Znak CE nie świadczy o jakości produktu, ale o zgodności z normami UE

Środowisko Rynek i konsument BHP Prawo europejskie

Oznakowanie produktu znakiem CE to deklaracja i informacja producenta albo importera, że wyrób ten spełnia wymogi europejskie i może być sprzedawany na rynku wspólnotowym. Skrót "CE" od francuskiego "Conformite Europeenne" należy tłumaczyć jako "zgodność europejską", a nie jak mówią złośliwi "China Export".

24.03.2023

Raportowanie niefinansowe coraz bliżej - niewiele firm gotowych

Środowisko Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Wiele przedsiębiorstw będzie musiało składać sprawozdawania niefinansowe, czyli dotyczące kwestii środowiskowych, procesów związanych z pracownikami, zarządzaniem i kontrolą firm (ESG). Czasu zostało niewiele, a tylko nieliczne firmy czynią przygotowania do realizacji tego obowiązku. Właśnie pojawił się pierwszy w Europie poradnik o tym, jak taki dokument przygotować.

24.03.2023

Woda kapie w tej samej cenie, a w budżetach spółek wodociągowych widać dno

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Brak podwyżek opłat za wodę i ścieki cieszy mieszkańców, ale potęguje straty spółek wodnokanalizacyjnych i hamuje ich rozwój. Wody Polskie wyjątkowo bowiem godzą się na korektę taryf. Samorządowcy domagają się powrotu do zasady, że to rady gmin decydują o taryfach. Z inicjatywą ustawodawczą wyszedł w tym kierunku Senat.

23.03.2023

NSA: Pobór wody przez leśniczówkę i spór o opłaty

Środowisko Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Konieczne jest dokładne wyjaśnienie potrzeby funkcjonowania leśniczówki, której mieszkańcy dokonują poboru wody podziemnej, a także w jakiej ilości średniorocznie jest ona pobierana – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną Dyrektora Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Przemyślu. To kolejny spór o opłaty między Lasami Państwowymi i Wodami Polskimi.

22.03.2023

Rząd nie chce unijnego nadzoru nad polityką leśną

Środowisko Administracja publiczna

Rada Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej uznaje, że leśnictwo i gospodarka leśna powinny pozostać w wyłącznej gestii poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej - stwierdza rząd w podjętej we wtorek uchwale. To reakcja na propozycje Komisji Europejskiej dążących do współdzielenia kompetencji w zakresie gospodarki leśnej.

21.03.2023

RPO: Wyrok TSUE w sprawie lasów trzeba wykonać, projekt od roku w Sejmie

Środowisko Prawo europejskie

Polskie przepisy wykluczające możliwość zaskarżenia przed sądem planów urządzenia lasu naruszają prawo Unii Europejskiej – orzekł niedawno TSUE. Rząd zapowiedział ignorowanie tego wyroku, a RPO przypomina, że od roku na uchwalenie przez Sejm czeka senacki projekt nowelizacji ustawy o lasach, który realizowałby ten wyrok. Poza skierowaniem do konsultacji nie doczekał się dalszych prac.

21.03.2023

TSUE: Odszkodowanie za szkody wyrządzone przez urządzenie zamontowane w aucie

Środowisko Prawo cywilne Prawo europejskie

Nabywcy pojazdu silnikowego wyposażonego w urządzenie ograniczające skuteczność działania przysługuje prawo do odszkodowania ze strony producenta tego pojazdu, w przypadku gdy takie urządzenie wyrządziło nabywcy szkodę - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I dodał, że oprócz interesów ogólnych prawo Unii chroni również szczególne interesy indywidualnego nabywcy pojazdu.

21.03.2023

POB: Biometan powinien być szerzej wykorzystywany, ale potrzebne jest dodatkowe wsparcie

Środowisko Energetyka

Projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz innych aktów prawnych to dobry krok w kierunku szerszego wykorzystywania biometanu w Polsce, który w przyszłości może stać się ekologicznym zamiennikiem gazu ziemnego - uważa Polska Organizacja Biometanu. W przedstawionych uwagach zaznacza jednak, że przepisy należałoby poszerzyć o dodatkowe wsparcie.

21.03.2023

Za wypalanie traw grozi grzywna do 30 tys. zł

Prawo karne Środowisko

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody za wypalanie traw grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 tys. zł. Od początku roku doszło do prawie 1,6 tys. pożarów traw, straty przekroczyły 1,3 mln zł, podczas jednego z takich pożarów zginął mężczyzna.

18.03.2023

Regulamin ogrodów działkowych nie jest obowiązującym źródłem prawa

Środowisko Nieruchomości

Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego nie może zmuszać działkowców do przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych dotyczących drzew. Jest to bowiem sprzeczne z przepisami rangi ustawowej. Regulamin ogródków działkowych nie jest obowiązującym źródłem prawa, takim jak np. ustawa o ochronie przyrody.

