Prawo.pl
Brak ochrony prawnej właściciela zabytkowej nieruchomości przed wpisaniem jej do ewidencji zabytków jest tematem pytania prawnego Naczelnego Sądu Administracyjnego do Trybunału Konstytucyjnego. Rzecznik Praw Obywatelskich przyłącza się do tego postępowania TK, wnosi o uznanie niekonstytucyjności art. 22 ust. 2 ustawy o ochronie zabytków.
Renata Krupa-Dąbrowska
29.03.2023
Nieruchomości
Sprzedaż części przedsiębiorstwa i w konsekwencji przejście części zakładu pracy na innego pracodawcę, pociąga za sobą szereg problemów nie tylko praktycznych, ale i prawnych. Dotyczy to zwłaszcza pracowników przypisanych do kilku jednostek organizacyjnych pracodawcy, w tym m.in. do transferowanej części przedsiębiorstwa - pisze radca prawny Agnieszka Nowak-Błaszczak.
Agnieszka Nowak-Błaszczak
29.03.2023
Prawo pracy Spółki
Rosnąca płaca minimalna w ciągu 2023 r. oznacza, że maksymalna wysokość grzywny skarbowej pójdzie w górę, gdyż jest ona zależna od wysokości minimalnego wynagrodzenia. W związku z tym ubezpieczeni, korzystający z polis skarbowych, powinni rozważyć zwiększenie sumy ubezpieczenia w związku ze wzrostem kar, jeśli chcą mieć taki poziom ochrony, jak w ubiegłym roku.
Regina Skibińska
29.03.2023
Prawo gospodarcze Ubezpieczenia
W momencie powstania sporu pomiędzy wspólnikami, wspólnicy mniejszościowi mogą tkwić w przekonaniu, że są na straconej pozycji z uwagi na fakt, że ich stanowisko nie jest tożsame z interesem wspólników większościowych. Nie jest to do końca prawdą. Należy pamiętać o uprawnieniach, które wspólnicy mniejszościowi mogą wykorzystać w celu obrony swoich praw - pisze Aneta Chałat, adwokat w Mariański Group.
Aneta Chałat
29.03.2023
Spółki
Nabycie nieruchomości tytułem zasiedzenia przez posiadacza niebędącego jej właścicielem zostaje stwierdzone przez sąd, jeżeli rzeczywisty stan posiadania jest inny niż stan prawny nieruchomości. Co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, a ewentualne zwolnienie zasiedzenia z opodatkowania ma zastosowanie jedynie do współwłaścicieli ułamkowych części nieruchomości.
Malwina Pasternak-Janik
29.03.2023
CIT Budownictwo Prawo gospodarcze
Pracodawcy będą musieli na piśmie zawiadomić zakładową organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas określony, podając przyczynę tej decyzji. To oznacza praktyczne zrównanie tej formy zatrudnienia z umowami na czas nieokreślony. A skutkiem może być odchodzenie przez firmy od umów terminowych, na rzecz cywilnoprawnych i B2B.
Grażyna J. Leśniak
29.03.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Od 2035 r. na terenie Unii Europejskiej będzie obowiązywała zasada 100 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych samochodów osobowych i dostawczych. W praktyce oznacza to zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikiem spalinowym. Rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie przyjęte przez Radę UE. Polska była przeciwna temu rozwiązaniu.
Inga Stawicka
28.03.2023
Prawo europejskie
MRiPS chce przenieść do nowego rozporządzenia w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem część obecnych przepisów. To trzeci projekt rozporządzenia opublikowany we wtorek na stronie RCL, którego wydanie ma związek z najnowszą nowelizacją Kodeksu pracy z 9 marca 2023 r., która czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. On również, tak jak pozostałe, ma wejść w życie po upływie 7 dni od publikacji.
Grażyna J. Leśniak
28.03.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Rzecznik praw obywatelskich prosi minister finansów o zajęcie stanowiska co do zasadności likwidacji „podatku Belki”, ewentualnie ograniczenia jego zakresu lub obniżenia stawki tego podatku. Pyta też o ocenę zasadności opodatkowania zysków kapitałowych w przypadku obywateli w związku z szybującą inflacją. Ministerstwo Finansów odpowiada wymijająco.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.03.2023
Podatki i opłaty lokalne Finanse Banki
W części B akt osobowych pracodawcy będą musieli umieszczać dokumentację związaną z korzystaniem przez pracownika z nowych uprawnień, jakie wprowadza najnowsza nowelizacja Kodeksu pracy, takich jak np. wniosków o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy.
Grażyna J. Leśniak
28.03.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Pracodawca będzie musiał w świadectwie pracy zamieszczać informacje nie tylko dotyczące liczby dni pracy okazjonalnej wykorzystanej przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. Będzie też podawał informacje o wykorzystaniu przez pracownika zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem.
Grażyna J. Leśniak
28.03.2023
Prawo pracy Prawo europejskie

Należyta staranność w VAT ciągle kluczowa

VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie
Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, organy podatkowe mogą odmówić prawa do odliczenia VAT naliczonego dopiero wtedy, gdy uzyskają dowody wskazujące na to, że schemat działania podatnika oraz dokonywane transakcje miały charakter fikcyjny i służyły obejściu opodatkowania. W innym przypadku przedsiębiorcy mają pełne prawo do obniżenia podatku.
Jagoda Trela Sandra Telman
28.03.2023
VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie
Ministerstwo Sprawiedliwości na razie nie prowadzi prac mających uregulować funkcjonowanie sztucznej inteligencji na gruncie polskiego prawa, chociaż ma świadomość, że wraz z rosnącą popularnością nowych technologii wzrasta również ryzyko wykorzystywania ich np. w treściach pedofilskich. Czeka jednak w pierwszej kolejności na przyjęcie przepisów na poziomie unijnym.
Inga Stawicka
28.03.2023
Unijna regulacja Data Act jest zbyt restrykcyjna i może zaszkodzić rozwojowi nowych technologii - uważają przedstawiciele Związku Cyfrowa Polska, organizacji zrzeszającej najważniejszych graczy na polskim rynku nowych technologii. Branża przekazała do polskiego rządu swoje zastrzeżenia do unijnego projektu, w którym "kilka kwestii budzi najwyższe zaniepokojenie”.
Krzysztof Sobczak
28.03.2023
Prawo AI RODO Ochrona danych
Od 1 kwietnia 2023 r. ZUS będzie korzystał z nowych tablic średniego dalszego trwania życia, ogłoszonych przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady nie dotyczą one osób, które już przeszły na emeryturę – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat niższą o 6,1 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 6,6 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.
Grażyna J. Leśniak
28.03.2023
Domowe finanse Emerytury i renty
​Zdecydowana większość firm budowlanych w Polsce nadal odczuwa skutki szoku cenowego związanego z konfliktem zbrojnym w Ukrainie. Aż 8 na 10 firm realizujących długoterminowe kontrakty budowlane mierzy się z ogólnym wzrostem kosztów realizacji inwestycji, w tym zwłaszcza materiałów budowlanych. Tylko co czwarta firma zdołała osiągnąć porozumienie z inwestorem i dokonać waloryzacji wynagrodzenia.
Ret
28.03.2023
Budownictwo
Zmiany wprowadzone nowelizacją Kodeksu pracy zaczną obowiązywać w kwietniu, ale w 2023 r. do wykorzystania będą pełne 24 dni wprowadzonej nią pracy zdalnej okazjonalnej, bo ani z przepisów Kodeksu pracy, ani z przepisów ustawy nowelizującej nie wynika, że uprawnienie do wnioskowania o taką pracę rozliczone ma być proporcjonalnie do okresu obowiązywania tych regulacji.
Marek Rotkiewicz
28.03.2023
Prawo pracy
Obowiązek implementacji dyrektywy o restrukturyzacji zapobiegawczej nie doprowadzi do przekonstruowania całej, polskiej ustawy restrukturyzacyjnej, ponieważ szereg jej konstrukcji wpisuje się w ideę dyrektywy. Wprowadzane zmiany dotkną jednak samych podstaw restrukturyzacji, które zmienią całą optykę ratowania zagrożonych niewypłacalnością przedsiębiorstw.
Bartosz Sierakowski Hubert Woźniak
28.03.2023
Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Do końca marca firmy muszą rozliczyć się za korzystanie ze środowiska

Środowisko Administracja publiczna Małe i średnie firmy
Wystarczy służbowy samochód albo gazowy piec ogrzewający jedno pomieszczenie, by przedsiębiorca czy instytucja podlegały dość uciążliwemu obowiązkowi składania corocznych sprawozdań za korzystanie ze środowiska, a często również wnoszenia odpowiednich opłat. Termin rozliczenia się z tego ekopodatku przypada na 31 marca, czyli w najbliższy piątek.
Zofia Jóźwiak
28.03.2023
Środowisko Administracja publiczna Małe i średnie firmy
Stosując tzw. estoński CIT, firmy mogą korzystać z wieloletniego odroczenia momentu zapłaty podatku. Przy planowaniu rozliczeń trzeba jednak pamiętać, że aby osiągnąć najniższą efektywną stopę podatkową, jak największa część zysków powinna zostać wypłacona w czasie korzystania z tego rozwiązania. Ważne też, by CIT płacony od tych zysków obniżył wynik finansowy netto jeszcze w okresie, w którym podatnik stosuje estoński CIT.
Krzysztof Koślicki
28.03.2023
CIT Doradca podatkowy
Umiejętność dobrej i skutecznej argumentacji, to ważny element warsztatu zawodowego każdego prawnika. Ma ułatwiać dochodzenie do założonego celu, ale musi być uczciwa. Nie do przyjęcia jest instrumentalne wykorzystywanie wykładni, jak to ma miejsce w wykonaniu polityków, i niestety wielu prawników, w odniesieniu do konstytucji – mówi prof. Monika Florczak-Wątor z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Krzysztof Sobczak
28.03.2023
Prawnicy Szkolnictwo wyższe
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska, cytowana przez agencję Bloomberg powiedziała, że Ministerstwo Finansów pracuje nad prawnym uregulowaniem kwestii walutowych kredytów hipotecznych w CHF. Podkreśliła, że ostateczny kształt rozwiązania będzie zależeć od wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w przedmiotowej sprawie.
Katarzyna Nocuń
27.03.2023
Rynek i konsument Banki Kredyty
Zmiany zasad gromadzenia i przetwarzania przez banki danych o nieruchomościach przewiduje wydana właśnie nowelizacja Rekomendacji J Komisji Nadzoru Finansowego. Rekomendacja dotyczy wszystkich banków, dla których udział ekspozycji kredytowych zabezpieczonych hipotecznie we własnych portfelach kredytowych przekracza 10 proc.
Krzysztof Sobczak
27.03.2023
Banki RODO Nieruchomości

