Państwowa Inspekcja Sanitarna została powołana, aby realizować zadania dotyczące zdrowia publicznego. Ich wykonywanie polega na sprawowaniu zapobiegawczego i bieżącego nadzoru sanitarnego oraz prowadzeniu działalności zapobiegawczej i przeciwepidemicznej w zakresie chorób zakaźnych i innych chorób powodowanych warunkami środowiska, a także na prowadzeniu działalności oświatowo-zdrowotnej.
Edward Kołodziejczyk Dorian Lesner
18.12.2024
BHP

ZAZ i WTZ bez wyższego dofinansowania w tym roku

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Finanse Niepełnosprawność
Warsztaty terapii zajęciowej i zakłady aktywności zawodowej jeszcze w tym roku miały otrzymać wyższe dofinansowanie do swojej działalności. Tak się jednak nie stanie. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ostatniej chwili zmieniło założenia projektu rozporządzenia i wycofało się z wyższych dopłat za ten rok. Będą one obowiązywały dopiero za rok 2025 i lata następne.
Beata Dązbłaż
18.12.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Finanse Niepełnosprawność
Wystawianie zaświadczeń przez lekarza powinno być poprzedzone rzetelnym wywiadem i rozpoznaniem sytuacji pacjenta. Często nie jest to możliwe w ramach pierwszej wizyty albo teleporady, choć duże znaczenie ma to, czy medyk zna danego pacjenta i jakiej materii dotyczy dokument. Psychiatrzy szczególne trudności praktyczne widzą w wystawianiu zaświadczeń o terminacji ciąży. Nie ma przepisów mówiących o tym wprost, dlatego lekarz musi opierać się na wytycznych i własnej wiedzy.
Inga Stawicka
18.12.2024
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Rodzice przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński - prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, którą Sejm uchwalił 6 grudnia 2024 r. Posłowie jednogłośnie przyjęli wówczas dwie poprawki Senatu do nowelizacji Kodeksu pracy. Za ich przyjęciem opowiedziało się 440 posłów, a jeden był przeciw. Nikt nie był za ich odrzuceniem.
Grażyna J. Leśniak
17.12.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Przepisy prawa pracy dopuszczają odmowę zapłaty lub zmniejszenie wynagrodzenia za wadliwe wykonanie produktu lub usługi. Konieczną przesłanką jest jednak wykazanie przez pracodawcę winy konkretnego pracownika. Jeżeli wadliwość została usunięta, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie odpowiednie do jakości produktu lub usługi.
Dorian Lesner
17.12.2024
Prawo pracy HR

Zmiana prawa może pomóc osobom głuchym w dostępie do rynku pracy

Prawo pracy Poprawmy prawo Niepełnosprawność
Opracowanie nowych wytycznych dla lekarzy medycyny pracy, które pozwolą im na przyznawanie osobom głuchym z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności orzeczeń o zdolności do pracy, postuluje Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych. Umożliwi to osobom głuchym podejmowanie zatrudnienia w zawodach dla nich niedostępnych z powodu niepełnosprawności słuchu, które z powodzeniem osoby głuche wykonują w innych krajach. Petycja trafiła do resortów pracy i zdrowia. Zdaniem ekspertów jest to postulat do rozpatrzenia i uznania.
Grażyna J. Leśniak
17.12.2024
Prawo pracy Poprawmy prawo Niepełnosprawność

W środę pierwsi przedsiębiorcy z wakacjami składkowymi za grudzień 2024 r.

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse
Przedsiębiorcy, którzy po 1 listopada 2024 roku złożyli wnioski o wakacje składkowe, otrzymują na swoje profile na PUE/eZUS korespondencję w sprawie złożonego wniosku. Większość otrzymała informację o wszczęciu postępowania administracyjnego. W wyniku weryfikacji formalnej Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał, że za grudzień ok. 90 proc. wniosków, a za styczeń ok. 95 proc. wniosków jest poprawnych formalnie. W środę, 18 grudnia, ZUS planuje informowanie pierwszych przedsiębiorców o przyznaniu tej ulgi.
Grażyna J. Leśniak
16.12.2024
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse
Nowe pokolenie pracowników ma zupełnie inne podejście do pracy zawodowej niż poprzednie pokolenia – według raportów, to ona musi się dostosować do życia prywatnego. Co drugi kandydat odrzucił pracę, która nie zgadzała się z osobistymi wartościami lub uniemożliwiałaby zachowanie równowagi między pracą a życiem osobistym.
Grażyna J. Leśniak
16.12.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Uchwalona przez Sejm RP 6 grudnia 2024 roku nowelizacja ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw, jeżeli zostanie podpisana przez Prezydenta RP, wejdzie w życie 1 lutego 2025 r. Patrząc na przepisy tej ustawy przez pryzmat otoczenia prawnego pracodawcy, można wskazać na nieoczywiste zagadnienia, które nie wynikają wprost z tekstu ustawy – pisze Tomasz Czerkies, radca prawny.
Tomasz Czerkies
16.12.2024
Prawo pracy HR
Niedobór kadr w branży produkcyjnej to wynik nie tylko braku kandydatów. Niemal co ósma firma z tego segmentu odnotowuje absencję pracowniczą na poziomie 9-11 proc., a blisko połowa mierzy się z nadmierną liczbą odejść – wynika z badania Antal i Sodexo Polska. Aby zwiększyć komfort pracy i zmniejszyć skalę problemu, firmy stawiają nie tylko na benefity pracownicze. Trzy na cztery podmioty z tego segmentu regularnie badają satysfakcję kadr, a mentoring lub tzw. buddy system jest dostępny dla 72 proc. zatrudnionych przy produkcji.
Grażyna J. Leśniak
16.12.2024
Prawo pracy HR Finanse Rynek pracy

SN ostrzegał o skutkach ustawy deubekizacyjnej. Budżet państwa już je odczuwa

Finanse publiczne Emerytury i renty Administracja publiczna Policja Ubezpieczenia społeczne Energetyka
W okresie od 1 lipca 2023 r. do 30 września 2024 r. Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA zrealizował 5 736 prawomocnych wyroków przywracających emerytury i renty świadczeniobiorcom, które zostały im obniżone ustawą deubekizacyjną z 2016 r. Wypłacone z tego tytułu wyrównania przekroczyły kwotę 1,08 mld zł – ustalił serwis Prawo.pl. Zdaniem prawników za uchwalenie tak złej ustawy konsekwencje dyscyplinarne powinny ponieść osoby odpowiedzialne. Zwłaszcza że Sąd Najwyższy ostrzegał przed możliwymi jej negatywnymi skutkami.
Grażyna J. Leśniak
16.12.2024
Finanse publiczne Emerytury i renty Administracja publiczna Policja Ubezpieczenia społeczne Energetyka
Wpłaty do pracowniczych planów kapitałowych - dokonane ze środków podmiotu zatrudniającego - powiększają wielkość świadczeń, które uczestnik PPK od niego otrzymał. Koszty uzyskania przychodów zależą od podstawy zatrudnienia uczestnika PPK. Stosowanie kosztów uzyskania przychodów jest bowiem konsekwencją kwalifikacji uzyskanego przychodu do właściwego źródła w rozumieniu przepisów ustawy o PIT.
Anna Puszkarska
14.12.2024
PIT Prawo pracy Finanse PPK
Urlop wypoczynkowy jest jednym z najważniejszych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy przewidują, że w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop. Pod warunkiem jednak udzielenia go przez pracodawcę w tym okresie. Jeśli do tego nie dojdzie, to pracownikowi należy wypłacić ekwiwalent pieniężny.
Magdalena Stojek-Siwińska Dorian Lesner
14.12.2024
Prawo pracy HR

Projektodawca powinien uściślić swoje oczekiwania co do równowagi płci

Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Rozwiązanie polskiego ustawodawcy w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych jest godne zdecydowanej aprobaty. Jeśli jednak chodzi o przepis art. 90gc projektu, to w istocie jego analiza nie jest wolna od poważnych wątpliwości. Jestem zdania, że kontrowersje interpretacyjne powinny zostać wyjaśnione już na najwcześniejszym etapie procesu legislacyjnego - pisze dr hab. Iwona Gębusia, radca prawny w kancelarii Legal Insight.
Iwona Gębusia
14.12.2024
Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Związek Powiatów Polskich proponuje, aby cena za usługi PURDE i PUH ustalana była nie w ramach cennika, ale w trybie rozporządzenia do ustawy o doręczeniach elektronicznych. Samorządowcy wszystkich organizacji twierdzą, że narzucona przez Pocztę Polską cena jest wzięta z sufitu. Ta uzasadnia jednak, dlaczego podwyższyła opłatę.
Robert Horbaczewski
13.12.2024
E-doręczenia

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych niezmiennie stabilny

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne
Dzięki utrzymującej się dobrej sytuacji na rynku pracy sytuacja FUS jest korzystna. Wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych za III kwartały wyniósł 83,8 proc. Bardzo wysoki poziom tego wskaźnika wynika z dynamicznie rosnących przychodów ze składek. To przede wszystkim efekt szybkiego wzrostu wynagrodzeń w gospodarce - we wrześniu wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw były wyższe rok do roku o 11,4 proc.
Grażyna J. Leśniak
13.12.2024
Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne
Do naszej akcji Poprawmy prawo zgłoszony został przepis kodeksu pracy, na podstawie którego niewykonana przez pracownika ugoda pozasądowa może zostać wykonana po nadaniu ugodzie klauzuli wykonalności. Zdaniem prawników przepis chroni pracodawcę przed skutkami niewykonanej przez pracownika ugody. Daje bowiem możliwość jej wyegzekwowania w trybie egzekucji sądowej. Przepis został jednak tak skonstruowany, że finalnie zabezpiecza interes również pracownika.
Grażyna J. Leśniak
13.12.2024
Prawo cywilne Prawo pracy Poprawmy prawo
Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.
kk/pap
12.12.2024
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Obywatele często spotykają się z oporem wobec nagrywania obrad komisji rad gmin. Tymczasem protokoły nie oddają przebiegu obrad tak dokładnie jak nagrania. Pomijają np. informacje o wypowiedziach konkretnych radnych, ich stanowisku czy argumentach. W opinii RPO kwestia nagrywania obrad komisji rady gminy powinna być uregulowana w ustawie o samorządzie gminnym, a nie jedynie w statutach gmin.
Maria Dec-Kiełb
12.12.2024
Samorząd terytorialny Ochrona danych
Pracownik, który w wyniku choroby był niezdolny do pracy dłużej niż 30 dni, musi zostać skierowany na kontrolne badania lekarskie. Odmowa może się wiązać z karą porządkową, a w ostateczności z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Z sankcjami musi liczyć się też pracodawca, który dopuści do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego.
Dorian Lesner
12.12.2024
Prawo pracy BHP

