Prawo.pl

Bez porozumienia w RDS w sprawie projektu budżetu

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w sprawie projektu budżetu na 2020 rok. Strona związkowa i pracodawców RDS doceniła to, że przyszłoroczny budżet nie będzie miał deficytu. Skrytykowały jednak plany rządu w kwestii zniesienia limitu składek na ubezpieczenie społeczne.
Paweł Żebrowski
18.09.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Ministerstwo zdrowia doprecyzowuje przepisy dotyczące  badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców. Projekt w tej sprawie w środę skierowano do konsultacji publicznych. Zmiany dotyczyć mają m.in. badań okulistycznych i związanych z układem krążenia.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
18.09.2019
Prawo pracy BHP Finansowanie zdrowia
Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS figuruje w projekcie budżetu na 2020 r., więc jest ono raczej przesądzone - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Po zmianie prawa do budżetu wpłynie dodatkowo ponad 5 mld zł - konkretne pieniądze, które przydadzą się na realizację licznych obietnic przedwyborczych Prawa i Sprawiedliwości.
Agnieszka Matłacz
18.09.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Komendant Miejski Policji był uprawniony do postawienia funkcjonariuszowi surowszych zarzutów oraz ukarania go karą dyscyplinarną - mimo wcześniejszego odstąpienia od jej wymierzenia. Powodem wszczęcia postepowania była odmowa udzielenia pomocy ptakowi i brak reakcji na telefoniczne zgłoszenie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.09.2019
Policja Prawo pracy
PiS zapowiada zmiany w systemie kredytów studenckich. Ma to dotyczyć deficytowych profesji, a konkretnie przyszłych lekarzy i pracowników medycznych. Będą oni mogli odpracować zaciągniętą pożyczkę, świadcząc usługi pacjentom. Ma to zwiększyć zainteresowanie studiami medycznymi i zapobiegać odpływowi kadr za granicę.
Monika Sewastianowicz
18.09.2019
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Rząd chce, aby składki na ubezpieczenie społeczne były liczone dla małych firm proporcjonalnie od dochodu. Z tego rozwiązania mogłoby skorzystać nawet 78 proc. przedsiębiorców. Zmiany nie musiałyby się wiązać ze stratami dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Eksperci szacują bowiem, że wprowadzenie pomysłu mogłoby przynieść dodatkowo nawet ponad 7 mld zł rocznie.
Paweł Żebrowski
18.09.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Seniorzy częściej trzymają pieniądze w bankach

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
W ostatnich latach liczba emerytów i rencistów, którzy korzystają z konta bankowego wzrosła o blisko 30 punktów procentowych - poinformował Prawo.pl Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Częściej z rachunku bankowego korzystają kobiety niż mężczyźni.
Paweł Żebrowski
17.09.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Lewica chce, aby pracodawcy w większych firmach musieli co roku składać sprawozdania dotyczące polityki płacowej, a wszystko po to, aby dążyć do równości płac kobiet i mężczyzn. Firmy, które takiej równości nie osiągną, byłyby wyłączone z możliwości startu w przetargach. Wśród przedwyborczych propozycji znalazło się też wzmocnienie uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy.
Agnieszka Matłacz
17.09.2019
Prawo pracy
Nowelizacja ustawy o policji umożliwiająca rehabilitację prawną i powrót do służby uniewinnionego w postępowaniu karnym funkcjonariusza nie rozwiązała wszystkich problemów policjantów – pisze RPO do szefa MSWiA. Niesłusznie obwinieni nie mają w zasadzie prawa do pomocy prawnej, a jeśli sprawa w końcu zostanie wyjaśniona, nie dostają właściwej rekompensaty za czas spędzony poza służbą.
Paweł Żebrowski
17.09.2019
Policja

ZUS ma dodatkowe miliardy - będą pieniądze na "trzynastą emeryturę"

