Tylko państwowe karetki będą jeździć w pogotowiu po 1 kwietnia

Opieka zdrowotna

Od 1 kwietnia w systemie państwowego ratownictwa medycznego będą jeździć tylko publiczne karetki. 135 prywatnych karetek zniknie z systemu. Na ich miejsce pojawią się karetki należące do publicznych podmiotów. - Umowy zostały podpisane do końca 2020 roku, ale już w kwietniu zaczniemy dyskusję o kolejnych zmianach w ratownictwie – zapowiada Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

30.03.2019

SN: KRS jeszcze raz ma wskazać kandydatów na sędziów w Łodzi i Mławie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uchyliła w piątek uchwały Krajowej Rady Sądownictwa zawierające rekomendacje na stanowiska sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi i Sądzie Rejonowym w Mławie. Procedura powołania sędziów musi być przeprowadzona od nowa.

29.03.2019

Onkologia i kardiologia – priorytety Agencji Badań Medycznych

Opieka zdrowotna

Resort zdrowia zakłada, że pierwsze granty na prowadzenie niekomercyjnych badań klinicznych finansowanych ze środków Agencji Badań Medycznych zostaną przyznane w tym roku. Ministerstwo właśnie przekazało do konsultacji projekt rozporządzenia regulujący tryb i warunki finansowania badań naukowych i prac rozwojowych udzielanych przez Agencję.

29.03.2019

Porada pielęgniarska to "knot skazany na porażkę"

Opieka zdrowotna

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe podkreśla, że czekali na projekt rozporządzenia wprowadzającego poradę pielęgniarską, ale zamiast przełomu jest knot. Członkowie Stowarzyszenia są zbulwersowani tym, że nowe świadczenie zostało wycenione tylko na 8 złotych.

29.03.2019

Prezes Prokuratorii podważa uchwałę w sprawie gruntów kolejowych

Samorząd terytorialny

Prezes Prokuratorii Generalnej kwestionuje zasadność uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego sprzed dwóch lat, która ograniczyła możliwość dowodzenia do kogo należą grunty pod dworcami i torami kolejowymi. NSA w pełnym składzie ma w poniedziałek, 1 kwietnia br. zająć stanowisko w tej sprawie.

29.03.2019

KNF wydała stanowisko w sprawie instrumentów finansowych

Spółki Finanse

Definicja usługi oferowania instrumentów finansowych uległo diametralnej zmianie od 21 kwietnia 2018 r. Stąd KNF opublikowała stanowisko, które ma ułatwić działanie zgodne z prawem nie tylko bankom, domom maklerskim, ale również platformom crowdfunding-owym. Odnosi się nie tylko do oferowania instrumentów, ale także ich rekomendowania, prezentowania na stronie internetowej czy wysyłania mailingu.

29.03.2019

Rzecznik przedsiębiorców broni spółki przed sankcjami

Spółki

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystąpił do ministrów: finansów i sprawiedliwości, by rozważyli odstąpienie od karania przedsiębiorców, którzy spóźniają się ze składaniem e-sprawozdań finansowych.

29.03.2019

Brexit dotknie także producentów części do aut i... prawa jazdy

Prawo gospodarcze

Wielka Brytania nie opuści Unii Europejskiej w nocy z 29 na 30 marca, ale być może 12 kwietnia. Jeżeli brexit będzie twardy, czyli bez porozumienia i odpowiednich umów, konsekwencje prawne bardzo mocno odczuje polska branża motoryzacyjna. Kłopot będzie też z prawami jazdy czy sprowadzaniem aut - piszą Małgorzata Miller i Paweł Tuzinek.

29.03.2019

Rząd chce poprawić przepisy o przekształcaniu użytkowania we własność

Samorząd terytorialny Budownictwo

Resort rozwoju oficjalnie zapowiada zmianę ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Jak już informowaliśmy, według samorządów za mało czasu przewidziano na wydanie ogromnej liczby zaświadczeń. Ich obawy potwierdzają statystyki – przez 3 miesiące wydano dokumenty tylko kilku procentom uprawnionych.

29.03.2019

Resort finansów zaprasza do kolejnych konsultacji

CIT PIT

Do 12 kwietnia br. potrwają konsultacje z podatnikami dotyczące hierarchii stosowania metod weryfikacji cen transferowych. Dyskusja ma dotykać również kwestii weryfikacji rynkowego charakteru transakcji i refakturowania. Tematyka pokrywa się z przedmiotem prac Forum Cen Transferowych.

29.03.2019

Rozmowy z nauczycielami w poniedziałek rano

Kadry w oświacie

Mam nadzieję, że zakończą się dobrym porozumieniem. W perspektywie jest dobro dzieci, przecież najważniejsze - podkreśla marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Chęć porozumienia się z nauczycielami deklaruje też Beata Szydło. Kolejna tura rozmów z pedagogami odbędzie się 1 kwietnia 2019 r.

29.03.2019

Ministerstwo potwierdza: będą zmiany w przekształceniu użytkowania wieczystego we własność

Samorząd terytorialny Domowe finanse Budownictwo

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przeanalizowało pierwszy kwartał funkcjonowania ustawy uwłaszczeniowej i zapowiada zmiany, które mają usprawnić przekształcenia. Pojawi się m.in. "uproszczony" tryb dokonania podziału nieruchomości i zmiany, które zapewnią przedsiębiorcom elastyczne warunki korzystania z możliwości wyboru sposobu płatności za przekształcenie.

29.03.2019

Wojciech Hermeliński odchodzi dziś z PKW

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

29 marca wygasa członkostwo w Państwowej Komisji Wyborczej jej obecnego przewodniczącego. Tego dnia Wojciech Hermeliński kończy 70 lat i zgodnie z przepisami musi odejść. Jego miejsce w PKW zajmie sędzia TK Grzegorz Jędrejek. Prezydent powoła go w ciągu 5 dni.

29.03.2019

Sędzia i prokurator nie mogą być karani za oceny, a nawet za głupotę

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przewinienie dyscyplinarne sędziego lub prokuratora może dotyczyć tylko wykładni i stosowania przepisów procesowych, niewiążących się bezpośrednio z samym orzekaniem - wynika z orzecznictwa sądów dyscyplinarnych. Rażącym i oczywistym naruszeniem przepisów prawa nie może być interpretacja przepisów przez sędziego - dodają prawnicy.

29.03.2019

Najwięcej pracowników delegujemy do Niemiec

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Niemcy, Francja oraz Belgia - to państwa, które były najczęściej wybierane w 2018 r. jako cel delegowania pracowników - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród tzw. państw trzecich zaświadczenia A1 najczęściej wydawane były dla obywateli Ukrainy, Białorusi oraz Rosji.

29.03.2019

Rada Dialogu chce konsultować poselskie projekty

Rynek Prawo pracy

Szefowa Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias zwróciła się do marszałka Sejmu z propozycją zmian w regulaminie Sejmu. Postuluje, by niektóre poselskie projekty ustaw były obowiązkowo opiniowane przez radę. - Zależy nam, aby trafiały do nas propozycje, które dotyczą spraw społeczno-gospodarczych, czyli pracodawców i pracowników - mówi.

29.03.2019

Kolorowe opaski w szpitalnych oddziałach ratunkowych to czasem wyrok śmierci

Opieka zdrowotna

System segregacji pacjentów na ostrych dyżurach zawodzi, bo brakuje specjalistów od medycyny ratunkowej, którzy potrafią ocenić stan zgłaszającego się po pomoc. Eksperci podkreślają, że dwa śmiertelne wypadki, które miały miejsce w szpitalnych oddziałach ratunkowych to efekt patologicznego działania triażu, czyli systemu do segregacji pacjentów.

29.03.2019

Delegacje sędziów uderzają w sądy rejonowe

Wymiar sprawiedliwości

Delegacje sędziów do sądów wyższej instancji stały się sposobem na łatanie luk kadrowych. Zazwyczaj nie wracają oni już do rodzimych sądów, a delegacja blokuje etat nawet na kilka lat. Sędziowie oceniają, że jest to problem systemowy, który wymaga pilnych zmian. Dostrzega go też resort sprawiedliwości - rozwiązanie widzi w dwuszczeblowych sądach i jednolitym stanowisku sędziego.

29.03.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski