NIK: Małe szanse na szybkie wdrożenie w Polsce modelu gospodarki o obiegu zamkniętym

Samorząd terytorialny Środowisko

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wyglądają działania na rzecz ograniczenia powstawania odpadów z tworzyw sztucznych. Okazuje się, że szanse na szybkie wdrożenie w naszym kraju modelu gospodarki o obiegu zamkniętym są niewielkie. Brakuje rzetelnych danych o ilości wytworzonych odpadów z tworzyw sztucznych oraz zidentyfikowania pełnego i ostatecznego sposobu ich zagospodarowania,

08.01.2021

W najbliższych tygodniach prezydent powoła radę ds. ochrony zdrowia

Opieka zdrowotna

Prezydent Andrzej Duda ma w najbliższych tygodniach powołać złożoną z ekspertów radę poświęconą tematyce ochrony zdrowia. Wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik zapowiada, że planowane jest również powołanie gremiów zajmujących się m.in. ochroną środowiska czy sprawami młodzieży.

08.01.2021

E-skierowania mogą poprawić dostęp do szpitali i specjalistów

Zawody medyczne Zarządzanie

Od piątku 8 stycznia ochronę zdrowia, publiczną i prywatną, czeka rewolucja. Od tego dnia lekarze będą musieli wystawiać elektroniczne skierowanie do specjalistów i szpitali. Każde będzie odnotowane w systemie. Zdaniem ekspertów i lekarzy cyfryzacja powinna poprawić transparentność dostępu do świadczeń medycznych.

08.01.2021

Slim VAT, zamiast uprościć, jeszcze bardziej skomplikował rozliczanie faktur korygujących

VAT Rachunkowość

Obowiązujący od stycznia tzw. pakiet Slim VAT w założeniu miał uprościć rozliczenia podatkowe. Okazuje się jednak, że przynajmniej część nowych rozwiązań rodzi jeszcze większe wątpliwości niż wcześniej. Jest tak m.in. z fakturami korygującymi in minus. W rezultacie firmy będą musiały gromadzić stosy dodatkowych dokumentów i potwierdzeń.

08.01.2021

Mieszanie w działach – nie wiadomo, ile mamy ministerstw

Administracja publiczna

Miało być prościej i taniej, tymczasem po rekonstrukcji rządu pod tym względem niewiele się zmieniło. Prawo pozwala elastycznie kształtować strukturę rządu - nie ustala liczby ministrów, departamentów czy ministerstw. Ta możliwość doprowadziła teraz do stanu, w którym dość trudno się zorientować, z ilu ministerstw składa się nasz rząd.

08.01.2021

Państwo pozwoliło na zniszczenie dokumentów, a teraz brakuje ich do ustalania emerytur

Emerytury i renty

Osoby pracujące w latach 70., 80. czy 90. mają problem z udokumentowaniem okresów zatrudnienia i zarobków koniecznych do ustalenia wysokości emerytury lub renty. W wielu przypadkach tych dokumentów już nie ma, bo zostały zniszczone. Państwo nie zadbało o zasady przechowywania tej dokumentacji, a ZUS oblicza teraz świadczenia od płacy minimalnej.

08.01.2021

Minister wystąpi o objęcie organizatorów sportu masowego Tarczą Antykryzysową

Finansowanie zdrowia Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 2 (zawieszona)

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu zadeklarował, że będzie współpracował ze Związkiem Organizatorów Sportu Masowego w zakresie planu odmrażania branży. Wcześniej resort sportu wystąpi z wnioskiem o objęcie organizatorów sportu masowego Tarczą Antykryzysową.

07.01.2021

Wkrótce rozwój społecznych agencji najmu - jest projekt

Samorząd terytorialny Budownictwo Koronawirus

Będą społeczne agencje najmu i rozszerzone grono najemców mogących ubiegać się o dopłaty z „Mieszkania na start”. Wszystko, by zwiększyć dostępność mieszkań. To kolejny projekt w ramach pakietu mieszkaniowego. Ma na celu poprawę dostępności mieszkań dla osób o niskich dochodach.

07.01.2021

E-skierowania do szpitala i specjalisty - odpowiedzi na najczęstsze pytania

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Od piątku 8 stycznia 2021 roku większość lekarzy przestanie wypisywać papierowe skierowania. Obowiązkowe będą bowiem te elektronicznie. Będą działać na podobnej zasadzie jak e-recepta. By zapisać się do szpitala czy specjalisty będzie trzeba podać czterocyfrowy kod ze skierowania i numer PESEL.

07.01.2021

Status osoby zaszczepionej da pewne uprawnienia

Opieka zdrowotna Koronawirus

Nie chodzi o specjalne przywileje tylko o status osoby zaszczepionej, ale osoba zaszczepiona będzie m.in. zwolniona z konieczności odbywania kwarantanny po powrocie do kraju - zapowiedział szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, informując o pracach nad projektem rozporządzenia w tej sprawie.

07.01.2021

Rzecznik chce dłuższej listy firm uprawnionych do pomocy z tarczy finansowej

Małe i średnie firmy Tarcza finansowa

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw wystąpił do premiera z wnioskiem o poszerzenie listy branż uprawnionych do pomocy rządowej z projektowanej Tarczy Finansowej 2.0 PFR dla mikro, małych i średnich firm, która przewiduje objęcie pomocą 45 branż. Chodzi o firmy, które decyzją rządu nie mogą prowadzić działalności, a ich numer PKD wyklucza uzyskanie pomocy.

07.01.2021

Rząd: Samorządy będą ważnym partnerem Narodowego Programu Szczepień

Samorząd terytorialny Koronawirus

Samorządowcy ustalili z przedstawicielami rządu zasady udziału w Narodowym Programie Szczepień. Chodzi o wspólną akcję promującą oraz zadania gmin w dowożeniu mieszkańców na szczepienia. Zgodnie z porozumieniem gminy zapłacą 20 procent kosztów. Podstawą prawną przekazania pieniędzy ma być decyzja wydana w trybie ustawy COVID-owej gminom przez wojewodów.

07.01.2021

85 tysięcy lekarzy, ratowników i pielęgniarek dostało dodatek covidowy

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W listopadzie NFZ wypłacił ponad 603,5 mln zł na dodatkowe wynagrodzenie dla lekarzy za pracę z pacjentami covidowymi. To prawie cztery razy więcej niż w sumie od kwietnia do września. W listopadzie dodatek otrzymało je 85 420 pracowników medycznych z 490 placówek. To dla nich druga pensja.

07.01.2021

Niemieccy dziennikarze apelują do KE o przyjrzenie się zmianom w polskiej prasie

Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Niemiecki Związek Dziennikarzy zaapelował do Komisji Europejskiej "o przyjrzenie się rozwojowi rynku gazet w Polsce w momencie, gdy na początku 2021 r. w Polsce ma obowiązywać mechanizm praworządności". Apel wystosowany został w związku z zamiarem zakupu przez PKN Orlen sieci lokalnych gazet. Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich uznał to za mieszanie się w wewnętrzne sprawy Polski.

07.01.2021

Minister chce uprościć proces odrolnienia gruntów na cele publiczne

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo gospodarcze

Minister do spraw rozwoju samorządów Michał Cieślak zaprasza samorządowców do zgłaszania propozycji zmian prawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ruszyły prace nad przeglądem przepisów w tym zakresie.

07.01.2021

Roczny koszt pracownika z tytułu uczestnictwa w PPK to przeciętnie 1 453 zł

Domowe finanse PPK

W 2020 roku uczestnik PPK, który nie dokonał zwrotu środków w ciągu pierwszego roku, przeciętnie uzyskał na swoim rachunku PPK zwrot 95 proc., a ten, który wypłacił wszystkie środki ma w kieszeni 50 proc. więcej niż sam wyłożył plus 23 proc. zapisane dodatkowo na koncie emerytalnym w FUS. Inwestycje na własną rękę przyniosłyby tylko 10,5 proc.

07.01.2021

UOKiK blokuje przejęcie Eurozet przez Agorę

Ochrona konkurencji

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zakazał przejęcia spółki Eurozet, właściciela między innymi radia Zet przez Agorę, wydawcę Gazety Wyborczej, ale też radia TOK FM, Złote Przeboje. Jego zdaniem, w wyniku koncentracji powstałaby silna grupa radiowa, mogąca ograniczać konkurencję na rynku reklamy radiowej oraz rozpowszechniania programów radiowych.

07.01.2021

Jest rozporządzenie w sprawie szczepień, ale nie mówi, kto ma pierwszeństwo

Opieka zdrowotna Koronawirus

Szczepionkę firmy Pfizer i BioNTech można podawać od 16 roku życia, ale nie w Polsce. Zgodnie z wydanym właśnie rozporządzeniem Ministra Zdrowia szczepieniami są objęte osoby, które ukończyły 18. rok życia. Jednak mimo głośnych kontrowersji wokół tej sprawy, nowa regulacja nie określa, kto w jakiej kolejności powinien zostać zaszczepiony.

07.01.2021

Członek rządu podważa ustalenia unijnego szczytu

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wszystkimi środkami staramy się zablokować europejskie rozporządzenie w sprawie mechanizmu warunkowości - powiedział w czwartek minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Wójcik. I podkreślił, że rozporządzenie to jest bardzo niebezpieczne dla Polski. Wójcik jest w rządzie ministrem odpowiedzialnym m.in. za sprawy związane z przynależnością Polski do UE.

07.01.2021

Ostatnie dni na złożenie wniosku dla rocznika 1953

Domowe finanse Emerytury i renty

Osoby, które urodziły się w 1953 r. i nadal pobierają wcześniejszą emeryturę, mogą jeszcze wystąpić o naliczenie nowej emerytury na korzystnych zasadach. Na złożenie wniosku pozostało już tylko kilka dni. Termin upływa bowiem w najbliższy poniedziałek, 11 stycznia 2021 roku.

07.01.2021