Rocznik 1953 - opłaca się ponowne przeliczenie emerytury

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Średnio 245 złotych zyskały kobiety z rocznika 1953 na ponownym przeliczeniu emerytury. Rekordzistki otrzymały świadczenie wyższe aż o ponad 2 tysiące złotych miesięcznie. Takich osób może być więcej, jeśli Sejm przyjmie nowelizację ustawy w sprawie wznowienia postępowania i przeliczenia wysokości emerytury.

23.07.2019

Na urlopie często sięgamy po służbowy telefon

Prawo pracy HR

Odbieranie służbowego telefonu oraz służbowej poczty to norma dla polskiego pracownika. Najczęściej z pracą, m.in. na wakacjach, nie rozstaje się kadra zarządzająca. Eksperci podkreślają jednak, że urlop to jedno z podstawowych praw pracownika i w tym czasie nie mamy obowiązku odbierać służbowego telefonu. Brak kontaktu z pracownikiem podczas dni wolnych - nie może być też przyczyną zwolnienia.

20.07.2019

Kto dostanie 500 plus dla niepełnosprawnych

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Są szanse, że o 500 plus z tytułu niezdolności do samodzielnej egzystencji mogliby się ubiegać emeryci i renciści, bez względu na dochody. Takiej możliwości nie wykluczył Joachim Brudziński, wiceprezes PiS, choć wie, że dla budżetu to koszt co najmniej 6 miliardów złotych zamiast trzech. Czy jest to konieczne, czy tego potrzebują niepełnosprawni jak mówi PO? O tym zdecyduje Senat.

20.07.2019

Konsul także bez szkolenia i egzaminu

Dyrektor generalny służby zagranicznej będzie mógł zwolnić kandydata na urzędnika konsularnego z obowiązku uczestniczenia w całości lub części szkolenia, jeżeli posiadana przez niego wiedza daje gwarancję właściwego wykonywania funkcji konsularnych w danym państwie. Sejm uchwalił ustawę w tej sprawie.

19.07.2019

Więcej weteranów zagranicznych misji z prawem do świadczeń

Sejm uchwalił nowelę ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Status weterana łatwiej uzyskają funkcjonariusze Agencji Wywiadu, ABW i SOP. Przysługiwać im będą także dodatkowe uprawnienia - w tym do turnusów leczniczych i readaptacyjnych.

19.07.2019

Zasiłek opiekuńczy można wziąć na rodzica

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko na chore dziecko, ale można z niego skorzystać także w sytuacji, gdy naszego wsparcia i pomocy w chorobie potrzebuje rodzic. W ciągu roku przysługuje 14 dni zasiłku z tytułu sprawowania opieki nad chorym rodzicem - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

19.07.2019

Fedorczuk: Zatrudnienie rośnie wolniej, bo brakuje pracowników

Prawo pracy

Na zmniejszanie się zasobów pracy mają wpływ procesy demograficzne – wchodzące na rynek pracy roczniki są zdecydowanie mniej liczne od tych, które przechodzą do bierności zawodowej z powodu wieku - podkreśla Monika Fedorczuk, ekspert Konfederacji Lewiatan.

18.07.2019

Główny Inspektor Pracy chce większych kompetencji dla PIP

Prawo pracy

Inspektorzy pracy powinni mieć możliwość wydawania decyzji w zakresie ustalania stosunku pracy - uważa Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek. Eksperci prawa pracy wskazują jednak, że takie rozwiązanie nie zmniejszy kolejek w sądach pracy i może generować dodatkowe koszty po stronie budżetu państwa.

18.07.2019

Sejmowa komisja za projektem 500 plus dla osób niepełnosprawnych

Finanse publiczne

Projekt, zgodnie z którym w świadczenie w kwocie 500 złotych miesięcznie będą mogły wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, został poparty jednogłośnie przez sejmową komisję polityki społecznej i rodziny.

17.07.2019

Kod QR na świadectwie pracy

Prawo pracy

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej chce ułatwić osobom z dysfunkcją wzroku odczytywanie informacji zawartych na świadectwie pracy. Każda strona wzoru świadectwa zostanie wyposażona w stały fotokod (kod QR). - przewiduje to projekt rozporządzenia.

17.07.2019

Borys-Szopa: Niewiele błędów przy wypełnianiu wniosków o 500 plus

Prawo pracy

Jeśli ktoś pomyli się, wypełniając dokumenty o świadczenie z programu "Rodzina 500 plus", powinien ponownie wysłać poprawnie wypełniony wniosek - mówi serwisowi Prawo.pl minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Zaznacza, że proces rozpatrywania wniosków przebiega sprawnie i bez większych problemów.

17.07.2019

NIK: W Polsce większość osób niepełnosprawnych pozostaje poza rynkiem pracy

Administracja publiczna Prawo pracy

Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest u nas jednym z najniższych w Europie. Samorządy i administracja publiczna nadal w większości nie podejmują skutecznych działań w celu zatrudnienia takich osób. Prawie połowa skontrolowanych pracodawców łamie prawa osób z niepełnosprawnościami - np. normy ich czasu pracy - wynika z raportu NIK.

17.07.2019

Raport: Pracodawcę najczęściej zmieniają sprzedawcy i pracownicy obsługi klienta

Prawo pracy

W ciągu ostatniego półrocza 19 proc. badanych zmieniło pracodawcę. To wynik takim sam, jak zeszłoroczny. Stanowisko u obecnego pracodawcy zmieniło w ciągu ostatnich sześciu miesięcy 20 proc. ankietowanych – o 3 pkt. proc. więcej niż przed rokiem - wynika z najnowszego raportu Randstad pt. „Monitora Rynku Pracy”.

16.07.2019

Prezesi polskich firm o motywowaniu pracowników

HR

Co dziś motywuje pracowników, a co prezesów? Czym w ogóle jest motywacja i jak dbają o nią małe, a jak duże firmy? Prezesi znanych polskich firm dzielą się poglądami na motywowanie w organizacjach.

16.07.2019

Komuda: Dla budżetu nie ma różnicy czy na "czarno" pracuje Polak, czy cudzoziemiec

Prawo pracy

Z punktu widzenia prawa, budżetu i rynku pracy nie ma dużej różnicy, czy "na czarno" pracuje w naszym kraju Polak, Ukrainiec czy obywatel innego kraju – za każdym razem skutki są negatywne dla państwa, otoczenia rynkowego, a często także dla samego pracownika. Stroną, która zawsze na tym korzysta, jest pracodawca - wskazuje ekspert rynku pracy Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

16.07.2019

Pozew o mobbing również w czasie zatrudnienia

Prawo pracy HR

W przypadku mobbingu, pracownik będzie mógł dochodzić odszkodowania od pracodawcy nawet wtedy, gdy nie rozwiązał z nim stosunku pracy - przewiduje ustawa przygotowana przez prezydenta. Problem w tym, że mobbing w Polsce bardzo trudno udowodnić - wskazują eksperci. I dodają, że wiąże się to nie tylko z mozolnym gromadzeniem dokumentów, ale również nakłonieniem świadków, aby wystąpili przeciwko swojemu szefowi.

16.07.2019