To kolejny krok w walce z przestępcami środowiskowymi – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas konferencji prasowej zorganizowanej 10 listopada 2022 r. w Warszawie.

Jak poinformował, dotychczas wpłynęło już 2659 zgłoszeń. - Dzięki temu aż 7 mln użytkowników aplikacji mObywatel może skorzystać z opcji zgłoszenia różnego rodzaju zagrożeń dla środowiska jak np. porzucenie odpadów. Pierwsze zgłoszenie wpłynęło zaraz po uruchomieniu tej możliwości. Od momentu uruchomienia 20 października do dziś, otrzymaliśmy 114 zgłoszeń poprzez aplikacje mobilną – wyjaśnił.

Czytaj także: Za skażenie środowiska firma szybciej trafi przed sąd>>

Wiceminister zaznaczył, że wychodząc naprzeciw potrzebom środowiskowym i w związku z widocznym zainteresowaniem społeczeństwa w korzystaniu z elektronicznego formularza „Zgłoś interwencję" został on zmodyfikowany i ulepszony o opcję pobierania danych geolokalizacyjnych. Dzięki temu można określić konkretne miejsca zdarzenia bez konieczności wpisywania adresu.

- Poprzez rozszerzenie funkcjonalności o wiele łatwiejsze będzie przesyłanie zgłoszeń na pomocą telefonu komórkowego, a także w sytuacji, gdy np. zauważymy porzucone odpady w lesie i nie jesteśmy w stanie wskazać konkretnych danych adresowych - dodał wiceminister.

Więcej w LEX:

Nowy katalog kar za przestępstwa i wykroczenia przeciwko środowisku od 1.09.2022 r. >>>

Odpowiedzialność osób prawnych w niemieckim, czeskim, słowackim i polskim prawie karnym środowiska >>>

Prokuratura i Inspekcja Ochrony Środowiska w batalii o przyrodę środkami prawa karnego >>>