Prawo.pl
Osoba fizyczna będąca konsumentem może starać się o ogłoszenie upadłości po zakończeniu...
Paweł Janda
15.06.2024
Domowe finanse Upadłość konsumencka
Kluczową kwestią dla bezpieczeństwa organizacji jest dokonanie poprawnej oceny, czy mamy do czynienia z systemem wysokiego ryzyka w rozumieniu AI Act. Nie wszystkie bowiem systemy sztucznej inteligencji to systemy wysokiego ryzyka. Wbrew pozorom, AI Act precyzyjnie wskazuje, gdzie szukać odpowiedzi - pisze Rafał Rozwadowski, adwokat.
Rafał Rozwadowski
15.06.2024
Prawo AI Prawo europejskie
Z jednej strony najczęściej media przestawiają "silversów" w kontekście różnorodności i korzyści płynących z ich zatrudniania, a z drugiej strony często mówią o ich wykluczeniu cyfrowym, ageizmie i stereotypach na ich temat. Najwięcej materiałów o silversach pojawiło się w internecie, ale to te w tradycyjnych mediach dotarły do największej liczby odbiorców.
Beata Dązbłaż
14.06.2024
Rynek
Zdaniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w lipcu inflacja prawdopodobnie wzrośnie do 4-4,5 proc. z powodu wzrostu cen energii. Aktualnie wartość inflacji w Polsce kształtuje się korzystniej niż w innych krajach strefy Euro, ale analitycy oceniają, że nie ma powodów do nadmiernego entuzjazmu. To bowiem raczej chwilowe zjawisko, na które wpłynęły konkretne czynniki.
Inga Stawicka
14.06.2024
Rynek i konsument Energetyka

Sygnaliści nie zgłoszą naruszeń z zakresu prawa pracy

Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
Sejm zatwierdził w piątek poprawki Senatu, polegające na wykreśleniu prawa pracy z katalogu naruszeń prawa, które będą podlegały zgłoszeniu przez sygnalistów. Pracodawcy, którzy będą chcieli takie zgłoszenia przyjmować, mogą sami rozszerzyć ten katalog w wewnętrznej procedurze i na podstawie aktów wewnątrzzakładowych. Cieszą się z tego pracodawcy, a prawnicy twierdzą, że przepis będzie martwy. I postulują zmianę przepisów o mobbingu oraz doprecyzowanie uprawnień PIP.
Grażyna J. Leśniak Krzysztof Koślicki
14.06.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
Pomimo że prace nad implementacją dyrektywy dotyczącej obowiązków w zakresie raportowania ESG do polskiego prawa toczą się dość powoli, firmy muszą być przygotowane na to, że część z nich będzie składać raporty już za bieżący rok obrotowy. Wiąże się to zarówno z trudnościami logistycznymi, jak i dodatkowymi kosztami, które już teraz warto brać pod uwagę. Tym bardziej, że nawet ewentualne opóźnienia polskiego prawodawcy nie wpłyną na terminy składania sprawozdań.
Inga Stawicka
14.06.2024
Środowisko Prawo europejskie ESG
Wprowadzenie wewnętrznych regulacji ograniczających lub nawet wyłączających możliwość korzystania z urlopów w pewnych okresach roku jest możliwe i dotyczyć może również tych okresów, które zwykle są bardziej atrakcyjne „urlopowo”. Nie można przy tym wyłączyć z góry prawa do korzystania w tych okresach z urlopu na żądanie, jak również ograniczyć możliwości realizowania urlopów bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim czy ojcowskim.
Marek Rotkiewicz
14.06.2024
Prawo pracy

Firmy mogą dopłacić podatek od terminali kolejowych

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości
Przy okazji zmian w definicji budowli Ministerstwo Finansów chce rozwiązać problem dotyczący opodatkowania infrastruktury kolejowej. Obowiązujące w praktyce od 1 stycznia 2024 r. zwolnienie z podatku od nieruchomości dla terminali kolejowych zostanie uchylone z mocą wsteczną - od 1 stycznia 2024 r. Przedsiębiorcy, którzy z niego korzystają, będą musieli dopłacić podatek. 8 lipca odbędzie się rozprawa w TSUE dotycząca zwolnienia z podatku w kontekście pomocy publicznej.
Monika Pogroszewska
14.06.2024
Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości
Procedura doręczenia komorniczego wprowadzona 7 listopada 2019 roku zawiera w sobie dwa postępowania. Pierwszym z nich jest postępowanie dotyczące doręczenia korespondencji, drugie natomiast zależne od wyniku tego pierwszego, prowadzone jest w przedmiocie ustalenia aktualnego miejsca zamieszkania adresata (pozwanego) - pisze Kamil Paweł Szmidt, adwokat w RESIST Rezanko Sitek.
Kamil Paweł Szmidt
14.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Choć strefę buforową w powiecie hajnowskim ograniczono do minimum, lokalni przedsiębiorcy liczą straty. Już wystąpili do wojewody podlaskiego, aby wprowadził działania pomocowe. Ale z rządową pomocą, na bazie istniejących przepisów, może być kłopot. Obowiązujące regulacje mówią o rekompensacie dla przedsiębiorców działających w strefie zakazu, tymczasem w samej strefie... nie działa żaden przedsiębiorca.
Robert Horbaczewski
14.06.2024
Małe i średnie firmy Wojsko
Przyznanie prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej uprawnień do wydawania decyzji obszarowych, zapewnienie użytkownikom końcowym dostępu do niezależnego narzędzia porównawczego ofert usług komunikacji elektronicznej i uchylenie obecnie obowiązujących przepisów prawa telekomunikacyjnego. To najważniejsze założenia projektów, które mają wdrożyć unijne przepisy po wielu miesiącach opóźnień. W czwartek w Sejmie odbywa się ich pierwsze czytanie.
Inga Stawicka
13.06.2024
Rynek i konsument Prawo AI Prawo europejskie
Aż 47 proc. firm stwierdza, że sztuczna inteligencja nie będzie miała żadnego znaczenia dla ich branży, a tylko 6,6 proc. przedsiębiorstw korzysta obecnie z narzędzi opartych na AI. Równie niewielki odsetek pytanych - zaledwie 7,2 proc. - planuje wprowadzić takie rozwiązania w przyszłości. To najistotniejsze wnioski, które wynikają z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny.
Inga Stawicka
13.06.2024
Prawo AI Prawo gospodarcze
Operatorzy platform internetowych będą przekazać szefowi KAS informacje o sprzedających w internecie - zakłada ustawa wdrażająca dyrektywę DAC7, podpisana przez prezydenta. Ustawa ma wejść w życie zasadniczo 1 lipca 2024 r. Raportowaniu nie będą podlegały dane sprzedawców, którzy w ciągu roku dokonali mniej niż 30 transakcji, a ich łączne wynagrodzenie nie przekroczyło w danym roku 2 tys. euro.
Monika Pogroszewska
13.06.2024
PIT Prawo gospodarcze
W 2025 roku nastąpi dalsze ożywienie gospodarcze, PKB wzrośnie o 3,7 proc., a inflacja średnioroczna wyniesie 4,1 proc. Stopa bezrobocia spadnie na koniec 2025 roku do 4,9 proc. - wynika z założeń do projektu budżetu państwa na 2025 rok przyjętych w czwartek przez Radę Ministrów. Wzrost PKB będzie dodatkowo pobudzany przez rozpoczęte inwestycje w ramach KPO.
Monika Pogroszewska
13.06.2024
Finanse publiczne Finanse
W czwartek Rada Ministrów przyjęła propozycje wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej, które mają obowiązywać w 2025 roku. Zaproponowała, by od stycznia najniższa pensja wynosiła 4626 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 30,20 zł. Obie propozycje do 15 czerwca zostaną przedstawione Radzie Dialogu Społecznego.
Krzysztof Koślicki
13.06.2024
Domowe finanse Prawo pracy

Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.
Grażyna J. Leśniak Krzysztof Koślicki Agnieszka Matłacz
13.06.2024
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy
Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.
Agnieszka Matłacz
13.06.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy
Organy podatkowe będą wszczynać kontrole w ostateczności, opierając się w większym stopniu na analizach, a w pierwszej kolejności stosować czynności sprawdzające. Planowane jest uchwalenie Karty Praw Podatnika w formie ustawy, rozszerzenie programu współdziałania oraz zmiany organizacyjne administracji skarbowej – zapowiedział wiceminister finansów, szef KAS Marcin Łoboda podczas spotkania z dziennikarzami.
Monika Pogroszewska
13.06.2024
Ordynacja Finanse publiczne VAT KSeF
Wpłaty do PPK należy, co do zasady, obliczyć i pobrać także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK, który nie jest już zatrudniony u tego pracodawcy. Kwoty obliczone i pobrane od wynagrodzenia uczestnika PPK, który zmarł po wypłacie wynagrodzenia, pracodawca przekazuje do instytucji finansowej.
Anna Puszkarska
13.06.2024
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Przedsiębiorcy mogą odliczyć, co do zasady, wszystkie wydatki związane z prowadzonym biznesem, o ile nie zakazują tego przepisy. W praktyce skarbówka kwestionuje jednak koszty, które uzna za wydatki na cele osobiste lub cele reprezentacji. Problem w tym, że w jednoosobowej działalności bardzo trudno jest ustalić granicę między tymi kosztami, co potwierdza szereg niejednolitych albo zmienianych po latach interpretacji podatkowych.
Monika Pogroszewska
13.06.2024
PIT Małe i średnie firmy
Zmiany w pakiecie deregulacyjnym dla firm, skracające długość trwania kontroli oraz dotyczące publikacji okresowych planów kontroli, mogą być niezgodne z prawem unijnym oraz sparaliżować niektóre postępowania - ostrzegają resort rolnictwa oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Postulują zmiany w tym zakresie. Resort rozwoju, autor projektu, nie wyklucza, że tak się stanie. Decyzja zostanie podjęta pod koniec czerwca.
Renata Krupa-Dąbrowska
13.06.2024
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Jeśli używanie jednego znaku towarowego nie będzie powodowało czerpania nienależnej korzyści z charakteru odróżniającego lub renomy znaku już funkcjonującego na rynku, nie ma przeszkód, by go zarejestrować. Każda taka sprawa jest jednak badana indywidualnie. To kluczowy wniosek z najnowszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Inga Stawicka
12.06.2024
Rynek Prawo europejskie Własność przemysłowa
Poszerzenie kompetencji organów w zakresie kontroli na rynku, przyznanie możliwości wydania nakazu natychmiastowego wycofania niebezpiecznych produktów i wydania ostrzeżeń dla konsumentów i uregulowanie instytucji zakupu kontrolowanego. To najistotniejsze założenia projektu ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, który ma dostosować krajowe prawo do najnowszych regulacji unijnych.
Inga Stawicka
12.06.2024
Rynek i konsument Prawo europejskie
Od 1 lipca rachunki za prąd wzrosną o niemal 30 proc., a za gaz - o ok. 15 proc. Stanie się tak, ponieważ, mimo przedłużenia rozwiązań osłonowych, inaczej będą ustalane stawki maksymalne taryf. Ministerstwo Klimatu i Środowiska uważa, że bez interwencji ustawodawcy rachunki za prąd byłyby jeszcze wyższe. Nowe przepisy wprowadzają też bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach.
Inga Stawicka Agnieszka Matłacz
12.06.2024
Rynek i konsument Energetyka
Resort kultury, po konsultacjach społecznych, zdecydował się na wprowadzenie kilku istotnych zmian do projektu, który ma na celu implementację unijnej dyrektywy DSM (Digital Single Market). Mają one teoretycznie rozwiązać problemy twórców związane z wynagrodzeniami za korzystanie z ich dzieł. Projekt ustawy trafił do Sejmu, odbyło się już pierwsze czytanie. Artyści niecierpliwie czekają zwłaszcza na wprowadzenie tantiemów.
Inga Stawicka
12.06.2024
Prawo AI
W listopadzie 2022 roku została przyjęta Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2381 w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych oraz powiązanych środków, której celem jest zapewnienie zrównoważonej reprezentacji kobiet i mężczyzn wśród dyrektorów spółek giełdowych - pisze Zofia Gajewska, adwokat. Państwa członkowskie powinny wdrożyć Dyrektywę do krajowych porządków prawnych do 28 grudnia 2024 roku, natomiast spółki muszą sprostać określonym w niej wymaganiom do 30 czerwca 2026 roku.
Zofia Gajewska
12.06.2024
Prawo pracy Spółki Prawo europejskie
Niezawinioną stratę w towarach handlowych, zniszczonych w wyniku pożaru, przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Aby odliczenie straty nie wzbudziło wątpliwości organów skarbowych, należy posiadać dokumentację zdarzenia, czyli np. protokół straconych towarów, protokoły lub informacje od właściwych służb (np. straży pożarnej, policji).
Marcin Szymankiewicz
12.06.2024
PIT Doradca podatkowy
Już w najbliższy czwartek, 13 czerwca br., Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej (UPRP) zaprasza na 17. edycję międzynarodowej konferencji z cyklu „Innowacyjność i kreatywność w gospodarce”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, dostępna będzie również transmisja w internecie. W konferencji wezmą udział doświadczeni przedsiębiorcy, projektanci, akademicy, przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu oraz eksperci ds. własności intelektualnej z Polski i zagranicy.
Inga Stawicka
11.06.2024
Środowisko Prawo europejskie Własność przemysłowa
Na niecałych 17 proc. powierzchni Warszawy będzie można wydawać decyzje o warunkach zabudowy. Jedynie bowiem na takim obszarze możliwe będzie wyznaczenie obszarów uzupełnienia zabudowy. Jeżeli jedynie nieco ponad 44 proc. Warszawy jest objęte planami zagospodarowania przestrzennego i do tego dodamy wspomniane 17 proc., to oznacza, że prawie 40 proc. stolicy, po uchwaleniu planu ogólnego, zostanie wyłączone z możliwości zabudowy - ostrzega Maciej Górski, adwokat, partner w kancelarii GPLF oraz członek Komitetu ds. Nieruchomości KIG.
Maciej Górski
11.06.2024
Budownictwo
Stabilizująca Reguła Wydatkowa (SRW), służąca wyliczaniu dopuszczalnego limitu wydatków państwa, obejmie wszystkie jednostki sektora finansów publicznych, których plany finansowe umieszczane są w ustawie budżetowej. Zakres SRW zostanie rozszerzony o m.in. agencje wykonawcze, instytucje gospodarki budżetowej i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W ustawie budżetowej na 2024 r. będzie to ok. 90 jednostek.
Monika Pogroszewska
11.06.2024
Finanse publiczne Finanse