Pracodawcy za rabatami w aptekach z Kartą Dużej Rodziny

Opieka zdrowotna

W środę, 3 kwietnia sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się projektem nowelizacji ustawy prawo farmaceutyczne, z którego po konsultacjach społecznych zniknął zapis umożliwiający aptekom udział w programie Karta Dużej Rodziny. Organizacje pracodawców apelują o przywrócenie w trakcie prac legislacyjnych w Sejmie przepisu, umożliwiającego aptekarzom taką możliwość.

01.04.2019

Apteki mają dziś wysłać pierwsze raporty, a system się zawiesza

Farmacja

W poniedziałek 1 kwietnia wieczorem apteki muszą wysłać pierwsze obowiązkowe raporty o stanach magazynowych do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL). Problem polega na tym, że system do tej pory nie działał dobrze. Resort zdrowia przyznał, że „wystąpiły w ostatnim czasie trudności”

01.04.2019

Pięć rządowych propozycji dla nauczycieli

Kadry w oświacie

Czekamy na rzeczowe i konkretne propozycje - mówił prezes ZNP Sławomir Broniarz, przygotowując się do kolejnej tury negocjacji. Strona rządowa podkreśla, że jej priorytetem jest, by egzaminy odbyły się w normalnym trybie. Wicepremier Beata Szydło dodaje, że liczy na porozumienie ze stroną związkową.

01.04.2019

Fizjoterapeuci protestują w maju, będą głodować i pójdą na zwolnienia

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Głodówki, zwolnienia lekarskie i strajki w szpitalach - tak ma wyglądać protest fizjoterapeutów, który rozpocznie się w maju. - Ludzie mają już dość obietnic bez pokrycia - mówi Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii. - Zarabiamy mało, a rząd hojnie innym rozdaje pieniądze - dodaje.

01.04.2019

Lokale wyborcze wciąż nie dla niepełnosprawnych

Wybory

Kodeks wyborczy przewiduje szczególne uprawnienia dla osób niepełnosprawnych związane z wyborami. Połowa lokali do głosowania w gminie powinna być dostosowana do ich potrzeb. Tymczasem podczas wyborów samorządowych tylko co piąty spełniał warunki określone prawem.

01.04.2019

Nowa matryca stawek VAT dopiero po wyborach?

VAT

Po zapowiadanej przez Ministerstwo Finansów reformie VAT, wiążących informacjach stawkowych i nowej matrycy stawek ślad zaginął. Po zdjęciu z porządku obrad ostatniego posiedzenia Sejmu, nie wiadomo, co dzieje się z projektem. Mało prawdopodobne jest jednak, aby temat wrócił przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

01.04.2019

Piebiak: Brak delegacji sędziów uderzałby w wyższe instancje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Delegacje osłabiają sądy rejonowe ale umożliwiają też uzupełnianie braków w sądach okręgowych i apelacyjnych - mówi serwisowi Prawo.pl wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Klucz do rozwiązania problemu widzi on w likwidacji sądów apelacyjnych i wprowadzeniu jednolitego stanowiska sędziowskiego.

01.04.2019

Nie będzie zmian zasad izolowania w szpitalach psychiatrycznych

Prawo karne Opieka zdrowotna

Nie dojdzie do nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, która była zapowiadana po zabójstwie prezydenta Gdańska. Zdaniem ekspertów powstałby przepis, na podstawie którego każdego można by było skierować do szpitala psychiatrycznego bez jego zgody. Jednak mają być zmiany w prawie karnym wykonawczym, bo dziś w więzieniach przebywa blisko 400 osób chorych psychicznie

01.04.2019

Twardy brexit wydłuży kolejki w porcie w Dover

Prawo gospodarcze

Polskie firmy wciąż muszą przygotować się na dwa scenariusze - twardy brexit 12 kwietnia lub wniosek o radykalne przedłużenie negocjacji. W przypadku pierwszego scenariusza przedsiębiorcy muszą być gotowi nawet na sześciodniowe kolejki w portach. Z danych brytyjskiego Ministerstwa Transportu wynika bowiem, że dodatkowe 60 sekund poświęcone na kontrolę celną każdego pojazdu w Dover spowoduje wydłużenie oczekiwania wjazdu na prom od 6 do 8 godzin.

01.04.2019

NASK pomaga przy zdjęciu bana z Facebookowego konta

Nowe technologie

System dodatkowych odwołań od blokady konta na Facebooku jest skuteczny w około połowie przypadków - wynika z danych NASK, która odpowiada za jego prowadzenie. To precedensowe rozwiązanie, o którego stworzenie zabiegał resort cyfryzacji.

01.04.2019

Strajk deklaruje 79,5 proc. szkół i przedszkoli; MEN: tylko w 58,7 proc. placówek były referenda

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny

W skali kraju udział w strajku zadeklarowało 79,5 proc. szkół i przedszkoli – powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz na konferencji prasowej z młodymi nauczycielami. Według danych przekazanych przez kuratorów oświaty od dyrektorów, odsetek szkół, w których przeprowadzono referenda strajkowe wynosi 58,7 proc. 

31.03.2019

UOKiK sprawdza, czy w przetargach poczty i gminy Tarnobrzeg nie było zmowy

Zamówienia publiczne

Gmina Tarnobrzeg i Poczta Polska mogą być pokrzywdzone na nawet 700 tys. złotych po zorganizowaniu przetargów. Firmy, które wygrały, nagle zrezygnowały, prawdopodobnie po to, żeby wybrane zostały inne, będące z nimi w zmowie. Te jednak zaoferowały dużo wyższą cenę.

30.03.2019

Strategia employer brandingowa to dziś konieczność

HR

Sytuacja demograficzna i rekordowo niskie bezrobocie sprawiają, że pracodawcy muszą dziś dbać o swoją markę, jak nigdy dotąd. Employer branding to już nie tylko moda - to strategia niezbędna każdej firmie. A jeśli po wpisaniu w Google nazwy firmy i słowa "praca" na pierwszym miejscu wyświetlają się komentarze niezadowolonych pracowników na forach internetowych, to alarm dla HR.

30.03.2019

Wlk. Brytania: Izba Gmin odrzuciła porozumienie z UE

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła w piątek rządowy projekt umowy wyjścia z UE. Oznacza to coraz bardziej realną perspektywę bezumownego brexitu lub kolejnego przedłużenia procesu opuszczenia Wspólnoty, a tym samym udział w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

30.03.2019

Sprawa Fijo niejedyna - więzienie coraz częściej za maltretowanie zwierząt

Prawo karne

1,5 roku więzienia, 10-letni zakaz posiadania zwierząt - to nieprawomocny jeszcze wyrok, który zapadł wobec 30-latka za pobicie ze szczególnym okrucieństwem szczeniaka Fijo. Po zmianach w społeczeństwie, zmienia się podejście sędziów i prokuratorów - mówią prawnicy i obrońcy praw zwierząt. Efekt - wyroki "bez zawiasów" są coraz częstsze.

30.03.2019

Ustawa o Gostyninie do zmiany - MS analizuje propozycje

Wymiar sprawiedliwości

Propozycje zmiany przepisów dotyczących Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym przekazało resortowi sprawiedliwości Ministerstwo Zdrowia. Mają być kompleksowe i zmierzać - jak mówi się nieoficjalnie - do uwolnienia MZ z odpowiedzialności za tę placówkę.

30.03.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski