Jacek Byrt nowym partnerem w Mazars

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Mazars, firma audytorsko-doradcza, wzmacnia swój zespół usług doradztwa finansowego w Polsce i powołuje nowego partnera – Jacka Byrta. Będzie on członkiem zespołu kierowniczego wyższego szczebla Mazars w Polsce oraz partnerem odpowiedzialnym za usługi doradztwa finansowego.

31.08.2020

Dylemat w kantorze: kupno z lewej czy z prawej?

Prawo cywilne Małe i średnie firmy Finanse

Czy na tablicy informacyjnej w kantorze aktualny kurs kupna waluty powinien być wyświetlany po prawej, czy po lewej stronie? W układzie poziomym czy pionowym? Przepisy prawa o tym milczą, a zabiegani klienci czują się zdezorientowani i często tracą na transakcjach. Gdy spór UOKiK i sieci kantorów trafił do sądu, ten uznał, że jest luka w prawie.

29.08.2020

Ponad połowa przedsiębiorców niepokoi się o przyszłość

Finanse Koronawirus

Epidemia koronawirusa wywiera negatywny wpływ na wyniki działalności gospodarczej i nastroje większości przedsiębiorców. Choć duża część z nich jest zadowolona z pomocy udzielonej przez rząd, to spodziewają się kolejnych problemów w następnych miesiącach – wynika z badań opracowanych na zlecenie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Centrum im. Adama Smitha.

28.08.2020

Będzie świadczenie motywacyjne dla funkcjonariuszy ze stażem powyżej 25 lat służby

Policja Finanse

Zapewnienie optymalnych warunków pełnienia służby dla funkcjonariuszy oraz stworzenie instrumentów prawnych motywujących do pozostania w niej jak najdłużej jest podstawowym celem ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, którą podpisał prezydent.

27.08.2020

Wsparcie rolników dotkniętych skutkami epidemii z podpisem prezydenta

Finanse Koronawirus

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego. Zmiany dotyczą wsparcia m.in. rolników dotkniętych kryzysem wywołanym pandemią COVID-19. Wnioski o wsparcie powinny zostać zatwierdzone do 31 grudnia 2020 roku.

20.08.2020

Prof. Chmaj: Potrzebny mechanizm podnoszenia wynagrodzeń parlamentarzystom i ministrom

Prawo pracy Finanse Koronawirus

Jednorazowa, skokowa podwyżka - to nie jest dobre rozwiązanie. Trzeba było zrobić podwyżki stopniowe, uzależnione od wskaźnika gospodarczego - mówi prof. Marek Chmaj, radca prawny, konstytucjonalista, wykładowca na SWPS. Według niego, wynagrodzenia parlamentarzystom i ministrom trzeba podnieść, ale konieczne jest stworzenie mechanizmu ich kształtowania.

19.08.2020

Raport: 5 proc. światowego PKB podlega praniu pieniędzy

Prawo gospodarcze Finanse

Co roku na proceder prania pieniędzy i finansowanie terroryzmu przeznaczanych jest między 715 mld a 1,87 bln euro - szacują w opublikowanym właśnie raporcie firma konsultingowa Deloitte i Instytut Finansów Międzynarodowych. Wynika z niego także, że co roku na świecie procederowi prania pieniędzy ulega nawet 5 proc. globalnego PKB.

17.08.2020

Prof. Kalinowski: Pozew sposobem na zwrot prowizji od banku po spłacie kredytu

Rynek i konsument Finanse

Banki odmawiają klientom, którzy zaciągnęli kredyty zwrotu części kosztów, w tym prowizji i opłat przygotowawczych proporcjonalnie do okresu wcześniejszej spłaty. Chociaż TSUE w wyroku z 2018 r. i ustawa o kredycie konsumenckim gwarantują zwrot należności. Ale klienci, którzy powinni otrzymać zwroty opłat są przed sądem na wygranej pozycji - zapewnia prof. WSB. dr hab. Marcin Kalinowski

17.08.2020

Nie ma porozumienia w RDS w sprawie płacy minimalnej na 2021 rok

Prawo pracy Finanse

Zespół ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego nie doszedł w czwartek do porozumienia w sprawie wysokości płacy minimalnej na przyszły rok – ustalił serwis Prawo.pl. Strony pozostały przy swoich stanowiskach, co oznacza, że rząd sam określi jej wysokość w rozporządzeniu. Ma na to czas do 15 września.

13.08.2020

Firmy ruszyły z restrukturyzacjami i zwolnieniami grupowymi

Prawo pracy Finanse Koronawirus

W pierwszym półroczu br. firmy zgłosiły do zwolnień grupowych aż 41 tysięcy pracowników. To więcej, niż w całym 2019 roku. Prawnicy wskazują, że przedsiębiorcy mają gotowe pliki Excel z wykazem pracowników do zwolnienia i plany działania do końca roku. Tam, gdzie obejdzie się bez redukcji załogi, planowane są m.in. porozumienia w sprawie obniżenia wynagrodzenia czy czasu pracy.

12.08.2020

UOKiK sprawdza, czy banki udzielają wakacji kredytowych

Rynek i konsument Finanse

Urząd Ochrony Konsumentów postanowił sprawdzić, jak banki realizują rozwiązanie, które wprowadziły przepisy tzw. tarczy antykryzysowej 4.0, pozwalające na zawieszenie kredytu na trzy miesiące, gdy klient stracił pracę lub inne główne źródło dochodu. Postępowaniem wyjaśniającym objętych jest 26 banków.

11.08.2020

Rząd szykuje zmiany w obrocie smarami

Akcyza Finanse

Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Finansów oraz Ministerstwem Klimatu zaprezentowało projekt nowelizacji, która ma uporządkować rynek obrotu smarami w Polsce. Zdaniem resortów oficjalny rynek smarów nie rośnie tak jak pozostałe rynki towarów, w których wykorzystuje się smary (jak chociażby rynek samochodowy). W związku z tym powstała szara strefa.

11.08.2020

Ustawa o pomocy dla firm w restrukturyzacji wchodzi w życie

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

We wtorek 11 sierpnia wchodzi w życie ustawa o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców. Przewiduje ona 120 milionów złotych rocznie na wsparcie firm mających kłopoty finansowe.

11.08.2020

Zwrot prowizji klientowi po wyroku TSUE kosztem podatkowym banku

CIT Finanse

Dokonane przez bank kredytobiorcom, którzy dokonali wcześniejszej spłaty kredytu, zwroty opłat i prowizji w części obliczonej proporcjonalnie do pozostałego okresu obowiązywania umowy, wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie, mogą być kosztem uzyskania przychodów banku.

11.08.2020

RPO: Zmiana w kodeksie nie zmniejszy różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

Prawo pracy HR Finanse

Idea likwidowania luki płacowej jest słuszna, ale sposób, w jaki to chcą zrobić posłowie, nie będzie skuteczny. Tymczasem Polki zarabiają o 1/5 mniej od Polaków. Niższym płacom kobiet nie da się przeciwdziałać dopisując do Kodeksu pracy istniejące już w nim zakazy. Dużo skuteczniejsze byłoby przyznanie pracownikom praw do informacji o płacach i nałożenie na pracodawców obowiązków sprawozdawczych.

10.08.2020

Mechanizm ustalania płacy minimalnej do zmiany

Prawo pracy Finanse Koronawirus

Algorytm ustalania płacy minimalnej, przyjęty w ustawie, już nie działa. Jej wysokość na poziomie 50 proc. średniej płacy w gospodarce, będąca efektem konsensusu społecznego, została przekroczona, a mimo to pensja minimalna ciągle ma rosnąć. Jeśli w 2021 roku wyniesie 2800 złotych, jak zaproponował rząd, to firmy będą musiały podnieść wynagrodzenia, choć rząd sam zamrozi płace w budżetówce.

07.08.2020

Lewiatan: Jeśli wzrośnie płaca minimalna, może wzrosnąć bezrobocie

Prawo pracy Finanse Koronawirus

Dotąd nie udało się wypracować porozumienia partnerów społecznych i rządu w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2021 roku. Rząd zaproponował 2800 zł. Organizacje pracodawców i związki zawodowe podkreślają, że brakuje przejrzystej informacji o sytuacji budżetu, m.in. brak wieloletniego planu finansowego oraz całościowej informacji o budżecie na 2020 i deficycie.

06.08.2020

Nie ma porozumienia w sprawie płacy minimalnej na 2021 rok

Prawo pracy Finanse Koronawirus

Zespół ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego nie doszedł w środę do porozumienia w sprawie wysokości płacy minimalnej na przyszłym rok – ustalił nieoficjalnie serwis Prawo.pl. Skrajne propozycje związkowe zakładały jej podniesienie z obecnych 2600 do 3100 złotych.

05.08.2020

UOKiK: Rekordowo niskie stopy, a kredyty wciąż drogie

Rynek i konsument Finanse

Niektóre banki obniżają oprocentowanie kredytów jedynie do określonego w umowie poziomu, podczas gdy zmiana stóp procentowych powinna każdorazowo wpływać na zmianę oprocentowania kredytów opartych o np. WIBOR - zauważa prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I dodaje, że niedopuszczalne jest ustanowienie dolnego limitu oprocentowania kredytów

04.08.2020

Obligacje kapitałowe coraz bliżej

Rachunkowość Finanse

W poniedziałek minął termin konsultacji projektu ustawy o zmianie ustawy o obligacjach oraz niektórych innych ustaw. Planowana nowelizacja ma wprowadzić nowy rodzaj obligacji. Resort finansów zajmie się teraz analizą zgłoszonych sugestii i komentarzy.

04.08.2020