Z raportu wynika, że sytuacja na rynku pracy stabilizuje się. Na stabilizację na rynku pracy w połowie roku wskazują dane dotyczące rotacji. W ciągu ostatniego półrocza 19 proc. uczestników badania zmieniło pracodawcę. To wynik takim sam, jak zeszłoroczny i o 6 pkt. proc. niższy niż przed kwartałem. Stanowisko u obecnego pracodawcy zmieniło w ciągu ostatnich sześciu miesięcy 20 proc. ankietowanych – o 3 pkt. proc. więcej niż przed rokiem, ale o 1 proc. pkt. mniej niż przed kwartałem.

 

Stabilizacja rynku?

– Patrząc na dane z zeszłego roku, widać, że w analogicznym okresie dane również wskazywały na spadek odsetka osób, które zmieniły pracodawcę. Spadek rotacji może więc wynikać z sezonowości polskiego rynku pracy. Z drugiej strony, nie jest wykluczone, że to pierwsze oznaki stabilizacji na rynku pracy. Polscy pracownicy w ostatnim czasie bardzo chętnie zmieniali pracodawców,  poszukując nie tylko lepszych warunków pracy, ale i pracy umożliwiającej rozwój i realizację własnych celów – wyjaśnia Monika Fedorczuk, ekspert rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

- Być może dla wielu pracowników obecne miejsce pracy jest odbierane jako adekwatne do ich kwalifikacji i potrzeb, co może wpływać na odsuwanie decyzji o kolejnej zmianie, która zawsze wiąże się z koniecznością poświęcenia dodatkowego czasu i wysiłku, szczególnie jeśli aplikuje się na stanowiska, dla których proces rekrutacyjny jest długi i trudny – dodaje.

Pracodawcę najczęściej zmieniali w ostatnim czasie pracownicy z zachodniego (województwa wielkopolskie, lubuskie i kujawsko-pomorskie – 24 proc.) i wschodniego rejonu kraju (województwa lubelskie, podkarpackie, podlaskie i warmińsko-mazurskiego – 23 proc.), najrzadziej natomiast respondenci z regionu północnego (województwa pomorskie i zachodniopomorskie – 15 proc.).

 


Największą rotację pomiędzy firmami zanotowaliśmy w badaniu w średniej wielkości miastach od 20 do 50 tysięcy mieszkańców (23 proc.) i wsiach w granicach aglomeracji miejskich (22 proc.), wśród najmłodszych w wieku od 18 do 29 lat (35 proc.), osób z wykształceniem podstawowym (25 proc.), kasjerów, sprzedawców, pracowników obsługi klienta (38 proc.), inżynierów (27 proc.), robotników niewykwalifikowanych (26 proc.), respondentów zatrudnionych aktualnie w branży finansowej i ubezpieczeniowej (34 proc.), ochronie (28 proc.) oraz handlu i naprawach pojazdów (24 proc.).

Najrzadziej pracodawcę zmieniali ankietowani ze wsi z dala od aglomeracji (16 proc.) i największych metropolii powyżej 200 tysięcy mieszkańców (17 proc.), najstarsi pracownicy między 50 a 64 rokiem życia (11 proc.), osoby z wyższym wykształceniem (15 proc.), kierownicy średniego szczebla (10 proc.), specjaliści (12 proc.), mistrzowie i brygadziści (16 proc.), wyższa kadra zarządzająca (16 proc.) i aktualnie zatrudnieni w kulturze, rozrywce, rekreacji i sporcie (4 proc.), telekomunikacji i IT (5 proc.) oraz edukacji (5 proc.).

 

Zmiany wewnątrz firm też rzadsze – obejmują głównie inżynierów, kierowników i specjalistów

Stanowiska w aktualnym miejscu pracy najczęściej w ciągu półrocza zmieniali pracownicy z centralnych regionów Polski (województwa mazowieckie, łódzkie i świętokrzyskie – 22 proc.), najrzadziej z północy (16 proc.).

Podobnie jak w przypadku zmiany pracodawcy, stanowiska wewnątrz firmy zmieniają częściej pracownicy zamieszkujący średniej wielkości miasta od 20 do 50 tysięcy mieszkańców (26 proc.) oraz wsie w ramach aglomeracji (26 proc.). Zmiany stanowiska to też częściej domena osób w wieku od 30 do 39 lat (26 proc.) i z dyplomem uczelni (21 proc.).

Stanowiska u obecnego pracodawcy najczęściej zmieniali również inżynierzy (39 proc.), kierownicy średniego szczebla (28 proc.), specjaliści (25 proc.), mistrzowie i brygadziści (25 proc.), osoby zatrudnione obecnie w branży energetycznej (26 proc.), reklamie i mediach (26 proc.) oraz transporcie i logistyce (25 proc.).

Czyta też: Pozew o mobbing również w czasie zatrudnienia >>>