Drzewa pod blokiem nie można wyciąć "po cichu" - to własność wspólna i chroniona prawem

Samorząd terytorialny Środowisko Nieruchomości

Brak słońca w mieszkaniu to za mało, by wyciąć zdrowe, dorodne drzewo pod blokiem, bez konsultacji z innymi mieszkańcami. Tymczasem tego typu przypadki się zdarzają i skłócają ze sobą sąsiadów. Do tego jest to naruszenie ustawy o ochronie przyrody, która nie pozwala na samowolną wycinkę. Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje właściwy organ gminy.

10.09.2022

Nie ma węgla, ludzie gromadzą... śmieci

Prawo karne Samorząd terytorialny Środowisko

W Polsce pojawia się nowy trend. Z prowincji do miasta jedzie się ze słoikami, w odwrotną stronę - z płytami paździerzowymi i tym co można spakować do bagażnika, aby spalić w piecu. Niektórzy samorządowcy już obserwują, że niektórych kategorii śmieci jest mniej. A prezes Rady Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych szacuje, że ogólny strumień odpadów wielkogabarytowych, m.in. mebli, zmniejszył się nawet o 50 procent.

08.09.2022

Pobór wody do prowadzenia działalności – o czym musi pamiętać przedsiębiorca

Środowisko Spółki Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca, który w swojej działalności korzysta z wody, musi uzyskać zgodę wodnoprawną. Jednak od tej reguły istnieją wyjątki, dotyczące przede wszystkim firm prowadzących działalność w miejscu swojego zamieszkania. Więcej na ten temat można przeczytać w Legal Alercie.

07.09.2022

Ekolodzy krytykują brak publikacji wyników konsultacji w sprawie uchwały antysmogowej

Samorząd terytorialny Środowisko

Krakowski Alarm Smogowy skrytykował brak publikacji wyników konsultacji społecznych w sprawie zmian w uchwale antysmogowej dla Małopolski. Urząd marszałkowski wcześniej poinformował, że w konsultacjach „większość samorządów opowiedziała się za przedłużeniem terminu likwidacji pieców i kotłów bezklasowych”.

06.09.2022

Firma może legalnie odprowadzać ścieki do rzek, ale są warunki

Środowisko Spółki Małe i średnie firmy

Odprowadzanie ścieków do rzek jest co do zasady zakazane. Chyba że przedsiębiorca, w ramach wyjątku od reguły, spełni surowe warunki określone przez prawo – zwłaszcza w zakresie ich oczyszczania z substancji zagrażających środowisku. Więcej na ten temat można przeczytać w Legal Alercie.

05.09.2022

Kategoryzacja pomoże w zarządzaniu obszarami chronionymi

Środowisko

Polskie parki narodowe i krajobrazowe oraz inne obszary chronione zostaną skategoryzowane według międzynarodowych standardów. Umowę w tej sprawie podpisały 1 września 2022 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Instytut Ochrony Środowiska. Ma to służyć ułatwieniu planowani obszarów chronionych i systemów obszarów chronionych oraz zarządzania nimi.

01.09.2022

Przepisy pozwalające budować farmy wiatrowe bliżej domów blokowane, bo "są wątpliwości"

Środowisko Prawo gospodarcze

Farmy wiatrowe wciąż nie mogą się w Polsce rozwijać, a winne są przede wszystkim przepisy, które blokują budowę nowych wiatraków. Po wielu zapowiedziach rząd przyjął projekt w tej sprawie, który w lipcu trafił do Sejmu. Nie podjęto jednak prac nad nim, a w środę rzecznik rządu ujawnił, że na przeszkodzie stoją wątpliwości co do finalnego brzmienia poszczególnych przepisów tej ustawy.

31.08.2022

Informowali o zatruciu Odry, urzędnicy rozesłali ich dane osobowe

Środowisko Administracja publiczna RODO

Z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wyciekły dane obywateli, którzy korzystając z internetowego formularza zgłaszali urzędowi nieprawidłowości i problemy związane z zatruciem Odry. Stało się tak, bo urzędnicy drogą mailową rozpowszechnili szereg zgłoszeń obywateli zawierających ich dane osobowe, w tym imiona i nazwiska, adresy e-mail i zamieszkania oraz numery telefonów.

30.08.2022

Zatruta Odra - sprawca katastrofy ekologicznej może nawet trafić za kratki

Środowisko Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Za zanieczyszczenie Odry grozi odpowiedzialność karna, administracyjna i cywilna. Konsekwencje może ponieść zarówno firma, jak i odpowiedzialne za to osoby fizyczne. Rybacy, właściciele hoteli i inni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie szeroko rozumianej turystyki, którzy ponieśli straty z powodu zanieczyszczenia Odry, mogą dochodzić odszkodowania od sprawcy lub sprawców zanieczyszczenia.

29.08.2022

Zatruta Odra: Przedsiębiorcy rozczarowani niskim wsparciem, mają swoje propozycje

Środowisko Turystyka Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Rząd proponuje przedsiębiorcom poszkodowanym przez zatrucie Odry wsparcie w wysokości 3 tysięcy złotych brutto na jednego pracownika jeżeli ich dochód spadł rok do roku lub miesiąc do miesiąca o 50 proc. W opinii Północnej Izby Gospodarczej propozycja nie jest wystarczająca. Firmy będą bankrutować.

26.08.2022

Kary i odszkodowania - Polska może zapłacić Niemcom i UE za ścieki w Odrze

Środowisko Administracja publiczna

Polska może słono zapłacić za zaniedbania przy monitorowaniu ścieków wpływających do Odry. Roszczenia do naszego kraju wysuwać mogą zarówno Niemcy, jak i Komisja Europejska. Na gruncie przepisów unijnych kluczowe będzie, czy Polska złamała unijną dyrektywę, nie prowadząc monitoringu ścieków. Z prywatnymi roszczeniami mogą też występować zwykli obywatele, zarówno Polacy jak i Niemcy.

26.08.2022

Władza surowością kar chce pokryć nieudolność w ochronie środowiska

Prawo karne Środowisko

Polskie władze zupełnie nie radzą sobie z monitorowaniem zagrożeń dla środowiska, a jedyną receptą na problem, jest według nich zaostrzenie kar. Choć odpowiednie przepisy zwiększające odpowiedzialność są już gotowe, a kolejne ich zaostrzenie jest zapowiadane, nie ma to większego znaczenia – bo sprawców trudno wykryć i postawić w stan oskarżenia.

25.08.2022

Pilne posiedzenie Sejmu już 2 września

Środowisko Prawo gospodarcze

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapowiedziała w środę zwołanie plenarnego posiedzenia Sejmu. Wakacje parlamentarne miały trwać do połowy września, jednak już 2 posłowie zajmą się projektem nowelizacji ustawy o wsparciu dla przedsiębiorców działających w okolicach Odry. W porządku obrad przewidziano również rządowymi projektami ustaw wprowadzającymi dodatkowe możliwości dofinansowania innych źródeł ciepła niż węgiel.

24.08.2022

Rząd pracuje nad specustawą - jeszcze w tym roku planuje rozpocząć inwestycje na Odrze

Środowisko Prawo gospodarcze

Rozpoczęcie inwestycji na Odrze w oczyszczalnie ścieków w ramach opracowywanej obecnie specustawy, możliwe będzie w tym roku - poinformował w środę podczas posiedzenia sejmowych komisji wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Projektu jeszcze nie ma, ale według zapowiedzi inwestycje w tym zakresie będą się wiązały z budową zbiorników retencyjnych i przekształceniem obecnie realizowanych.

24.08.2022

Rząd ma zdecydować o pomocy dla nadodrzańskich firm

Środowisko Prawo gospodarcze Tarcza finansowa

Na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów, czyli we wtorek 23 sierpnia, mają być omawiane propozycje pomocy dla nadodrzańskich przedsiębiorców - poinformowała wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. Brane są pod uwagę jednorazowe wypłaty lub rozwiązania "przećwiczone w ramach tarcz antykryzysowych".

22.08.2022

Ogrzewanie coraz droższe, ale nie każda termomodernizacja pomoże

Środowisko Budownictwo

Premier Mateusz Morawiecki apeluje do Polaków, by ocieplali swoje domy. Dzięki temu mają uchronić się przed wysokimi rachunkami za ciepło w zimie. Ponad jedna trzecia budynków mieszkalnych w Polsce to bowiem "wampiry energetyczne". Wyprodukowane ciepło, zamiast ogrzewać użytkowników, ucieka przez ściany zewnętrzne i stolarkę. Nie jest to jednak takie proste. Nie w każdym przypadku wolno ocieplać elewację, nie na każdej ścianie wolno nakleić styropian. Sąsiad też może zablokować inwestycję.

20.08.2022

Zatruta Odra - naprawa szkód w środowisku jest bardzo trudna

Środowisko

Naprawienie szkody w środowisku polega na odtworzeniu środowiska do stanu sprzed szkody w miejscu jej wystąpienia. Gdy odtworzenie nie jest możliwe, wówczas do działań naprawczych należeć będzie utworzenie podobnego ekosystemu w alternatywnej lokalizacji. Zatem jeśli uda się ustalić sprawcę szkód w Odrze, czeka go poniesienie gigantycznych kosztów. Więcej w Legal Alercie.

19.08.2022

Senat: Niech NIK zbada sposób reakcji na katastrofę ekologiczną

Środowisko Administracja publiczna

Są przesłanki do złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa z art. 231 § 1 Kodeksu karnego, polegającego na niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, w szczególności ministrów odpowiedzialnych za ochronę środowiska oraz nadzór nad Wodami Polskimi, właściwych wojewodów, głównego inspektora ochrony środowiska i prezesa Wód Polskich - uznała senacka Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu.

18.08.2022

Polskie bezprawie zamienia w ścieki nie tylko Odrę

Środowisko

W naszym kraju praktycznie poza kontrolą jest to, co i w jakiej ilości dostaje się do wody. Nikt też nie monitoruje na bieżąco stanu rzek. Przepisy niby są, ale mocno szwankuje ich stosowanie. W efekcie nawet gdy znajdą się winni zatrucia Odry, to za rok sytuacja może się powtórzyć. Obecne kary nie odstraszają, ale ich zaostrzenie nie pomoże, bo nie działa system nadzoru.

18.08.2022

Rząd zaostrza kary za zanieczyszczanie środowiska i zapowiada zaostrzanie

Prawo karne Środowisko

Rząd zapowiada zaostrzenie kar za zanieczyszczanie środowiska w sytuacji, gdy dopiero co to zrobił i nowiutka ustawa czeka na wejście w życie. Tymczasem prokuratura przesłuchała ponad 200 świadków i nie może wciąż ustalić kto i jak doprowadził do największej od lat katastrofy ekologicznej. Kogo więc władza chce surowo karać, skoro nie jest w stanie złapać sprawców?

17.08.2022