PIP w niedzielę kontroluje przestrzeganie zakazu handlu

Rynek i konsument Prawo pracy Prawo gospodarcze

W niedzielę 13 lutego Państwowa Inspekcja Pracy pilotażowo kontroluje otwarte placówki handlowe, w których zachodzi podejrzenie łamania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Jak twierdzi Główny Inspektorat Pracy, decyzja została podjęta po doniesieniach medialnych oraz głosach partnerów społecznych.

13.02.2022

Prof. Romanowski: Naprawa Polskiego Ładu doczepiona do kodeksu spółek, czyli legislacyjna gangsterka

Spółki Prawo gospodarcze Polski Ład

Zdaje się, że projektodawcy, na czele których stoi wicepremier Sasin, obawiają się, że Senat odrzuci nowelę kodeksu spółek handlowych. Postanowili więc zastosować swoisty „szantaż”, swoistą „gangsterkę” legislacyjną. Dążąc do uchwalenia noweli KSH umożliwiającej wymuszenie posłuszeństwa biznesu wobec władzy dołączyli korzystną dla niektórych przedsiębiorców zmianę, ale nie związaną z prawem spółek.

11.02.2022

Lekarz nie może szkolić kosmetyczki - nie pozwala Naczelna Rada Lekarska

Prawo gospodarcze Zawody medyczne

Naczelna Rada Lekarska przyjęła uchwałę w sprawie lekarzy uczestniczących w szkoleniach w roli wykładowców. Zgodnie z nią medykom nie wolno prowadzić zajęć dla osób niepracujących w zawodach medycznych, np. kosmetyczek wykonujących zabiegi upiększające. Przyczyni się do wyeliminowania nieetycznych zachowań lekarzy podważających zaufanie do zawodu – uważa NRL.

09.02.2022

Od rana do wieczora - w radiu tylko polskie utwory

Prawo AI Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Sejm przesłał do konsultacji projekt ustawy, która ma promować polską muzykę. Jego autorzy posłowie PiS twierdzą, że trybunał unijny stoi na stanowisku, że polityka kulturalna może znaleźć się wśród nadrzędnych względów interesu ogólnego uzasadniających ograniczenie swobody świadczenia usług. Jednak taka regulacja godzi w nadawców prywatnych, a gustów słuchaczy nie zmieni.

09.02.2022

UOKiK: rok 2021 rekordowy dla fuzji i przejęć firm

Rynek Prawo gospodarcze

Miniony rok był rekordowy pod względem fuzji i przejęć przedsiębiorców. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał 300 decyzji, czyli 57 więcej niż rok wcześniej i prowadził 376 postępowań z zakresu kontroli koncentracji. Wśród wydanych rozstrzygnięć było 295 zgód na transakcje, cztery decyzje warunkowe i jeden zakaz koncentracji.

08.02.2022

Prof. Romanowski: „Polski Ład” korporacyjny w spółkach – czyli lex Sasin&Company

Rynek Spółki Prawo gospodarcze

„Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty” (Frank Zappa). Przepisy tworzą ludzie i kontekst. Wielu paraliżuje strach przed myśleniem, władzą oraz ów kontekst. Projekt nowelizacji spółek handlowych powstał pod kierownictwem ministra Sasina. Dlaczego minister aktywów państwowych określa zasady funkcjonowania spółek - zastanawia się prof. Michał Romanowski.

08.02.2022

BCC: Niech NIK sprawdzi warunki przejęcia Grupy Lotos przez Orlen

Rynek Prawo gospodarcze

Business Centre Club skierował wniosek do prezesa Najwyższej Izby Kontroli o kontrolę doraźną warunków przejęcia Grupy Lotos przez Orlen oraz planowanej transakcji sprzedaży części aktywów Lotosu Saudi Aramco, koncernowi MOL i firmie Unimot. Według BCC, z punktu widzenia interesu Skarbu Państwa ta transakcja nie ma jakiegokolwiek uzasadnienia.

07.02.2022

Oszuści podszywają się pod Urząd Patentowy i żądają opłat za rejestrację znaków

Rynek Prokuratura Prawo gospodarcze

Lawinowo rośnie liczba przypadków prób wyłudzenia pieniędzy od firm, które rozpoczęły proces rejestracji znaków towarowych w Urzędzie Patentowym RP. Rozsyłane są decyzje wyglądające na wiarygodne, z zastrzeżeniem, że potrzebne jest uiszczenie kilkuset euro, by dokończyć proces. W decyzji wymienia się nazwisko osoby, która faktycznie pracuje w tym urzędzie. 

07.02.2022

WSA: Wyjazd do sanatorium nie obniży opłaty za śmieci

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Właściciel nieruchomości twierdził, że nie zawsze przebywał w domu, więc powinien zapłacić mniej za odpady. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wskazał, że sam fakt zamieszkiwania na danej nieruchomości powoduje obowiązek uiszczania opłaty, bez względu na to, czy odpady powstają i w jakiej ilości.

05.02.2022

Ministerstwo Klimatu zaprezentowało wymagania techniczne dla stacji wodoru

Środowisko Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

W polskim prawie nie ma przepisów określających szczegółowe wymagania techniczne dotyczące bezpiecznej eksploatacji, naprawy i modernizacji stacji wodoru. Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań technicznych dla takich stacji ma ten stan zmienić.

03.02.2022

Prawo w kryzysie - coraz więcej bubli i absurdów

Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie Poprawmy prawo

Przygotowaliśmy kolejny raport „Poprawmy prawo”. Wynika z niego, że coraz więcej przepisów wymaga pilnej poprawy. Wiele regulacji jest kuriozalnych – np. źle zaparkowaną hulajnogę trzeba holować jak samochód, a w przepisach nadal żywe są PRL i Milicja Obywatelska. Nie wiadomo jaki jest limit osób na ślubach cywilnych, a od otrzymanych z zagranicy spadków i darowizn trzeba podwójnie zapłacić podatek. Prawo podlega nieustannej inflacji.

03.02.2022

Ponad 2,8 tys. sprawozdań o terminach płatności przedsiębiorców wpłynęło do MRiT

Rynek Prawo gospodarcze Finanse

Do 31 stycznia br. do Ministerstwa Rozwoju i Technologii wpłynęło 2878 sprawozdań dotyczących terminów płatności firm w 2021 r. Obowiązek składania sprawozdań wynika z nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Celem przepisów jest wyegzekwowanie stosowania reguły fair play w zakresie określania terminów płatności.

02.02.2022

Niższy VAT na energię elektryczną nie dla najemców

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Finanse

1 lutego wchodzą w życie przepisy tarczy antyinflacyjnej 2.0. Wraz z nimi pojawiają się również wątpliwości. Istnieje bowiem duże ryzyko, że z obniżonej stawki VAT na energię nie skorzystają podmioty, które wynajmują nieruchomości. Może się więc okazać, że biura czy sklepy działające na wynajmowanych powierzchniach w dalszym ciągu będą płacić VAT według najwyższej, 23-proc. stawki. Eksperci liczą na pilną interwencję Ministerstwa Finansów.

01.02.2022

Uszczelnianie zakazu handlu w niedziele, to jak walka z wiatrakami

Rynek i konsument Prawo pracy Prawo gospodarcze

Od 1 lutego obowiązują przepisy likwidujące furtkę pozwalającą na handel w niedziele. Pojawiają się już jednak kolejne "patenty" na omijanie prawa. Wystarczy, że pracownik sklepu otrzyma jedną akcję i już stanie się współwłaścicielem sklepu i może sprzedawać. Eksperci nie mają wątpliwości, że tego typu zakazy to droga donikąd. Zabawa w kotka i myszkę.

01.02.2022

Rząd zapowiada poprawki do Polskiego Ładu - ulgi dla biznesu

CIT PIT Prawo gospodarcze

Rząd zapowiada przygotowanie pakietu zmian do podatkowego tzw. Polskiego Ładu. Zostanie jeszcze uregulowana m.in. kwestia różnic remanentowych i amortyzacji - powiedział w Sejmie 27 stycznia br. wiceminister finansów Artur Soboń omawiając negatywne skutki drożyzny i Polskiego Ładu dla funkcjonowania polskich małych i średnich przedsiębiorców.

28.01.2022

Sejm odrzucił weto Senatu do ustawy o wsparciu dla górnictwa

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Sejm odrzucił w czwartek uchwałę Senatu odrzucającą ustawę ustanawiającą warty 28,8 mld zł system publicznego wsparcia dla górnictwa węgla kamiennego na kolejne 10 lat. Ustawa przewiduje zawieszenie spłaty i docelowe umorzenie części zobowiązań górniczych firm wobec ZUS i PFR. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

27.01.2022

Sejm odrzucił weto Senatu dot. procedur przy inwestycji w elektrownię jądrową

Środowisko Prawo gospodarcze

Sejm odrzucił w czwartek uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw wskazującej procedury środowiskowe towarzyszące budowie elektrowni jądrowej. Ustawa dotyczy jedynego toczącego się obecnie postępowania w sprawie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, które zostało wszczęte przez inwestora w 2005 r., a obecnie pozostaje zawieszone.

27.01.2022

Zmiany dotyczące dostępu do lokalnych sieci gazowych mogą wejść w życie

Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze

Przedsiębiorstwo, które zamierza odmówić świadczenia usług dystrybucji paliw gazowych, będzie musiało wcześniej, jeszcze przed odmową, uzyskać decyzję URE zwalniającą z obowiązku świadczenia takich usług wynika z nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

27.01.2022

Prezydent podpisał ustawę o ochronie odbiorców paliw gazowych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Nieruchomości

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. Celem ustawy jest m.in. ochrona mieszkańców budynków wielolokalowych i niektórych odbiorców wrażliwych przed drastycznymi podwyżkami rachunków za gaz. M.in. Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie automatycznie zostaną objęte taryfami.

27.01.2022

Problemy z covidową restrukturyzacją - nie wszystkie sądy honorują stempel pocztowy

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Uproszczona restrukturyzacja okazała się strzałem w dziesiątkę. Firmy bardzo chętnie z niej korzystały. I mimo że przepisy w jej sprawie już nie obowiązują, wciąż tysiące spraw toczy się w sądach. Ale nie wszystko przebiega gładko, bo sądy różnie interpretują termin złożenia wniosku o zatwierdzenie układu, co zdaniem prawników nie ma podstaw prawnych.

25.01.2022