Mieszkanie za kredyt 2 proc. dla niektórych tylko po rozwodzie

Banki Kredyty

Rząd obiecuje, że jeszcze w wakacje będzie można kupić mieszkanie za kredyt z bardzo niskim oprocentowaniem, bo 2-procentowym. Okazuje się jednak, że projekt jest dziurawy. Odwołuje się  bowiem do szerokiego pojęcia gospodarstwa domowego z ustawy o rodzinnym kredycie mieszkaniowym. A to wyklucza z pomocy małżonków, którzy nigdy nie mieli nieruchomości, ale ich małżonek miał, nawet w dalekiej przeszłości.

20.02.2023

Niełatwo frankowiczowi usunąć z Biura Informacji Kredytowej kłopotliwy wpis

Banki Kredyty frankowe

Jeśli bank po wydaniu prawomocnego wyroku ustalającego nieważność umowy kredytu, nie wykreśli byłego kredytobiorcy z BIK, to można złożyć wniosek do Biura Informacji Kredytowej o zaprzestanie przetwarzania danych osobowych oraz wniosek o wykreślenie długu i aktualizację danych w systemie, a od banku można zażądać zaprzestania naruszenia dóbr osobistych.

20.02.2023

KNF ma inne niż Rzecznik TSUE zdanie o prawie banków do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału

Prawo cywilne Prawo europejskie Kredyty frankowe

Zasada skuteczności dyrektywy 93/13 nie sprzeciwia się wynagrodzeniu należnemu bankowi za korzystanie z udostępnionego kredytobiorcy kapitału w razie upadku umowy w wyniku abuzywności jej postanowień - brzmi stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego podtrzymane po opublikowaniu w czwartek opinii Rzecznika Generalnego TSUE. Jego zdaniem, bank nie może dochodzić wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, gdy umowa została unieważniona.

17.02.2023

Przepisy implementujące unijną dyrektywę Omnibus działają, ale wymagają doprecyzowania

Rynek i konsument Prawo europejskie

Mija półtora miesiąca od wejścia w życie zmian związanych z unijną dyrektywą Omnibus, która ma przede wszystkim wzmacniać ochronę praw konsumentów. UOKiK kontroluje zwłaszcza sposób prezentacji promocji w sklepach, a prawnicy zaznaczają, że choć sam kierunek zmian jest dobry, to niektóre przepisy już teraz wymagają poprawy i rozwiązania wątpliwości interpretacyjnych.

17.02.2023

Frankowicze skarżą się do Komisji Europejskiej na KNF

Banki Kredyty frankowe

​Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu zaapelowało do Komisji Europejskiej o podjęcie działań wobec Komisji Nadzoru Finansowego, zmierzających do naprawy tej instytucji. SBB chce także jak najszybszego wdrożenia chroniącej rynek i konsumentów Dyrektywy 2019/1937. Apeluje też o „dokonanie możliwych dla KE działań wobec Komisji Nadzoru Finansowego zmierzających do naprawy tej instytucji.

15.02.2023

UOKiK zarzuca siedmiu firmom naruszenie zakazu zmowy przetargowej

Zamówienia publiczne Ochrona konkurencji

Siedmiu przedsiębiorców działających w branży elektroenergetycznej usłyszało zarzuty zmowy przetargowej. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów doszedł do wniosku, że firmy dzieliły między sobą postępowania przetargowe, ustalając z góry, która z nich wygra, a oferty składano jedynie dla pozoru. Przedsiębiorcom grożą kary w wysokości nawet 10 procent rocznego obrotu.

15.02.2023

Rośnie świadomość obowiązku zgłoszenia do CRBR, ale wciąż są problemy

Spółki Finanse

Wśród podmiotów, które nie dopełniły obowiązku zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR), najwięcej przypadków odnotowano spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółdzielni, stowarzyszeń i fundacji. Widać jednak, że świadomość przedsiębiorców wzrasta. To główne wnioski, jakie można wysnuć z lektury raportu przedstawionego przez Crido Legal.

14.02.2023

Precedensowy wyrok w sprawie frankowej, sąd zwaloryzował na rzecz banku kapitał kredytu

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Sąd Okręgowy w Warszawie zwaloryzował kapitał udostępnionego kredytu wypłaconego na podstawie nieważnej umowy powiązanej z walutą obcą. Jest to prawdopodobnie pierwsze takie korzystne dla banków, nieprawomocne orzeczenie. Zapadło na kilka dni przed wydaniem opinii przez Rzecznika Generalnego TSUE, dotyczącej m.in. zasadności waloryzacji roszczeń.

14.02.2023

Po interwencji rzecznika MŚP, tytuły egzekucyjne będą tańsze dla przedsiębiorców

Administracja publiczna Małe i średnie firmy Finanse

Przedsiębiorcy musieli płacić po kilka tysięcy złotych za tytuły egzekucyjne, które można było zastąpić jednym za 100 zł. Ministerstwo Finansów zareagowało na postulat Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w sprawie obniżenia kosztów przedsiębiorców i zaleciło jednostkom podległym wystawianie tytułów wykonawczych wielopozycyjnych.

13.02.2023

Społeczeństwo chce systemu kaucyjnego, prace nad ustawą się przeciągają

Środowisko Odpady

Czas ucieka, a obowiązkowych kaucji, nawet na popularne, szklane butelki, nie mówiąc już o opakowaniach plastikowych, wciąż nie ma. Niepokoi to organizacje pozarządowe, które apelują do premiera Morawieckiego o przyspieszenie prac nad ustawą i skierowanie projektu do Sejmu. Podkreślają też, że wprowadzenie systemu cieszy się zarówno poparciem społeczeństwa, jak i rynku.

10.02.2023

Jest nowela ustawy 10 h, ale budowa elektrowni wiatrowych nadal będzie blokowana

Samorząd terytorialny Środowisko Energetyka

Przyjęta w środę wieczorem przez Sejm nowela ustawy 10h to zgniły kompromis. Eksperci są zgodni, że nie da się budować na masową skalę elektrowni wiatrowych w odległości ponad 700 m od domów. Nikłe są też szanse na wybudowanie farm z dala od zabudowań przy granicy z gminą sąsiednią. Ta ostatnia będzie musiała bowiem zgodzić się na inwestycję, tylko po co ma to robić? Skoro "konfitury" z wiatraków trafią nie do jej kasy?

10.02.2023

Rządowa pomoc dla firm energochłonnych - od dziś można składać wnioski

Prawo gospodarcze Finanse Energetyka

Od 9 lutego 2023 r. rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie kosztów energii dla przemysłów energochłonnych. O pomoc mogą wnioskować przedsiębiorstwa z branż, które są szczególnie narażone na wzrost kosztów energii elektrycznej i gazu ziemnego. W puli jest 5 mld zł. Przewiduje się, że ze wsparcia skorzysta ponad 1000 firm, w tym przede wszystkim średnie i duże.

09.02.2023

TK rozstrzygnie, czy udziały małżonka w spółce mają znaczenie przy pełnieniu funkcji publicznej

Spółki

Trybunał Konstytucyjny zbada, czy rozszerzanie skutków posiadania akcji lub udziałów w spółce handlowej na współmałżonka w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej jest zgodne z ustawą zasadniczą, czy może powinno zostać uznane za zbyt daleko i szeroko idącą interpretację. Prawnicy podkreślają, że problem ma duże znaczenie praktyczne, a odpowiedź na postawione w skardze pytanie wcale nie musi być jednoznaczna.

09.02.2023

Liczba upadłości spadła, bo firmy chętnie korzystają z układu

Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

W 2022 r. upadło mniej firm, a więcej zdecydowało się na restrukturyzację. Prawnicy nie mają wątpliwości, że tych ostatnich jest zdecydowanie więcej, ponieważ przedsiębiorcy chętnie korzystają z układu, czyli postępowania, które można rozpocząć bez udziału sądu i bez czekania miesiącami na decyzję o jego otwarciu. Wpływ na to miał również Krajowy Rejestr Zadłużonych, który przez długie miesiące nie działał tak, jak powinien.

09.02.2023

UOKiK zarzuca Auchan i Intermarche nadużywanie przewagi kontraktowej

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej dwóm dużym sieciom: Auchan i SCA PR Polska (Intermarche). Dotyczą one przede wszystkim nieuzasadnionego pobierania opłat od dostawców produktów rolno-spożywczych oraz zmian zasad współpracy w trakcie jej trwania.

08.02.2023

Sąd Apelacyjny: Dziubakowie wygrali z bankiem, umowa jest nieważna

Banki Kredyty frankowe

We wtorek 7 lutego br. Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok w sporze pomiędzy państwem Dziubaków a Raiffeisen Bank. Sąd zdecydował, że umowa ich o kredyt frankowy jest nieważna. Jednocześnie zmienił sposób, w jaki kredytobiorcy powinni rozliczyć się ze swoim bankiem. To jedna z najgłośniejszych spraw frankowych, a ten wyrok otwiera drogę do rozliczeń z bankiem.

08.02.2023

UOKiK chce związać sądy swoimi decyzjami w sprawach konsumenckich

Rynek i konsument Spółki Prawo gospodarcze

Prawomocna decyzja prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma być wiążąca dla sądu orzekającego o naruszeniu interesu konsumentów w postępowaniu grupowym. Eksperci wskazują, że tak znaczące poszerzenie kompetencji urzędu to krok za daleko i postulują usunięcie propozycji z projektu. Podkreślają też, że tego typu zmiana powinna być najpierw szeroko przedyskutowana.

08.02.2023

KNF łagodzi warunki oceny zdolności kredytowej

Finanse Banki Kredyty

Najniższy, minimalny poziom bufora (2,5 p.p.) powinien być stosowany dla kredytów z tymczasowo stałą stopą procentową, a dla kredytów ze zmienną stopą bufor powinien być adekwatnie wyższy – podał Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Urząd łagodzi swoje stanowisko ze względu na niższe ryzyko wzrostu stóp procentowych.

07.02.2023

Kontrowersyjne normy w ustawie deregulacyjnej dotyczące miejsc parkingowych

Rynek i konsument Nieruchomości

Uchwaloną przez sejm tzw. ustawą deregulacyjną mają zająć się senackie komisje Budżetu i Gospodarki Narodowej. Organizacje przedsiębiorców ostrzegają, że może mieć ona negatywny wpływ na rynek mieszkaniowy w Polsce z uwagi na wyśrubowane normy dotyczące współczynnika parkingowego.

07.02.2023

Za śmieci znowu drożej? Rozporządzenie o MBP stawia pod ścianą branżę odpadową

Odpady Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Mission impossible - tak można określić wymogi nowego rozporządzenia o mechaniczno-biologicznym przekształcaniu nałożone na instalacje przerabiające takie resztki. W myśl już  obowiązujących regulacji, bardzo wiele, jeśli nie większość zajmujących się tym zakładów powinno już zostać zamkniętych. Możliwy jest też wzrost kosztów funkcjonowania instalacji, a w konsekwencji wzrost opłat dla mieszkańców.

07.02.2023