Ponad dwie trzecie spółek nie zamierza przechodzić na estoński CIT

CIT Spółki

Ponad 89 proc. szefów spółek zna pojęcie tzw. estońskiego CIT-u, ale jednocześnie blisko 67 proc. respondentów nie rozważa jego wprowadzenia w kierowanej przez siebie spółce – wynika z badania przeprowadzonego wśród menedżerów. Przedsiębiorcy obawiają się dodatkowych kontroli skarbowych w związku ze stosowaniem tego reżimu.

23.11.2022

Prawo Holdingowe – nowe obowiązki organów spółek akcyjnych

Spółki Prawo gospodarcze

Obowiązujące od niedawna zmiany w kodeksie spółek handlowych można podzielić na takie, które ułatwiają zarządzanie złożonymi strukturami podmiotów, oraz na takie, które zapewniają ochronę określonych grup interesu - pisze Wioletta Borysewicz, prawnik z Kancelarii Gardocki i Partnerzy.

22.11.2022

Prawo holdingowe i ceny transferowe na kursie kolizyjnym

CIT Doradca podatkowy Spółki Finanse

Nowe prawo holdingowe jest sprzeczne z przepisami o cenach transferowych i jej kluczowej zasadzie – dokonywaniu transakcji na warunkach, jakie zawarłyby podmioty niepowiązane. Zdarzenia zgodne z kodeksem spółek handlowych będą wywoływać istotne konsekwencje podatkowe – piszą Monika Palmowska i Karolina Stępień z KPMG w Polsce.

22.11.2022

Ład korporacyjny wpływa na bezpieczeństwo i stabilność obrotu gospodarczego

Ordynacja Rachunkowość Spółki Finanse

Zasady ładu korporacyjnego mają istotny wpływ na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego oraz stabilność i zdolność rozwoju przedsiębiorstw, zwłaszcza w czasach kryzysu. Firmy audytorskie zwracają jednak uwagę na trudną współpracę z radami nadzorczymi i kierownictwem badanych firm. Takie m.in. wnioski płyną z konferencji Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego.

21.11.2022

Nowe prawo holdingowe zachęca do łamania przepisów podatkowych

CIT Doradca podatkowy Spółki

Firmy, które chcą stosować nowe reguły prawa holdingowego, sporo ryzykują. Narażają się bowiem na dotkliwe konsekwencje wynikające z prawa podatkowego. Wszystko przez to, że niedawna nowelizacja kodeksu spółek handlowych stoi w sprzeczności z przepisami o cenach transferowych. Podmiotom działającym w grupach grozi więc: doszacowanie dochodu, dodatkowy podatek, odsetki, zarządom z kolei – konsekwencje osobiste z kodeksu karnego skarbowego.

21.11.2022

ZUS ogłosił listę rankingową w konkursie o dofinansowanie poprawy bhp

Prawo pracy BHP Spółki Małe i średnie firmy Finanse

ZUS opublikował listę rankingową projektów o dofinansowanie, które uzyskały pozytywną ocenę formalną i merytoryczną w ramach konkursu na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej, realizowane w 2023 r. Na 1935 podmiotów na liście, zakwalifikowanych zostało 1098.

18.11.2022

Prezydent podpisał zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym

Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Prezydent podpisał nowelizację ustawy mającą ułatwić składanie dokumentów do Krajowego Rejestru Sądowego, zwiększyć dostępność do danych z rejestru na unijnym portalu i wymianę między rejestrami państw UE. Po wejściu w życie nowych przepisów wymiana danych między unijnymi rejestrami będzie odbywała się automatycznie i bezpłatnie przez "system integracji rejestrów".

16.11.2022

NSA nie podjął uchwały, czy spółka jest sukcesorem osoby fizycznej wnoszącej aport

Prawo cywilne VAT Spółki

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów nie podjął uchwały w kwestii, czy spółka komandytowo-akcyjna wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki, w tym z tytułu VAT, osoby fizycznej wnoszącej aportem swoją działalność do tej spółki i czy odpowiada za zobowiązania osoby fizycznej powstałe przed wniesieniem tego aportu do spółki. NSA przyjął sprawę do rozpoznania w składzie siedmioosobowym.

07.11.2022

Dwóch wspólników, ale skuteczne tylko jedno oświadczenie o wyborze formy opodatkowania

PIT Doradca podatkowy Spółki Małe i średnie firmy

Nie ma znaczenia podjęcie uchwały wspólników o zmianie formy opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany. Istotne jest skuteczne złożenie stosownego oświadczenia o wyborze opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Błąd systemu nie usprawiedliwia podatnika. Tak twierdzi skarbówka, jednak eksperci mają duże wątpliwości.

02.11.2022

Udziały w spółkach cywilnych nie pozbawią prawa do estońskiego CIT

CIT Doradca podatkowy Spółki

Posiadanie przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością udziałów w spółkach cywilnych nie pozbawia spółki z o.o. prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek. Taką korzystną interpretację wydały w środę organy skarbowe. Eksperci podkreślają, że dotychczas panował pogląd, iż spółki cywilne nie mają prawa do ryczałtu. Interpretacja jest istotna, umożliwia nowe konfiguracje biznesowe i możliwości inwestycyjne.

27.10.2022

Posłowie PiS wycofują projekt zamrożenia składów władz pięciu spółek państwowych

Spółki Prawo gospodarcze

Posłowie PiS wycofali kontrowersyjny projekt przewidujący że m.in. Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Gaz-System i Polfa Tarchomin podlegają specjalnym regułom nienaruszalności posad w zarządach i radach nadzorczych. Po silnej krytyce ze strony ekspertów, a nawet polityków Solidarnej Polski przyznali, że są wątpliwości konstytucyjne.

26.10.2022

Sygnaliści – projekt bez obowiązku przyjmowania zgłoszeń anonimowych

Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy Prawo europejskie

Aktualny projekt regulacji dotyczący ochrony sygnalistów nie nakłada obowiązku przyjmowania zgłoszeń anonimowych. Przyjmowanie tego typu zgłoszeń zależeć będzie od decyzji pracodawcy. Rezygnacja z przyjmowania zgłoszeń anonimowych wydaje się być korzystna, ponieważ zmniejsza obciążenie pracowników obsługujących system compliance. W praktyce odrzucenie zgłoszeń anonimowych może jednak przynieść pracodawcy więcej szkód niż korzyści. Piszą o tym Przemysław Mazur i Klaudia Kowalewska, prawnicy z kancelarii Romanowski i Wspólnicy.

26.10.2022

Prof. Romanowski: Prawo holdingowe – czyli „hattrick” ministra Sasina

Spółki

Nowela wprowadzająca m.in. prawo holdingowe powoduje, że biznesowi powinna zapalić się „czerwona lampka”. Nieufność wywołuje już fakt, że powstała z inicjatywy i pod egidą ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Jego duży dystans do corporate governance i zamiłowanie do Twittera, jako środka wydawania poleceń zarządom spółek giełdowych z udziałem Skarbu Państwa, jest powszechnie znane. Pisze o tym prof. dr hab. Michał Romanowski.

25.10.2022

Po nowelizacji prawa spółek zmiany także w funkcjonowaniu rad nadzorczych

Spółki Prawo gospodarcze

Zmiany wprowadzane w prawie spółek są próbą ustanowienia pewnego minimalnego zakresu dobrych praktyk do sposobu funkcjonowania rad nadzorczych, a w przypadku niektórych spółek może nawet próbą nadania sensu ich funkcjonowania. Ta próba może okazać się udana, przynajmniej w części przypadków - pisze Filip Krężel z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

21.10.2022

Plany motywacyjne – oferta publiczna akcji skierowana do pracowników

Prawo pracy Spółki Finanse

Coraz częściej można spotkać się z programami motywacyjnymi, w ramach których pracownicy spełniający określone kryteria, najczęściej dotyczące stażu pracy, otrzymują prawo nabycia papierów wartościowych na preferencyjnych warunkach, które zwykle obejmują niższą od rynkowej cenę nabycia lub częściowe sfinansowanie zakupu przez emitenta. Najczęstszym modelem jest oferowanie nabycia akcji spółki matki przez pracowników jej spółek zależnych – pisze radca prawny Mikołaj Zdyb.

21.10.2022

Nowela KSH daje mocne uprawnienia radom nadzorczym

Spółki

Ostatnie zmiany do kodeksu spółek handlowych niewątpliwie ułatwią radom nadzorczym efektywne wykonywanie ich obowiązków. Możliwość zapraszania do współpracy eksperta, żądania dokumentów, informacji i wyjaśnień od szerokiego grona osób zaangażowanych w spółkę da radzie nadzorczej konkretne narzędzia do faktycznego sprawowania nadzoru - pisze Joanna Fasula, senior associate w Praktyce Prawa Spółek, Fuzji i Przejęć kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

19.10.2022

Bałagan podatkowy utrudnia firmom podejmowanie decyzji biznesowych

CIT Doradca podatkowy Spółki Polski Ład

W trudnej sytuacji gospodarczej wiele firm szuka pomysłu na restrukturyzację. Decyzji nie da się jednak podjąć bez pomocy doradców podatkowych. Przepisy o prostej spółce akcyjnej, ryczałtowym albo tzw. estońskim CIT są pełne pułapek i wyjątków od wyjątków. Polski Ład nie jest tu jedynym problemem. Jednej, najkorzystniejszej formy prowadzenia biznesu, właściwie nie da się już wskazać.

17.10.2022

Są prawne ramy grupy spółek. Wchodzi w życie nowela KSH

Spółki

Od czwartku w kodeksie spółek handlowych pojawią się uregulowania dotyczące pojęcia grupy spółek, pozwalające sformalizować istnienie grup kapitałowych. Prawnicy nie mają wątpliwości, że na razie nowe przepisy będą wykorzystywane głównie przez spółki Skarbu Państwa. Natomiast inne podmioty będą nadal działały, jak dotychczas, czyli nieformalnie. Piszemy o tym również w Legal Alert.

13.10.2022