Takie informacje przedstawił w Sejmie minister spraw wewnętrznych i administracji, który zgodnie z przepisami wydaje zezwolenia na zakup nieruchomości gruntowych dla cudzoziemców spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej.
Czytaj też: Nabywanie nieruchomości położonych w Polsce przez cudzoziemców >>>
Ziemię kupują Niemcy i Holendrzy
Z przedstawionego Sejmowi sprawozdania wynika, że w roku 2021 cudzoziemcy najwięcej nieruchomości gruntowych w ubiegłym roku nabyli w województwach: zachodniopomorskim, mazowieckim i śląskim, a wśród nabywców dominowały podmioty reprezentujące obywatelstwo lub kapitał niemiecki, luksemburski i holenderski. W 2021 roku 96 proc. transakcji nie wymagało uzyskania zezwolenia, podobnie jak w poprzednich latach. Wynika to ze swobody nabywania nieruchomości przez cudzoziemców z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.
Czytaj też: Nabywanie nieruchomości położonych w Polsce przez cudzoziemców w drodze dziedziczenia >>>
Czytaj także: Rząd chce ułatwić legalizację pobytu zagranicznym przedsiębiorcom>>
Natomiast zezwolenia na nabycie nieruchomości najczęściej wydawano podmiotom reprezentującym obywatelstwo lub kapitał z Ukrainy i Białorusi. Jak przekazał wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki, w 2021 roku takich zezwoleń wydano 598 na nabycie 957 nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni 45,34 ha. W 2020 roku było to 429 zezwoleń na nabycie 692 nieruchomości gruntowych o powierzchni 44,70 ha. Liczba wydanych zezwoleń wzrosła o 40 procent, przy czym objęta nimi powierzchnia utrzymała się na stałym poziomie.
Czytaj też: Egzekucja z nieruchomości przez cudzoziemców >>>
Zezwolenia dotyczyły najczęściej nieruchomości położonych w województwach: mazowieckim, małopolskim, wielkopolskim.
Ponadto w 2021 roku MSWiA wydało 81 decyzji odmawiających udzielenia zezwolenia cudzoziemcom. W 2020 roku odmownych decyzji było 37. Jak informuje MSWiA, przyczyny negatywnych decyzji wynikały z "niewykazania przez cudzoziemca jego trwałych więzi z Polską" albo braku spełnienia warunków, np. udokumentowania źródeł pochodzenia pieniędzy na nabycie nieruchomości.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.