Celem ustawy jest modyfikacja struktury administracji rządowej w sposób zapewniający realizację zadań związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) oraz urządzeń i obiektów niezbędnych do jego funkcjonowania. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej oraz w ustawach: z 15 września 2017 r. o przedsiębiorstwie państwowym „Porty Lotnicze” oraz z 10 maja 2018 r. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym.

 

Pełnomocnik ds. CPK ma nadzorować też „Porty Lotnicze”

Podstawowa zmiana wprowadzana ustawą z dnia 12 maja 2022 r. polega na przeniesieniu zadań związanych z budową CPK z zakresu kompetencji ministra właściwego do spraw transportu do kompetencji ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego. Uzasadnieniem takiego przeniesienia jest wpływ CPK na stosunki gospodarcze i społeczne w rejonie objętym oddziaływaniem przyszłego lotniska (inwestycje kolejowe, powstanie obiektów targowo-kongresowych, obiektów konferencyjnych i biurowych). Jak uzasadnił, nowelizację rząd proces realizacji poszczególnych inwestycji wymaga wczesnego opracowania strategii rozwoju regionu, jak i koordynacji poszczególnych działań projektowych. Ustawa ponadto pełnomocnikowi ds. CPK przekazuje nadzór nad Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze”.

 

 

Ustaw zawiera przepisy przejściowe

Ustawa z dnia 12 maja 2022 r.  zawiera przepisy przejściowe, które regulują:

  1.  wpływ proponowanej regulacji na sprawy wszczęte i niezakończone, toczące się przed organami, które zgodnie z projektowaną ustawą tracą zadania i kompetencje na podstawie nowych przepisów;
  2.  sprawy związane ze stosunkami pracy pracowników zatrudnionych w urzędach obsługujących organy, które utraciły zadania i kompetencje na podstawie nowych przepisów.

Zgodnie z przepisami przejściowymi sprawy będą toczyć się wg przepisów dotychczasowych a dokonane dotychczas czynności zachowują ważność, jedynie organy prowadzące sprawę zmienią się zgodnie z nową regulacją. Ponadto przepisy przejściowe odnoszą się do przekazania spraw w toku – ma to się stać w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy i jako właściwi do ich przekazania zostali wskazania dyrektorzy generalni urzędów, których zmiana dotyczy.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 7 ust. 2, który zacznie obowiązywać z dniem następującym po dniu publikacji ustawy. Przepis ten dotyczy poinformowania osób zatrudnionych w urzędach obsługujących organy, które utraciły zadania i kompetencje na podstawie niniejszej ustawy o ich przejściu do organów, którym ustawa te zadania i kompetencje przekazała.