Prezydent zdecydował: wybory do PE 26 maja 

Administracja publiczna

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 26 maja - wynika z postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy. O jego podpisaniu poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Postanowienie zostało w poniedziałek opublikowane w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza.

25.02.2019

We wtorek prezydent powoła prezesów nowych izb SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

We wtorek Prezydent Andrzej Duda ma powołać prezesów kierujących dwoma izbami Sądu Najwyższego - Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Dyscyplinarnej. Według medialnych spekulacji, największe szanse na te stanowiska mają Joanna Lemańska i Tomasz Przesławski.

25.02.2019

Zmiany w rozwodach? Rząd zajmie się projektem noweli kodeksu rodzinnego

Prawo rodzinne

Postępowanie informacyjne poprzedzające rozwód rodziców małoletnich dzieci, nieobowiązkowe mediacje rodzinne, alimenty natychmiastowe oraz kary grzywny i ograniczenia wolności za utrudnianie kontaktów z dzieckiem - to główne założenia projektu, którym we wtorek zajmie się Rada Ministrów.

25.02.2019

Urzędnicy mogą szkolić się z obsługi e-dowodu

Administracja publiczna

Do zmian i nowych funkcjonalności w aplikacji ŹRÓDŁO związanych z wdrożeniem dowodów z warstwą elektroniczną przygotowuje urzędników szkolenie e-learningowe. O e-dowody można będzie wnioskować już od 4 marca. W tym tygodniu z powodu przerw technicznych w urzędach nie będzie można załatwić spraw związanych z dowodem osobistym.

25.02.2019

Ponad 60 proc. samorządów nie ma publicznego żłobka

Samorząd terytorialny

Inwestowanie w drogi czy infrastrukturę budowlaną wygrywa z usługami społecznymi - uważa minister rodziny Elżbieta Rafalska. Przypomina, że program Maluch+ oferuje samorządom do 80 proc. wsparcia na realizację miejsc opieki dla małych dzieci.

25.02.2019

Pediatra wypisze receptę na książkę, bo działa na dzieci jak lek

Ruszyła kampania społeczna „Książka na receptę. Recepta na sukces”. Akcja promuje codzienne czytanie książek dzieciom już od pierwszych miesięcy życia. Już wkrótce - w ramach pilotażu - pierwsze „recepty na książki” wypiszą pediatrzy w 20 przychodniach na Pomorzu i w Opolu.

25.02.2019

Wracający do orzekania sędziowie SN zwrócili odprawy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie Sądu Najwyższego, którzy powrócili do pełnienia urzędu zwrócili w wyznaczonym terminie pobrane odprawy i ekwiwalenty za niewykorzystane urlopy - poinformował w poniedziałek zespół prasowy SN.

25.02.2019

Będą zmiany w opodatkowaniu odsetek

Domowe finanse PIT

Ministerstwo Finansów potwierdza, że prowadzi prace nad nowelizacją ustawy o PIT. Jak deklaruje, ich celem ma być wprowadzenie zwolnienia z opodatkowania odsetek za opóźnienie wypłat należności wolnych od PIT. Chodzi m.in. o alimenty i wypłaty na rzecz ofiar wypadków komunikacyjnych.

25.02.2019

GUS: Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 6,1 proc.

Rynek Prawo pracy

Stopa bezrobocia w styczniu 2019 r. wyniosła 6,1 proc. i w porównaniu z grudniem wzrosła o 0,3 pkt. proc. - podał GUS. W styczniu w urzędach pracy zarejestrowanych było 1.023,1 tys. osób.

25.02.2019

MS: Są pieniądze na ponad 600 awansów kuratorów sądowych

Wymiar sprawiedliwości

W pierwszej połowie marca do prezesów sądów mają trafić środki na awanse kuratorów sądowych - zapowiedział wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Prawie 5 mln 700 tys. zł ma wspomóc rozwiązanie jednego z najbardziej palących problemów tej grupy zawodowej. W niektórych okręgach kolejka do awansu obejmuje obecnie nawet kilkaset osób.

25.02.2019

ZUS wysyła listy do przedsiębiorców

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wysyłkę ponad 2,5 mln listów do przedsiębiorców. Informuje w nich jak wyglądały rozliczenia firm z ZUS w ubiegłym roku. - List nie jest żadnym wezwaniem do zapłaty, chcemy by każdy przedsiębiorca miał pełną świadomość jak wygląda stan jego rozliczeń składkowych - wyjaśniła prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska.

25.02.2019

Blisko 2 tys. firm może zostać wykreślonych z CEIDG

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy, którzy mają więcej niż jeden aktywny lub zawieszony wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) powinni to skorygować. Po 30 kwietnia 2019 r. mogą zostaną wykreśleni, ostrzega Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

25.02.2019

Będzie można podwójnie karać lekarzy

Opieka zdrowotna

Samorząd lekarski alarmuje, że w wyniku szybkiej zmiany przepisów istnieje groźba podwójnego karania lekarzy wystawiających recepty. Dzieje się tak, gdyż 21 lutego Sejm przyjął ustawę wprowadzającą dodatkową sankcję, która będzie stosowana równolegle z karami w postaci zwrotu nienależnej refundacji. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do senatorów, by zmienili - ich zdaniem - szkodliwy przepis.

25.02.2019

Stary SIO wkrótce kończy swój żywot

Zarządzanie oświatą

Nowy system informacji oświatowej zaczął działać w styczniu 2014 roku. Zmiany miały usprawnić procedurę wprowadzania danych, ale MEN nie zdecydował się na całkowitą likwidację starej bazy danych i oba funkcjonowały równolegle. Wygląda na to, że skończy się to 1 marca 2019 r.

25.02.2019

W Poznaniu rozpoczyna się III Kongres Kuratorski

Wymiar sprawiedliwości

Praca i wyzwania stojące przed kuratorami sądowymi, ich bezpieczeństwo i zagrożenia z którymi się na co dzień stykają, zmiany m.in. w prawie, których potrzebują - to główne tematy rozpoczynającego się w poniedziałek w Poznaniu III Kongresu Kuratorskiego. Data jest szczególna - w lutym minęło 100-lecie kurateli sądowej.

25.02.2019

Program podpowiadający prawnikowi klauzule wygrał w polskiej edycji Global Legal Hackathon

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

O zwycięstwo w tegorocznym maratonie programowania walczyło 17 zespołów. W zakończonej w niedzielę wieczorem imprezie wygrał InteliLex. Stworzył aplikację, która w trakcie przygotowania dokumentu w word podpowiada wszystkie klauzule z danymi słowami, które już wcześniej były wykorzystane. Ponadto jury wyróżniło aż pięć innych pomysłów.

25.02.2019

Nie będzie dodatkowych kontroli na budowach

Prawo pracy BHP

Budowlani związkowcy alarmują, że monterzy instalacji i operatorzy maszyn budowlanych pracują często po 10-12 godzin i ten czas pracy nie jest rekompensowany. Państwowa Inspekcja Pracy i zapewnia, że jej inspektorzy prowadzą intensywne kontrole m.in. czasu pracy osób zatrudnionych na budowach.

25.02.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski