KNF uczy, jak oceniać szefów banków, domów maklerskich i zakładów ubezpieczeń

Spółki Finanse Compliance Kontrola zarządcza

KNF właśnie opublikowała liczący w sumie ponad 200 stron dokument określający kryteria oceny członków zarządów i rad nadzorczych wybranych instytucji finansowych. Urząd radzi szybko się z nim zapoznać i wdrożyć. Ostrzega też, że pracuje nad metodykami dla kolejnych sektorów i stanowisk.

29.01.2020

Unijne dotacje dla firm: W 2020 roku będzie mniej konkursów

Małe i średnie firmy Finanse

W programie Inteligenty Rozwój uruchomionych ma zostać 17 konkursów, a w Programie Polska Wschodnia planowane są cztery nowe nabory. Osoby młode będą się mogły starać o 23 tys. złotych na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

28.01.2020

Banki przenoszą dane do chmury - KNF sugeruje krajową

Nowe technologie Finanse Compliance

Większość banków w Polsce pracuje nad przejściem do chmury, czyli zastąpieniem własnych serwerów zewnętrznymi, pozwalającymi zdalnie przechowywać i przetwarzać dane. Z najnowszych wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego wynika jednak, że powinny zacząć od rozważenia oferty Operatora Chmury Krajowej.

28.01.2020

Po upadłości członkowie SKOK nie muszą pokrywać strat bilansowych

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo rodzinne Finanse

Brak jest podstaw prawnych do pokrywania przez członków spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych jej strat bilansowych już po ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej - orzekł Sąd Najwyższy. Można przypuszczać, że z uwagi na siłę autorytetu SN sądy nie będą przyjmować interpretacji odmiennej, a niekorzystnej dla członków SKOK - pisze Katarzyna Bereda-Łąbędź

23.01.2020

Sąd: Umowa kredytu online ważna, gdy właściwa osoba po drugiej stronie

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Klient, który nie wyraził zgody na zawarcie z bankiem umowy online kredytu gotówkowego nie może być taką umową związany. Może jednak odpowiadać za udostępnienie loginów do konta bankowego osobie nieuprawnionej - orzekł Sąd Okręgowy w Świdnicy, który rozpatrywał sprawę córki dysponującej dostępem do rachunku matki.

22.01.2020

NIK uderza w KNF za aferę GetBack

Finanse

Instytucje państwowe, a w szczególności Komisja Nadzoru Finansowego, nie zapewniły skutecznej ochrony konsumentów przed niezgodną z prawem działalnością GetBacku oraz podmiotów oferujących i dystrybuujących jej papiery wartościowe. Ich działania były nieadekwatne do skali zagrożeń oraz nie w pełni rzetelne - tak uważa Najwyższa Izba Kontroli.

21.01.2020

Europejska płaca minimalna nie "ozłoci” polskich pracowników

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Prawo unijne

Komisja Europejska rozpoczęła prace nad europejską płacą minimalną. Jej poziom miałby być różny w każdym państwie, ale nie mógłby być niższy niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w tym kraju. Zdaniem ekspertów, to rozsądne rozwiązanie. Jego zaletą jest zasada ustalania poziomu płacy, która byłaby jednocześnie mechanizmem jej waloryzacji, w oderwaniu od polityki.

21.01.2020

Wojciech Kapica: To jeszcze nie koniec zmian w prawie o praniu pieniędzy

Prawo karne Rachunkowość Prokuratura Finanse

W Polsce i w większości państw UE jest dość wysoki poziom wdrożenia regulacji nowej regulacji o praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu - mówi Wojciech Kapica. Ale już czekają nas nowe obowiązki wynikające z kolejnej dyrektywy, która wymaga m.in. wymienia 22 konkretne przestępstwa źródłowe dotyczące prania pieniędzy, które powinny być kryminalizowane.

20.01.2020

Przymusowa restrukturyzacja PBS w Sanoku

Finanse

Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował w piątek, że ze względu na złą sytuację kapitałową rozpoczął przymusową restrukturyzację Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku. Fundusz przejął nad nim kontrolę oraz wyznaczył administratora.

17.01.2020

MF: Polska wysoko oceniona w raporcie Banku Światowego o równości prawnej kobiet i mężczyzn

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse

Bank Światowy wysoko ocenił Polskę w raporcie „Women, Business and the Law 2020” dotyczącym równości prawnej kobiet i mężczyzn. Polska uzyskała 93,8 pkt na 100 i została oceniona wyżej niż USA, Szwajcaria, czy Japonia. Globalna ocena wynosi 75,2 pkt i oznacza, że średnio kobiety na świecie mają trzy czwarte praw przysługujących mężczyznom.

16.01.2020

Zmian w podatkach nie da się uniknąć

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Nowe przepisy pokazują, że ustawodawca nie ma jednoznacznego zdania, jak powinien wyglądać polski system podatkowy. Wkrótce czekają nas zatem kolejne nowelizacje. Zapłata faktury split paymentem najpewniej uchroni przed sankcjami za zapłatę na rachunek spoza tzw. białej listy. To tylko wstęp do głębszej reformy prawa.

16.01.2020

Czternasta emerytura i renta nie dla wszystkich

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse

Na razie nie wiadomo jaka będzie wysokość czternastej emerytury lub renty, którą otrzymają seniorzy. Nie wiadomo też, czy próg dochodowy - 2900 złotych, jaki przy wypłacie tego świadczenia zamierza wprowadzić resort pracy, będzie kwotą brutto, czy netto. Tymczasem od odpowiedzi na te pytania zależy, kto otrzyma czternastkę.

16.01.2020

PPK: Jeżeli były dodatkowe analizy, to powinny być udostępnione

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse PPK

Wpis prezesa PFR na jego prywatnym koncie na Twitterze, dotyczący analiz w sprawie poziomu partycypacji w PPK - jest jego publiczną wypowiedzią - wskazują prawnicy. Każdy ma więc prawo ją zweryfikować. Tak jak usiłuje rozliczyć go z wypowiedzi o analizach dotyczących poziomu partycypacji w PPK ekspert Instytutu Emerytalnego.

15.01.2020

Czternasta emerytura i renta nie dla wszystkich

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Finanse

2900 zł - tyle ma wynosić próg dochodowy przy tzw. czternastej emeryturze i rencie. Oznacza to, że nie wszyscy seniorzy ją dostaną. Dla osób mających wyższe świadczenia, ma obowiązywać zasada "złotówka za złotówkę". Projekt w tej sprawie lada moment ma trafić na rząd. Koszt akcji szacowany jest na ok. 10 mld zł.

14.01.2020

ZUS: Tylko analiza indywidualnej sprawy pozwala stwierdzić, czy postępowanie trwa zbyt długo

Finanse publiczne Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse

Sprawy dotyczące zbadania prawidłowości zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych wymagają zebrania materiału dowodowego, jego analizy i oceny, a w razie konieczności przeprowadzenia kontroli. Odniesienie się do zarzutu zbyt długiego prowadzenia postępowania mogłoby być dokonane tylko na tle indywidualnych spraw, po ich analizie – tłumaczy ZUS.

13.01.2020

Sejm rozpoczął prace nad projektem ws. przeniesienia środków z OFE na IKE

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Finanse

Przeniesienie środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE) odbędzie się z korzyścią dla obecnych członków OFE - zapewniał w Sejmie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Posłowie opozycji byli innego zdania. W głosowaniu nie udało im się jednak odrzucić projektu w pierwszym czytaniu.

09.01.2020

PIP: Placówki dziś wyłączone spod zakazu handlu w niedzielę powinny być objęte tym zakazem

Domowe finanse Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy Finanse

Państwowa Inspekcja Pracy chce wprowadzenia zakazu handlu w niedziele dla sklepów posiadających status placówek pocztowych oraz tych, które sprzedają głównie alkohol i artykuły spożywcze, ale także papierosy. Zdaniem Polskiej Izby Handlu, oznaczałoby to zakaz jakiegokolwiek handlu. Nie pracowałyby nawet stacje benzynowe.

09.01.2020

Mały ZUS i Mały ZUS plus - skorzysta niewielu przedsiębiorców

Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse

Do 8 stycznia przedsiębiorcy, którzy chcą płacić obniżone składki na ZUS, muszą złożyć wnioski. Termin jest jednak zbyt krótki na ustalenie ostatecznego przychodu za grudzień, bo firmy mogą wystawiać faktury VAT do 15 stycznia. Zdaniem ekspertów, to błąd ustawodawcy. W efekcie wiele wniosków może przepaść, gdy ZUS skonfrontuje podane w nich kwoty z danymi fiskusa.

02.01.2020

RPO interweniuje w sprawie długotrwałych kontroli ZUS

Finanse publiczne Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie wielomiesięcznych kontroli ZUS i wstrzymywania wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. I to zarówno ubezpieczonym obowiązkowo, jak i dobrowolnie. Pyta także, czy przewidywane jest przyspieszenie prowadzonych kontroli.

31.12.2019