W poniedziałek rozpoczął się protest pracowników sądów. Domagają się podwyżek płac, a swoje niezadowolenie będą manifestować m.in. przez korzystanie ze zwolnień lekarskich. Akcja ma potrwać dwa tygodnie.
Krzysztof Sobczak
10.12.2018
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Pracodawca nie może rozwiązywać umów o pracę z powodu absencji chorobowych tylko na podstawie danych o procentowym udziale absencji chorobowych w zakładowym czasie pracy. Była pracownica Amazona, której z tego powodu wypowiedziano umowę o pracę, wygrywa w sądzie.
Agnieszka Matłacz
10.12.2018
Prawo pracy
Wielka Brytania ma szansę zmienić decyzję w sprawie Brexitu. W poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że może jednostronnie wycofać wniosek o wyjście z UE. Pozostałe kraje UE nie będą miały w takiej sytuacji nic do powiedzenia.
Jolanta Ojczyk
10.12.2018
Do Rady Dialogu Społecznego dołączyło siedem nowych osób. Uroczystość ich powołania odbyła się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim. Roczne przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego objęła szefowa Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias, która zastąpiła na tym stanowisku minister Elżbietę Rafalską.
Agnieszka Matłacz
10.12.2018
Ustawodawca nie określa kryteriów wyboru instytucji finansowej zarządzającej PPK w sposób zamknięty. Podmiotom zatrudniającym pozostawiono swobodę w formułowaniu niektórych z nich, ale jednocześnie ustawa wyraźnie wskazuje, że podmiot zatrudniający powinien kierować się „najlepiej pojętym interesem osób zatrudnionych”
Antoni Kolek
10.12.2018
Prawo pracy
Nieodpłatne udostępnienie pracownikom mieszkań nie podlega VAT. Od wydatków firmy związanych z najmem nie można zatem odliczyć podatku. Tak uważa Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Zdania ekspertów są jednak podzielone. Część z nich uważa, że nabywana usługa najmu jest związana z działalnością gospodarczą najemcy.
Krzysztof Koślicki
10.12.2018
VAT Prawo pracy Prawo gospodarcze
Spadkobierca zmarłego pracownika, który zachorował onkologicznie, domagał się stwierdzenia, że zdiagnozowany nowotwór złośliwy był chorobą zawodową. Jednak zdaniem NSA nie ustalono, aby tego rodzaju nowotwór mógł z wysokim prawdopodobieństwem powstać w następstwie działania rakotwórczych czynników występujących w pracy.
Aleksandra Partyk
10.12.2018
Prawo pracy BHP
Prawie 100 proc. jest wystawianych w formie elektronicznej. System działa sprawnie, a początkowe spowolnienia mogły występować na łączach – powiedziała w niedzielę prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.
Krzysztof Sobczak
09.12.2018
Prawo pracy Opieka zdrowotna
Według przepisów BHP 1 listopada rozpoczął się okres zimowy, który potrwa do 31 marca. Czas ten nakłada na pracodawców szczególne obowiązki względem ochrony zdrowia pracowników wykonujących prace na otwartej przestrzeni. Powinni np. pamiętać o zapewnieniu pracownikom pomieszczenia, w którym mogliby się ogrzać.
Adriana Surwiło
08.12.2018
Prawo pracy BHP

Co ma zrobić pacjent, gdy lekarz wypisze zwolnienie na papierze?

Pacjent Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna
Od początku grudnia jedyną podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego jest eZLA, czyli zwolnienie lekarskie wystawione w sieci lub jego wydruk z systemu elektronicznego. Nie wszyscy lekarze wystawiają jednak zwolnienia zgodne z obowiązującymi przepisami.
Agnieszka Matłacz
07.12.2018
Pacjent Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Liczba e-zwolnień przekroczy dziś pół miliona

Ubezpieczenia społeczne Zawody medyczne
Do poranka 7 grudnia lekarze w całym kraju wystawili ponad 450 tys. zwolnień elektronicznych. Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS przypomina, że obecnie tylko taka forma jest podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego, ale zapewnia, że żaden pacjent nie zostanie bez wypłaty zasiłku, nawet jeśli otrzyma zwolnienie na nieobowiązującym już druku.
Agnieszka Matłacz
07.12.2018
Ubezpieczenia społeczne Zawody medyczne
Rok 2019 stawia przed działami HR duże wyzwania. Problemem wciąż będzie znalezienie dobrego pracownika oraz zatrzymanie już zatrudnionych. Liderzy muszą zmierzyć się z zarządzaniem zespołami, w których spotykają się cztery pokolenia. Technologia może ich w tym wspomóc - ale trzeba wiedzieć, jak ją wykorzystać. Do tego dochodzą ważne zmiany w prawie, m.in. PPK.
Agnieszka Matłacz
07.12.2018
HR
Projekt PSL w sprawie skrócenia rodzicom dnia pracy do siedmiu godzin dziennie trafił do kosza. W czwartek Sejm odrzucił go w pierwszym czytaniu - po raz kolejny.
Agnieszka Matłacz
06.12.2018
Prawo pracy
Wyższe kryterium dochodowe przy przyznawaniu świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego, kary dla pracodawców, którzy pomagają alimenciarzom w unikaniu egzekucji, szybszy przepływ informacji między ZUS i komornikami oraz pierwszeństwo zatrudnienia przy robotach publicznych dla dłużników alimentacyjnych - to tylko niektóre ze zmian, które w czwartek wieczorem przyjął Sejm.
Agnieszka Matłacz
06.12.2018
Prawo cywilne Prawo pracy
PSL chce wprowadzenia dwóch nowych dni wolnych od pracy: Wigilii Bożego Narodzenia i Wielkiego Piątku. Projekt zmian w tej sprawie właśnie wpłynął do Sejmu. Pomysł nie jest nowy, ale odżył w listopadzie, w czasie dyskusji nad wprowadzeniem dodatkowego wolnego 12 listopada.
Agnieszka Matłacz
06.12.2018
Prawo pracy
- 500+ jest przyznawane przez samorządy zgodnie z obowiązującym prawem. Rząd nic nie zabiera. To podłe kłamstwo mające na celu wywołanie niepokoju wśród rodzin i uderzenie w rząd. Rodziny otrzymują świadczenie bez zakłóceń. Otrzymuje je niemal 2,5 mln rodzin - napisała w środę na Twitterze minister Rafalska, odnosząc się do medialnych doniesień o tym, że MRPiPS poleciło gminom nie wypłacać 500+ rodzicom samotnie wychowującym dzieci, jeśli nie wystąpili o alimenty od drugiego rodzica.
Agnieszka Matłacz
05.12.2018
Prawo rodzinne Domowe finanse
Im większa firma, tym większa świadomość korzyści płynących z odpowiedniego motywowania pracowników. Korporacje i duże firmy przetarły szlak, którym podążają obecnie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.
Agnieszka Matłacz
05.12.2018
HR

Jak wdrożyć PPK i nie wpaść w kolejny GetBack

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Wybór instytucji finansowej to podstawowy obowiązek każdego pracodawcy wdrażającego PPK. Kwestia staranności pracodawcy przy tym wyborze nabiera szczególnego znaczenia w świetle ostatnich wydarzeń na rynku instytucji finansowych, co ilustruje sprawa GetBack - pisze Przemysław Mazur, radca prawny w kancelarii Romanowski i Wspólnicy.
Przemysław Mazur
05.12.2018
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Kraje członkowskie ustaliły we wtorek, w jakich sytuacjach kierowcy będą podlegać przepisom o delegowaniu pracowników. Decydować będzie m.in. miejsce, z którego wyrusza kierowca oraz liczba załadunków i rozładunków w drodze do kraju docelowego. Przepisy przyjęto przy sprzeciwie kilku krajów, w tym Polski.
Agnieszka Matłacz
04.12.2018
Prawo pracy
To, że pracownik nie świadczy w danym okresie pracy na rzecz pracodawcy, nie oznacza automatycznie, iż przebywa na urlopie wypoczynkowym. Decyduje bowiem to, czy faktycznie doszło do udzielenia urlopu.
Aleksandra Partyk
03.12.2018
Prawo pracy
Niskie zarobki, frustracja wynikająca z trudnych warunków pracy i brak wiary w obietnice Ministerstwa Sprawiedliwości - to główne przyczyny niezadowolenia pracowników sądów. Planowana przez nich akcja protestacyjna ma zacząć się 10 grudnia br. i potrwa dwa tygodnie.
Krzysztof Sobczak
01.12.2018
Wymiar sprawiedliwości

Lekarze już muszą wystawiać e-zwolnienia 

Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Od soboty 1 grudnia lekarze zwolnienia mogą wystawiać tylko w formie elektronicznej. Wersja papierowa może być wykorzystywana tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie awarii systemu, braku Internetu lub wizyty domowej.
Krzysztof Sobczak
01.12.2018
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Zasady przyznawania dodatku specjalnego, w tym to, czy przysługuje on pracownikowi również za okres niezdolności do pracy z powodu choroby, może określać regulamin wynagradzania.
Kucharski Dominik
01.12.2018
Samorząd terytorialny
Pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy, którzy kontrolują firmy, będą musieli składać oświadczenia, w których opiszą czy ich najbliżsi nie są zatrudnieni w kontrolowanych przez nich firmach – zakłada nowelizacja ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, którą w piątek podpisał prezydent.
Agnieszka Matłacz
30.11.2018
Prawo pracy
W piątek 30 listopada upływa 18-miesięczny limit długości zatrudnienia pracownika tymczasowego u jednego pracodawcy. To skutek nowelizacji ustawy, która weszła w życie półtora roku temu.
Krzysztof Sobczak
30.11.2018
Prawo pracy

Czas ustalić płatnika zasiłków w 2019 roku

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Na dzień 30 listopada 2018 r. należy ustalić liczbę osób ubezpieczonych, zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego. Od tego zależy, kto w 2019 r. będzie wypłacał tym osobom zasiłki.
Kozłowska Małgorzata
30.11.2018
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Branża HR zabiera głos w dyskusji o RODO. Przygotowała własny branżowy kodeks, który zawiera m.in. opis różnych modeli rekrutacji i przetwarzania danych przez pracodawców oraz agencje zatrudnienia. Jego konsultacje są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.
Agnieszka Matłacz
30.11.2018
HR RODO
Od 1 grudnia obowiązkowe będą zwolnienia elektroniczne, czyli e-ZLA - lekarze nie będą już mogli wypisywać papierowych druków. ZUS szykuje się na zwiększone zainteresowanie lekarzy, pacjentów oraz pracodawców i 30 listopada wydłuża godziny pracy, a od 3 grudnia uruchamia specjalną infolinię.
Agnieszka Matłacz
30.11.2018
Ubezpieczenia społeczne Zawody medyczne
W 2019 roku prowadzenie działalności gospodarczej najbardziej będą utrudniały niejasne i niespójne...
Jolanta Ojczyk
29.11.2018
Spółki Małe i średnie firmy

Sejm już pracuje nad zmianami w zakazie handlu

Prawo pracy Małe i średnie firmy
Nowelizacja ma uszczelnić system. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie Żabkom możliwości pracy w dni objęte zakazem przez doprecyzowanie wyjątku dla placówek pocztowych.
Agnieszka Matłacz
29.11.2018
Prawo pracy Małe i średnie firmy