Aktywny Rodzic a RKO: W okresie przejściowym ciągłość wypłaty świadczeń

Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse
ZUS wypłacił już ponad 317 mln zł z programu Aktywny Rodzic. Wsparcie trafiło do ponad 272 tys. dzieci. Kolejne wnioski rozpatrywane są sukcesywnie. W tym czasie w celu zapewnienia ciągłości wypłacania świadczeń rodzice, którzy mieli przyznane prawo do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO) i złożyli wniosek o jedno ze świadczeń z programu Aktywny Rodzic w dalszym ciągu mieli wypłacane RKO – informuje ZUS. Po przyznaniu nowego świadczenia środki z RKO będą podlegały rozliczeniu.
Grażyna J. Leśniak
12.12.2024
Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse
Posłowie KO złożyli w Sejmie projekt ustawy, który ma wprowadzić jawność wynagrodzeń do kodeksu pracy. Konfederacja Lewiatan uważa, że takie regulacje powinny być przygotowywane przy współudziale partnerów społecznych oraz rządu. I wskazuje, że poselski nie uwzględnia wszystkich kwestii wynikających z dyrektywy unijnej, w szczególności związanych ze sprawozdawczością firm.
Grażyna J. Leśniak
12.12.2024
Prawo pracy Finanse Rynek pracy
Zdaniem samorządów potrzebna jest zmiana definicji operatora wyznaczonego do obsługi e-doręczeń i dopuszczenie do świadczenia usługi operatorów komercyjnych, na ściśle określonych zasadach. Chcą też, aby cennik usług był ustalany w trybie rozporządzenia. Opłaty ustalone przez Pocztę Polską uważają za rażąco wygórowane. Konieczne są też inne zmiany przepisów.
Robert Horbaczewski
12.12.2024
Samorząd terytorialny E-doręczenia
Objęcie definicją mobbingu wszystkich osób zatrudnionych, a więc także tych na umowach cywilnoprawnych czy B2B to coraz częstszy postulat. Czy doczeka się realizacji przy okazji prac nad definicją mobbingu zainicjowanych przez MRPiPS? Zdaniem prawników, to nie jest zły pomysł, ale potrzeba do tego osobnej ustawy. Pozwoliłoby to stworzyć szeroką definicję, wprowadzić sankcje dla pracodawców, ale i potraktować mobbing jako przestępstwo.
Grażyna J. Leśniak
12.12.2024
Prawo pracy
Prezes zarządu spółki z o.o. został obwiniony o to, że powierzył wykonywanie w niedzielę pracy w placówce handlowej pracownikom i zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia, gdzie działa klub czytelnika. Izba Karna Sądu Najwyższego uznała, że skarga kasacyjna Rzecznika Praw Obywatelskich, złożona na korzyść przedsiębiorcy jest oczywiście zasadna i uchyliła wyrok Sądu Okręgowego w Legnicy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.12.2024
Prawo gospodarcze
Zmiana definicji mobbingu, a także wprowadzenie przestępstwa mobbingu do Kodeksu karnego i wydłużenie obecnie trzyletniego okresu, po którym przedawniają się sprawy o mobbing - to główne tematy, jakie poruszono w środę w trakcie konferencji - okrągłego stołu w Sejmie „Mobbing to przemoc”. MRPiPS poinformowało przy tej okazji o trwających pracach nad ratyfikacją konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy nr 190, dotyczącej eliminacji przemocy i molestowania w świecie pracy.
Grażyna J. Leśniak
11.12.2024
Prawo pracy
W środę, 11 grudnia 2024 r., o godz. 10:00 w Sejmie (sala 412 w bud. U) odbędzie się konferencja - okrągły stół „Mobbing to przemoc”. Organizatorką wydarzenia jest wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska wraz z Dobrą Fundacją. Bezpośrednia transmisja z tego wydarzenia będzie na stronie internetowej Sejmu.
Grażyna J. Leśniak
11.12.2024
Prawo pracy

SN: Od odmowy rozłożenia składek na raty przysługuje odwołanie do sądu

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Odmowa uwzględnienia wniosku płatnika o rozłożenie na raty składek na ubezpieczenia społeczne następuje na podstawie decyzji administracyjnej, od której przysługuje odwołanie do sądu - tak brzmi najnowsza uchwała podjęta przez Izbę Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego. Jednak sąd nie może ingerować w trybie odwoławczym w treść umowy z płatnikiem w sprawie spłaty rat.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.12.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Świadczenie wspierające wlicza się do dochodu osoby z niepełnosprawnością, co może spowodować, że nie będzie ona mogła skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Taką sytuację opisała w skardze do Rzecznika Praw Obywatelskich matka osoby z niepełnosprawnością. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pismo RPO, zapowiada, że przy najbliższych zmianach legislacyjnych ustawy podatkowej, uwzględni także tę kwestię.
Beata Dązbłaż
11.12.2024
Pomoc społeczna PIT Ubezpieczenia społeczne
W okresie styczeń-wrzesień 2024 roku zgłoszono 45660 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, o 0,3 proc. mniej niż w okresie styczeń-wrzesień 2023 roku. Wzrosła liczba poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących (wskaźnik wypadkowości) z 3,22 do 3,28 – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.
Grażyna J. Leśniak
10.12.2024
Prawo pracy BHP