Przebudowa rowu służącego odwodnieniu drogi wymaga pozwolenia

Drogi Budownictwo

Rowy drogowe zaliczane są do urządzeń wodnych. Przebudowa rowu wymaga pozwolenia wodnoprawnego, wymagałaby również zgłoszenia, ale tylko w sytuacji, o której mowa w art. 394 ust. 1 pkt 10 ustawy – Prawo wodne – wyjaśnia ekspert LEX Budownictwo.

24.04.2020

Prezydent podpisał - prawo geodezyjne bardziej przyjazne inwestorom

Administracja publiczna Budownictwo

Odbiurokratyzowanie prac geodezyjnych i kartograficznych i tym samym przyspieszenie realizacji inwestycji - to cel zmian w Prawie geodezyjnym i kartograficznym. Nowelizację ustawy podpisał prezydent Andrzej Duda. Zmiany dotyczą też opłat za przedmiotowe udostępnianie, przekazywania wyników prac geodezyjnych i kartograficznych oraz ich weryfikacji.

21.04.2020

WSA: Miejscowy plan nie zablokował zakładu przetwarzania odpadów

Administracja publiczna Budownictwo

Właściciel nieruchomości planował budowę zakładu przetwarzania odpadów, ale rada miasta przyjęła nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zablokował to przedsięwzięcie. Jednakże przy uchwalaniu tego aktu, organ przekroczył granice władztwa planistycznego i naruszył zasadę proporcjonalności. Tak orzekł WSA w Gorzowie Wielkopolskim.

17.04.2020

Planowanie musi przebiegać sprawniej

Samorząd terytorialny Budownictwo Koronawirus

Wstrzymanie procedur planistycznych doprowadzi do zablokowania inwestycji nie tylko podczas pandemii, ale również po tym czasie - dlatego samorządowcy apelowali o zmiany w ustawie antykryzysowej. W projekcie nowelizacji specustawy przewidziano rozwiązania zapobiegające spowolnieniu - m.in. "odwieszenie" niektórych terminów.

15.04.2020

Główny Geodeta Kraju zaskarży zakaz udostępniania numerów ksiąg wieczystych

Budownictwo RODO

Zakaz ujawniania numeru ksiąg wieczystych w serwisie GEOPORTAL2 jest zdaniem Głównego Geodety Kraju błędny i nieuzasadniony przepisami o ochronie danych osobowych. Jest też szkodliwy dla wszystkich obywateli korzystających z urzędowego serwisu. Zamierza więc zaskarżyć postanowienie prezesa UODO.

09.04.2020

Numery ksiąg wieczystych to dane osobowe - czasowy zakaz ich publikacji w GEOPORTAL2

Administracja publiczna Budownictwo RODO Koronawirus

Prezes UODO wydał postanowienie zobowiązujące Głównego Geodetę Kraju do zaprzestania publikowania na portalu internetowym GEOPORTAL2 numerów ksiąg wieczystych. O terminie rozstrzygnie decyzja administracyjna kończąca postępowanie w tej sprawie. Powodem jest uprawdopodobnienie naruszenia przepisów o ochronie danych.

07.04.2020

Zmiany prawa w spółdzielniach i wspólnotach w czasach koronawirusa

Budownictwo Koronawirus

Tarcza antykryzysowa wprowadza też zmiany w prawie spółdzielczym, i to rewolucyjne. Rozszerza kompetencje poszczególnych członków rady i zarządu w spółdzielniach mieszkaniowych, które mogą być zagrożeniem w sytuacji dominujących członków organów – pisze Dariusz Wociór, radca prawny. Zmiany dotyczą też wspólnot mieszkaniowych.

05.04.2020

Tarcza antykryzysowa nieskutecznie poprawia procedury budowlane

Budownictwo Koronawirus

Prowadzenie robót budowlanych oraz zmiana sposobu użytkowania budynku w związku z przeciwdziałaniem epidemii wymagają niezwłocznego poinformowania organu administracji architektoniczno-budowlanej. Taką zmianę przewiduje nowelizacja specustawy do walki z koronawirusem. Nie wiadomo jednak jaki organ i w jakiej formie ma informować inwestor.

01.04.2020

Spółdzielnie mieszkaniowe mogą teraz być zarządzane on-line

Budownictwo Koronawirus

Członkowie zarządów i rad nadzorczych spółdzielni będą mogli głosować zdalnie albo mailowo, a także zarządzać zwołanie posiedzenia. W podobny sposób właściciele lokali będą mogli przyjmować uchwały zarządu. Takie zmiany do prawa spółdzielczego oraz ustawy o własności lokali wprowadza tzw. tarcza antykryzysowa. Eksperci je krytykują.

01.04.2020

Specustawa uderza w wynajmujących mieszkania, biura i lokale usługowe

Prawo cywilne Budownictwo Koronawirus

Do końca czerwca nie będzie można wypowiedzieć umowy najmu. Te, które mają być rozwiązane po 31 marca będą z automatu przedłużane do końca czerwca na dotychczasowych warunkach. Wystarczy, że najemca złoży wynajmującemu oświadczenie. Wola wynajmującego nie będzie w takiej sytuacji miała znaczenia.

31.03.2020

SN: Uzasadnione prawo pierwszeństwa nabycia mieszkania zakładowego

Prawo cywilne Budownictwo

Roszczenie o sprzedaż mieszkania przysługuje także tym osobom, którym nie zaproponowano prawa pierwszeństwa zakupu, a doszło do zbycia całej nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym na rzecz nieuprawnionych osób - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Sąd dodał, że nie ma w tym przypadku dyskryminacji nabywców.

30.03.2020

WSA: Publiczne obwieszczenie decyzji bezskuteczne wobec inwestora

Administracja publiczna Budownictwo

W postępowaniu brało udział 61 stron, więc organ postanowił, że o podejmowanych czynnościach i decyzjach będzie je zawiadamiał w formie publicznego obwieszczenia. Nie miało to jednak żadnej skuteczności wobec inwestora, ponieważ nie został o tym uprzedzony. Ponadto był on inicjatorem postępowania, więc organ miał obowiązek doręczenia mu decyzji na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Tak orzekł WSA w Gdańsku.

26.03.2020

NIK: Nadzór na drogach lokalnych nie zawsze rzetelny

Samorząd terytorialny Budownictwo

Powołani przez inwestorów inspektorzy nadzoru nie wykonywali obowiązków w zakresie nadzoru na drogami gminnymi i powiatowymi z należytą starannością – ocenia Najwyższa Izba Kontroli. I podkreśliła, że tymczasem zaniechania w procedurach zagrażają bezpieczeństwu na drogach.

25.03.2020

Roboty budowlane w czasie pandemii z elementem ryzyka

Budownictwo Koronawirus

Stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w związku z pandemią koronowirusa ma wpływ także na umowy o roboty budowlane. Przede wszystkim wyłącza stosowanie prawa budowlanego przy przebudowie obiektów, które miałyby być dostosowane do pełnienia funkcji szpitali lub izolatek. Co to oznacza w praktyce, pisze adwokat Magdalena Hajduk z Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy.

24.03.2020

SN: Lokalu fizycznie nie ma, ale pozostaje prawo do gruntu

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Zniszczenie budynku nie powoduje wygaśnięcia udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntu jako prawa związanego z odrębną własnością lokalu, który znajdował się w tym budynku - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, zwłaszcza, że zburzenie gmachu nastąpiło przed upływem terminu, na jaki grunt został oddany w użytkowanie wieczyste.

24.03.2020

W prześwitach drogowych giną ludzie. Ministerstwo widzi problem

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo

Nie ma przepisów które nakazywałby zarządcom dróg zabezpieczenie prześwitów na wiaduktach drogowych. A te szczeliny są powodem tragicznych wypadków. Ministerstwo Infrastruktury deklaruje, że pojawią się dodatkowe zabezpieczenia oraz że pracuje nad rozwiązaniami prawnymi, które poprawią bezpieczeństwo.

21.03.2020
Prawo.pl