Mniej kredytów zagrożonych w krajach Unii, ale nie w Polsce

Finanse

Z najnowszych danych Komisji Europejskiej wynika, że poziom kredytów zagrożonych w całej UE wynosi 3,3 proc. W Polsce jest ich 6,5 proc., a w Grecji aż 43,5 proc. Dlatego KE postuluje o dalsze prace nad wspólnymi przepisami, w tym dyrektywą o usługodawcach kredytowych.

12.06.2019

KNF nałożyła 900 tys. zł kary na PZU

Spółki Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego ukarała PZU - jednego z największych ubezpieczycieli - za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących wypłaty odszkodowań z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. To już druga kara dla PZU od KNF.

11.06.2019

Biegli rewidenci stracą część uprawnień

Rachunkowość Finanse

Nowy urząd przy Ministerstwie Finansów, kontrolujący biegłych, odbierze im dużą część uprawnień. Samorząd nie będzie mógł nadzorować pracy audytorów, a działający przy nim sąd dyscyplinarny - przestanie istnieć. Zmiany doprowadzą do podniesienia kosztów działalności firm - np. wpis na listę audytorów będzie kosztował aż 5 tysięcy złotych, a nie - jak teraz - dwa tysiące. A to podwyższy ceny usług.

11.06.2019

KNF: Zdalna transakcja z bankiem tylko z podpisem kwalifikowanym

Finanse Compliance

Klient, który chce zdalnie zawrzeć umowę lub okazjonalną transakcję z bankiem, powinien dysponować kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Według Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego taki podpis pozwala bankowi zweryfikować jego tożsamość i spełnić wymogi związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy.

05.06.2019

Zarząd banku musi się liczyć ze sprzeciwem kuratora

Prawo gospodarcze Finanse

Ustanowiony przez Komisję Nadzoru Finansowego kurator ma szeroki zakres uprawnień, który pozwala mu ingerować w działalność banku. Jak to działa w praktyce, będą mogły przekonać się zarządy, pracownicy i klienci dwóch polskich banków, do których w maju skierowani zostali kuratorzy.

05.06.2019

Papierowe obligacje korporacyjne odchodzą do lamusa

Finanse

Po 1 lipca 2019 roku obligacje przestaną być prostym i tanim sposobem finansowania wewnątrzgrupowego. Do tej pory były instrumentem niemal tak elastycznym jak pożyczka. Nowe przepisy są regulacyjnym pokłosiem afery GetBacku i mają na celu w szczególności zwiększenie bezpieczeństwa inwestorów – tłumaczy Katarzyna Żółcińska, adwokat z Crido Legal.

04.06.2019

Handel bitcoinami dłużej bez PCC

Finanse

Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło w poniedziałek projekt rozporządzenia, które zwolni z PCC handel bitcoinami i innymi walutami wirtualnymi do końca roku. Obecne przepisy przewidują je tylko do końca czerwca br. To jednak nie koniec problemów i niepewności handlujących wirtualnym pieniądzem.

03.06.2019

Brak zgody KNF na połączenie Idea Banku z Getin Noble Bankiem

Prawo gospodarcze Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego na posiedzeniu w piątek 31 maja jednogłośnie odmówiła wydania zezwolenia na połączenie Idea Banku z Getin Noble Bankiem. Komisja uznała, że powstały w wyniku fuzji bank nie spełniałby wymogów kapitałowych.

31.05.2019

Plus Bank ma kuratora

Prawo gospodarcze Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła w piątek 31 maja w Plus Banku kontrolowanym przez Zygmunta Solorza kuratora. Ma on zapewnić przepływ informacji między bankiem a urzędem. To już druga taka decyzja w maju.

31.05.2019

PayU będzie pożyczać pieniądze kupującym w sieci

Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się, aby firma PayU mogła udzielać tzw. kredytu płatniczego, czyli pożyczki na sfinansowanie zakupów. KNF wydała też dwie decyzje negatywne dla spółek starających się o status krajowej instytucji płatniczej.

29.05.2019

Rzecznik TSUE dał frankowiczom diabelską alternatywę

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Rzecznik w swojej opinii w sprawie Dziubak dał wybór między upadkiem umowy ze wszystkimi tego konsekwencjami lub utrzymania jej przy życiu razem z nieuczciwym warunkiem. Wyboru ma dokonać kredytobiorca poinformowany przez sąd. Tyle, że taka procedura w polskich realiach, jest obecnie niewykonalna - ocenia Michał Jabłoński, adwokat z kancelarii Dentons.

