Związek miast: Żądajcie rekompensaty ubytków w dochodach własnych

Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

Prezydenci i burmistrzowie są wzywani do apeli do posłów i senatorów w sprawie systematycznego osłabienia finansów samorządowych. - Brak rekompensat i zmniejszenia nałożonych obowiązków narusza Konstytucję RP, która gwarantuje adekwatność zasilania finansowego do zakresu nałożonych zadań – pisze do nich prezes Związek Miast Polskich.

12.10.2020

TK: Ogłoszenie wyroku w sprawie emerytur b. funkcjonariuszy PRL przełożone na 20 października

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

We wtorek, 13 października, Trybunał Konstytucyjny w pełnym miał ogłosić wyrok w sprawie w sprawie przepisów, które umożliwiły obniżenie emerytur i rent byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL. Ale tak się nie stanie, bo z „przyczyn obiektywnych” - jak twierdzi TK - ogłoszenie orzeczenia zostało przełożone na 20 października.

12.10.2020

TSUE odpowie, czy Holandia ma wydawać Polsce podejrzanych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpoczął w poniedziałek rozpatrywanie pytania holenderskiego sądu, dotyczącego przekazywania Polaków objętych Europejskim Nakazem Aresztowania (ENA). Holenderski sąd odmówił ich wykonania, argumentując to obawami dotyczącymi niezależności sądownictwa w Polsce.

12.10.2020

Na razie bez zmian w pracy szkół

O przejściu na nauczanie zdalne lub w tryb hybrydowy decyduje dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii sanepidu. Wraz z rosnącą liczbą zakażeń pojawiły się apele o to, by szkoły łatwiej mogły przechodzić na zdalne nauczanie. Tymczasem rząd nie postrzega szkół jako źródła transmisji COVID-19.

12.10.2020

SN: W sprawie Beaty Morawiec Izba Dyscyplinarna rozpoznaje wniosek o wyłączenie sędziego

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Adama Tomczyński w jednoosobowym składzie na posiedzeniu niejawnym Izby Dyscyplinarnej miał podjąć uchwałę zezwalającą na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Beaty Morawiec. Jednak obrońcy złożyli wniosek o wyłączenie sędziego sprawozdawcy z tego powodu, iż nie został wyłoniony w drodze losowania, jak nakazuje ustawa.

12.10.2020

Ubój rytualny częściowo zostanie. Będzie dozwolony dla drobiu

Prawo gospodarcze

Rząd zaproponuje zmiany do kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Najważniejsza dopuszcza ubój rytualny w przypadku drobiu. Ponadto na zamknięcie ferm norek i likwidację uboju bydła właściciele będą mieli czas do stycznia 2022 roku. Zostanie też wprowadzony system odszkodowań dla branży rolniczej

12.10.2020

Komisja Wenecka zaniepokojona sytuacją wokół polskiego RPO

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Wenecka - organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego - wyraziła w poniedziałek "zaniepokojenie ryzykiem paraliżu instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich" w Polsce. Według Komisji, "najwyższe znaczenie" ma kontynuacja urzędu RPO.

12.10.2020

Cała Polska w żółtej strefie. MEN przypomina zasady w szkołach

Opiekunowie mogą wchodzić do szkoły i przedszkola, zachowując minimum 1,5 m dystansu od innych opiekunów z dzieckiem i od pracowników szkoły. Rodzice powinni pamiętać o osłanianiu ust i nosa, o zakładaniu rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcji rąk - przypomina resort edukacji.

12.10.2020

Iwona Michałek wiceministrem od pracy w nowym resorcie

Prawo pracy

Iwona Michałek będzie odpowiadała za zagadnienia związane z pracą w resorcie rozwoju, pracy i technologii - poinformowało w poniedziałek na Twitterze Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii. Michałek odebrała nominację z rąk wicepremiera Jarosława Gowina.

12.10.2020

Michał Woś ponownie wiceministrem sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Michał Woś, który przed reorganizacją rządu był ministrem środowiska, poinformował w poniedziałek o odebraniu powołania na stanowisko wiceministra sprawiedliwości. Wręczył mu je minister Zbigniew Ziobro, a Woś zamieścił na Twitterze zdjęcie dokumentu podpisanego przez premiera Mateusza Morawieckiego, na mocy którego z dniem 7 października został powołany na stanowisko sekretarza stanu.

12.10.2020

MNiSW: Zajęcia online muszą utrzymywać poziom

Część studentów niestacjonarnych chce płacić niższe czesne, skoro większość zajęć w tym roku akademickim będzie odbywać się zdalnie. Resort nauki odpowiada, że wszystko zależy od uczelni, podkreśla jednak, że poziom zdalnego nauczania nie może odbiegać od zajęć stacjonarnych.

12.10.2020

Październik miesiącem porad. Masz pytanie - zadzwoń do ZUS

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W październiku oddziały ZUS organizują porady telefoniczne dla swoich klientów. Przykładowo oddział w Rybniku w planie ma sześć telefonicznych dyżurów z zakresu świadczeń emerytalnych, zasiłków chorobowych i rozliczania składek ZUS. W najbliższy piątek oddział ZUS w Bielsku-Białej będzie natomiast udzielał porad z zakresu emerytur dla rocznika 1953.

12.10.2020

Aptekarze pytają ministerstwo o dostęp do środków ochrony

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Farmacja

Aptekarze od kilkunastu dni sygnalizują problem z otrzymywaniem środków ochrony osobistej. Zgłaszają zapotrzebowanie w portalu środków ochrony indywidualnej Ministerstwa Zdrowia jednakże nie otrzymują zamówionych materiałów. Resort odpowiada, że udostępnia się je "w oparciu o analizę potrzeb w skali kraju"

12.10.2020

NIK: Zarządzanie mieniem państwowym wymaga poprawy

Administracja publiczna

Mimo że działania Agencji Rozwoju Przemysłu SA w zakresie zarządzania aktywami były zgodne z obowiązującym prawem, to Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła wiele uchybień. Nie zadbano na przykład o kompleksowość planów strategicznych, koszty utworzonych funduszy inwestycyjnych przewyższały przychody, zabrakło też ewaluacji modelu zarządzania i przyjętych instrumentów.

12.10.2020

Decyzja o warunkach zabudowy ważna bezterminowo, ale może wygasnąć

Administracja publiczna Budownictwo

Pod rządami ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, w decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wskazywano okres ich ważności. Obecnie sytuacja wygląda inaczej, ponieważ rozstrzygnięcia te zyskały bezterminowy charakter. Oznacza to, że nie są one ograniczone terminem ważności. Ustawodawca przewidział jednak możliwość stwierdzenia ich wygaśnięcia.

12.10.2020

IT w służbie radców prawnych - jest druga część Księgi Bezpieczeństwa

Prawnicy LegalTech

Jak bezpiecznie korzystać z poczty elektronicznej, których programów używać, jakie są ich plus i minusy. W końcu, czy warto przechowywać dane w chmurze i na co trzeba uważać - na te i inne pytania ma odpowiedzieć przygotowana na zlecenie Krajowej Rady Radców Prawnych druga część Księgi Bezpieczeństwa Komunikacji Elektronicznej.

12.10.2020

Nie będzie powszechnej ulgi dla łapiących deszczówkę

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Ministerstwo finansów nie planuje wprowadzenia ustawowych ulg w podatku od nieruchomości dla osób, które zbierają wody deszczowe. Zwolnienia mogą wprowadzić natomiast uchwalać lokalne samorządy. - W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych przewidziano takie uprawnienie dla rad gmin - wyjaśnia resort.

12.10.2020

OSP w małych gminach pomagają w czasie epidemii, a trudno je utrzymać

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Ograniczenie budżetów samorządów wpływa także na bezpieczeństwo mieszkańców i ograniczenie w mniejszych gminach wydatków na ochotnicze straże pożarne, które są podstawą do pomagania mieszkańcom przy epidemii tam, gdzie nie ma straży gminnych.

12.10.2020

Praca zdalna - nowy minister zdecyduje o projekcie zmian w kodeksie

Prawo pracy

Resort rozwoju, pracy i technologii zamierza w najbliższym czasie gruntownie przeanalizować projekt dotyczący pracy zdalnej, który do Rady Dialogu Społecznego przekazało jeszcze Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – ustalił serwis Prawo.pl. Może to oznaczać, że nowe ministerstwo zamierza przygotować własny projekt.

12.10.2020