Raport: Za trzy lata rynek usług prawniczych zdominują kancelarie inwestujące w nowe technologie

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

Tylko jedna trzecia prawników uważa, że firmy są gotowe na zmiany technologiczne na rynku prawniczym. Ponad połowa twierdzi, że nowoczesne rozwiązania informatyczne wpłyną na ich pracę. Mimo to część kancelarii nie inwestuje w nie. To zaś może oznaczać, że już za trzy lata przestaną być innowacyjni i konkurencyjni. Tak wynika z najnowszego raportu Wolters Kluwer.

03.04.2019

W piątek kolejna tura negocjacji ze związkowcami

Szkoła i uczeń

15 proc. wzrostu wynagrodzeń od 1 stycznia od 2019 r. i kolejne 15 proc. od września - to nowa propozycja ZNP złożona podczas negocjacji z rządem. Rząd z kolei swoją propozycję ma zaprezentować w piątek - 5 kwietnia. Do tego dnia zawieszono obrady Rady Dialogu Społecznego o sytuacji w oświacie.

03.04.2019

Już ponad 320 tys. wniosków o wydanie e-dowodu

Samorząd terytorialny

Ponad 302 tysięcy wniosków o wydanie dowodu z warstwą elektroniczną chipem złożonych w urzędach i ponad 21 tys. przez internet - to bilans pierwszego miesiąca obowiązywania e-dowodu. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji do gmin trafiło już ponad 180 tys. dokumentów gotowych do odbioru, 40 tys. osób ma nowy dokument.

03.04.2019

Rząd będzie kontynuował negocjacje ze związkowcami

Kadry w oświacie

Na razie nie ma porozumienia pomiędzy rządem i nauczycielami, a rozmowy będą kontynuowane po 18. Związkowcy domagają się podwyżek, rząd nie zaproponował im jednak postulowanych kwot. Z wyników...

03.04.2019

Prezydent podpisał nowelizację ważną dla producentów papierosów

Opieka zdrowotna

Po 20 maja br. każda paczka papierosów powinna mieć unikalny kod, by móc ją skanować i śledzić jej drogę od fabryki do sklepu. Nowelizację ustawy, która podaje w jaki sposób ma być zorganizowany system śledzenia wyrobów tytoniowych 2 kwietnia podpisał prezydent.

03.04.2019

Więcej godzin do dyspozycji dyrektora - rozporządzenie podpisane

Kadry w oświacie

Zwiększenie liczby godzin do dyspozycji dyrektora szkoły przeznaczonych na rozwój zainteresowań i uzdolnień uczniów na każdym etapie edukacyjnym - zakłada nowelizacja rozporządzenia ws. ramowych planów nauczania. To realizacja zapowiedzi złożonych nauczycielskim związkom zawodowym przez minister Annę Zalewską.

03.04.2019

Szef PIP: Inspekcja nie bada legalności strajków

Rynek Prawo pracy

Państwowa Inspekcja Pracy nie bada legalności strajków. Od tego są wyłącznie sądy. Nauczyciele nie muszą się niczego obawiać - podkreślił w rozmowie z Prawo.pl szef inspekcji Wiesław Łyszczek, odnosząc się do medialnych doniesień w tej sprawie.

03.04.2019

MPiT: Zmiany w ograniczeniu handlu nie są potrzebne

Rynek Prawo pracy

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii nie rekomenduje wprowadzania zmian w obecnym modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedziele. Resort zaznacza jednak, że niezbędne jest przeprowadzenie pogłębionych badań oddziaływania ograniczenia na małe sklepy oraz na jakość życia Polaków.

03.04.2019

Rząd zapowiada uproszczenia w procedurach budowlanych

Administracja publiczna Budownictwo

Zmniejszenie liczby koniecznych dokumentów potrzebnych na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie oraz uproszczony projekt, który trzeba będzie dołączyć do wniosku - takie m.in. zmiany proponuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w prawie budowlanym.

03.04.2019

Przepisy o uldze dla niepełnosprawnych niekonstytucyjne

Trybunał Konstytucyjny ogłosił w środę wyrok w sprawie skargi konstytucyjnej dotyczącej odliczenia od dochodów wydatków na cele rehabilitacyjne dziecka. Wliczanie do dochodu niepełnosprawnego dziecka alimentów otrzymywanych od rodzica jest niezgodne z Konstytucją.

03.04.2019

UE: Będzie procedura w sprawie dyscyplinarek wobec polskich sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Komisja Europejska zdecydowała w środę o wszczęciu przeciwko Polsce procedury w sprawie dyscyplinowania sędziów. Jak powód wskazano, że polskie prawo pozwala poddać sędziów sądów powszechnych postępowaniom dyscyplinarnym, procedurom i ostatecznie sankcjom ze względu na treść orzeczeń sądowych.

03.04.2019

Walka z mafią lekową może uderzyć w przedszkola i domy dziecka

Farmacja

Zmiany w prawie farmaceutycznym, które mają na celu walkę z nielegalnym wywozem leków z Polski, są zbyt restrykcyjne - twierdzi samorząd aptekarski. Mogą np. być problem z przekazywaniem leków dla podopiecznych domów dziecka. Sankcje karne mogą grozić także wtedy, gdy przedszkola czy szkoły kupią na fakturę leki przeciwbólowe.

03.04.2019

Sejm ekspresowo rozpatruje projekt o trzynastej emeryturze

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Posłowie jeszcze na trwającym obecnie posiedzeniu Sejmu chcą uchwalić projekt dotyczący "Emerytury plus". Zakłada on przyznanie o jednorazowego świadczenia w wysokości 1100 zł dla emerytów i rencistów w 2019 r. Zmian w projekcie chcą posłowie opozycji.

03.04.2019

Nie będzie rewolucyjnych zmian w sprzedaży wysyłkowej leków

Opieka zdrowotna

Resort zdrowa wycofał się z pomysłu rozszerzenia katalogu produktów, które miały być sprzedawane w ramach sprzedaży wysyłkowej. Ministerstwo podało, że musi przeanalizować skutki takiej regulacji biorąc pod uwagę decyzję Komisji Europejskiej dotyczącej apteki z Niemiec.

03.04.2019

UE: Będzie szeroka debata o praworządności

Wymiar sprawiedliwości

W Unii Europejskiej odbędzie się debata publiczna na temat praworządności. Zdecydowała o tym w środę Komisja Europejska, która chce, żeby w najbliższych tygodniach wypowiedziało się w niej jak najwięcej środowisk w państwach członkowskich.

03.04.2019

Od października triaż ma być obowiązkowy w każdym dużym SOR

Opieka zdrowotna

Od 1 października system segregacji pacjentów, czyli tzw. triaż ma być obowiązkowy w każdym dużym szpitalnym oddziale ratunkowym – zapowiedział prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Zdaniem szefa resortu powinno to pomóc uniknąć tragicznych sytuacji, gdy pacjent w ciężkim stanie wiele godzin czeka na opiekę i umiera na takim oddziale.

03.04.2019

MS chce wzmocnić rolę kuratora w kontaktach rodzica z dzieckiem

Wymiar sprawiedliwości

Opracowywana jest nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, której celem będzie uregulowanie postępowania wykonawczego w sprawach rodzinnych i opiekuńczych - poinformował kuratorów wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Zapewnił równocześnie, że resort problem dostrzega i chce go rozwiązać.

03.04.2019

Rząd podnosi rangę organizacji pozarządowych

Administracja publiczna

Obsługę organizacji pozarządowych z Ministerstwa Rodziny przenieśliśmy do Kancelarii Premiera, żeby na wyższym poziomie rozstrzygać decydujące kwestie, aby ten proces był krótszy i bardziej zdecydowany - poinformował wicepremier Piotr Gliński. Według niego w ten sposób organizacje pozarządowe zyskują większy prestiż i siłę polityczną.

03.04.2019

Szydło: Podwyżki zaplanowane w budżecie. Samorządowcy: Nie w subwencji

Finansowanie oświaty

Pieniądze na podwyżkę dla nauczycieli są już zaplanowane w budżecie. Do subwencji oświatowej zostanie dołożonych dodatkowo 667 mln zł, pozostała część jest środkami, które są już w budżecie ministerstwa oświaty i można je przeznaczyć właśnie na wzrost wynagrodzeń.

03.04.2019

E-gospodarka wpłynie na usługi doradcze

Ordynacja Doradca podatkowy

Gospodarka cyfrowa ma istotny wpływ na rynek usług doradczych. Zmiany dotykają także doradców podatkowych. Istnieje jednak wiele narzędzi, dzięki którym mogą z sukcesem realizować swoje zadania.

03.04.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski