Paszkwil w internecie, ale RODO nie pozwoli zdobyć danych do pozwu

Prawo AI Prawo gospodarcze RODO

Przepisy o ochronie danych osobowych nie dają prezesowi UODO prawa do nakazywania administratorowi strony internetowej ujawnienia danych osobom trzecim, np. w celu wytoczenia powództwa. Taka jest konkluzja wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ale już obecnie ich uzyskanie jest bardzo trudne. Często wręcz niemożliwe.

19.01.2022

MF zachęca firmy do przechodzenia na estoński CIT

CIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Estoński CIT to nowoczesny, prosty i oszczędny sposób opodatkowania - tak Ministerstwo Finansów zachwala istniejącą od niedawna formę opodatkowania dochodów przedsiębiorstw. I podkreśla, że to również brak konieczności zapłaty podatku na bieżąco, uproszczenie formalności podatkowych, a także niższe podatki. Czas na decyzję jest do końca stycznia.

17.01.2022

Samorządy medyczne chcą regulacji o funkcjonowaniu biznesu w pandemii

Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

Trzeba wprowadzić zasady zapewniające wzrost bezpieczeństwa obywateli i racjonalnie określić zasady dostępu do usług i handlu - apelują samorządy zawodów medycznych. I przypominają, że tego rodzaju rozwiązania prawne, wprowadzone w innych krajach europejskich, spowodowały istotne zwiększenie bezpieczeństwa obywateli oraz wzrost liczby osób zaszczepionych.

17.01.2022

PFR: Firmy z sektora MŚP dostaną dodatkowy termin na rozliczenie Tarczy Finansowej 2.0

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Tarcza finansowa

W okresie od 18 do 23 stycznia 2022 r. uruchomiony zostanie dodatkowy termin na złożenie korekt i spóźnione wnioski rozliczenia dla MŚP w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0 - poinformował w piątek Polski Fundusz Rozwoju. Do czwartkowego wieczora dokumentów nie złożyło około 1500 z 7 tys. małych i średnich firm, które korzystały z tej tarczy.

14.01.2022

Opublikowano wzory oświadczeń ochrony taryfowej dla odbiorców gazu

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Nieruchomości

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano już projekt rozporządzenia w sprawie wzorów oświadczeń składanych przez odbiorców paliw gazowych w celu skorzystania ze szczególnych rozwiązań w związku z sytuacją na rynku gazu. Takie oświadczenia trzeba będzie złożyć w ciągu 45 dni, by stać się odbiorcą gazu objętym ochroną taryfową.

14.01.2022

Adw. Sosnowski: Polski Ład trudny dla księgowych, urzędników i przedsiębiorców

Prawo gospodarcze Polski Ład

Polski Ład rodzi pytania zarówno o to, jak radzić sobie z nowymi przepisami podatkowymi, które są skomplikowane i sprawiają trudności nawet biurom rachunkowym i księgowym, ale wielu przedsiębiorców wyraża obawy o możliwość utrzymania rentownej działalności. Wynika ona z szacunkowych kalkulacji uwzględniających zmieniające się nieustannie ceny materiałów i surowców, a zwłaszcza energii elektrycznej i gazu.

13.01.2022

Senat za unijnym Pakietem Mobilności i złagodzeniem kar dla przewoźników

Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Senat zaproponował w środę poprawki do noweli ustawy o transporcie drogowym wdrażającej unijny Pakiet Mobilności; wśród nich jest złagodzenie kar dla przewoźników oraz zmiana definicji bazy eksploatacyjnej. Ustawa przewiduje zwiększenie skuteczności nadzoru nad rynkiem usług przewozowych w Polsce, eliminację nieuczciwej konkurencji między przewoźnikami i lepszą ochronę rynku wewnętrznego.

13.01.2022

MAP: Umowa społeczna podstawą rozmów z Komisją Europejską o górnictwie

Finanse publiczne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Podstawą rozmów z Komisją Europejską na temat górnictwa była i jest zawarta w maju 2021 roku umowa społeczna dla tej branży - wynika z informacji Ministerstwa Aktywów Państwowych. Obecnie resort koncentruje się na przygotowaniu wniosku notyfikacyjnego do KE w sprawie programu dla górnictwa.

11.01.2022

Zmiany w KSH zachęcą do przyjrzenia się ładowi korporacyjnemu

Spółki Prawo gospodarcze

W Sejmie trwają prace nad tzw. „prawem holdingowym”, czyli dużymi zmianami w Kodeksie spółek handlowych. Nowelizacja może istotnie wpłynąć na sposób funkcjonowania grup kapitałowych. Wdrażanie nowych przepisów będzie też dla spółek sposobnością do aktualizacji (lub stworzenia) ich ładów korporacyjnych, a dla członków ich organów - do przyjrzenia się kwestii ich odpowiedzialności.

10.01.2022

Krajowy Rejestr Zadłużonych działa na pół gwizdka i blokuje restrukturyzację

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Krajowy Rejestr Zadłużonych oraz elektroniczne postępowanie restrukturyzacyjne miały otworzyć nową erę w upadłościach. Stało się inaczej. Prawnicy biją na alarm, ponieważ od 1 grudnia, gdy weszły w życie nowe przepisy, jest źle. W KRZ nie działają wszystkie funkcjonalności i nie ma jak wszcząć postępowania o zatwierdzenie układu. 

07.01.2022

Sylwestrowe "covid party" - możliwe imprezy do 100 osób, zaszczepieni poza limitem

Prawo karne Prawo gospodarcze Koronawirus

Kluby i dyskoteki do końca stycznia są zamknięte - tyle że z przerwą na Sylwestra. Zgodnie z zapowiedziami rządu, będzie można w reżimie sanitarnym celebrować nadejście Nowego Roku. Na imprezie może tańczyć do stu osób, choć trzeba pamiętać, że limit stosuje się tylko do zaszczepionych. Będą jednak znacznie większe imprezy, jak choćby ta organizowana w Zakopanem przez telewizję publiczną.

31.12.2021

Inspekcja sanitarna ogłosiła zalecenia dla organizatorów imprez sylwestrowych

Prawo gospodarcze Koronawirus

Główny Inspektor Sanitarny opublikował zalecenia, w których przypomina o najważniejszych elementach rekomendowanego postępowania przy organizacji imprez sylwestrowych i noworocznych. Obejmują one m.in. zasady dla organizatora wydarzenia i wykonawców, dotyczące udziału osób w imprezie, zasady wejścia i wyjścia publiczności, a także bezpieczeństwa na terenie wydarzenia.

29.12.2021

Marzenia o efektywnej restrukturyzacji odłożone w czasie

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Wprowadzenie od 1 grudnia 2021 roku uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu, a także praktycznie pełna elektronizacja postępowania upadłościowego oraz restrukturyzacyjnego przez uruchomienie systemu teleinformatycznego, przeznaczonego do postępowań, to nie koniec zmian, które czekają nas w prawie restrukturyzacyjnym.

29.12.2021

Rząd przyjął uchwałę w sprawie Turowa - nie planuje zamknąć kopalni

Prawo gospodarcze Finanse

Rada Ministrów podjęła we wtorek uchwałę, w której podkreśla, że kopalnia i elektrownia Turów muszą działać. Decyzje, czy płacić kary nałożone przez TSUE, mają być podjęte w terminie późniejszym. - Nie zamierzamy wstrzymywać pracy kopalni i elektrowni Turów - podkreślił Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

28.12.2021

Ustawa dostosowująca polskie przepisy akcyzowe do unijnych podpisana

Akcyza Prawo gospodarcze

Wprowadzenie do krajowego systemu prawnego unijnych dyrektyw dotyczących m.in. ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego, kwalifikacji struktur hybrydowych dotyczących państw trzecich, a także ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego w odniesieniu do działań obronnych w ramach Unii Europejskiej - to cele nowelizacji ustawy, którą podpisał prezydent.

28.12.2021

Pozornie legalna pułapka, czyli uwaga na wykonanie umowy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Dobra umowa zakupu lub wykonania usługi to jeszcze nie wszystko, ważne jest też to, co dzieje się po jej podpisaniu, czyli wywiązanie się z niej i dopełnienie wszystkich nałożonych nią obowiązków. Gdy są z tym problemy, dobrym rozwiązaniem może być zawarcie umowy typu smart, czyli takie, która nakłada na dwie strony stosunku obowiązek rozwiązywania problemów.

27.12.2021

UOKiK zobowiązał spółkę z Grupy Intermarche do zapłaty zaległości wobec dostawców

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zobowiązał spółkę SCA PR Polska (Grupa Intermarche) do zmiany praktyk, które mogły stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej, oraz do zapłaty zaległości wobec dostawców produktów rolno-spożywczych spółki. Ma to pozwolić na szybką poprawę sytuacji dostawców sieci.

22.12.2021

Otwarte dane – informacje z sektora publicznego do szerszego wykorzystania

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Od 8 grudnia 2021 r. obowiązuje ustawa o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. To ważny akt zarówno dla podmiotów sektora publicznego, jak i dla biznesu. Zwłaszcza, jeśli zamysłem biznesowym jest innowacyjność, tworzenie produktów czy usług opartych na rozwiązaniach sztucznej inteligencji, bądź na danych.

22.12.2021

Prof. Nowak-Far: Musimy się liczyć z wielkim odszkodowaniem za Lex TVN

Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Uchwalone 17 grudnia prawo Lex TVN jest bardzo wadliwe, bo narusza zarówno umowę o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji zawartą z rządem USA, jak i prawo unijne. Odszkodowanie, które zapłaci Polska zawierać będzie kwotę inwestycji oraz utracone korzyści, więc będzie olbrzymie - twierdzi prof. dr hab. Artur Nowak-Far ze Szkoły Głównej Handlowej.

22.12.2021

Nowela dotycząca spółek rolnych z podpisem prezydenta

Rynek Prawo gospodarcze

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, która umożliwi przekazanie spółek rolnych do Ministerstwa Aktywów Państwowych w celu utworzenia holdingu spożywczego. Jednym z jego zadań będzie walka ze zmowami cenowymi i przewagą kontraktową wielkich firm skupujących od rolników płody rolne.

21.12.2021