Specustawa w sprawie koronawirusa do zmiany – są problemy z pracą zdalną

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy Koronawirus

Pracownicy chcą pracować zdalnie, a firmy chciałyby im to ułatwić. Niestety, wątpliwości pracodawców budzi przepis specustawy - nie wiedzą, czy mogą powierzyć załodze inną pracę, niż ta, która jest określona w umowie o pracę. Rząd powinien pilnie zmienić specustawę i uregulować pracę zdalną w kodeksie pracy.

13.03.2020

ZUS zaleca kontakt telefoniczny i mailowy ze swoimi placówkami w całym kraju

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca się do swoich klientów z prośbą o ograniczenie wizyt w placówkach ZUS w całym kraju. W przypadku potrzeby kontaktu można skorzystać z informacji telefonicznej, wysłać maila lub skorzystać z portalu PUE ZUS.

12.03.2020

Pracodawca musi wiedzieć, że pracownik był w rejonie objętym koronawirusem

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus

Wzrost zagrożenia koronawirusem znacząco utrudnił bądź uniemożliwił odbycie urlopu zagranicą, a mimo to wielu Polaków zdecydowało się na wyjazd. Osoby, które wróciły z rejonu objętego zagrożeniem zakażenia się wirusem, np. z Włoch, i nie poinformowały o tym pracodawcy, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

12.03.2020

Pracodawcy nie wiedzą, jakie załogi zastaną w poniedziałek

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Zamknięcie biur i przestój firmy czy szukanie pracowników na zastępstwo – to pierwsze problemy, przed którymi stają pracodawcy w związku z epidemią koronawirusa i zamknięciem szkół na 14 dni. Spodziewają się, że większość pracowników będących rodzicami wybierze dodatkowy zasiłek opiekuńczy, by zostać w domu z dziećmi, a nie pracę zdalną.

12.03.2020

ZUS: Przedsiębiorcy poszkodowani przez koronawirusa mogą skorzystać m.in. z układów ratalnych

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse

Odroczenie terminu płatności składek, układ ratalny oraz – w przypadku osób opłacających składki na własne ubezpieczenia – umorzenie należności. Z tych możliwości może skorzystać przedsiębiorca, który ma trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej. Także z powodu koronawirusa.

10.03.2020

Firmy i instytucje muszą umiejętnie informować o koronawirusie

Prawo pracy BHP HR Małe i średnie firmy Koronawirus

Wzrost liczby przypadków infekcji koronawirusem w Polsce oraz rosnące poczucie zagrożenia sprawia, że wiele firm i instytucji staje obecnie w obliczu kryzysu. Koronawirus powoduje lub może wywołać takie problemy zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. Sposób zarządzania informacją może mieć decydujące znaczenie w pierwszych fazach kryzysu, gdy ten dopiero dotknie daną firmę lub instytucję.

10.03.2020

Niedużak: Pracujemy nad projektem ustawy o fundacji rodzinnej

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Dzięki konsultacjom „Zielonej księgi” mamy już wizję polskiej fundacji rodzinnej, która będzie mogła zarządzać rodzinną firmą przez pokolenia. Będą ją tworzyć i zasiadać w jej zarządzie tylko osoby fizyczne. Zakładamy, że fundacja nie będzie mogła prowadzić działalności gospodarczej. Nowe przepisy nie zmienią zasad dziedziczenia, ale chcielibyśmy, aby wypłata zachowku mogła zostać rozłożona w czasie – mówi Marek Niedużak, wiceminister rozwoju.

10.03.2020

Wysoka pozycja Polski w rankingu dot. sytuacji kobiet na rynku pracy

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Polska zajęła 8. miejsce w najnowszym rankingu firmy doradczej PwC oceniającym sytuację kobiet na rynku pracy w krajach OECD. Pierwsze trzy miejsca w Women in Work Index zajmują Islandia Szwecją i Słowenia. W naszym regionie Polska wyprzedza Węgry, Czechy, Estonię, Słowację. Na dalszych pozycjach znalazły się także m.in. Francja (24.), Austria (25.), Japonia (27.).

08.03.2020

Koronawirus: Odpowiedzi na 5 najważniejszych dylematów pracodawcy

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus

Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić podwładnym bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Przepisy prawa pracy nie dają niestety jednoznacznych odpowiedzi, jak powinien zachować się wobec zagrożeń związanych z koronawirusem. Mimo to nie jest całkiem bezradny w nadzwyczajnej sytuacji zagrożenia wirusem – pisze adwokat Karolina Kołakowska.

07.03.2020

Zwolnienia lekarskie przez telefon mają ułatwić walkę z koronawirusem, ale jest ryzyko

Pacjent Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Koronawirus

Resort rodziny i pracy chce umożliwić uzyskanie zwolnienia lekarskiego poprzez telefoniczną konsultację z lekarzem. Rozporządzenie w tej sprawie ma zostać wydane po podpisaniu przez prezydenta ustawy ws. szczegółowych rozwiązań związanych z koronawirusem. Eksperci ostrzegają: rozwiązanie może być nadużywane i może uniemożliwić kontrolę zwolnień przez ZUS.

