Z opublikowanych przez GUS informacji o rynku pracy wynika, że w drugim kwartale tego roku 849 tys. osób pracowało w więcej niż jednym miejscu . To 5 proc. ogółu pracujących Polaków. Zatrudnienie w kilku miejscach równocześnie sprawia, że pracownik może spędzać w pracy więcej niż 8 godzin dziennie. Przez to ma zbyt mało czasu na odpoczynek i regenerację organizmu.

 

Pracodawca powinien zadbać o pracownika

Xenia Kruszewska, dyrektor działu ubezpieczeń zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia uważa, że praca w kilku miejscach może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. - Prowadzi przede wszystkim do przemęczenia, które może być przyczyną różnych, czasem przewlekłych schorzeń. Wpływa też na naszą koncentrację, co z kolei zwiększa podatność na urazy i wypadki w pracy - wskazuje.

- Pracodawcy, którzy wiedzą że ich pracownik zatrudniony jest w kilku miejscach naraz powinni zadbać o zapewnienie odpowiedniej profilaktyki zdrowotnej w ramach medycyny pracy – zauważa.

Czytaj: Protest lekarzy - dwa tysiące rezygnacji z klauzuli opt-out>>
 

W raporcie zwrócono uwagę, że pracownik zatrudniony na więcej niż jeden etat może zmagać się z otyłością i problemami kardiologicznymi. - Osoby spędzające wiele godzin w pracy zazwyczaj nie dbają o zachowanie odpowiedniej diety, co prowadzi do otyłości. Nie dość, że sama w sobie jest chorobą przewleką, to może prowadzić do innych powikłań, nawet śmiertelnych. Najczęściej jej efektem jest miażdżyca, a także nadciśnienie. Nadmierne otłuszczenie organów może też zaburzyć ich prawidłowe funkcjonowanie, zwłaszcza serca. Dlatego pracownicy ci powinni mieć stały dostęp do profilaktyki kardiologicznej, a w szczególności badania EKG i możliwości regularnego sprawdzania poziom cholesterolu - zwrócono uwagę.

Pracujący w kilku miejscach mogą mieć problem z kręgosłupem. - Wykonywanie wielu zawodów może wiązać się z długotrwałym przebywaniem w wymuszonej, nieergonomicznej pozycji. Spędzanie w niej nawet paru godzin dziennie może prowadzić do nabytych wad postawy, a wśród osób zatrudnionych w kilku miejscach równocześnie i pracujących więcej niż 8 godzin dziennie, ryzyko uszkodzenia kręgosłupa zdecydowanie wzrasta. Problemy z tego wynikające mogą wymagać długotrwałego leczenia i rehabilitacji.  Jeżeli zmiany zostaną wykryte zbyt późno, to mogą okazać się nieodwracalne. Warto zatem zapewnić pracownikom możliwość systematycznego badania stanu kręgosłupa za pomocą diagnostyki obrazowej - wskazano.

Trzecią grupą chorób, do których może prowadzić przemęczenie, są problemy neurologiczne. Pracodawcy powinni zwracać na nie szczególną uwagę. Jak wynika z danych gromadzonych przez ZUS, są one w pierwszej 5. przyczyn absencji chorobowej z tytułu choroby własnej pracowników. W zeszłym roku wystawiono ponad 1 milion zwolnień z tego tytułu . Choroby układu nerwowego, na które cierpią pracownicy są też często powiązane z wymienionymi wyżej schorzeniami - dodano w raporcie.

 

Odpowiednia profilaktyka minimalizuje ryzyko problemów zdrowotnych

Zapewnienie pracownikom dostępu do profilaktyki zdrowotnej w ramach medycyny pracy jest jednym z obowiązków ustawowych pracodawcy. Warto jednak pamiętać, że zapewnienie im możliwości regularnego sprawdzania stanu zdrowia wpływa na liczbę i długość absencji chorobowej.

– Długotrwała nieobecność pracownika stanowi dla pracodawcy nie tylko obciążenie organizacyjne, ale i finansowe. Generuje dodatkowe koszty, np. w postaci zatrudnienia zastępstwa. Dlatego pracodawcy powinni dbać o utrzymanie pracowników w dobrym zdrowiu, o zapewnienie im dostępu do odpowiedniej profilaktyki. Wybierając świadczenia medyczne oferowane pracownikom warto pamiętać o dopasowaniu ich zarówno do charakteru pracy, jak i wieku pracowników – dodaje  Kruszewska.

Według danych ZUS zaprezentowanych w analizie „Absencja chorobowa i zasiłki z ubezpieczeń społecznych I-IV 2019 r.” wynika, że pracodawcy wydali w tym okresie ponad 2 mld zł na wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy finansowane ze środków zakładów pracy i FGŚP.

Czytaj też: Dobre zmiany w kpc, kontrowersyjny obowiązek przywrócenia do pracy po nieprawomocnym wyroku >>>