Liczba osób, które korzystają z rehabilitacji prowadzonej przez ZUS, rośnie. W 2018 roku skorzystało z niej ponad 90,5 tys. osób, z których większość, bo aż 76,7 tys. cierpiała na schorzenia narządu ruchu. W dalszej kolejności rehabilitacja dotyczyła schorzeń układu krążenia (5,2 tys.) i problemów psychosomatycznych (blisko 3 tys.).

 

Chcesz pojechać do sanatorium? Sprawdź czy możesz to zrobić na koszt ZUS

Z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS, zarówno ambulatoryjnej jak i prowadzonej w sanatoriach, mogą skorzystać wszyscy, którzy z powodu choroby są zagrożeni długotrwałą niezdolnością do pracy, ale równocześnie rokują odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji.

Sprawdź w LEX: Czy zgodnie z RODO konieczne jest wpisanie w wyszukiwarce swojej pełnej daty urodzenia, aby móc sprawdzić kolejkę do sanatorium? >

- Gdy jesteśmy na chorobowym, świadczeniu rehabilitacyjnym lub mamy przyznaną rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy, a pobyt w uzdrowisku daje nam szanse na powrót do pracy, warto pomyśleć o takiej kuracji. Wcale nie musimy korzystać z wymienionych świadczeń bo wystarczy, że jesteśmy ubezpieczeni w ZUS i dokuczają nam dolegliwości uniemożliwiające aktywne wykonywanie swojego zawodu – mówi regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis.

Sprawdź w LEX: Jaki rodzaj urlopu powinien otrzymać nauczyciel, który otrzymał skierowanie do sanatorium? >

Wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą może wystawić każdy lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu, również ten w ramach prywatnej praktyki. Dokument może być sporządzony w dowolnej formie. Może go wypełnić również lekarz w trakcie wystawiania elektronicznego zwolnienia lekarskiego e-ZLA na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i przesłać online.

 

- Ostateczna decyzja o tym, czy należy się rehabilitacja, należy do lekarza orzecznika ZUS. Jeśli jest ona pozytywna, możemy zacząć pakować walizki, gdyż na wyjazd z zusowskim skierowaniem czeka się bardzo krótko – dodaje Kowalska-Matis.

- Trzeba jednak pamiętać, ze rehabilitowanie się na koszt ZUS to nie jest oferta dla każdego. My nie wysyłamy do sanatorium na pobyt rekreacyjny, tylko czysto leczniczy, po którym możemy wrócić do pracy. A to oznacza, że emeryci o taki wyjazd starać się nie mogą – wyjaśnia rzeczniczka.

Sprawdź w LEX: Czy możliwe jest pobieranie opłaty za skrócenie przez pacjenta pobytu w sanatorium? >

Ośrodki rehabilitacyjne zlokalizowane są na terenie całej Polski, często w bardzo atrakcyjnych miejscowościach uzdrowiskowych. Wśród schorzeń kwalifikujących do skorzystania z bezpłatnego sanatorium są choroby narządu ruchu, układu krążenia, psychosomatyczne, choroby układu oddechowego, narządu głosu (dla osób zawodowo posługującym się głosem), po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego, jak również schorzenia narządu ruchu po wypadkach. Warto wiedzieć, że nie musi być to wypadek przy pracy.

 


ZUS zakończył pilotaż stacjonarnej wczesnej rehabilitacji powypadkowej dla osób, które w wyniku wypadku doznały urazu narządu ruchu, np. złamały rękę, zerwały ścięgno czy doznały urazu kręgosłupa.  83 proc. osób, które wzięły udział w programie pilotażowym, wróciło do sprawności. Dlatego od listopada 2018 roku program wczesnej rehabilitacji powypadkowej został na stałe wprowadzony do programów rehabilitacji w ramach prewencji rentowej ZUS.

Czytaj też: Zwolnień lekarskich trochę mniej, ale i tak kosztują miliardy złotych >>>>