UOKiK na tropie wyższych cen w Biedronce przy kasie, niż na półce

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

W sieci sklepów Biedronka zdarzają się sytuacje, że cena przy kasie jest wyższa niż wskazuje na to cena umieszczona przy towarze, albo brakuje informacji o cenie przy produkcie na półce – stwierdza Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Właścicielowi sieci - firmie Jeronimo Martins Polska - za takie nieuczciwe praktyki grozi kara do 10 proc. obrotu.

18.10.2019

Nabywcy ciężarówek mogą dochodzić roszczeń wynikających ze zmowy cenowej

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Do 20 czerwca 2020 r. można dochodzić odszkodowania z powodu zmowy cenowej na rynku samochodów ciężarowych. Sprawy tego typu wydają się być nieskomplikowane ponieważ zasada odpowiedzialności jest przesądzona. Najtrudniej będzie jednak udowodnić wysokość szkody, a wtedy trzeba powołać biegłych, co może wydłużyć terminy wypłat.

18.10.2019

Wątpliwa odpowiedzialność pośrednika za podróbki

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Wprowadzona niedawno do polskiego prawa odpowiedzialność odszkodowawcza pośredników za naruszenie praw ochronnych na znaki towarowe nie ma uzasadnienia w prawie europejskim - twierdzą dr Daria Gęsicka i Paweł Lipski z praktyki prawa własności intelektualnej w kancelarii Bird & Bird.

17.10.2019

Nowa Telefonia ma nie podszywać się pod innych operatorów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Przedstawiciele spółki Nowa Telefonia z Warszawy, która oferuje usługi telekomunikacyjne, mogli wprowadzać klientów w błąd sugerując, że reprezentują ich dotychczasowego operatora, który oferuje im zmianę warunków na korzystniejsze. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zobowiązał firmę do zaprzestania takich praktyk

16.10.2019

Nie każda informacja jest tajemnicą przedsiębiorstwa

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Od ponad roku tajemnica przedsiębiorstwa obejmuje wszelkie informacje mające wartość gospodarczą, w tym dane technologiczne czy organizacyjne, co do których podjęto należycie staranne działania, aby zachować je w poufności. To zaś oznacza, że im mniej publicznie wiadomo, tym dłuższa i silniejsza ochrona tajemnicy - pisze dr Daria Gęsicka

14.10.2019

Prof. Rogalski: Ograniczenia antykoncentracyjne dotyczą też przejmowania aptek

Prawo gospodarcze Finansowanie zdrowia Farmacja Zarządzanie

Nie do przyjęcia jest interpretacja, że przepisy zabraniające wydania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, jeżeli wnioskodawca lub podmioty przez niego kontrolowane prowadzą co najmniej 4 apteki, obowiązują tylko w chwili wydawania zezwolenia - twierdzi prof. Maciej Rogalski, radca prawny, wykładowca na Uczelni Łazarskiego.

14.10.2019

Prawny bilans przed wyborami - rząd nie spełnił wielu obietnic

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Znów mamy festiwal wyborczych obietnic, również tych dotyczących zmian w prawie. Tymczasem wiele z tych zapowiadanych jeszcze przed poprzednimi wyborami lub w trakcie kadencji - nie uchwalono. Nie mamy m.in. nowego kodeksu pracy ani ordynacji podatkowej, brakuje natychmiastowych alimentów, nowych ustaw o biegłych i o zawodzie farmaceuty czy zmian w finansach samorządów.

11.10.2019

SA: Zarzucając komornikowi bezprawność trzeba mieć dobre podstawy

Prawo cywilne Prawnicy Prawo gospodarcze

Opisanie w artykule prasowym działań komornika, które miały być sprzeczne z prawem, wymaga rzetelności i staranności dziennikarskiej. Dlatego publikacja obliczona jedynie na wywołanie sensacji, oderwana przy tym od realiów prawnych nie jest w interesie publicznym, a pomówiony funkcjonariusz zasługuje na ochronę dobrego imienia - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

10.10.2019

SN: Sztywne ceny w menu sieci restauracji franczyzowych - to zmowa

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Każde zachowanie godzące w mechanizm ochrony konkurencji, narusza interes społeczny, niezależnie czy wystąpi skutek w postaci ograniczenia czy eliminacji tej konkurencji - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, oceniając zmowę cenową w sieci restauracji franczyzowych.