27.05.2019

Poprawiony kodeks nie zaostrza kar za płacenie cudzą kartą

Prawo karne Finanse

Uchwalona przez Sejm i czekająca na poprawki Senatu nowela kodeksu karnego miała ułatwić karanie za użycie cudzej karty bankomatowej, płatniczej, debetowej, telefonu komórkowego, przelewów w bankowości internetowej itd. Tyle, że nowy przepis nie odnosi się do instrumentu płatniczego, tylko do pieniądza elektronicznego.

24.05.2019

Miasta chcą od rządu zwrotu wydatków na zmiany w oświacie

Administracja publiczna Finanse Finansowanie oświaty

Największe miasta żądają od państwa zwrotu ponad 100 mln złotych za "deformę" oświaty. Samorządy podkreślają, że to dopiero początek ich roszczeń. Jednak dalsza ścieżka postępowania może okazać się wyboista, bo brakuje dokładnych standardów, dzięki którym dałoby się zdefiniować, jakie wydatki na prowadzenie placówek oświatowych państwo ma obowiązek zwrócić gminie.

22.05.2019

KNF wyznacza kuratora dla Idea Banku

Prawo gospodarcze Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego powołała kuratora dla Idea Banku. Ma on doprowadzić do poprawy sytuacji banku w związku z powstaniem zagrożenia dla interesów posiadaczy rachunków bankowych.

15.05.2019

Opinia rzecznika TSUE korzystna dla frankowiczów

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Sąd nie może samodzielnie uzupełnić luki w umowie po wyeliminowaniu z niej niedozwolonego postanowienia, ani orzec, że umowa ma dalej obowiązywać, bo będzie to korzystniejsze dla kredytobiorcy. To konsument ma decydujące zdanie, co jest dla niego lepsze. Tak uznał rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE.

14.05.2019

KE: trwają rozmowy z Polską w sprawie zamrożenia cen energii

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Firmy wciąż nie mają pewności, czy tzw. ustawa prądowa zamrażająca ceny energii na poziomie tych z 30 czerwca 2018 roku jest zgodna z unijnym prawem o pomocy publicznej. Cały czas trwają rozmowy z Komisją Europejską w tej sprawie.

13.05.2019

Dziewięciu księży wspiera urzędników skarbowych

Finanse publiczne Finanse

Administracja skarbowa zatrudnia duchownych na stanowiskach eksperckich. Ich wynagrodzenie finansuje budżet państwa na podstawie specjalnego porozumienia. Roczny koszt zatrudnienia to niemal pół miliona złotych. Księża dostają pensje, nagrody z funduszu nagród, premie roczne i inne dodatki jubileuszowe.

11.05.2019

Senat za obniżeniem podatku od kopalin

Prawo AI Finanse

W czwartek Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Danina zostanie obniżona o 15 proc. Zdaniem ekspertów, nie wpłynie to jednak na wzrost inwestycji w branży wydobycia miedzi i srebra. Lepszym rozwiązaniem byłoby całkowite zniesienie podatku.

10.05.2019

Niedużak: Państwo musi wspierać przedsiębiorców w walce z zatorami

Prawo gospodarcze Finanse

Prezes UOKiK dostanie wszelkie niezbędne narzędzia do prowadzenia kontroli firm, które zwlekają z regulowaniem swoich zobowiązań w terminie. Będzie mógł m.in.: pozyskiwać dane z Krajowej Administracji Skarbowej – mówi Marek Niedużak, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. I zapowiada, że projekt jeszcze w maju przyjmie rząd.

10.05.2019

W kwietniu mniej upadłości w polskiej gospodarce

Spółki Małe i średnie firmy Finanse

Roczna suma upadłości polskich firm, pozostająca w ostatnich miesiącach praktycznie na stałym poziomie, w kwietniu obniżyła się dość wyraźnie. W kwietniu br. sądy gospodarcze ogłosiły upadłość 36 przedsiębiorstw, czyli o 32 proc. mniej niż w marcu i o 29,4 proc. mniej niż w kwietniu ubiegłego roku.

09.05.2019