18.03.2023

TSUE: Komisja Europejska musi wyraźnie wykazać naruszenie prawa przez państwo członkowskie

Środowisko Prawo europejskie

Komisja Europejska nie udowodniła wystarczająco, że naruszenie dyrektywy w sprawie jakości powietrza przez Bułgarię utrzymywało się przez cały czas, a państwo nie podjęło działań zmierzających do poprawy tego stanu - orzekł dziś Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Uznał tym samym, że pierwsza skarga KE o stwierdzenie podwójnego uchybienia była niedopuszczalna.

16.03.2023

NIK: Brakuje wymiany informacji o nieprawidłowościach w miejscach gromadzenia odpadów

Środowisko Odpady

Pożar w miejscu gromadzenia odpadów to nie tylko duże straty, ale też poważne zagrożenie dla środowiska i dla zdrowia. Dla zapobiegania pożarom takich miejsc kluczowa jest właściwa współpraca między inspekcją ochrony środowiska, starostwami i urzędami marszałkowskimi oraz jednostkami PSP. Tymczasem, jak wynika z najnowszego raportu NIK, ta współpraca mocno kuleje, szczególnie w zakresie wymiany informacji.

15.03.2023

Ustawa o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 wchodzi w życie

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo europejskie

W środę 15 marca wchodzi w życie ustawa o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, która stwarza prawne ramy m.in do ubiegania się przez Polskę o pieniądze z UE na wsparcie rolnictwa, oraz mieszkańców, przedsiębiorców i samorządów z obszarów wiejskich. Na ten cel przeznaczonych zostanie ponad 25 mld euro.

15.03.2023

15 marca przedsiębiorcy muszą rozliczyć się za opakowania, baterie i elektronikę

Środowisko Odpady

15 marca to jeden z terminów, w którym znaczna grupa przedsiębiorców z różnych branż musi przekazać sprawozdania środowiskowe, a często także wnieść stosowne opłaty. Chodzi m.in. o wprowadzających różnego rodzaju produkty. O obowiązku muszą pamiętać m. in.: przedsiębiorcy wprowadzający produkty w opakowaniach, torby foliowe czy oleje i preparaty smarowe. Za niedopełnienie obowiązku grozi grzywna.

14.03.2023

Ekologia kontra ekologia, czyli fotowoltaika pod rezerwatem

Środowisko Prawo gospodarcze Energetyka

Jeszcze nie wybrnęliśmy z legislacyjnego pata z ustawą dotyczącą odległości budynków mieszkalnych od wiatraków, a już pojawiają się propozycje prawnego uregulowania budowy farm fotowoltaicznych. I pytania, czy czerpanie energii ze światła może zaburzyć działalność agroturystyczną i ochronę przyrody. W Białowieży trwa właśnie spór o budowę farmy w otulinie parku narodowego.

13.03.2023

Prof. Adamski: Rząd idzie na kolejną wojnę z Unią, a wyrok w sprawie lasów i tak będzie wykonany

Środowisko Prawo europejskie

Pohukiwania polskiego rządu o niewykonaniu wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie zasad ochrony zagrożonych siedlisk i gatunków oraz możliwości zaskarżania przez organizacje społeczne planów urządzenia lasu, to kolejna szkodliwa bitwa rządu z Unią. Jedyne, do czego może ona doprowadzić, to kolejne kary nałożone na Polskę. A unijne reguły wymagają, by sądy już teraz stosowały się do tego orzeczenia.

08.03.2023

NSA: Choć nie wybudował tarasu z basenem, to będzie musiał go rozebrać

Środowisko Budownictwo

Nakaz rozbiórki nie może być kierowany do inwestora, jeżeli ten nie wykonałby decyzji. W takiej sytuacji obowiązkiem tym należy obciążyć właściciela nieruchomości - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Gdyż to on ponosi odpowiedzialność za stan nieruchomości i za to, co się na niej wykonuje. Sąd podkreślił, że nakaz powinien być skierowany do takiej osoby, która ma realną możliwość jego wykonania.

06.03.2023

TSUE: Organizacje ekologiczne mogą kwestionować plany urządzenia lasu

Środowisko Prawo europejskie

Organizacje ochrony przyrody muszą mieć prawo skierowania sprawy i zbadania planu urządzenia lasu na drodze sądowej, zwłaszcza jeżeli zmiany wiążą się z dużą ingerencją. To jedna z istotniejszych tez wydanego dziś przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyroku, który uwzględnił skargę Komisji Europejskiej przeciwko Polsce. Z rozstrzygnięcia są zadowolone zwłaszcza organizacje proekologiczne.

02.03.2023

Emisja z firmy do powietrza - jest właśnie czas na sprawozdania

Środowisko Prawo gospodarcze

Wystarczy jeden komin w zakładzie lub nawet tylko niezorganizowana emisja w firmie, żeby powstała konieczność wysyłania sprawozdań w kilka miejsc. Nie dość tego – praktycznie w każdym przypadku należy przedstawić dane inaczej. Wielość wymogów sprawozdawczych w zakresie emisji do powietrza utrudnia działanie przedsiębiorcom, a małe firmy wręcz zniechęca do wywiązywania się z obowiązków. 

27.02.2023