Lokale wyborcze wciąż bez podjazdów i ze źle oznaczonymi schodami

Wybory

W roku wyborów do europarlamentu oraz Sejmu i Senatu jak bumerang wraca temat lepszego dostosowania lokali do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami. RPO pisze do przedstawicieli rządu, że nadal nie ma właściwych warunków do głosowania i jest niebezpiecznie. A to zmniejsza frekwencję.

06.05.2019

MEN: Maturzysta z oceną niedostateczną może się zgłosić do kuratorium

Zarządzanie oświatą

Prawie 16 tys. uczniów przystąpiło do egzaminu z języka polskiego na podstawie nowej ustawy zmieniającej zasady klasyfikacji uczniów. Szefowa resortu edukacji zachęca, by wątpliwości dotyczące możliwości poprawiania ocen, jeśli uczeń nie miał takiej możliwości, zgłaszać do kuratorium lub zgłosić się po poradę do prawnika.

06.05.2019

RPO powołał zastępcę, który zajmie się m.in. sprawami gospodarczymi

Prawo gospodarcze

Dr Maciej Taborowski z UW został nowym zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich. Do jego zadań należeć ma m.in. zwiększenie zaangażowania RPO w zagadnienia dotyczące ochrony środowiska, praw podatników, praw przedsiębiorców, ochrony zdrowia, a także we wszystkie sprawy, w których prawo Unii Europejskiej może oferować obywatelom skuteczną ochronę.

06.05.2019

Czy ubezpieczyciel zwróci koszty opieki przez członka rodziny?

Prawo cywilne Finanse

Nie wszyscy ubezpieczyciele, i nie wszystkie sądy uważają, że należy się odszkodowanie z tytułu nieodpłatnej opieki osoby bliskiej nad poszkodowanym np. w wypadku komunikacyjnym. Zdaniem Rzecznika Finansowego tak nie powinno być. Dlatego na wniosek Aleksandry Wiktorow rozbieżności w orzecznictwie ma rozstrzygnąć Sąd Najwyższy.

06.05.2019

Kanclerz Austrii za surowszymi karami za naruszanie reguł UE

Wymiar sprawiedliwości

Jest zbyt mało kar w Unii Europejskiej dla tych, którzy naruszają reguły zadłużenia i pozwalają migrantom "przechodzić z jednego kraju do drugiego” - stwierdził kanclerz Austrii Sebastian Kurz. Jego zdaniem wszystkie państwa członkowskie muszą przestrzegać przyjętych w UE zasad.

06.05.2019

We wtorek fizjoterapeuci zaczynają protest, a diagności przygotowują się do strajku

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

We wtorek 7 maja fizjoterapeuci masowo mają brać wolne i oddawać krew, ale to dopiero początek akcji protestacyjnej. Później zaczną strajk włoski oraz głodówki. Także diagności laboratoryjni przygotowują się do protestu i zaczynają wchodzić w spory zbiorowe z pracodawcami. Jeśli rozmowy z dyrekcjami szpitali nie przyniosą efektu, w czerwcu chcą strajkować.

06.05.2019

Ponad 23 tys. wniosków o ponowne przeliczenie emerytury kobiet z rocznika 1953

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

ZUS do 23 kwietnia przyjmował skargi na wznowienie postępowania po wyroku TK dotyczącym kobiet z rocznika ’53. Liczba skarg, które wpłynęły do oddziałów to ponad 23,5 tys. Część z nich dotyczy decyzji wydanych ponad 5 lat temu, co zgodnie z przepisami oznacza, że ZUS nie może wydać decyzji o ponownym przeliczeniu emerytury.

06.05.2019

Szkolna wyprawka gwarantowana w ustawie

Zasady przyznawania świadczenia "Dobry Start" określi ustawa, której projekt już przekazano do konsultacji społecznych. Merytorycznie w kwestii wyprawki szkolnej niewiele się zmieni, nadal przewidziane będzie po 300 zł na każde dziecko.

