Zakupy w wolną niedzielę 6 grudnia jeszcze niepewne

Rynek i konsument

Sejm zbierze się na dodatkowym posiedzeniu w sprawie ustawy, dzięki której niedziela, 6 grudnia, będzie mogła być dniem handlowym - zapowiedział marszałek Ryszard Terlecki. Zniesienie zakazu handlu w jedną niedzielę, zakłada ustawa związana ze zwalczaniem skutków koronawirusa, uchwalona 27 listopada br.

29.11.2020

Zmiany w podatkach na 2021 rok przyjęte - spółki komandytowe zapłacą CIT

CIT PIT Doradca podatkowy

Sejm w sobotę przyjął dwie duże nowelizacje przepisów o podatkach dochodowych. M.in. spółki komandytowe zostaną obciążone podatkiem dochodowym, ale nie będą mogły skorzystać z estońskiego CIT, który zacznie obowiązywać od stycznia, zmienione zostaną stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a ulga abolicyjna ograniczona.

28.11.2020

Wizja szczepionki blokuje nagrody dla pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Ministerstwo Finansów ponownie zablokowało planowane wydatki m.in. na nagrody w jednostkach sektora finansów publicznych. Nie wiadomo więc czy - mimo wcześniejszej decyzji ministerstwa sprawiedliwości - dostaną je urzędnicy, asystenci sędziego, specjaliści z OZSS, kuratorzy i inny pracownicy sądów. Środki miały pochodzić z oszczędności sądów. Powód to m.in. przygotowania do zakupu szczepionki.

28.11.2020

Prezydent podpisał ustawę o e-doręczeniach

Prawo cywilne

Ustawa wprowadza od października 2022 r. możliwość wnoszenia do sądu pism, na początek w sprawach cywilnych, drogą elektroniczną. Ułatwi to kontakt między instytucjami a klientami poprzez zapewnienie możliwości korzystania z jednego, własnego adresu do doręczeń elektronicznych, który będzie wykorzystywany do korespondencji ze wszystkimi korzystającymi z usługi, umożliwienie wysyłania i odbierania korespondencji z dowolnego miejsca.

28.11.2020

Kancelaria Hogan Lovells doradzała Metru Warszawskiemu

Rynek

Warszawskie biuro kancelarii Hogan Lovells doradzało Metro Warszawskie Sp. z o. o. w uzyskaniu finansowania na zakup nowoczesnych pociągów. Współfinansowanie inwestycji do kwoty 392,5 mln zł zapewnia EBOiR i ING na mocy podpisanej w dniu 26 listopada 2020 r. umowy kredytowej.

28.11.2020

Prawnik w garniturze – rachunek zysków i kosztów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Teoretycznie pod togą nie widać, czy mamy na sobie marynarkę, czy może podkoszulek z grafiką z „Gwiezdnych Wojen”. Zakładając garnitur mówimy jednak klientom, że traktujemy ich poważnie. Nie chodzi tylko o to, że chcemy dla kogoś „ładnie wyglądać”. Nasz strój pokazuje, że poświęciliśmy czas na przygotowanie koszuli, krawata i czystych butów ponieważ szanujemy naszą pracę oraz ludzi,

28.11.2020

Policja zamiast kolędników? - świąteczne nakazy raczej nie do wyegzekwowania

Prawo karne Koronawirus

Pięcioro gości i gospodarze - tyle osób może w tym roku, według nowych przepisów, wziąć udział w kolacji wigilijnej lub świątecznym spotkaniu. Rząd postanowił usankcjonować nakaz rozporządzeniem, co wzbudziło falę sprzeciwu. Żołnierze czy policjanci nie będą podobno wysyłani do liczenia talerzy przy wigilijnym stole. Ale gdyby się tak stało - nie ma do tego podstawy prawnej.

28.11.2020

Wszyscy w kraju mają być przetestowani pod kątem COVID-19

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Rząd przygotowuje przesiewowe badania dla całej populacji pod kątem Covid-19. W pierwszej kolejności testowani będą mieszkańcy południowych województw Polski za pomocą testów antygenowych. One pozwalają na szybką diagnozę, ale są jednak wątpliwości co do ich wiarygodności.

28.11.2020

Wkrótce "jazda bez prawa jazdy", ale są techniczne wątpliwości

Samorząd terytorialny Nowe technologie

Od 5 grudnia znika obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Tymczasem Związek Powiatów Polskich obawia się, że z powodu niezharmonizowania danych w systemach informatycznych z danymi, które są zawarte na prawach jazdy, zwłaszcza osób starszych, możliwe będzie zatrzymanie dokumentu przez organy kontroli ruchu, jeśli kierowca nie będzie miał go przy sobie.

28.11.2020

Darowizna w gotówce – raz z podatkiem, raz bez

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn Poprawmy prawo

Najnowsze wyroki potwierdzają, że sądy nie mogą się zdecydować, jak traktować darowizny pieniężne w najbliższej rodzinie. Według fiskusa, do zwolnienia z podatku konieczny jest przelew środków. Sądy za każdym razem mówią jednak coś innego. Raz twierdzą, że musi być przelew, innym razem, że wystarczy gotówka, ale trzeba ją wpłacić do banku. Przepisy wymagają pilnej poprawy.

28.11.2020

Gracze na dopingu technologicznym i bez prawnego zabezpieczenia

Prawo karne Prawo cywilne Nowe technologie LegalTech

W e-sporcie czyli grach komputerowych, choć to świat wirtualny, może dojść do kradzieży rzeczy i praw, do oszustw, do korupcji i nawet do... niedozwolonego dopingu. Z tym, że w odróżnieniu od fizycznego sportu, jest to doping technologiczny. Eksperci uważają, że tę sferę trzeba uregulować prawnie, gdyż chodzi o duże pieniądze, wielki biznes i bezpieczeństwo uczestników.

28.11.2020

Senat za rozszerzeniem pomocy finansowej na cele mieszkaniowe

Budownictwo

TBS-y będą mogły skorzystać z większego wsparcia finansowego z funduszu dopłat przy tworzeniu lokali na wynajem - wynika z jednej z poprawek, jakie w piątek Senat zaproponował do tzw. społecznej części pakietu mieszkaniowego. Najważniejsza zmiana to wprowadzenie dopłat do czynszu dla najemców dotkniętych skutkami pandemii.

28.11.2020

Senat poprawia ustawę o zawodzie farmaceuty

Zawody medyczne Farmacja

Senat przyjął w piątek późnym wieczorem ustawę o zawodzie farmaceuty. Wprowadził jednak do niej poprawki, m.in. dopuszczającą możliwość przeprowadzania szczepień ochronnych przez farmaceutów i objęcie ich obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Farmaceuci nie będą mogli również odmówić wydawania niektórych produktów leczniczych.

27.11.2020

Senat odrzucił nowelizację ustawy o dodatkowych wynagrodzeniach medyków

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus

Senat w piątek wieczorem opowiedział się za odrzuceniem nowelizacji ustawy covidowej, która przewiduje, że dodatki za pracę z pacjentem z COVID-19 będą wypłacane jedynie pracownikom medycznym skierowanym do takiej pracy, a nie wszystkim w nią zaangażowanym. W sobotę ustawą tą zajmie się ponownie Sejm.

27.11.2020

Senat poprawia ustawę o tzw. estońskim CIT

CIT

Senat w piątek wieczorem opowiedział się jednogłośnie (99 senatorów) za przyjęciem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, której głównym założeniem jest wprowadzenie od 1 stycznia 2021 r. możliwości rozliczania się firm za pomocą tzw. estońskiego CIT. Ale wniósł poprawki przewidujące m.in. objęcie tym rozwiązaniem spółdzielni i spółek komandytowo-akcyjnych.

27.11.2020

Praca w trakcie domowej izolacji będzie możliwa

Prawo pracy Koronawirus

Nie tylko osoby na kwarantannie, ale także osoby w izolacji domowej będą mogły - za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego - wykonywać pracę zdalnie i otrzymywać za to wynagrodzenie. Takie m.in. rozwiązanie zakłada uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy w sprawie przeciwdziałania COVID-19.

27.11.2020

Rząd przyjął projekt ustawy o morskich elektrowniach wiatrowych

Środowisko

Rząd w trybie obiegowym przyjął projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. W pierwszej fazie działania systemu wsparcie będzie udzielane dla farm o łącznej mocy wynoszącej 5,9 GW. Ma być przyznawane na 25 lat. Pierwsze wiatraki na Bałtyku mają powstać w 2024 roku.

27.11.2020

Potrzebujemy zagranicznych lekarzy, ale przepisów wciąż nie ma

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Fachowców do pracy w szpitalach brakuje, a lekarzom zza granicy, spoza krajów Unii Europejskiej po raz kolejny utrudnia się podejmowanie zatrudnienia w placówkach medycznych. Oficjalnie pod pretekstem niedostatecznych kwalifikacji. Teraz w Sejmie trwają prace nad kolejną ustawą, która ma rozwiązać ten problem.

27.11.2020

W pracy też w maseczce, nawet na open space i stołówce

Prawo pracy BHP Koronawirus

Od soboty, 28 listopada, w zakładach pracy wszyscy pracownicy będą musieli chodzić w maseczkach. Nowe obostrzenia nakazują bowiem zasłanianie ust i nosa w pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż jedna osoba. Oznacza to konieczność zakładania maseczek nie tylko w pokojach, ale także w pomieszczeniach typu open space, czy kuchnia. Wyjątków nie ma. Zdaniem prawników to dowód na to, że pracodawcy nie powinni wprowadzać własnych dalej idących ograniczeń

27.11.2020