10.10.2019

Radcowie proponują swoich mediatorów do sporów frankowych

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Centrum Mediacji Gospodarczej przy Krajowej Radzie Radców Prawnych zwróciło się do banków i stowarzyszeń występujących w imieniu frankowiczów, by rozważały możliwość mediacji - dowiedziało się Prawo.pl. Zaoferowano pomoc 155 radcowskich mediatorów. Adwokaci jeszcze z taką inicjatywą nie wyszli, ale będą o tym rozmawiać.

10.10.2019

Wicepremier: Po wyborach wróci temat dekoncentracji mediów

Prawo gospodarcze

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przypomniał, że projekt dekoncentracji mediów jest przygotowywany od dawna, a do jego realizacji Prawo i Sprawiedliwość zamierza wrócić po wyborach, jeśli je wygra. Zastrzegł jednak, że zmiany w tym zakresie będą wprowadzane w dialogu z partnerami europejskimi.

09.10.2019

Szef KPRM: Nie będzie znaczącego wzrostu cen energii w 2020 roku

Prawo gospodarcze Finanse

Rząd Prawa i Sprawiedliwości zrobi wszystko, aby utrzymać ceny prądu na obecnym poziomie - powiedział we wtorek Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zapowiedział, że można się więc spodziewać, że w 2020 roku pojawią się kolejne regulacje zamrażające ceny.

08.10.2019

Firmowa pieczątka z numerem rejestrowym z Bazy Danych o Odpadach

Środowisko Prawo gospodarcze

Ministerstwo Środowiska uważa, że numer rejestrowy z Bazy Danych o Odpadach można mieć na pieczątce lub w stopce firmowego papieru. Trzeba go umieszczać nie tylko na fakturach, ale również paragonach czy umowach kupna sprzedaży. Za jego brak grozi nawet milion złotych kary.

08.10.2019

Większy nadzór nad ubojem w rzeźniach - projekt do konsultacji

Prawo gospodarcze

Obowiązek nagrywania przez całą dobę obrazu z miejsc wyładunku oraz pomieszczeń do ogłuszania i wykrwawiania się zwierząt, oraz zaostrzenie kontroli ze strony Inspekcji Weterynaryjnej i powiatowych służb weterynaryjnych - zakłada projekt ustawy, który właśnie trafił do konsultacji.

07.10.2019

Rada UE poparła dyrektywę o sygnalistach

Prawo gospodarcze Compliance Prawo europejskie

W poniedziałek 7 października Rada UE zatwierdziła nową unijną dyrektywę skuteczniej chroniącą sygnalistów. Polska ma dwa lata na jej wdrożenie. To oznacza, że firmy i instytucje mają tylko tyle czasu na zmianę procedur i mentalności. To zadanie może się okazać trudniejsze niż dostosowanie się do RODO.

07.10.2019

UOKiK apeluje o podawanie prawdziwych cen usług

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prezentowanie cen z rabatem tak jak cen standardowych to wprowadzanie konsumentów w błąd - stwierdził prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I zaapelował do firm telekomunikacyjnych o to, aby rzetelnie informowały o rzeczywistej cenie usług.

07.10.2019

Po wyroku TSUE „procesy frankowe” łatwiejsze, ale nie oczywiste

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej udzielił korzystnych dla kredytobiorców frankowych odpowiedzi na pytania zadane przez Sąd Okręgowy w Warszawie. W gąszczu komentarzy dziennikarzy, ekonomistów, prawników, a nawet polityków, trudno jednak wyłowić odpowiedź na pytanie, jak realnie zmieniła się sytuacja klientów po tym wyroku - pisze radca prawny Artur Sidor.

07.10.2019

Przedsiębiorcy wydobywający węgiel obawiają się zmian w prawie geologicznym

Środowisko Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Nie tylko samorządy są przeciwne zmianom w prawie geologicznym i górniczym. Propozycje nowelizacji są niekorzystne także dla inwestorów, którzy zapłacili za rozpoznanie złóż węgla, ich udokumentowanie i poczynili starania o koncesję na wydobywanie węgla.

04.10.2019