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Dodatkowe wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych mogą pozwolić na wypłatę trzynastych świadczeń w przyszłym roku. ZUS w tym roku pobrał już 195,6 miliardów złotych, a więc o nieco ponad 17 miliardów więcej, niż w tym samym okresie ubiegłego roku - poinformowała Prawo.pl prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Eksperci przypominają jednak, że FUS wciąż ma deficyt i potrzebuje pieniędzy z budżetu państwa m.in. na bieżącą wypłatę emerytur.
Paweł Żebrowski
17.09.2019
Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Zawarcie umowy o pracę w okresie ciąży, gdy głównym motywem jest uzyskanie zasiłku macierzyńskiego, nie jest naganne ani tym bardziej sprzeczne z prawem i Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może automatycznie takiej umowy zakwestionować. Pracownice muszą jednak pamiętać, że w razie zakwestionowania ich umów o pracę przez ZUS muszą udowodnić, że faktycznie pracowały u swojego pracodawcy.
Monika Nowicka
17.09.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Zawód dziennikarza powinien być zawodem zaufania publicznego, jak adwokat, lekarz czy farmaceuta - proponuje Prawo i Sprawiedliwość w swoim programie wyborczym. Według tego dokumentu praca dziennikarzy miałby być uregulowana ustawą, a nad przestrzeganiem standardów miałby czuwać samorząd zawodowy.
Krzysztof Sobczak
16.09.2019
Prawo pracy Prawo gospodarcze
W projekcie budżetu na 2020 r. zapowiedziano uszczelnienie systemu poboru składek na ubezpieczenie społeczne. Rząd nie przedstawił jednak jeszcze konkretnych pomysłów. Jednym z prawdopodobnych rozwiązań są zmiany przy zbiegu tytułów do ubezpieczenia społecznego. Według ekspertów doprecyzowanie przepisów mogłoby przynieść dodatkowo nawet 3 miliardy złotych.
Paweł Żebrowski
16.09.2019
Prawo pracy
Zainicjujemy nowe rozwiązania legislacyjne, w tym podniesiemy obowiązujące standardy w kodeksie pracy. Najwięksi pracodawcy będą przeprowadzać ankietę dotyczącą wynagrodzeń co dwa lata, w celu wykrycia, zaradzenia i zapobiegania nieuzasadnionym różnicom w wynagrodzeniach i innych warunkach zatrudnienia kobiet i mężczyzn - napisano w programie wyborczym PiS.
Paweł Żebrowski
15.09.2019
Prawo pracy
PiS w kampanii wyborczej postuluje, aby mikro i małe firmy płaciły składki na ZUS od dochodu. Z kolei PO chce, żeby składki były liczone od pensji minimalnej, dzięki czemu przedsiębiorcy mieliby zyskać nawet 2,5 tysiąca złotych.
Paweł Żebrowski
14.09.2019
Ubezpieczenia społeczne
Jeszcze kilka lat temu temat szczęścia w pracy wydawał się śmieszny. Praca mogła dawać co najwyżej satysfakcję, a szczęśliwy był pracownik, który właśnie kończył swoją zmianę. Dziś natomiast to realne wyzwanie dla HR, bo zmienił się rynek, oczekiwania pracowników i świadomość managerów. Dlatego Happy Manager czy Chief Happiness Officer to stanowiska, które zaczynają pojawiać się w firmach.
Agnieszka Matłacz
14.09.2019
HR
Jeżeli limit składek zostanie rzeczywiście zniesiony, wzrosną koszty związane z zatrudnianiem pracowników otrzymujących wyższe wynagrodzenia. Rozwiązanie to będzie także niekorzystne dla samych pracowników, którzy w konsekwencji mogą otrzymać niższe wynagrodzenia netto - uważa adwokat Magdalena Sudoł
Magdalena Sudoł
14.09.2019

