- Potrzebujemy prawdziwego Polskiego Ładu, prawdziwej reformy podatkowej. Tymczasem żaden z siedmiu projektów ustaw, które trafiły do Sejmu nie spełnia warunków dobrego stanowienia prawa. Teraz nie mamy już czasu, aby poprawić kontrowersyjne przepisy w Senacie, a później w Sejmie – powiedział Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, w czasie wspólnego posiedzenia senackich zespołów ds. małych i średnich przedsiębiorstw oraz zrównoważonego rozwoju, których tematem był „Polski Ład – chaos w podatkach i niepewność w emeryturach”.

Czytaj również: Miesięczne vacatio legis - już nie przy tej "produkcji" prawa>>
 

Zmiany w podatkach przerażają Polaków

Jak podkreślił Witucki, zmiany w podatkach, w zaproponowanym kształcie, nie powinny wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku. - Przerażają Polaków, w tym przedsiębiorców, spowodują bałagan, nawet jeśli zawierają wiele dobrych rozwiązań. Dlatego proponujemy, żeby wybrać z Polskiego Ładu 6-7 dobrych przepisów, np. zwiększenie kwoty wolnej od podatku, podniesienie progu podatkowego czy rozszerzenie estońskiego CIT i wprowadzić je w życie od przyszłego roku. Natomiast w przypadku innych, kontrowersyjnych przepisów wydłużyć vacatio legis do stycznia 2023 roku i dać sobie czas na ich poprawienie poprzez szerokie konsultacje społeczne – zaznaczył prezydent Konfederacji Lewiatan.

W trakcie dyskusji podkreślano, że uchwalenie zmian podatkowych zawartych w Polskim ładzie spowoduje niezliczone problemy ze stosowaniem nowych przepisów. Przez kolejne miesiące albo lata będą one przedmiotem objaśnień wydawanych przez resort finansów oraz sporów z organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. Realnie firmy będą miały tylko miesiąc na zapoznanie się i wdrożenie mnóstwa zmian, wymagających poniesienia kosztów związanych z dostosowaniem systemów księgowych, rozliczeniowych i sprawozdawczych.

 

Sprawdź również książkę: Podatki 2021 z komentarzem Crido ebook >>


RPO także za dłuższym vacatio legis

W czwartek także Rzecznik Praw Obywatelskich opowiedział się za wprowadzeniem Polskiego Ładu od 1 stycznia 2023 r. W piśmie do Marszałka Senatu Rzecznik podkreślił m.in., że podatnicy powinni mieć wystarczająco dużo czasu, aby przygotować się do Polskiego Ładu, który wprowadza rewolucyjne zmiany systemu podatkowego. Dotyczą one m.in. nowej kwoty wolnej od podatku, podwyższenia drugiego progu podatkowego, zmian co do składki zdrowotnej i opodatkowania wynajmu mieszkań. Zdaniem RPO, prawo nie może stawać się swoistą „pułapką dla obywateli”. Mają oni układać swoje sprawy w zaufaniu, że nie narażają się na skutki, których nie mogli byli przewidzieć przy podejmowaniu decyzji. RPO proponuje przygotowanie gruntownej reformy prawa podatkowego oraz takie prowadzenie prac, aby nowe zasady weszły w życie 1 stycznia 2023 r. - a nie za niespełna 3 miesiące.