Ankieta dla pracowników pomocy społecznej ma pomóc rozwiązać problemy w pracy zdalnej

Pomoc społeczna Koronawirus

Analiza odpowiedzi pracowników pomocy społecznej ma pomóc w stworzeniu strategii w obszarze pracy socjalnej w warunkach pandemii. Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim bada, jakie trudności związane są z realizacją pracy zdalnej w czasie COVID-19.

03.09.2020

Rusza kolejna edycja Finansoaktywnych

Finanse publiczne Szkoła i uczeń Finanse

Do 30 września można zgłaszać się do szóstej edycji programu Finansoaktywni. Organizuje go Ministerstwo Finansów. Tematem przewodnim w tym roku jest planowanie budżetu i jego znaczenie w codziennym życiu. Zainteresowane szkoły podstawowe i zespoły mogą przystąpić do programu już teraz.

03.09.2020

Sama białaczka to za mało, by uczyć się zdalnie

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Przewlekła choroba lub osłabiona odporność nie są same w sobie powodem, by dziecko uczyło się wyłącznie zdalnie. Nie wystarczy wniosek rodziców i zaświadczenie lekarskie - potrzebne jest uzyskanie opinii Sanepidu, a ta będzie w większości przypadków negatywna.

03.09.2020

Konieczność współpłacenia przez pacjentów jest nieuchronna

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Każdy pacjent powinien mieć limit na świadczenia zdrowotne, a po przekroczeniu go musiałby płacić za leczenie. Limity nie powinny dotyczyć tylko procedur i leków ratujących życie. Współpłacenie pacjentów za świadczenia jest nieuniknione – uważa prof. dr hab. n. med. Ryszarda Chazan, przewodnicząca Komitetu Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk.

03.09.2020

Program „Posiłek w szkole i w domu” wspiera uczniów i osoby starsze

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Finanse samorządów Szkoła i uczeń

Główne założenia programu „Posiłek w szkole i w domu” to ciepły posiłek w szkole dla uczniów z biedniejszych rodzin i finansowe wsparcie na wyposażenie czy remont szkolnej stołówki. Resort rodziny przypomina, że ze wsparcia mogą też korzystać osoby starsze. Rządowy program jest adresowany do samorządów.

03.09.2020

Ulga tylko na pierwszą kasę fiskalną

VAT Rachunkowość

Rozwój firmy, rozszerzenie działalności gospodarczej i zakup kolejnych kas fiskalnych nie dają już prawa do skorzystania z ulgi na zakup urządzenia. Na podatkowy bonus zasługują tylko te kasy, które przedsiębiorca nabył na początku prowadzenia biznesu. Fiskus jest nieugięty. Doradcy podatkowi uważają jednak, że z odliczenia powinno się korzystać w szerszym zakresie.

03.09.2020

Dofinansowanie wynagrodzeń - jest dezinformacja, może być chaos

Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Do 27 września przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o dofinansowanie ze środków FGŚP wynagrodzeń pracowników nieobjętych przestojem, przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy w następstwie COVID-19 – twierdzi resort pracy. Pismo takiej treści trafiło, według informacji Prawo.pl, do wojewódzkich urzędów pracy, które tę pomoc przyznają. Tego dnia traci bowiem moc art. 15g, do którego odsyła wiele przepisów z tarcz antykryzysowych.

03.09.2020

MS analizuje jak pomóc samorządom prawniczym w wyborach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo sprawiedliwości rozważa ewentualną zmianę przepisów w celu umożliwienia zgromadzeń i przeprowadzenie wyborów do samorządu adwokackiego - ustaliło Prawo.pl. W ubiegłym tygodniu Naczelna Rada Adwokacka zarekomendowała izbom rozważenie powstrzymanie się od organizacji zgromadzeń, oraz wystąpienie z propozycjami legislacyjnymi m.in. przedłużającymi kadencję organów.

03.09.2020

Wymiana wadliwego towaru trudniejsza, ale zakupy oprogramowania - łatwiejsze

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Rząd szykuje zmiany dla konsumentów, uzasadniając je unijnymi wymogami. Lepszą ochroną zostaną objęci nabywcy oprogramowania, np. instrukcje instalacji nie powinny wprowadzać w błąd, a w umowach mają pojawić się informacje o aktualizacjach. Zmienią się też zasady reklamacji. Nie będzie można od ręki dostać zwrotu pieniędzy za niedziałający dysk czy wybrakowaną książkę. Choć zdaniem ekspertów, unijne przepisy wcale tego nie wymagają.