06.05.2019

Reinfuss: Mamy systemowy kłopot przy diagnozowaniu boreliozy

BHP Opieka zdrowotna

Pacjenci chorzy na boreliozę często trafiają do psychiatry. Lekarze, przy szerokim spektrum objawów choroby, nie widząc konkretnej przyczyny zaburzeń, zaczynają podejrzewać pacjenta o przesadę lub wmawianie schorzenia - podkreśla w rozmowie z Prawo.pl prezes stowarzyszenia chorych na boreliozę Rafał Reinfuss.

06.05.2019

Skarbówka lubi dostawać donosy

Ordynacja Administracja publiczna Finanse

Szanowny Urzędzie, uprzejmie donoszę, że Kowalska kupiła nowy samochód, a podatków nie płaci. Krajowy Telefon Interwencyjny Krajowej Administracji Skarbowej obchodził właśnie pierwsze urodziny. Jest to specjalne narzędzie do przekazywania informacji o podejrzeniu oszustw podatkowych. Do skarbówki wpływa co miesiąc ok. 400 donosów.

06.05.2019

ZUS sprawdza, czy prawniczki zasłużyły na zasiłek macierzyński

Prawnicy Prawo rodzinne Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wzmożył kontrole matek prowadzących działalność gospodarczą, w tym matek-prawniczek. Nie podoba mu się, że ich firmy generują za małe przychody, podczas gdy właścicielki pobierają zasiłki macierzyńskie. Przedsiębiorcze mamy są tym oburzone, ale ZUS wskazuje na konieczność obrony interesu płatników.

06.05.2019

Maturzyści z ewakuowanej szkoły napiszą egzamin w czerwcu

Maturzysta, który zaśpi na egzamin, poczeka rok na kolejną szansę, by do niego przystąpić. Łagodniej przepisy traktują osoby, które nie ponoszą winy za spóźnienie na maturę. Egzamin w dodatkowym terminie napiszą m.in. zdający ewakuowani z powodu fałszywego alarmu bombowego.

06.05.2019

MS nie ustąpi - start na aplikację sędziowską lub prokuratorską do 35 lat

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości nie będzie zmieniać przepisów ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, które wprowadziły górną granicę wieku dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie do szkoły na aplikację sędziowską, prokuratorską i uzupełniającą. Zdaniem resortu nie jest to dyskryminacji ze względu na wiek.

06.05.2019

Wyższy czynsz dla najemcy komunalnego

Budownictwo

Nowe zasady wynajmu mieszkań komunalnych uderzą w najbogatszych lokatorów. Gminy będą mogły podnosić czynsz tym, którzy mają najwyższe dochody. Podawane w oświadczeniach dane najemców na temat dochodów oraz posiadanych nieruchomości i mienia będą przez samorządy cyklicznie sprawdzane.

06.05.2019

Od poniedziałku zaczynają się matury

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W poniedziałek 6 maja ponad 269,4 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpi o godzinie 9.00 do matury, która rozpocznie się od obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

06.05.2019

Kaczyński: Nam są winni za II wojnę, my nic nikomu

Prawo cywilne Administracja publiczna

W związku z II wojną światową są zobowiązania finansowe, ale wobec Polski i Polaków. To nam niektórzy na zachód od naszych granic są winni setki miliardów euro czy dolarów, może więcej niż bilion, a nie my; my nie jesteśmy nikomu nic winni - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

06.05.2019

Policja: Nielegalne adopcje zazwyczaj poprzez internet

Wymiar sprawiedliwości Policja

W 2018 roku policja prowadziła zaledwie kilka spraw dotyczących organizowania nielegalnych adopcji dzieci. Sprawdzano też zamieszczane w internecie oferty dotyczące sprzedaży lub oddania - w większości przypadków - jeszcze nienarodzonych dzieci - mówi w rozmowie z Prawo.pl mł. insp. Michał Grzelec, naczelnik Wydziału do walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego KGP.

05.05.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski