunom wejście w nową rzeczywistość, także zawodową, z jaką muszą się zmierzyć po śmierci osoby wymagającej opieki.

13.05.2023