03.09.2020

Wnioski złożone w programie Kolej Plus czekają na ocenę

Samorząd terytorialny Transport

Rozpoczęła się analiza 96 wniosków złożonych do Programu Kolej Plus przez zarządy województw, starostwa powiatowe, urzędy miast i gmin oraz stowarzyszenia. Ocena potrwa do 26 listopada, PKP Polskie Linie Kolejowe SA wybiorą propozycje, które przejdą do kolejnego etapu. Zgłoszenia obejmują remont, odtworzenie lub budowę nowych linii kolejowych, przystanków czy mijanek.

02.09.2020

Raport. Czy przez pandemię zastąpią nas roboty?

Prawo pracy Koronawirus

Aż 53 proc. badanych boi się utraty pracy z powodu kryzysu gospodarczego po pandemii COVID-19. Polacy, jako główne obawy związane z ryzykiem utraty pracy, wskazują recesję (59,6 proc.), dłuższą izolację wywołaną zakażeniem (41,6 proc.) oraz automatyzację ich stanowiska pracy (18,7 proc.) – wynika z raportu firmy Procontent Communication.

02.09.2020

MEN: Zdalne nauczanie w 47 szkołach

W ramach bieżących działań przekazaliśmy dyrektorom środki ochrony - ponad 50 mln maseczek i 5 mln litrów płynów do dezynfekcji. Do szkół trafi także blisko 75 tysięcy termometrów bezdotykowych - informuje MEN. Dodaje, że rozpoczęcie roku obyło się bez większych problemów.

02.09.2020

Bonus za wiek, czyli świadczenie honorowe dla stulatków

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Najstarsza klientka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która otrzymuje świadczenie honorowe, mieszka na Śląsku. Kilka miesięcy temu ukończyła 114 lat. Jest ona w gronie ponad 2 tysięcy osób w kraju, którym ZUS wypłaca świadczenia z okazji setnych urodzin. W województwie śląskim taka premia za wiek trafia do 248 mieszkańców.

02.09.2020

"Solidarność" występuje w sprawie pracy zmianowej w prokuraturze

Prawnicy

MOZ NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury wystąpiła do Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego z petycją w sprawie utrzymania jednozmianowej organizacji pracy w jednostkach prokuratury. Chodzi o polecenia zastępcy Prokuratora Generalnego z maja br., zobowiązujące do wprowadzenia dwuzmianowego systemu.

02.09.2020

Autobusy dowożące dzieci do szkół są kontrolowane przez ITD

Transport

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” ruszyła, Inspekcja Transportu Drogowego prowadzi kontrole, czy autobusy szkolne są w dobrym stanie, a kierowcy trzeźwi i wypoczęci oraz czy posiadają odpowiednie kwalifikacje. Dodatkowo ze względu na czas pandemii sprawdzane jest przestrzeganie zasad sanitarnych.

02.09.2020

Konfederacja Lewiatan: rząd idzie w dobrym kierunku w sprawie OZE

Środowisko

Konfederacja Lewiatan popiera projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii przygotowany przez resort klimatu. Jednocześnie jednak apeluje o wsparcie dla istniejących odnawialnych źródeł energii po amortyzacji urządzeń, gdy przychody ze sprzedaży nie są wystarczające do pokrycia kosztów eksploatacyjnych.

02.09.2020

Przy nadaniu tytułu liczy się stan faktyczny z momentu rozstrzygania sprawy

Szkolnictwo wyższe

Tytuł profesora może być przyznany naukowcowi, który ma nie tylko własny dorobek, ale także brał udział w wychowaniu kolejnego pokolenia badaczy, a komisja nadająca tytuł powinna brać pod uwagę stan faktyczny obowiązujący w momencie rozstrzygania sprawy - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

02.09.2020

Branża cyfrowa: opłata reprograficzna do zmiany

Prawo gospodarcze

Przedstawiciele branży cyfrowej z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, zrzeszeni w Digital V4, apelują o zmiany dotyczące opłaty reprograficznej. Ich zdaniem dystrybucja filmów i muzyki opiera się obecnie na streamingu. Dlatego pobieranie opłat na rzecz artystów od odtwarzaczy, płyt CD, a także - jak się planuje - od smartfonów, mija się z jej celem.

02.09.2020

Umowa ubezpieczenia podlega podatkowi u źródła

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w niedawnym wyroku (sygn. akt I SA/Po 87/20), stwierdził, że umowa ubezpieczenia jest świadczeniem podobnym do umów gwarancji i poręczeń w świetle art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT. Stanowisko to jest zbieżne ze stanowiskiem dyrektora KIS prezentowanym w wydawanych interpretacjach indywidualnych – piszą eksperci KPMG w Polsce.

02.09.2020