Prawo.pl
Proporcjonalność składek na ZUS od dochodu ma dotyczyć tylko najmniejszych firm - poinformowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Takie zmiany zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Odebrane zostały jako niekorzystne dla przedsiębiorców - stąd wyjaśnienia minister.
Paweł Żebrowski
10.09.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Rząd szacuje, że zniesienie limitu składek na ZUS przyniesie w 2020 r. ponad 5 mld złotych oszczędności. Te wyliczenia mogą się jednak okazać mocno nietrafione, bo pracodawcy łatwo unikną płacenia wyższych składek, "wypychając" pracowników na samozatrudnienie. Eksperci wskazują, że zniesienie limitu oznacza, że najbiedniejsi podatnicy sfinansują emerytury najbogatszych.
Paweł Żebrowski
10.09.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Komitet Stały Rady Ministrów zarekomendował, aby płaca minimalna w 2020 r. wynosiła 2450 złotych. Jednak ostateczna decyzja co do jej wysokości - należy do rządu, który zbiera się w tej sprawie we wtorek. Premier zapowiedział, że płaca minimalna wzrośnie od 1 stycznia przyszłego roku do 2,6 tys. złotych.
Paweł Żebrowski
09.09.2019
Prawo pracy
Chcieliśmy dobrze, ale wyszło jak zwykle. Zestawienie przepisów regulujących pracownicze plany kapitałowej z faktami oraz kalendarzem 2019 roku prowadzi do ciekawych konkluzji.
Marcin Wojewódka
09.09.2019
Domowe finanse
Nieprawidłowości w powoływaniu lub powierzaniu stanowiska w urzędach centralnych nie powodują nieważności porozumień zmieniających umowy o pracę urzędników w nich zatrudnionych – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.09.2019
Prawo pracy
Nastąpiło nadużycie prawa przy czasowym delegowaniu pracownika do miejsca pracy znacznie oddalonego od dotychczasowego - wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Kaliszu. Badał on pozew o dyskryminację funkcjonariuszy Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej (SW), którzy byli zaangażowali w działalność związkową.
Paweł Żebrowski
09.09.2019
Prawo pracy
Każde nieuzasadnione obiektywnymi przyczynami nierówne traktowanie pracowników będzie uznawane za dyskryminację - przewiduje nowelizacja kodeksu pracy, która weszła w życie w sobotę 7 września. Po wprowadzeniu tych przepisów należy spodziewać się zwiększenia liczby pozwów o dyskryminację i mobbing - przewidują eksperci.
Paweł Żebrowski
07.09.2019
Prawo pracy HR
Zamknięte grupy dyskusyjne na portalach społecznościowych dają użytkownikom złudne poczucie bezpieczeństwa. Nie ma absolutnie żadnej gwarancji, że wszystko, co zostanie tam napisane zostanie pomiędzy użytkownikami. Nie ma też mowy o konsekwencjach, jeżeli informacje trafią do większej grupy użytkowników.
Monika Sewastianowicz
07.09.2019
Prawo cywilne Zarządzanie oświatą RODO
W sobotę wchodzi w życie pozornie nieznacząca zmiana Kodeksu pracy, która rewolucjonizuje dotychczasowe zasady dotyczące stosowania przepisów o zakazie nierównego traktowania i dyskryminacji - pisze Przemysław Mazur, radca prawny w kancelarii Romanowski i Wspólnicy. I dodaje, że więcej takich spraw może trafiać do sądów.
Przemysław Mazur
07.09.2019
Prawo pracy

WSA: Nowe przepisy regulują "stary" kredyt studencki

Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Odmowa umorzenia kredytu studenckiego, która zapadła pod rządami starej ustawy w 2016 r., teraz musi podlegać ocenie pod kątem nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z 2018 r. - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Chodziło o to, że kontynuacja nauki nie jest trudną sytuacją życiową, tylko wyborem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.09.2019
Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Powód sam pozbawił się możliwości udowodnienia, że pracował w godzinach nadliczbowych - orzekł Sąd Najwyższy. - Wykonując telepracę nie musiał jej ewidencjonować, ale powinien za każdym razem prosić przełożonego o zgodę na jej wykonywanie w czasie dodatkowym, jak zakładała umowa - dodał sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.09.2019
Prawo pracy

Trzynasta emerytura kosztem większego deficytu FUS?

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
W projekcie budżetu na 2020 rok nie zagwarantowano pieniędzy na trzynaste emerytury. Premier Mateusz Morawiecki zapewnia jednak, że zostaną one wypłacone. Eksperci wskazują, że pomimo zapowiadanych oszczędności wypłata dodatkowego świadczenia może odbyć się kosztem zwiększenia deficytu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Paweł Żebrowski
06.09.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Pracodawcy są częściej skłonni finansować dopasowanie kwalifikacji potencjalnego pracownika do potrzeb danego stanowiska pracy. Niskie bezrobocie dla wielu przedsiębiorstw wiąże się nie tylko ze wzrostem kosztów rekrutacji, ale przede wszystkim trudnościami w utrzymaniu dotychczasowej wielkości produkcji czy brakiem możliwości dalszego rozwoju - uważa Monika Fedorczuk
Monika Fedorczuk
06.09.2019
Prawo pracy HR

MZ: Lekarzy więcej, lekarzy brakuje

Opieka zdrowotna Zawody medyczne
W systemie ochrony zdrowia jest obecnie o 20 tys. lekarzy więcej, niż pięć lat temu. Lepiej jest także z zatrudnieniem pielęgniarek - poinformowała w czwartek wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. I jednocześnie stwierdziła, że wciąż odczuwalny jest kryzys niedoboru kadr medycznych.
Krzysztof Sobczak
05.09.2019
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Szacowana stopa bezrobocia w sierpniu nie zmieniła się w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Liczba bezrobotnych w sierpniu spadła w dziewięciu województwach. Największy spadek odnotowano w woj. śląskim - o 1,6 proc. - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Paweł Żebrowski
05.09.2019
Prawo pracy
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd rozważa możliwość podniesienia płacy minimalnej powyżej 2450 złotych brutto na rok 2020. Ostateczną decyzję w tej sprawie poznamy prawdopodobnie we wtorek. Podniesienie najniższej krajowej ponad to, co zaproponował rząd, pozwoliłoby na zachowanie relacji minimalnego wynagrodzenia do przeciętnej pensji.
Paweł Żebrowski
05.09.2019
Prawo pracy HR
W Polsce co roku dochodzi do około 37 tys. zranień związanych z używaniem sprzętu medycznego przez pracowników ochrony zdrowia. Zdaniem organizacji reprezentujących środowisko pielęgniarskie, szansą na ograniczenie tego zjawiska jest zmiana standardów akredytacyjnych i wprowadzenie minimalnego poziomu ilościowego bezpiecznego sprzętu w placówce.
Krzysztof Sobczak
05.09.2019
BHP Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna ruszyła z zapowiadanym od miesięcy programem #Pracownik+Mieszkanie+. 24 września podpisze pierwszą umowę, która ma przyciągnąć do regionu nowe kadry. Pracownicy działających w strefie firm będą mogli liczyć na mieszkania.
Agnieszka Matłacz
05.09.2019
Samorząd terytorialny HR Spółki
Dwóch na trzech polskich pracowników dostaje w pracy informacje zwrotne od swojego szefa. Dla ponad połowy badanych jest to podstawa, aby zrozumieć stawiane przed nimi cele i sposoby ich realizacji – wynika z globalnego badania Workmonitor, realizowanego przez firmę Randstad.
Paweł Żebrowski
05.09.2019
Prawo pracy HR
Pracodawcy proponują odejście od ustalania minimalnego wynagrodzenia dla całej Polski i wiązanie jego wysokości z sytuacją na lokalnym rynku pracy. Wprowadzenie takiego mechanizmu miałoby uzasadnienie ekonomiczne, ale niosłoby ze sobą również zagrożenia, bo mogłoby skutkować utrwalaniem niekorzystnych podziałów na rynku.
Paweł Żebrowski
05.09.2019
Prawo pracy HR
NSZZ "Solidarność" chce chronić pracowników przed wysokimi temperaturami i postuluje, aby po przekroczeniu 30 stopni Celsjusza pracodawca miał obowiązek zmniejszenia uciążliwości pracy. Główny Inspektor Pracy jest za przemyśleniem tego postulatu i wspomina, że w związku z upałami inspekcja otrzymała w tym roku aż 700 skarg pracowników.
Paweł Żebrowski
04.09.2019
Prawo pracy BHP
Niewiele osób wie, że pobierając świadczenie z ZUS można jednocześnie kończyć kursy przekwalifikowania zawodowego, które umożliwią kontynuowanie kariery zawodowej. Takie możliwości daje renta szkoleniowa - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Paweł Żebrowski
04.09.2019
Ubezpieczenia społeczne
Wizjonerzy obiecują fabrykę bez człowieka. Ale na razie widzimy przeciwny trend: im więcej w przemyśle robotów i maszyn, tym bardziej brakuje ludzi. Nadzieją jest employer branding połączony z – uwaga! – empatycznym przywództwem.
Mirosław Konkel
03.09.2019
HR
Pracownik leśnictwa ma prawo do drugiej odprawy z tytułu przejścia na emeryturę, nawet jeśli wcześniej ją pobrał w związku z przejściem na rentę inwalidzką, po czym ponownie zatrudnił się w Lasach Państwowych - to sens uchwały siedmiu sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.09.2019
Prawo pracy

Zwolnienie z PIT dla młodych to dodatkowe zniżki przy PPK

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne PPK
Od 1 sierpnia obowiązuje zwolnienie z podatku dla osób, które nie ukończyły 26 lat. Dzięki uldze młodzi pracownicy nie zapłacą PIT również od wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych wnoszonych przez pracodawcę. Dla zarabiających 4 tys. brutto będzie to oszczędność na poziomie ponad 120 złotych rocznie.
Paweł Żebrowski
03.09.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne PPK

ZUS już przyjmuje wnioski o "500 plus" dla niesamodzielnych

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne
Od 2 września można składać wnioski o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - poinformowała szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa. Wnioski będą jednak rozpatrywane dopiero od 1 października, kiedy w życie wejdą odpowiednie przepisy.
Paweł Żebrowski
02.09.2019
Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne
Odmówiono przyznania świadczenia „500plus” na pierwsze dziecko, z uwagi na przekroczony dochód. Skarżąca wyjaśniła, że wadliwie wyliczano jej dochody. Jednak zdaniem WSA w Gliwicach nie można uznać, że rodzina utraciła dochód, skoro nie wyrejestrowała ona działalności gospodarczej, a jedynie rozwiązała umowę agencyjną.
Aleksandra Partyk
02.09.2019
Pomoc społeczna Prawo rodzinne
Sukces firmy w dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie, jest w dużej mierze determinowany przez zaangażowanych pracowników. Według badań prowadzonych przez Instytut Gallupa zaangażowanie przekłada się na konkretne liczby.
Agnieszka Łądka-Barańska Malwina Puchalska-Kamińska
02.09.2019
HR

Za 40 lat samozatrudnieni z bieda-emeryturami

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyliczył właśnie, że w 2059 roku emerytura kobiet prowadzących własną działalność wyniesie 1810 złotych, a mężczyzn - 2450 złotych - dowiedziało się Prawo.pl. To dramatycznie mało, zważywszy na szacunki ekspertów, według których przeciętne wynagrodzenie za 40 lat wyniesie ok. 15 tysięcy złotych.
Paweł Żebrowski
02.09.2019
Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy, a za czas absencji w pracy, w związku z przeprowadzanymi badaniami, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia - podkreśla specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy Maciej Ambroziewicz.
Ambroziewicz Maciej
02.09.2019
Prawo pracy BHP