Compliance w Polsce 2021 - polskie firmy uczą się działać zgodnie z prawem

Prawo gospodarcze Zarządzanie Compliance

Już nie tylko duże giełdowe spółki mają systemy zarządzania zgodnością. Coraz więcej polskich firm decyduje się na ich wdrożenie, bo dzięki temu chronią się przed nieprawidłowym działaniem firmy, ryzykami prawnymi, sankcjami, ale też dbają o reputację. Co ciekawe, za compliance odpowiadają głównie kobiety, i to prawniczki. Tak wynika z najnowszego raportu Compliance w Polsce 2021.

15.10.2021

Sejm będzie pracował nad przepisami mającymi zachęcać do kupowania pojazdów elektrycznych

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Rozwiązania mające ułatwić oraz przyspieszyć rozwój elektromobilności w Polsce, w tym wesprzeć rozwój elektromobilności oraz infrastruktury paliw alternatywnych, a tym samym zachęcić konsumentów do zakupu pojazdów napędzanych tymi paliwami - to cel projektu ustawy, nad którym prace rozpoczął Sejm. Nowe przepisy ułatwią m.in. proces instalowania infrastruktury ładowania w blokach wielorodzinnych.

14.10.2021

Wiążące polecenie – najbardziej kontrowersyjny instrument nowego prawa holdingowego

Spółki Prawo gospodarcze

Procedowana obecnie w Sejmie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych wprowadzi instytucję wiążącego polecenia. Jest to bez wątpienia jedna z najważniejszych zmian wynikających z nowego prawa holdingowego, albowiem przełamuje ona zasadę odrębności prawnej spółek i prowadzi do modyfikacji zasad odpowiedzialności menedżerów za podejmowane decyzje biznesowe.

14.10.2021

Bezpieczeństwo energetyczne najważniejsze - rząd będzie płacił kary za Turów

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w środę, że Polska będzie realizowała swoją politykę bezpieczeństwa energetycznego, nawet jeżeli konsekwencją miałoby być poniesienie kosztów "w celu zabezpieczenia milionów obywateli przed utratą prądu i ogrzewania". Jesteśmy w stanie ten koszt ponieść - odpowiedział na pytanie o negocjacje z Czechami dotyczące kopalni węgla brunatnego Turów.

13.10.2021

Rada Przedsiębiorczości proponuje legislacyjny polski ład

Prawo pracy Prawo gospodarcze Polski Ład

Jakość ustaw, dialog, czas i monitorowanie ex-post przepisów w decydujący sposób wpływają na nowoczesny, demokratyczny proces wdrażania regulacji – wynika z raportu „Legislacyjny Polski Ład”, który Rada Przedsiębiorczości przygotowała we współpracy z Grant Thornton. Jedną z propozycji jest przynajmniej 6-miesięczne vacatio legis dla ustaw regulujących działalność przedsiębiorstw.

12.10.2021

Nowa polityka surowcowa państwa ma uprościć procedury i lepiej chronić zasoby

Środowisko Prawo gospodarcze

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad przygotowaniem projektu Polityki Surowcowej Państwa mającej na celu zabezpieczenie dostępności do surowców dla obecnych i przyszłych pokoleń. Szykują się również zmiany dotyczące zabudowy na terenach górniczych oraz ułatwienia w zakresie ujęć wód podziemnych.

11.10.2021

Pozasądowa restrukturyzacja wcale nie taka dobra i skuteczna

Rynek Prawo gospodarcze Koronawirus

Stopień wykorzystania uproszczonej upadłości nie jest równy skuteczności. Zaledwie niewielki odsetek rozpoczętych wcześniej uproszczonych postępowań przekłada się na liczbę zatwierdzanych układów i to nawet pomimo ogromnego wzrostu liczby postępowań o zatwierdzenie układu jako jednej z „tradycyjnych” form restrukturyzacji. A przybywa firm mających problemy z wypłacalnością.

08.10.2021

RPO: Co z sygnalistami w służbach mundurowych i specjalnych?

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Rząd zapowiadał możliwość zapewnienia skutecznej ochrony prawnej sygnalistów w służbach mundurowych i służbach specjalnych, którzy ujawnialiby przypadki torturowania osób zatrzymanych. Rzecznik Praw Obywatelskich pyta ministra pracy o aktualny etap prac legislacyjnych w tej sprawie.

07.10.2021

Związki zawodowe chcą lepszego dostępu do zakładów, pracodawcy mówią o zagrożeniach

Prawo pracy Prawo gospodarcze RODO

Związki zawodowe chcą, by ich przedstawiciele nie będący pracownikami w danym zakładzie pracy mieli wstęp na jego teren, by np. prowadzić agitację związkową. Przeciwni są pracodawcy, którzy wskazują na BHP, tajemnicę przedsiębiorstwa, a nawet ryzyko szpiegostwa przemysłowego. Zdaniem prawników, ten obszar powinien zostać uregulowany. Tylko gdzie: w ustawie czy w prawie zakładowym.

07.10.2021

Bycie członkiem zarządu to przede wszystkim odpowiedzialność

Spółki Prawo gospodarcze

Działania podejmowane przez członków zarządu mogą ich narazić na ryzyko poniesienia dotkliwej odpowiedzialności. Odpowiadają bowiem nie tylko za bieżące funkcjonowanie kierowanego przez siebie podmiotu. Przepisy prawa przewidują, że w razie bezskutecznej egzekucji wobec spółki odpowiadają swoim majątkiem za jej zobowiązania wobec wierzycieli i zaległości podatkowe.

07.10.2021

Compliance w Polsce 2021 - wkrótce poznamy wyniki badania

Prawo gospodarcze Compliance

Jak wygląda zarządzenie zgodnością w Polsce w 2021 roku, czy nadal króluje w dużych spółkach giełdowych? Jaki jest stan świadomości organizacji o systemach informowania o nieprawidłowościach i prawach sygnalistów? Czy compliance oficerów wspierają programy komputerowe? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać już 14 października podczas bezpłatnej konferencji online.

06.10.2021

Zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii z podpisem prezydenta

Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, która zawiera m.in. rozwiązanie, które pozwoli Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa przekazywać grunty rolne z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa pod OZE w trybie bezprzetargowym m.in. spółkom Skarbu Państwa. Nowe prawo ma pobudzić sektor odnawialnych źródeł w Polsce.

05.10.2021

Są założenia projektu ustawy o sygnalistach. Zgłoszenia będzie przyjmował RPO

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze Compliance

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiły się założenia projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Ma on wdrożyć unijną dyrektywę w tej sprawie. Mają one gwarantować bezpieczeństwo sygnalistom zgłaszającym nieprawidłowości zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym. Organem publicznym do przyjmowania zgłoszeń ma zostać rzecznik praw obywatelskich.

04.10.2021

Handel tonie w długach

Prawo gospodarcze

Z danych z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK wynika, że nieuregulowane na czas zadłużenie całego handlu wobec dostawców i banków wynosi już 8,39 mld zł i jest to najwyższa sektorowa zaległość. Zadłużenie tej branży w okresie pandemii wzrosło o 640 mln zł, a najbardziej długi hurtowych sprzedawców żywych zwierząt.

04.10.2021

Projekt nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi ponownie skierowany do komisji

Finanse publiczne Prawo gospodarcze

Projekt nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, którego celem jest dostosowanie polskiego prawa do wchodzących w życie przepisów UE dotyczących wymogów kapitałowych dla firm inwestycyjnych, tzw. pakietu IFD/IFR, wraca do Komisji Finansów Publicznych z poprawkami zgłoszonymi przez klub PiS w środę podczas drugiego czytania.

29.09.2021

Czy polski Urząd Patentowy będzie działał szybciej?

Prawo gospodarcze

Takie ambicje wynikają z założeń do przygotowywanej nowelizacji ustawy prawo własności przemysłowej – procedury mają być szybsze i bardziej przyjazne dla zgłaszających. Brzmi to bardzo atrakcyjnie, zwłaszcza, że sama ustawa również ma być uchwalona szybko – bo już w I kwartale 2022 r. Co jeszcze kryje się za planowanymi zmianami i czy wszystkie na pewno idą w dobrym kierunku?

29.09.2021

Pracodawcy RP: Jakość polskiej legislacji ma trend zdecydowanie spadkowy

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Nierzetelne konsultacje, tajne projekty, wrzutki poselskie, brak koncepcji, pośpiech, nadregulacja i niestabilność prawa - to siedem grzechów głównych stanowienia prawa w Polsce. We wtorek Pracodawcy RP zaprezentowali IV edycję raportu legislacyjnego za okres listopad 2019 - marzec 2021 r. Zdaniem prawników, trend psucia legislacji widoczny jest od lat, ale tak źle jak jest teraz, dotąd jeszcze nie było.

28.09.2021

Czynniki chemiczne w pracy stwarzają dodatkowe obowiązki dla pracodawcy

BHP Prawo gospodarcze

Pracodawca jest zobowiązany do ustalenia, czy w środowisku pracy występuje czynnik chemiczny stwarzający zagrożenie oraz do udokumentowania oceny ryzyka zawodowego. Zgodnie z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, pracodawca jest zobowiązany do eliminowania lub ograniczania ryzyka do minimum.

27.09.2021

WSA: Zamknięcie siłowni w pandemii słuszne, ale zastosowany tryb niezgodny z prawem

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Koronawirus

Ustanowione w związku z pandemią koronawirusa zakazy, nakazy i ograniczenia, były merytorycznie uzasadnione, ale tryb ich wprowadzenia naruszył podstawowe standardy konstytucyjne i prawa w zakresie wolności działalności gospodarczej. Oznacza to, że decyzja nakładająca karę za nieprzestrzeganie zakazu prowadzenia siłowni została wydana niezgodnie z prawem.

25.09.2021

WSA: Nie będzie kary za dyskotekę w lockdownie

Prawo gospodarcze Koronawirus

W związku z pandemią koronawirusa i wysoką liczbą zakażeń, rząd przyjął rozporządzenie, które zakazywało prowadzenia działalności polegającej na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych. Przedsiębiorca, który pomimo tego otworzył swój lokal, został ukarany. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uchylił wydane w tej sprawie rozstrzygnięcia i umorzył postępowanie

23.09.2021