Prawo.pl
Jeśli ktoś pomyli się, wypełniając dokumenty o świadczenie z programu "Rodzina 500 plus", powinien ponownie wysłać poprawnie wypełniony wniosek - mówi serwisowi Prawo.pl minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Zaznacza, że proces rozpatrywania wniosków przebiega sprawnie i bez większych problemów.
Paweł Żebrowski
17.07.2019
Prawo pracy
W ciągu ostatniego półrocza 19 proc. badanych zmieniło pracodawcę. To wynik takim sam, jak zeszłoroczny. Stanowisko u obecnego pracodawcy zmieniło w ciągu ostatnich sześciu miesięcy 20 proc. ankietowanych – o 3 pkt. proc. więcej niż przed rokiem - wynika z najnowszego raportu Randstad pt. „Monitora Rynku Pracy”.
Paweł Żebrowski
16.07.2019
Prawo pracy
Co dziś motywuje pracowników, a co prezesów? Czym w ogóle jest motywacja i jak dbają o nią małe, a jak duże firmy? Prezesi znanych polskich firm dzielą się poglądami na motywowanie w organizacjach.
Agnieszka Matłacz
16.07.2019
HR
Dolanie spirytusu do palącej się potrawy, trzymanej przez kelnerkę, było naruszeniem zasad BHP i spowodowało uszczerbek na jej zdrowiu. Właściciel restauracji, w której doszło do wypadku, zapłaci zadośćuczynienie za lekkomyślność szefowej kuchni - stwierdził Sąd Apelacyjny w Lublinie.
Robert Horbaczewski
16.07.2019
BHP
Z punktu widzenia prawa, budżetu i rynku pracy nie ma dużej różnicy, czy "na czarno" pracuje w naszym kraju Polak, Ukrainiec czy obywatel innego kraju – za każdym razem skutki są negatywne dla państwa, otoczenia rynkowego, a często także dla samego pracownika. Stroną, która zawsze na tym korzysta, jest pracodawca - wskazuje ekspert rynku pracy Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.
Paweł Żebrowski
16.07.2019
Prawo pracy
W przypadku mobbingu, pracownik będzie mógł dochodzić odszkodowania od pracodawcy nawet wtedy, gdy nie rozwiązał z nim stosunku pracy - przewiduje ustawa przygotowana przez prezydenta. Problem w tym, że mobbing w Polsce bardzo trudno udowodnić - wskazują eksperci. I dodają, że wiąże się to nie tylko z mozolnym gromadzeniem dokumentów, ale również nakłonieniem świadków, aby wystąpili przeciwko swojemu szefowi.
Paweł Żebrowski
16.07.2019
Prawo pracy HR
Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że pracownik, który od czasu do czasu odbędzie prywatną rozmowę ze służbowego telefonu komórkowego, nie otrzymuje dodatkowego przychodu. Pracodawca nie musi pobierać od niego podatku. Ważne, aby na fakturze pojawiał się stały abonament.
Krzysztof Koślicki
16.07.2019
PIT
To już drugie podejście. Za kandydaturą byłej premier, europosłanki Beaty Szydło (PiS) opowiedziało się 19 europosłów, przeciw było 34 parlamentarzystów. Od głosu wstrzymało się dwóch.
Patrycja Rojek-Socha
15.07.2019
Prawo pracy
Do 16 sierpnia przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku do ZUS o dofinansowanie na poprawę warunków pracy. Podobnie jak w ubiegłym roku, Zakład przeznaczył na ten cel 50 milionów złotych. Dofinansowane mogą być m.in. projekty poprawiające bezpieczeństwo instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy.
Paweł Żebrowski
15.07.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W ZUS RCA informacja o wpłatach do PPK

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w dniu 11 lipca 2019 roku pojawił się komunikat dotyczący PPK i obowiązku wykazywania kwoty wpłat pracodawcy (ZUS posługuje się pojęciem składek), które płatnik będzie wnosił do PPK za uczestników planów kapitałowych. Na dzień dzisiejszy w druku ZUS RCA nie ma jednak pola, w którym płatnik mógłby wpisać wysokość wpłat wniesionych do PPK - zwracają uwagę dr Antoni Kolek i Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.
Antoni Kolek Oskar Sobolewski
15.07.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Raport: Przystąpienie do PPK może się opłacać

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne PPK
Największą korzyścią programu jest to, że do oszczędności odłożonych przez każdego uczestnika - prawie drugie tyle dołoży państwo i pracodawca. Mechanizm PPK przewiduje bowiem, że podstawowe wpłaty z pensji pracownika wyniosą 2 proc. wynagrodzenia brutto lub 0,5 proc. dla osób najmniej zarabiających - podkreślono w raporcie Nationale-Nederlanden.
Paweł Żebrowski
15.07.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne PPK

Z PPK można zrezygnować w każdej chwili, ale czy warto?

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Do Pracowniczych Planów Kapitałowych pracownicy zapisywani są automatycznie. Jeśli ktoś chce zrezygnować z oszczędzania na emeryturę musi wypełnić specjalną deklarację. Rezygnację trzeba odnawiać co 4 lata. Przed podjęciem decyzji warto jednak się nad tym zastanowić, bo przy obecnych przeciętnych zarobkach, po dziesięciu latach, oszczędzający zgromadzą kapitał w PPK w wysokości ok. 30 tys. złotych.
Paweł Żebrowski
13.07.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Pogląd o tym, że pracownik może się na termin urlopu nie zgodzić i przez to uniemożliwić pracodawcy udzielenia mu urlopu jest błędny i wynika z niezrozumienia przepisów prawa pracy. Nie może podlegać ochronie prawnej pracownik, który „dla zasady” nie akceptuje żadnego z proponowanych przez pracodawcę terminów urlopu, bo takie ma widzimisię albo akurat chciał jechać nad Balaton w sierpniu, a nie w lipcu - pisze dr Karol Kulig.
Karol Kulig
13.07.2019
Prawo pracy
Radna nie przestrzegała zasad współżycia społecznego, naruszała podstawowe obowiązki pracownicze oraz dopuszczała się wobec pracowników ośrodka zachowań, które nosiły znamiona mobbingu. WSA w Gliwicach uznał, że okoliczności te uzasadniały wyrażenie przez radę gminy zgody na rozwiązanie stosunku pracy.
Dorian Lesner
13.07.2019
Samorząd terytorialny Prawo pracy

Kobiety z rocznika 1953 mogą mieć wyższe emerytury

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Sześć miesięcy będą miały emerytki urodzone w 1953 r. na złożenie wniosków o ponowne przeliczenie zaniżonych świadczeń emerytalnych – przewiduje to ustawa, którą przegłosował Senat. Ma ona dostosować prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Paweł Żebrowski
12.07.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
W dłuższej perspektywie trzeba się liczyć z całkowitą dominacją związków będących partyjnymi przybudówkami i kompletną polityzacją służb mundurowych. A to już nie tylko problem samych funkcjonariuszy. Problem ten dotyczy wszystkich mieszkańców naszego kraju - napisało w oświadczeniu NSZZ "Policjantów".
Paweł Żebrowski
12.07.2019
Policja
W ostatnich dniach niektórzy z klientów ZUS otrzymali maile zatytułowane „Składka” z informacją o błędnie opłaconych składkach. Otwarcie załączników z maila grozi zainfekowaniem komputera i wykradzeniem danych wrażliwych - ostrzega Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nie wzywamy w ten sposób do zapłaty - stwierdza ZUS.
Paweł Żebrowski
12.07.2019
Ubezpieczenia społeczne

Rehabilitacja ZUS coraz bardziej skuteczna

Pacjent Rynek Ubezpieczenia społeczne
Z roku na rok rośnie skuteczność rehabilitacji leczniczej ZUS - wynika z informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Już blisko połowa osób, które z niej korzystają wraca do aktywności zawodowej. Dla porównania, jeszcze w 2006 roku było to nieco ponad 28 proc., a w 2012 roku – ok. 38 procent.
Paweł Żebrowski
12.07.2019
Pacjent Rynek Ubezpieczenia społeczne
Podwyższenie kar za powierzenie pracy cudzoziemcom wbrew przepisom - przewiduje wstępna wersja dokumentu pt. "Polityka migracyjna Polski", przygotowanego przez MSWiA. Resort pracy to popiera, bo nielegalne zatrudnienie to nieuczciwa konkurencja. Pracodawcy przestrzegają jednak, że wyższe kary nie zmniejszą szarej strefy i sugerują, by zacząć od uproszczeń w legalizacji pracy obcokrajowców.
Paweł Żebrowski
12.07.2019
Rynek Prawo pracy
Zapewnienie pracownikom sprawnie funkcjonującego systemu pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środków do udzielania pierwszej pomocy to obowiązek pracodawcy. Decyzję w zakresie wyposażenia apteczek powinien podjąć w porozumieniu z lekarzem medycyny pracy.
Ambroziewicz Maciej
11.07.2019
BHP
Była premier nie została wybrana na stanowisko przewodniczącej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego. Zdecydowało o tym głosowanie. Za kandydaturą Szydło było 21 posłów, 27 - przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.
Paweł Żebrowski
11.07.2019
Rynek Prawo pracy
Rząd zaproponował, aby minimalna pensja za pracę w 2020 r. wynosiła 2 450 zł i wyliczył, że stanowi to 46,9 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. - To mylne informacje, 2020 rok będzie kolejnym, w którym spada ta relacja. W przyszłym roku będzie ona wynosiła zaledwie 46,57 proc. - wskazują związkowcy.
Paweł Żebrowski
11.07.2019
Rynek Prawo pracy
Kodeks pracy nie przewiduje wprost obowiązku informowania pracownika o danych, które dotyczą jego sytuacji w zakładzie pracy. Nie oznacza to jednak, że położna nie mogła domagać się od szpitala przedstawienia jej informacji dotyczącej jej pensji. Przekazywanie pracownikom tzw. pasków wypłat nie jest wystarczające - orzekł Sąd Okręgowy w Łomży.
Aleksandra Partyk
11.07.2019
Rynek Prawo pracy
Zarząd powiatu musi w przekonywujący sposób wykazać, że nie było innej możliwości działania niż powierzenie „pełnienia obowiązków” SP ZOZ osobie, która albo nie spełnia ustawowych kryteriów kierownika podmiotem leczniczym, albo nie została wyłoniona w konkursie – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.
Robert Horbaczewski
11.07.2019
Prawnicy Opieka zdrowotna Zarządzanie

Międzynarodowa federacja popiera protest pracowników socjalnych

Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy
Międzynarodowa Federacja Pracowników Socjalnych - Region Europa zaapelowała do prezydenta RP, premiera oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej o zmiany w systemie pomocy społecznej oraz poprawę warunków pracy pracowników socjalnych i pomocy społecznej.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.07.2019
Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy
Pracownicze Plany Kapitałowe, które zaczęły w Polsce obowiązywać od 1 lipca w dużych firmach, wzorowane są na brytyjskich rozwiązaniach. W Wielkiej Brytanii w PPK od 2012 r. uczestniczy ok. 10 mln pracowników, czyli ponad 80 proc. objętych programem. PFR szacuje, że w pierwszych miesiącach przystąpi do planów oszczędzania ponad 50 proc. zatrudnionych.
Paweł Żebrowski
10.07.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne HR PPK
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wycofało się z propozycji zwolnienia pracownika ze wstępnych badań lekarskich w przypadku, kiedy posiada on już aktualne orzeczenie lekarskie. Takie zmiany w Kodeksie pracy krytykowały związki zawodowe oraz Państwowa Inspekcja Pracy
Paweł Żebrowski
10.07.2019
Prawo pracy BHP
Z 3,9 tys. zł do 4,2 tys. zł wzrośnie kwota bazowa, na podstawie której oblicza się najniższe wynagrodzenie zasadnicze pracowników medycznych. Projekt ustawy podwyższającej ten wskaźnik przyjęła we wtorek 9 lipca Rada Ministrów. Zdaniem rządu ma to przyspieszyć podwyżki płac w placówkach medycznych.
Krzysztof Sobczak
09.07.2019
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Bundestag przegłosował niedawno ustawę o imigracji wykwalifikowanej siły roboczej, która ma ułatwić zatrudnianie cudzoziemców. Eksperci wskazują, że Niemcy jedynie uchylają drzwi dla pracowników spoza UE i Polska nie powinna obawiać się exodusu Ukraińców. Jedynie 2,6 proc. zatrudnionych w Polsce ukraińskich pracowników spełnia główne kryteria stawiane przez rząd w Berlinie.
Paweł Żebrowski
09.07.2019
Rynek Prawo pracy HR
W I kwartale 2019 r. liczba dni absencji chorobowej spadła o 3,3 proc. Najczęściej "na chorobowym" są osoby w wieku między 30 a 39 rokiem życia - wynika z danych ZUS. Pracodawcy szacują, że zwolnienia kosztowały ich już 2 mld zł, a rocznie może to być nawet ok. 7 miliardów. Absencje chorobowe w Polsce są co najmniej o 20 proc. wyższe niż średnia unijna.
Paweł Żebrowski
09.07.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne