Kary za nie złożenie deklaracji do ewidencji emisyjności mogą okazać się fikcją

Prawo karne Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Osoby, które do 30 czerwca nie złożyły deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku, mogą to zrobić nadal w ramach tzw. czynnego żalu. Choć przepisy przewidują grzywnę w wysokości 500 złotych za niezłożenie deklaracji w terminie, z ukaraniem może być trudno. Samorządowcy nie są raczej zainteresowani donoszeniem na swoich mieszkańców.

01.07.2022

Senat poparł ustawę wprowadzającą system certyfikatów dla morskiej energetyki wiatrowej

Środowisko Nowe technologie Prawo gospodarcze

Senat poparł w czwartek ustawę wprowadzającą system certyfikacji odpowiednich wymagań w zakresie bezpieczeństwa i ochrony środowiska na poszczególnych etapach budowy morskich farm wiatrowych i urządzeń do wprowadzania z nich mocy. Nadzór i certyfikację będą wykonywać tzw. uznane organizacje z odpowiednim upoważnieniem.

30.06.2022

Decyzje dotyczące środowiska bez sądowej kontroli - skargi na naruszenia konwencji

Środowisko Administracja publiczna

Polscy obywatele nie mogą skarżyć do sądów wielu planów i programów, które mają wpływ na zdrowie ludzi i środowisko przyrodnicze. Z tego powodu organizacje przyrodnicze uważają, że jest to niezgodne z Konwencją z Aarhus i złożyły skargi w tej sprawie. Liczą, że ewentualne zalecenia mogą mieć znaczenie w postępowaniach przed sądami krajowymi oraz na szczeblu europejskim.

29.06.2022

Nowe zasady przywozu z Ukrainy do Polski zwierząt zagrożonych wyginięciem

Środowisko Administracja publiczna Transport

Przestała obowiązywać skrócona procedura wprowadzona 2 marca 2022 roku. Od 24 czerwca przywóz z Ukrainy do Polski okazów zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) będzie się odbywać na zasadach ogólnych. Zmiany zostały wprowadzone ze względu na stabilizację sytuacji na granicy wschodniej i w związku z wznowieniem funkcjonowania organu administracyjnego Konwencji Waszyngtońskiej na Ukrainie.

27.06.2022

Za brak deklaracji o źródle ogrzewania domu nawet 5 tysięcy kary

Środowisko Nieruchomości

W czwartek, 30 czerwca, mija termin, kiedy właściciele domów, zarządcy budynków mają czas na złożenie deklaracji o źródle ogrzewania nieruchomości do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Za niezłożenie deklaracji może grozić nawet 5 tysięcy złotych grzywny.

27.06.2022

Czas na wpis do ewidencji emisyjności coraz krótszy, a zatory w gminach rosną

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Termin wpisania źródeł ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków upływa 30 czerwca. Ze statystyk wynika, że do ewidencji wciąż nie wprowadzono blisko 60 procent punktów adresowych, które powinny się tam znaleźć. Informacja o tym, że dopłata do węgla uzależniona jest od wpisu do ewidencji spowodowała, że oporni do tej pory obywatele ruszyli do urzędów gmin wpisać swoje nieruchomości. A gminy zaczynają się korkować.

21.06.2022

Podatek od pojazdów spalinowych - jest zobowiązanie, choć rząd nie chce przyznać

Środowisko Rynek i konsument

Wysokie opłaty rejestracyjne i podatek od własności samochodów spalinowych do połowy 2026 r. - to jeden z kamieni milowych polskiego KPO. Polski rząd, który niedawno entuzjastycznie i ponoć dla zdrowia obywateli wprowadził podatek cukrowy i podwyższał akcyzę, zapewnia, że ta opłata nie uderzy nikogo po kieszeni. Ale taki jest jej cel - ma wymusić przechodzenie na bardziej ekologiczne formy transportu.

21.06.2022

Gminy mogą starać się o pieniądze z Europejskiego Instrumentu Miejskiego

Samorząd terytorialny Środowisko

Od 9 czerwca samorządy mają szansę na pozyskanie finansowania w ramach czwartej, ostatniej już tury EUCF (Europejskiego Instrumentu Miejskiego). Pomoc otrzyma 48 koncepcji inwestycyjnych, a łączny budżet projektu opiewa na 2,88 mln euro. Nabór wniosków potrwa do 30 września br.

20.06.2022

Odpady budowlane są przyjmowane od mieszkańca, nie od firmy

Środowisko Odpady

Gmina powinna odbierać odpady komunalne takie jak: wata szklana, styropian czy papa, ale tylko od swoich mieszkańców, a nie od firm. Od przyszłego roku szykują się też zmiany w tym zakresie. Wejdą w życie przepisy, które przewidują obowiązek zbierania selektywnego odpadów budowlanych z podziałem m.in. na: drewno, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie.

18.06.2022

Zamiast księcia kot w worku – luka w prawie szkodliwa dla zwierząt i ich właścicieli

Środowisko Prawo cywilne

W polskich przepisach wciąż nie ma definicji rasowego psa i kota – miała ją wprowadzić tzw. piątka dla zwierząt, ale ta część przepadła przez protesty wobec propozycji budzących większe kontrowersje. Brak przepisów to gratka dla oszustów oraz wątpliwej jakości hodowli. Cierpią więc na tym i ludzie, i zwierzęta. Jednak strat poniesionych na skutek oszustwa można dochodzić na gruncie prawa cywilnego.

18.06.2022

Prezydent podpisał ustawę dostosowującą przepisy dotyczące hałasu do prawa UE

Środowisko BHP Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa ochrony środowiska, wdrażającą dyrektywy dotyczące wspólnych metod oceny hałasu w Unii Europejskiej oraz metod oceny szkodliwych skutków hałasu w środowisku. Wprowadzenie zmian uwzględniających najnowszą wiedzę w tym zakresie, ma korzystnie wpłynąć na zdrowie ludzi.

14.06.2022

Ceny energii szaleją - bez działań osłonowych zdrożeją usługi komunalne

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Galopujące ceny prądu i paliw uderzają w finanse samorządów. Niektóre już podwyższają ceny biletów transportu miejskiego i czynsz w lokalach komunalnych. Z szacunków Związku Miast Polskich wynika, że ostatnie podwyżki cen prądu mogą kosztować samorządy i sektor gospodarki komunalnej nawet 5 mld zł. Samorządy domagają się od rządu działań osłonowych i pilnej nowelizacji.

13.06.2022

Do końca czerwca rząd ma przyjąć Krajowy Plan Gospodarki Odpadami 2028

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Krajowy Plan Gospodarki Odpadami 2028 to dokument, który określi m.in. zapotrzebowanie na inwestycje w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych, w tym na punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), instalacje do sortowania oraz instalacje do recyklingu odpadów komunalnych.

10.06.2022

Parlament Europejski odrzucił sprawozdanie o rewizji unijnego systemu handlu emisjami

Środowisko Prawo gospodarcze

Europosłowie odrzucili na sesji plenarnej w Strasburgu sprawozdanie o rewizji unijnego systemu handlu emisjami. W efekcie trzy projekty wchodzące w skład pakietu Gotowi na 55 (Fit for 55) odesłano do komisji ochrony środowiska naturalnego PE. Komisja ma omówić tę kwestię na jednym z najbliższych posiedzeń w celu znalezienia rozwiązania.

08.06.2022

Po Chrust Plus tylko za zgodą leśniczego

Środowisko

Leżące w lesie drewno nie może zostać zabrane bez zgody i wiedzy leśniczego. Podobnie nie można samodzielnie pozyskiwać chrustu, wycinać gałązek, zbierać mchu czy nawet porostów. Las i każdy jego element jest dobrem społecznym, ale stanowi majątek skarbu państwa, którym zarządzają w imieniu społeczeństwa leśnicy - czytamy na stronie Lasów Państwowych.

04.06.2022

Lewiatan: Butelki szklane powinny być wyłączone z systemu kaucyjnego

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze

Nowy system kaucyjny obejmie puszki oraz butelki szklane i plastikowe – zapowiedział Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, ministerstwo nie uwzględniło propozycji przedsiębiorców, aby butelki szklane po napojach wielokrotnego i jednorazowego użytku były wyłączone z tego systemu.

03.06.2022

System kaucyjny wciąż się wykuwa, jego ostateczny kształt to wielka niewiadoma

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze

Stworzenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów w Polsce idzie jak po grudzie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zostało zasypane uwagami i pracuje nad nową wersją ustawy. Przedsiębiorcy liczą, że uwzględni chociaż część ich propozycji. Zastrzeżeń jest wiele. Większości nie podoba się propozycja wprowadzenia kilku podmiotów odpowiedzialnych za system. 

31.05.2022

Zmiany w przepisach mają zachęcić do produkcji biogazu

Środowisko Prawo gospodarcze

Przepisy odblokowujące rozwój produkcji energii z biomasy, a także dodatkowe fundusze na zakup surowców energetycznych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS), aby wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne oraz uzupełnić zapasy - to główne cele projektu ustawy, którego pierwsze czytanie odbyło się w czwartek w Sejmie.

26.05.2022

Branża apeluje o likwidację barier dla fotowoltaiki

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Czy ktokolwiek chciałby zaopatrywać się w energię elektryczną, której 1 MWh wytworzony z węgla kosztuje prawie 1.000 zł, czy też wolałby tą samą 1 MWh pochodzącą z energii słonecznej za 330 zł? - pyta retorycznie Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej. Przedstawicielstwo branży chce sprawę nagłośnić i spowodować, by rozwój OZE, w tym fotowoltaiki, przyspieszył.

23.05.2022

Nie można zabronić budowy przydomowej oczyszczalni ścieków

Środowisko Budownictwo

Na podstawie samego zgłoszenia można wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków, jeżeli jest ona związana z istnieniem budynku mieszkalnego na nieruchomości. Do tego przygotowywana nowelizacja ma uprościć procedurę budowy oczyszczalni ścieków, a także doprecyzowane zostaną dotychczasowe obowiązki gmin, także w zakresie ewidencjonowania i sprawozdawczości.

21.05.2022