05.03.2020

Nowe prawo kiepskiej jakości to zmora polskiej legislacji i przedsiębiorców

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Aż 21,7 tysiąca stron ustaw i rozporządzeń powstało w ubiegłym roku. To więcej niż rok wcześniej. Większym problemem niż nadmiar jest zła jakość stanowionego prawa. To efekt ekspresowego uchwalania zmian - od publikacji projektu do podpisania ustawy przez prezydenta mija średnio 66 dni i brak konsultacji. Rząd też nie sprawdza, jak nowe przepisy działają w praktyce, i czy wymagają poprawy.

05.03.2020

ZUS opanował problem "przedsiębiorczych matek", teraz walczy z nadużyciami żon na etacie

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy odkryli kolejną lukę w prawie, która umożliwia pobieranie wysokich zasiłków chorobowych i macierzyńskich dzięki deklarowaniu na krótko maksymalnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne – ustaliło Prawo.pl. Wystarczy, że matka, żona, siostra czy córka przedsiębiorcy zatrudni się u niego na etacie.

05.03.2020

W 2020 roku 281 tys. przedsiębiorców skorzysta z Małego ZUS Plus

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

W tym roku z możliwości płacenia obniżonych składek na ubezpieczenie społecznego w ramach tzw. Małego ZUS Plus skorzysta 281 tys. przedsiębiorców - poinformowała w środę na konferencji prasowej Jadwiga Emilewicz minister rozwoju. Dzięki temu będą mogli zaoszczędzić do 500 zł miesięcznie.

04.03.2020

Wojewódka: Różnicowanie wpłaty dodatkowej do PPK

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy PPK

Ustawodawca nie przewidział innych źródeł uregulowania wpłat dodatkowych do PPK niż Regulamin Wynagradzania czy układ zbiorowy pracy, dlatego nie ma podstaw prawnych do samodzielnego regulowania tych kryteriów w innym dokumencie niż wskazany powyżej – uważa dr Marcin Wojewódka.

04.03.2020

TSUE: Kolejna odsłona sporu Polski i Węgier ws. pracowników delegowanych

Prawo pracy Małe i średnie firmy Prawo unijne

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Rady UE oraz wspierających je zachodnich krajów UE wnieśli w Trybunale Sprawiedliwości UE o odrzucenie skarg Polski i Węgier na przepisy dyrektywy o pracownikach delegowanych. Prawnicy z Warszawy i Budapesztu przekonywali, że regulacje te naruszają swobodę świadczenia usług.

03.03.2020

ZUS wyśle zwaloryzowane świadczenie i 13-tkę jednym przelewem w kwietniu

Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse

W kwietniu ZUS prześle jednym przelewem emeryturę lub rentę oraz tzw. trzynastkę. Pieniądze będą znaczone, by niemożliwe było ewentualne zajęcie przez komornika dodatkowego świadczenia – dowiedziało się Prawo.pl. W jednym liście świadczeniobiorcy otrzymają też informację o wysokości zwaloryzowanej emerytury lub renty oraz wysokości 13-tki.

03.03.2020

Pracodawco, przed wymierzeniem kary wysłuchaj pracownika

Prawo pracy HR Małe i średnie firmy

W interesie firmy leży prawidłowe przeprowadzenie wysłuchania pracownika przed wymierzeniem kary. Po pierwsze dlatego, że pozwala ustalić obiektywne okoliczności naruszenia obowiązków. Po drugie - w razie sporu sądowego o uchylenie kary, może uchronić pracodawcę przed zarzutem niedopełnienia obowiązków – pisze Karolina Kołakowska.

03.03.2020

Doświadczenie i pasja stoją za sukcesami startupów, także prawniczych

Prawnicy Małe i średnie firmy

W świecie startupów mamy dwa typy produktów: “nice-to-have” (z ang. miło mieć) albo “must-have” (muszę mieć). Jeżeli ktoś tworzy rozwiązanie z pierwszej grupy, które może i jest świetne, ale nie wpływa istotnie na biznes, to musi się liczyć z tym, że ciężko mu będzie je sprzedać. Te same zasady dotyczą LegalTech – mówi Piotr Boulangé,

03.03.2020

Nadzwyczajne środki do walki z koronawirusem z obawami biznesu w tle

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Koronawirus

Specjalne zadania dla placówek medycznych i aptek, nakładanie obowiązków na przedsiębiorców lub nakazywanie im wstrzymania działalności, możliwość wykonywania przez pracowników pracy zdalnie - to niektóre z rozwiązań, jakie znalazły się w uchwalonej w poniedziałek wieczorem specjalnej ustawie do walki z koronawirusem.

02.03.2020

Dworczyk: Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła kilka poprawek zgłoszonych przez opozycję

Prawo pracy Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna

Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła kilka poprawek zgłoszonych przez opozycję do projektu ustawy w sprawie koronawirusa. Posłowie opowiedzieli się m.in. za wprowadzeniem możliwości odwołania się do premiera od decyzji wojewody, który wydaje dyspozycje administracji, czy samorządowi - poinformował Michał Dworczyk, szef KPRM.

02.03.2020