Jak podało Ministerstwo Finansów w komunikacie, we wtorek, 14 stycznia 2020 r. Bank Światowy przedstawił raport „Women, Business and the Law 2020”, który zawiera wyniki globalnej analizy równości prawnej kobiet i mężczyzn w 190 gospodarkach, pod kątem 35 aspektów prawa.

Analiza dotyczyła najbardziej podstawowych takich kwestii, jak wejście na rynek pracy, zakładanie firmy, posiadanie dzieci i kontynuacja zatrudnienia, wynagrodzenia, emerytura,  ale także prawa do dziedziczenia czy możliwości swobodnego przemieszczania się i wyboru miejsca do życia.

 


Polska uzyskała 93,8 pkt na 100 i została oceniona wyżej niż USA, Szwajcaria, czy Japonia. Eksperci Banku Światowego analizowali wpływ przepisów na życie kobiet.

Tegoroczny raport wskazuje na pozytywne zmiany we wszystkich regionach świata. Istotną poprawę odnotowano m.in. w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Nepalu, Jordanii, czy Tunezji. Mimo to nadal utrzymuje się tendencja, że kraje o wysokich dochodach zwykle osiągają najlepsze wyniki w rankingu, zaś w pozostałych państwach kobiety posiadają jedynie ułamek uprawnień, które przysługują mężczyznom. Globalna ocena wynosi 75,2 pkt co oznacza, że średnio kobiety na świecie mają trzy czwarte praw przysługujących mężczyznom.

 

Sprawdź również książkę: Prawo pracy >>


Zgodnie z raportem 100 pkt uzyskały: Belgia, Kanada, Dania, Francja, Islandia, Łotwa, Luksemburg, Szwecja. Polska jest na 30. miejscu - m.in. za Włochami, Portugalią, Hiszpanią, Grecją, Niemcami, Peru, Paragwajem. Listę zamyka Zachodni Brzeg i Strefa Gazy (26,3 pkt), które wyprzedzają Republika Jemenu, Sudan, Iran, Katar, Kuwejt, Syria i Afganistan.

Czytaj również: PiS chce walczyć z nierównościami na rynku pracy>>