Z kolei przedsiębiorcy mają zyskać możliwość rozliczenia się z każdego miejsca w kraju. W ten sposób urzędy skarbowe mogłyby rozliczać firmy niekoniecznie znajdujące się na ich terenie. - Dzięki temu zlikwidujemy patologię, która polega na migracji firm z jednych urzędów skarbowych do innych – zapowiedział Piotr Walczak, wiceminister finansów i Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w opublikowanym w niedzielę, 29 grudnia,  wywiadzie dla PAP.

Optymalizacje podatkowe w CIT to priorytet

W planach jest przede wszystkim rozbudowa systemu poboru podatków, żeby był coraz bardziej przyjazny dla podatników. KAS zamierza też uruchomić e-Urząd Skarbowy, który docelowo skupi pełen zakres usług dla podatników. - Oczywiście on nie ruszy w pełni w 2020 r., ale na pewno do tego istotnie się przybliżymy – powiedział wiceminister Walczak. I dodał: - Zależy nam, aby uczciwy nie musiał mieć żadnego kontaktu z organami skarbowymi, a wszystkie sprawy załatwiał przez Internet.

 


Według Szefa KAS, wśród priorytetów kontroli celno-skarbowej w 2020 r. będzie dalsze uszczelnienie podatku CIT i optymalizacje podatkowe. Drugim ważnym zadaniem jest kontrola zwrotów podatku VAT i dalsze ograniczenie luki w tym podatku. Nowym priorytetem będzie natomiast uszczelnienie podatku akcyzowego.

Czytaj również: KAS: Kontrole podatkowe rzadsze, ale bardziej skuteczne

W polu zainteresowania służb skarbowych będzie branża paliwowa, alkoholowa i tytoniowa. To ich mają dotyczyć planowane działania KAS.

Rewolucji w służbach nie będzie, ale automatyzacja zrobi swoje

Walczak powiedział, że nie planuje żadnych rewolucji w zakresie KAS, np. likwidacji urzędów skarbowych. Chce natomiast przesunąć zadania tam, gdzie jest mniejsze obciążenie pracą, ale bez przesuwania ludzi. - Wszyscy nasi pracownicy i funkcjonariusze mogą czuć się bezpieczni pod tym względem – zapewnił. Przyznał jednak, że w przyszłości będzie dążył do zmniejszania zatrudnienia. To wymusi  automatyzacja procesów i informatyzacja. Ale z tymi procesami nie będzie wiązała się nagła redukcja na zasadzie zwolnień. Naturalne zmniejszenie zatrudnienia nastąpi wskutek odejść pracowników na emeryturę.

 

Sprawdź również książkę: Podatki 2020 z komentarzem Crido >>


Przy tej okazji wiceminister Walczak nie dokonał jednak podsumowania roku 2019 na „twardych liczbach”, ale – jak zaznaczył - na pewno był on kolejnym dobrym rokiem.

Parę dni wcześniej na konferencji prasowej KAS podsumowała pierwsze jedenaście miesięcy tego roku. Wtedy Piotr Walczak zwrócił uwagę na fakt, że w okresie styczeń – listopad br. przy użyciu analiz JPK wykryto ponad 700 tys. rozbieżności na łączną kwotę 8,7 mld. zł. Jednocześnie zidentyfikowano 53,7 tys. podatników, którzy w 2019 r. ujęli w rejestrze zakupów faktury od podmiotów niezarejestrowanych do VAT. Jak mówił, dzięki wykorzystaniu JPK_VAT w 2019 r. zabezpieczono na poczet należności podatkowych ponad 382 mln. Zł. W wyniku prac analitycznych wstrzymano zwroty podatku na kwotę 6,6 mln zł. Z danych KAS wynika również, że skuteczność kontroli podatkowych liczona, jako udział kontroli pozytywnych w ogólnej liczbie przeprowadzonych kontroli wyniosła ponad 94 proc.