Setki tysięcy osób pracują na dwa etaty

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Prawie 850 tys. osób pracuje w więcej niż jednym miejscu. Wynikające z tego przemęczenie może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, jak schorzenia kardiologiczne, neurologiczne czy wady postawy. Pracodawcy powinni bardziej zadbać o takich pracowników - wskazano w raporcie SALTUS Ubezpieczenia.
Paweł Żebrowski
13.09.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Wolne od podatku będą dochody uzyskiwane z tytułu pracy nie tylko na statkach pod polską banderą, ale też na statkach podnoszących banderę innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Taką zmianę wprowadzi podpisana właśnie przez prezydenta nowelizacja ustawy.
Krzysztof Sobczak
13.09.2019
PIT Prawo pracy
Do ZUS wpłynęło dotychczas ponad 50 tys. wniosków o tzw. "500 plus" dla osób niesamodzielnych - poinformowała Prawo.pl szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. ZUS przypomina jednak, że rozpatrywanie wniosków – zgodnie z przepisami ustawy – rozpocznie się 1 października, czyli w momencie, kiedy nowe przepisy wejdą w życie.
Paweł Żebrowski
13.09.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Uchwalony niedawno pakiet zmian w procedurze cywilnej wprowadza też szereg pozytywnych zmian w odniesieniu do spraw z zakresu prawa pracy. Jednak zastrzeżenia, m.in. z punktu widzenia pracodawców, budzą rozwiązania dotyczące przywrócenia pracownika do pracy w przypadku nieprawomocnego orzeczenia sądu pierwszej instancji - pisze radca prawny Justyna Gunia.
Justyna Gunia
13.09.2019
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Zmiany w k.p.c.
Członkowie klasy średniej oceniają, że kwota, która pozwoliłaby na swobodne zaspokojenie potrzeb rodziny to średnio 6600 złotych netto miesięcznie. To o 1900 złotych więcej niż obecny średni całkowity dochód rodzin osób przynależących do tej kategorii - podkreślono w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Paweł Żebrowski
13.09.2019
Prawo pracy
55 organizacji pracodawców zaapelowało do premiera Mateusza Morawieckiego o utrzymanie limitu składek na ZUS. Zniesienie trzydziestokrotności znalazło się projekcie w budżet na 2020 rok. Zdaniem pracodawców wprowadzenie tego rozwiązania stworzy kolejną dużą barierą, która ograniczy możliwość rozwoju polskiej gospodarki.
Paweł Żebrowski
12.09.2019
Ubezpieczenia społeczne
Ustawa reguluje m.in. kwestie związane z życiem i pracą na statkach rybackich. Za jej uchwaleniem głosowało 407 posłów, dwóch było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Paweł Żebrowski
12.09.2019
Prawo pracy
Sformułowany na konwencji wyborczej partii rządzącej postulat wprowadzenia obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od dochodu uzyskiwanego z działalności gospodarczej może wpłynąć na rynek pracy i pozycję polskiej gospodarki - uważa dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.
Antoni Kolek
12.09.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Rząd zaproponował na przyszły rok minimalną płacę na wyższym poziomie niż sam wcześniej planował, a nawet wyższym od oczekiwań związków zawodowych. Nie wszystkich to jednak cieszy, bo nawet część związków narzeka na arbitralne, w stylu "decyzji pierwszego sekretarza" załatwienie sprawy. A zarówno związkowcy jak pracodawcy przypominają postulat, by płacę minimalną wiązać ze średnią krajową.
Paweł Żebrowski
12.09.2019
Prawo pracy HR
Rząd przeznaczy około 1 mld złotych na zmniejszenie obciążeń w składkach na ubezpieczenia społeczne dla mikro i małych firm. Chodzi o obliczanie składek od "pewnego poziomu dochodu" - wyjaśniał premier Mateusz Morawiecki. Miałoby to oznaczać, że tych przedsiębiorców nie będzie dotyczyła stawka ryczałtowa.
Paweł Żebrowski
11.09.2019
Ubezpieczenia społeczne

Emilewicz: Obecny system składek jest nie fair

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze
Duże firmy udźwigną podwyżkę płacy minimalnej. Powinniśmy jednak podążać w stronę uzależnienia wysokości składek na ubezpieczenia społeczne od wyniku finansowego przedsiębiorcy. Obowiązujący system jest nie fair, bo firmy o bardzo dużych dochodach płacą relatywnie niskie składki, w stosunku np. do zatrudnionych na umowę o pracę – mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości.
Jolanta Ojczyk
11.09.2019
Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze
Zleceniobiorca, który przyjmuje CV i list motywacyjny w imieniu administratora danych nie ma obowiązku podawać adresu i innych danych kontaktowych firmy zlecającej usługę - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Natomiast Inspektor Ochrony Danych Osobowych nie ma uprawnień, aby skontrolować bazę danych spółki, która zlecenie przyjęła - dodał.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.09.2019
Administracja publiczna Prawo pracy

Brytyjczycy obawiają się brexitu - rejestrują swój pobyt w Polsce

Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Od początku 2019 roku o ponad 30 proc. wzrosła liczba obywateli Wielkiej Brytanii, którzy zarejestrowali pobyt lub prawo do stałego pobytu w Polsce. Rejestracja może być ułatwieniem dla Brytyjczyków i członków ich rodzin, którzy będą chcieli pozostać w Polsce po brexicie. Wciąż jednak nie wiadomo na jakich zasadach Wielka Brytania wyjdzie z UE
Paweł Żebrowski
11.09.2019
Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne