Prawo.pl

MPiT: Konstytucja Biznesu dobrze służy gospodarce 

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Więcej zakładanych działalności gospodarczych, większa przeżywalność firm, lepsza ochrona praw przedsiębiorców w relacjach z urzędami – takie są, według Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, efekty obowiązywania od roku Konstytucji Biznesu.
Krzysztof Sobczak
28.04.2019
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Pozwany jako dziecko miał problemy z nauką. Od wielu lat nadużywa alkoholu. Jest osobą o obniżonej dojrzałości życiowej. Nie oznacza to jednak, że zawierał z bankiem umowy kredytowe w stanie wyłączającym świadome podejmowanie decyzji - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu. Orzeczenie to komentuje adwokat, mediator Karolina Wrąbel.
Aleksandra Partyk
27.04.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument
Nawet dla prawnika zajmującego się od lat kredytami indeksowanymi/denominowanymi kursem waluty obcej analiza orzecznictwa sądowego może przyprawić o ból głowy. Czy to już ostatnia wątpliwość Sądu Najwyższego w sprawach tzw. kredytów „frankowych”? - zastanawia się radca prawny Tomasz Konieczny.
Tomasz Konieczny
27.04.2019
Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Oblany test z tworzenia prawa

PIT Małe i średnie firmy
Z resortów finansów i przedsiębiorczości dochodzą sprzeczne sygnały. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że ktoś próbuje nam wszystkim mydlić oczy. Jednego dnia słyszymy, że odbędzie się tzw. test przedsiębiorcy, czyli weryfikacja samozatrudnionych. Drugiego, że może jednak nie. Czy tak się tworzy prawo? Kto w końcu odpowiada za podatki?
Krzysztof Koślicki
26.04.2019
PIT Małe i średnie firmy
Czy przedmiotem ochrony może być kolor podeszwy w markowych butach, albo kształt popularnego batonika? W określonych warunkach mogą, ale orzecznictwo sądów nie jest jeszcze konsekwentne i wciąż się kształtuje - piszą Krystian Maciaszek i Aleksandra Wrońska z kancelarii DLA Piper, komentując w światowym Dniu Własności Intelektualnej orzecznictwo w tym zakresie.
Aleksandra Wrońska Krystian Maciaszek
26.04.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Ministerstwo Finansów pracuje obecnie nad rozwiązaniami prawnymi, które mają spowodować dalsze uszczelnienie systemu podatkowego. Chodzi o trzy rodzaje wyrobów: preparaty smarowe, gaz, paliwa opałowe. Część zmian wejdzie w życie już 1 września – pisze Krzysztof Wiński, starszy menedżer w PwC.
Krzysztof Wiński
26.04.2019
Akcyza Spółki
Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła skuteczniej nadzorować zakłady ubezpieczeń i reasekuracji z innych krajów Unii Europejskiej działające w Polsce np. przez swoje oddziały. Odpowiednie zmiany zawiera projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów, który pojawił się właśnie na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Krzysztof Sobczak
26.04.2019
Prawo gospodarcze Finanse Ubezpieczenia
Skarbówka wyrzuciła z kosztów podatkowych wydatki na najem samochodu służbowego dla prezesa. Uznała, że firma nie uzasadniła wystarczająco, że pojazd był potrzebny szefowi firmy. Twierdziła, że nawet jeśli przepisy nie wymagają kilometrówki, potrzebę korzystania z auta trzeba udowodnić w inny sposób. Sprawa trafiła właśnie do WSA.
Krzysztof Koślicki
26.04.2019
CIT Spółki

Minister przedsiębiorczości: Nie będzie testu przedsiębiorcy

PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Chcemy egzekwować obowiązujące prawo, by przedsiębiorcy go nie omijali, nie chcemy dodatkowych barier dla najmniejszych przedsiębiorców – powiedziała w czwartek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Według niej w rządzie nie ma poparcia dla tego pomysłu.
Krzysztof Sobczak
25.04.2019
PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Instalująca rewitalizatory wody firma Dannte została ukarana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za to, że naruszała prawo klientów do odstąpienia od umowy. Zapłaci tylko karę w wysokości ponad 15 tys. zł, ponieważ już zrezygnowała z takich praktyk.
Krzysztof Sobczak
25.04.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Wraz z rozwiązaniem spółki cywilnej, wspólnicy przestają być najemcami lokalu. A wszelkie rozliczenia nakładów poczynionych w celu jego ulepszenia powinny nastąpić z tą datą - orzekł Sąd Najwyższy. I dodał, że roszczenia z tego tytułu przedawniają się po roku od oddania kluczy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.04.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Skarbówka zagina parol na samozatrudnionych

CIT PIT Małe i średnie firmy
Po fali interpretacji ograniczających koszty uzyskania przychodów, przedsiębiorców czeka specjalny test. Będą musieli udowodnić, że ich firmy są "prawdziwe". Zdaniem ekspertów, weryfikowanie prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu m.in. o liczbę faktur czy wysokość przychodów - jest absurdalne.
Krzysztof Koślicki
25.04.2019
CIT PIT Małe i średnie firmy
Obniżenie klina podatkowego i rozszerzenie programu „500+” to jedne z działań zapisane w Krajowym Programie Reform na rzecz realizacji strategii „Europa 2020”. W środę aktualizację dokumentu przyjął rząd.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
24.04.2019
Ordynacja Finanse publiczne
Poszerzenie uprawnień Komisji Nadzoru Finansowego o nadzór nad rynkiem sekurytyzacyjnym - to cel nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowelizacja ma na celu zapewnienie skutecznego wykonywania rozporządzenia unijnego z 12 grudnia 2017 roku w sprawie ustanowienia ogólnych ram dla sekurytyzacji.
Krzysztof Sobczak
24.04.2019
Rynek Prawo gospodarcze

Minister będzie nadzorował doradców restrukturyzacyjnych

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Dodatkowy nadzór ministra sprawiedliwości nad wykonywaniem zawodu doradcy restrukturyzacyjnego, obok dotychczasowego nadzoru sprawowanego przez sądy i sędziów-komisarzy, wprowadza podpisana właśnie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o licencji doradcy restrukturyzacyjnego.
Krzysztof Sobczak
24.04.2019
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Biznes obawia się przedsiębiorców-konsumentów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Przegotowywana przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zmiana w prawie przewiduje rozszerzenie definicji konsumenta na osoby prowadzące ewidencjonowaną działalność gospodarczą, dokonujące czynności niemającej dla nich charakteru zawodowego. Zdaniem przedsiębiorców postawi to takie podmioty w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do "zwykłej" działalności gospodarczej.
Krzysztof Sobczak
24.04.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Rzecznik Praw Pasażerów przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego będzie bezpłatnie pomagał w sporach pomiędzy pasażerami a przewoźnikami lotniczymi, organizatorami turystyki i sprzedawcami biletów. Organ ten został już wpisany do rejestru podmiotów uprawnionych do pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich.
Krzysztof Sobczak
23.04.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument
Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że zasądzenie przez sąd karny przepadku domu należącego do żony w związku ze skazaniem męża za poważne oszustwa stanowiło naruszenie prawa do poszanowania mienia zainteresowanej. Zdaniem ETPC sądy krajowe nie zbadały, w jakim stopniu była to jej osobista własność.
Katarzyna Warecka
23.04.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Po wypadku powódka uzyskiwała niższy dochód z prowadzonej działalności gospodarczej. Różnica w dochodach nie była jednak znacząca. Z tego powodu nie można uznać, że to brak osobistego świadczenia przez powódkę pracy i zastępowanie jej przez inne osoby doprowadził do utraty klienteli - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.
Aleksandra Partyk
23.04.2019
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Ministerstwo Finansów chce uszczelnienia systemu poboru opłaty recyklingowej. Będą nią objęte także grubsze torby foliowe. Sklepy będą musiały wpłacać opłatę co miesiąc, a nie raz w roku. Sama wysokość opłaty nie ulegnie zmianie. Według rządowych planów nowe zasady mają zacząć obowiązywać już we wrześniu tego roku.
Krzysztof Koślicki
23.04.2019
Środowisko Prawo gospodarcze Finanse
Organy ścigania w USA wyposażone są w rozbudowany katalog mechanizmów pozwalających efektywnie egzekwować odpowiedzialność korporacji za przestępstwa. Narzędzia, jakie ustawodawca zamierza udostępnić polskim śledczym nie będą im istotnie ustępować - twierdzi Tomasz Fiałek, adwokat w ALTO Legal.
Tomasz Fiałek
23.04.2019
Spółki Prawo gospodarcze Compliance
Zmiany w Kodeksie pracy, które wynikają z wprowadzenia RODO, mogą utrudnić pracodawcom badanie stanu trzeźwości pracowników. Zawartość alkoholu w organizmie może być uznana za dane wrażliwe, a ich przetwarzanie jest ściśle określone przepisami. Na przetwarzanie tych informacji potrzebna będzie wyraźna zgoda pracowników.
Paweł Żebrowski
23.04.2019
Prawo pracy RODO
Dla zastosowania ochrony tajemnicy przedsiębiorcy nie jest wystarczające jedynie podjęcie działań mających zachować informację w poufności. Tajemnica przedsiębiorcy wiąże się z jej wartością gospodarczą - stwierdził w wydanym niedawno orzeczeniu Naczelny Sąd Administracyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.04.2019
Spółki Prawo gospodarcze

Polskie ziemniaki oznaczone będą polską flagą

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski podpisał rozporządzenie wprowadzające znakowanie ziemniaków flagą państwa, z którego one pochodzą. Minister zapowiedział także w piątek, że wystąpi do Komisji Europejskiej o notyfikację znakowania w taki sposób także mięsa.
Krzysztof Sobczak
20.04.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców poinformował, że składa wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec urzędników z Dolnego Śląska odpowiedzialnych za wszczynanie nieuzasadnionego postępowania karnego skarbowego, którego efektem ma być zawieszenie przedawnienia.
Krzysztof Sobczak
19.04.2019
Ordynacja CIT PIT Prawo gospodarcze
Inteligentne liczniki w każdym domu, przepisy wprowadzające zmiany w zasadach powoływania Prezesa URE i wiceprezesa oraz możliwość administracyjnej ingerencji Prezesa URE w treść umów cywilnoprawnych zawartych pomiędzy przedsiębiorstwami - to główne wady projektu ustawy Prawo energetyczne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.04.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Ministerstwo Finansów przygotowało przepisy, które mają wdrożyć unijną dyrektywę w sprawie mechanizmów rozstrzygania sporów dotyczących podwójnego opodatkowania w UE. Zmiany dotkną m.in. uprzednich porozumień cenowych. Zdaniem ekspertów, projekt wymaga jednak poprawek.
Grażyna J. Leśniak
19.04.2019
Ordynacja
Wątpliwości związane ze stosowaniem kar umownych pojawiają się m.in. w relacjach zleceniodawca - software house oraz firma IT – programiści współpracujący w ramach B2B. Niestety, nie da się wyeliminować wszystkich zagrożeń związanych z tym, że finalny produkt będzie naruszał prawa autorskie a jego funkcjonalności przepisy RODO - pisze radca prawny Piotr Kantorowski.
Piotr Kantorowski
19.04.2019
Nowe technologie Prawo gospodarcze
Dozwolone pułapy emisji CO2 z pojazdów ciężarowych o dużej ładowności mają być obniżone o 15 proc. do 2025 r. i o 30 proc. do 2030 r. Rozporządzenie w tej sprawie przyjął w czwartek Parlament Europejski. Obecnie pojazdy ciężarowe odpowiadają za 27 proc. emisji CO2 w transporcie drogowym.
Krzysztof Sobczak
18.04.2019
Środowisko Prawo gospodarcze
Mimo wcześniejszych zaprzeczeń, Ministerstwo Finansów będzie jednak próbowało ograniczyć prawo do rozliczania PIT według stawki liniowej przez małe firmy. Będzie też specjalny test przedsiębiorców. Zdaniem ekspertów, chodzi tylko o zapewnienie wpływów budżetowych na finansowanie świadczeń socjalnych.
Krzysztof Koślicki
18.04.2019
PIT