"Polski" czosnek z Egiptu - handel wciąż nie oznacza pochodzenia warzyw i owoców

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Handel ma obowiązek oznaczania świeżych warzyw i owoców krajem pochodzenia, a tymczasem okazuje się, że w sklepach można kupić „polski” czosnek z Egiptu, a "polską" cebulę jednocześnie z kilku krajów. Inspekcja Handlowa wykryła takie nieprawidłowości w prawie co trzecim z kontrolowanych sklepów.

01.10.2019

Biznes martwi się nadprodukcją prawa

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ograniczenie zmian wprowadzanych w prawie powinna być naczelną zasadą w procesie stanowienia prawa – uważają Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE). Jak zaważają, ta zasada jest od wielu lat postulowana i obiecywana przez polityków, ale jej przekucie na praktykę nadal stanowi problem.

01.10.2019

Deklaracja arbitra - arbitrzy chwalą, ale niezbyt chętnie podpisują

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Deklaracja Arbitra ma pomóc w ujednoliceniu standardów w arbitrażu i wspomóc jego klientów - przedsiębiorców, by mogli sprawdzić, kto ją podpisał i tym samym zobowiązał się do przestrzegania zasad. Mimo jednak, że od jej ogłoszenia minęły trzy miesiące podpisało ją tylko kilkudziesięciu prawników.

01.10.2019

Burnos: Biegli rewidenci czasami mogą pominąć standardy zawodowe

Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Usługi pokrewne, takie jak sporządzenie sprawozdania finansowego czy sprawdzenie działania kontroli wewnętrznych w obszarze rozliczeń podatkowych, mogą lecz nie muszą być wykonywane zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu. Wszystko zależy od przepisów albo od uzgodnień firmy audytorskiej z klientem – mówi Prawo.pl Krzysztof Burnos, biegły rewident.

01.10.2019

Weksel czasem przydatny, ale bywa niebezpieczny

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Coraz częstsze są przypadki nadużycia weksla w obrocie gospodarczym ‒ ostrzegają prawnicy. Dlatego przedsiębiorcy powinni unikać wypisywania weksli in blanco lub ustalać sposób, w jaki może on zostać wypełniony. Już wystawionych nie mogą spuszczać z oka i odbierać, gdy tylko spełnią swoją rolę, albo gdy zmieni się umowa i sytuacja w biznesie.

30.09.2019

Adwokaci i przedsiębiorcy dyskutowali o prawnych aspektach biznesu

Prawnicy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Blisko pół tysiąca prawników i przedsiębiorców z całego kraju wzięło udział w zorganizowanej przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców debacie „Adwokat dla przedsiębiorcy" na temat prawnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej.

27.09.2019

Efekt domina po upadłości Thomasa Cooka

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Spółka Neckerman Polska jeszcze kilka dni temu uspokajała, że nie dotyczą jej kłopoty firmy Thomas Cook, od której jest zależna. Tymczasem też musiała ogłosić niewypłacalność, co niesie dotkliwe skutki nie tylko dla turystów przebywających właśnie na wakacjach, ale także dla innych klientów oraz dla agentów, dostawców itp. - pisze Kaja Buczkowska

27.09.2019

UOKiK ukarał przedsiębiorczych małżonków za zmowę przetargową

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Spokrewnieni ze sobą przedsiębiorcy mogą startować w tym samym przetargu. Jeżeli jednak prowadzą niezależną działalność gospodarczą - nie mogą wspólnie uzgadniać swoich ofert. Jeśli to zrobią, UOKiK może ich ukarać. Tak zrobił w przypadku małżeństwa, którego firmy startowały w przetargu Poczty Polskiej.

27.09.2019

Projekt - jakie uszczuplenie, taka kara grzywny

Podatki i opłaty lokalne Akcyza Prawo gospodarcze

Ministerstwo Finansów chce, by wszyscy, którzy dopuszczą się uszczuplenia należności publicznoprawnej byli karani grzywną, której minimalna wysokość będzie odpowiadała co najmniej uszczuplonej należności. To koniec miarkowania kary przez sądy. Odtąd kara ma być dolegliwa, żeby zniechęcała do popełniania nie tylko przestępstw, ale i wykroczeń skarbowych.

27.09.2019

Biała lista VAT bez wirtualnych rachunków sieci komórkowych i dostawców mediów

VAT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Wpłaty na rachunki wirtualne przypisane do rachunku rozliczeniowego będą traktowane jak wpłaty na rachunek rozliczeniowy, który podlega zgłoszeniu do urzędu skarbowego. Natomiast same rachunki wirtualne nie będą podlegały obowiązkowi zgłaszania do urzędu w celu ich zamieszczenia w wykazie ‒ twierdzi Ministerstwo Finansów.

27.09.2019

Nowe prawo zamówień do podpisu prezydenta

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze

Wzmocnienie pozycji wykonawców i podwykonawców w procesie zamówień, a także zwiększenie zainteresowania polskich firm udziałami w przetargach publicznych - to niektóre z zmian w przyjętej w czwartek bez zmian przez Senat nowej ustawie Prawo zamówień publicznych. Ustawa wymaga jeszcze tylko podpisu prezydenta.

26.09.2019

UOKiK i KNF: Uwaga na inwestycje w apart- i condohotele

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Brak rachunków powierniczych zabezpieczających pieniądze konsumentów oraz wątpliwości co do rzetelności obietnic wysokich zysków i ryzyka towarzyszącego przedsięwzięciom, to czynniki związane z inwestowaniem w pokoje w apart- i condohotelach. Ostrzegają przed tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Komisja Nadzoru Finansowego.

26.09.2019

UOKiK sprawdza rabaty wymuszane przez Biedronkę na dostawcach

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Dostawcy Biedronki zmuszani są do udzielania tej sieci specjalnych rabatów, ale nie znają ich wysokości i są o tym informowani na koniec miesiąca, po zrealizowaniu dostaw. W przypadku nieudzielenia tego rabatu dostawcy grozi kara umowna. Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest to nadużywanie pozycji silniejszego w relacjach handlowych.

25.09.2019

Będzie interpretacja w sprawie zwolnień podatkowych przy nowych inwestycjach 

CIT PIT Prawo gospodarcze

Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje w sprawie właściwego stosowania przepisów dotyczących udzielania zwolnień podatkowych firmom realizującym na terenie Polski nowe inwestycje. Ich celem jest wydanie interpretacji ogólnej, a uwagi można zgłaszać do 30 września 2019 r.

25.09.2019

Rząd zdecydował: e-doręczenia zastąpią listy z urzędów

Administracja publiczna Prawo AI Prawo gospodarcze

Doręczenie elektroniczne ma być, początkowo domyślnym, ale docelowo podstawowym kanałem wymiany korespondencji wymagającej potwierdzenia jej nadania lub odbioru. Rząd przyjął we wtorek projekt, który przewiduje, że e-doręczenie będzie prawnie równe z wysłaniem tradycyjnego listu poleconego za potwierdzeniem odbioru lub doręczeniem osobistym.

24.09.2019

ZUS organizuje Tydzień Przedsiębiorcy - od poniedziałku

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza w dniach 23 - 27 września br. do swoich placówek na „Tydzień Przedsiębiorcy”. Tegoroczne przedsięwzięcie odbywa się pod hasłem „Zatrudniam legalnie - pracuję legalnie”.

22.09.2019

Duże sklepy spożywcze zapłacą za marnowanie żywności

Prawo gospodarcze

Markety będą musiały podpisać umowy z organizacjami pozarządowymi dotyczące nieodpłatnego przekazywania im artykułów spożywczych. Jeśli się z niej nie wywiążą, będą płaciły 10 groszy opłaty za kilogram zmarnowanej żywności. W środę wchodzi w życie ustawa wprowadzająca takie obowiązki.

18.09.2019

Sąd: Ksero umowy nie jest dowodem jej zawarcia

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Jeśli sąd ma uznać kserokopię dokumentu za dowód, to należy poświadczyć ją za zgodność z oryginałem. W innym przypadku strona nie uzyska korzystnego dla siebie rozstrzygnięcia. Powód nie przedłożył oryginałów kluczowych dokumentów. Z tego względu to pozwana wygrała proces, choć nie brała w nim aktywnego udziału – orzekł Sąd Rejonowy w Giżycku.

18.09.2019

Jedna inspekcja ma kontrolować żywność

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Inspekcja Handlowa przestanie odpowiadać za nadzór nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych. Jej obowiązki ma przejąć Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Projekt w tej sprawie przyjął dziś rząd. W tej kadencji Sejmu szanse na jego uchwalenie są jednak praktycznie zerowe.

17.09.2019

UOKiK może już walczyć z geoblokowaniem

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zainterweniuje, gdy geoblokowanie naruszy zbiorowe interesy konsumentów albo zasady konkurencji. Polski sklep, który złamie zakaz, może narazić się na karę w wysokości do 10 proc. obrotów. Prawnicy uważają jednak, że interwencje z urzędu będą dotyczyć najbardziej oczywistych naruszeń, dotyczących dużej grupy klientów zagranicznych.

17.09.2019