W środę, w programie Wirtualnej Polski minister Szumowski był pytany o to, czy planowane są kontrole tego, jak zakłady pracy dbają o pracowników w związku z epidemią koronawirusa.

- Poprosiłem Głównego Inspektora Sanitarnego, aby wspólnie z Państwową Inspekcją Pracy wydał zarządzenie w tej sprawie, żeby mocnej wyegzekwować zalecenia pracy zdalnej, a tam gdzie nie można stosować pracy zdalnej, jak np. u kurierów, żeby środki bezpieczeństwa były zachowane. Myślę, że dziś lub jutro takie zalecenia zostaną wydane – stwierdził Łukasz Szumowski.

Czytaj również: MR i GIS wydali zalecenia dla przedsiębiorców >>

 

Dodał, że PIP będzie mogła kontrolować „pewne zachowania”. - My możemy zalecać pewne zachowania, nie możemy w sposób bezpośredni ingerować w każde stanowisko pracy, bo każde jest trochę inne. To jest żywy organizm. Do tej pory - oprócz Włoch, żaden kraj nie wprowadził tak daleko idących gospodarczo działań - uznał.

Czytaj również: Kwarantanna dla tych, co pracują tuż za granicą>>

Od wtorku obowiązuje zakaz wychodzenia z domu, poza sytuacjami, kiedy idziemy do pracy, sklepu, apteki czy wyprowadzamy psa, zakaz zgromadzeń i przemieszczania się więcej niż dwóch osób (obostrzenie nie dotyczy rodzin). W dalszym ciągu obowiązują pozostałe ograniczenia - w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.