Prof. Męcina: Kontrowersyjne zmiany w rozwiązywaniu sporów zbiorowych

Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy
Kolejna, gorsza od poprzedniej, wersja projektu zmian dotyczących rozwiązywania sporów zbiorowych pracy, zawiera wiele kontrowersyjnych propozycji. Wprowadza nowe pojęcia i instytucje, które będą generowały większą liczbę konfliktów i nie ułatwią rozstrzygania sporów - alarmuje prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, badacz z Uniwersytetu Warszawskiego i doświadczony mediator w sporach zbiorowych.
Jacek Męcina
27.03.2023
Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy
Regulacja wprowadzona ustawą covidową dotycząca wstrzymania rozpoczęcia oraz zawieszenia biegu terminów przewidzianych przepisami prawa administracyjnego nie dotyczy wstrzymania, rozpoczęcia i zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych – stwierdził w poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny w korzystnej dla podatników uchwale.
Wiesława Moczydłowska
27.03.2023
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Pojedyncze kontrole zwolnień lekarskich zyskują na popularności. Wpływa na to rekordowa liczba wystawionych w 2022 roku L4 czy łatwiejszy niż kiedykolwiek dostęp do zwolnień za pośrednictwem teleporad. Nie bez znaczenia pozostaje też inflacja oraz kryzys energetyczny, który skłania przedsiębiorców do poszukiwania oszczędności i kontrolowania pracowników na L4, co do których zachodzi podejrzenie nadużyć.
Grażyna J. Leśniak
27.03.2023
Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Nie ma podatku od niezapłaconych faktur

CIT PIT VAT Doradca podatkowy
Resort finansów zwraca uwagę, że podatnik, który nie otrzymał od swojego kontrahenta zapłaty za fakturę, może skorzystać z ulgi na złe długi. Rozwiązanie to przysługuje w zakresie PIT, CIT i VAT. Skorzystanie z ulgi na złe długi jest równoznaczne z brakiem konieczności płacenia podatku od niezapłaconych faktur.
Krzysztof Koślicki
27.03.2023
CIT PIT VAT Doradca podatkowy
Problemy z pozyskaniem surowców, rosnące koszty energii, utrzymująca się wysoka inflacja i spadek popytu – z tym wszystkim zmaga się obecnie branża meblarska. Ma to odzwierciedlenie w bazie danych Krajowego Rejestru Długów. Od siedmiu miesięcy zadłużenie tego segmentu rośnie i obecnie wynosi 101,1 mln zł. W najbliższym czasie branża prognozuje dalszy spadek wartości produkcji sprzedanej.
Renata Krupa-Dąbrowska
27.03.2023
Rynek Finanse
Spółka poprzez ulotki i stronę internetową zaprasza osoby w wieku 40-85 lat na bezpłatne badania odporności, deklarując udzielenie porad medycznych i wystawienie skierowania na morfologię. Z ustaleń prezesa UOKiK wynika, że konsumenci nie są informowani o handlowym charakterze tego zaproszenia ani samych badań i mogą zostać wprowadzeni w błąd odnośnie stanu swojego zdrowia.
Katarzyna Nocuń
27.03.2023
Pacjent Rynek i konsument

ZUS: Przerwa w urlopie macierzyńskim jest możliwa

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Urlop macierzyński można przerwać. Mama dziecka, która jest na macierzyńskim, może to zrobić, jeśli dziecko lub ona sama wymaga opieki szpitalnej. Wtedy ojciec dziecka ma prawo do przejęcia pozostałej części tego urlopu, pod warunkiem że sama mama wykorzystała już 8 tygodni z przysługujących jej 14. Z pozostałej część tego urlopu mama może także skorzystać później, już po wyjściu przez siebie lub dziecko ze szpitala.
Grażyna J. Leśniak
27.03.2023
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne