Akcyza w górę - picie i palenie będzie droższe

Akcyza

Ministerstwo Finansów planuje podwyżkę od stycznia 2020 roku stawki podatku akcyzowego na używki. Chodzi o alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie. Zdaniem branży, wyższy podatek spowoduje wzrost szarej strefy w tej dziedzinie.

07.05.2019

NIK: Promieniowanie elektromagnetyczne urządzeń telefonii komórkowej poza kontrolą

Rynek i konsument Administracja publiczna Nowe technologie

W ciągu ostatnich lat transmisja danych komórkowych wzrosła 57-krotnie. Jest coraz więcej anten i instalowane są na mniejszych wysokościach, więc rośnie oddziaływanie pól elektromagnetycznych (PEM) emitowanych przez stacje bazowe (SBTK) i urządzenia mobilne na ludzi i środowisko. NIK alarmuje, że ani Inspekcja Ochrony Środowiska, ani Państwowa Inspekcja Sanitarna nie są do tego przygotowane.

07.05.2019

Protest - pracownicy sądów i prokuratur ustawią namioty przed MS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Rozpoczynający się we wtorek 7 maja protest ma trwać aż do odwołania. Porozumienie Związków Zawodowych Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości domaga się podwyżek i systemowych zmian gwarantujących wzrost wynagrodzeń. W "miasteczku" mają odbywać się też dyskusje na temat reformy sądownictwa i sytuacji związanych z nim grup zawodowych.

07.05.2019

Raport FOR: Wysokie obciążenie pracujących podatkami i składkami

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Ponad 4,1 tys. zł to łączne miesięczne obciążenie podatkami i składkami w przeliczeniu na jednego pracującego. W tym 2,2 tys. zł stanowią podatki dochodowe oraz składki na ubezpieczenie społeczne - oszacowało w swoim raporcie pt. "Ile płacy mamy z pracy?" Forum Obywatelskiego Rozwoju.

07.05.2019

Projekt proszczepionkowy zagrożony, bo podpisów zebrano "na styk"

Opieka zdrowotna

Inicjatywa „Szczepimy, bo myślimy” zebrała minimalne ponad 100 tysięcy podpisów za projektem ustawy, która ma umożliwić samorządom wprowadzenie szczepień jako kryterium przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli. - Jeśli choć kilka podpisów nie będzie prawidłowych, ustawa nie trafi do Sejmu – mówi Robert Wagner, jeden z pomysłodawców akcji.

07.05.2019

Trzynasta emerytura także dla 44 tys. osób ze świadczeniem "Mama 4 plus"

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Nie wszystkie osoby, które wnioskowały o świadczenie z programu "Mama 4 plus" mogą liczyć na trzynastą emeryturę. Aby ją dostać należało do 30 kwietnia mieć przyznane prawo do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Do tego czasu ZUS wydał ponad 44 tys. takich decyzji.

07.05.2019

Sołectwa chcą więcej praw, ale wzmocnienia wymagają też rady osiedli w miastach

Samorząd terytorialny

Wybieramy posłów, europosłów czy burmistrzów, ale często zapominamy, że bliżej nas są takie organy jak sołectwa, dzielnice czy osiedla. Chcą mieć więcej praw, a najbardziej walczą o to sołectwa. Jednak zdaniem ekspertów większego wzmocnienia potrzebują miejskie jednostki, bo więzi społeczne w miastach są słabsze, a ludzie nie wiedzą, po co rady osiedli w ogóle są. Poszerzenie uprawnień tych jednostek proponują posłowie z sejmowej komisji samorządu.

07.05.2019

MF: Nauczyciele mogą dostać pieniądze za dodatkowe zajęcia, nie za strajk

Szkoła i uczeń

Z pieniędzy zaoszczędzonych wskutek strajku samorządy mogą zapłacić nauczycielom za dodatkowe zajęcia z uczniami, ale te zajęcie muszą się odbyć. Obejście zasady niepłacenia za strajk jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych - mówi Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych, wiceminister finansów Leszek Skiba.

06.05.2019

Raport MOP: Polska wśród krajów, gdzie praca zdalna mało popularna

Rynek Prawo pracy

W ponad połowie krajów Unii Europejskiej 20 proc. pracowników pracuje zdalnie przynajmniej od czasu do czasu. W tym kontekście Polska jest wśród państw, w których odsetek takich osób jest najniższy - wynika z opublikowanego raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP).

06.05.2019

Polacy wygrali Global Legal Hackathon

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

Po raz pierwszy Polacy stanęli na podium światowego finału Global Legal Hackathon w Nowym Jorku. Zdaniem międzynarodowego jury zespół młodych prawników i informatyków przygotował w ramach konkursu jedno z najlepszych nowoczesnych rozwiązań dla prawników. W finale w sumie walczyło 12 drużyn.

06.05.2019

Minister: Nie będzie testu przedsiębiorcy, ale będą kontrole

PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Nie będzie żadnych dodatkowych instrumentów prawnych, żadnych nowelizacji prawa zmierzających do tego, aby weryfikować przedsiębiorców w Polsce - zapewniła w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Skomentowała w ten sposób zapowiedź weryfikacji samozatrudnionych. 

06.05.2019

Lokale wyborcze wciąż bez podjazdów i ze źle oznaczonymi schodami

Wybory

W roku wyborów do europarlamentu oraz Sejmu i Senatu jak bumerang wraca temat lepszego dostosowania lokali do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami. RPO pisze do przedstawicieli rządu, że nadal nie ma właściwych warunków do głosowania i jest niebezpiecznie. A to zmniejsza frekwencję.

06.05.2019

MEN: Maturzysta z oceną niedostateczną może się zgłosić do kuratorium

Zarządzanie oświatą

Prawie 16 tys. uczniów przystąpiło do egzaminu z języka polskiego na podstawie nowej ustawy zmieniającej zasady klasyfikacji uczniów. Szefowa resortu edukacji zachęca, by wątpliwości dotyczące możliwości poprawiania ocen, jeśli uczeń nie miał takiej możliwości, zgłaszać do kuratorium lub zgłosić się po poradę do prawnika.

06.05.2019

RPO powołał zastępcę, który zajmie się m.in. sprawami gospodarczymi

Prawo gospodarcze

Dr Maciej Taborowski z UW został nowym zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich. Do jego zadań należeć ma m.in. zwiększenie zaangażowania RPO w zagadnienia dotyczące ochrony środowiska, praw podatników, praw przedsiębiorców, ochrony zdrowia, a także we wszystkie sprawy, w których prawo Unii Europejskiej może oferować obywatelom skuteczną ochronę.

06.05.2019

Czy ubezpieczyciel zwróci koszty opieki przez członka rodziny?

Prawo cywilne Finanse

Nie wszyscy ubezpieczyciele, i nie wszystkie sądy uważają, że należy się odszkodowanie z tytułu nieodpłatnej opieki osoby bliskiej nad poszkodowanym np. w wypadku komunikacyjnym. Zdaniem Rzecznika Finansowego tak nie powinno być. Dlatego na wniosek Aleksandry Wiktorow rozbieżności w orzecznictwie ma rozstrzygnąć Sąd Najwyższy.

06.05.2019

Kanclerz Austrii za surowszymi karami za naruszanie reguł UE

Wymiar sprawiedliwości

Jest zbyt mało kar w Unii Europejskiej dla tych, którzy naruszają reguły zadłużenia i pozwalają migrantom "przechodzić z jednego kraju do drugiego” - stwierdził kanclerz Austrii Sebastian Kurz. Jego zdaniem wszystkie państwa członkowskie muszą przestrzegać przyjętych w UE zasad.

06.05.2019

We wtorek fizjoterapeuci zaczynają protest, a diagności przygotowują się do strajku

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

We wtorek 7 maja fizjoterapeuci masowo mają brać wolne i oddawać krew, ale to dopiero początek akcji protestacyjnej. Później zaczną strajk włoski oraz głodówki. Także diagności laboratoryjni przygotowują się do protestu i zaczynają wchodzić w spory zbiorowe z pracodawcami. Jeśli rozmowy z dyrekcjami szpitali nie przyniosą efektu, w czerwcu chcą strajkować.

06.05.2019

Ponad 23 tys. wniosków o ponowne przeliczenie emerytury kobiet z rocznika 1953

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

ZUS do 23 kwietnia przyjmował skargi na wznowienie postępowania po wyroku TK dotyczącym kobiet z rocznika ’53. Liczba skarg, które wpłynęły do oddziałów to ponad 23,5 tys. Część z nich dotyczy decyzji wydanych ponad 5 lat temu, co zgodnie z przepisami oznacza, że ZUS nie może wydać decyzji o ponownym przeliczeniu emerytury.

06.05.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski