Zgodnie ze zmienionymi przpisami, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmuje od 2022 r. obsługę 500 plus. To oznacza, że sprawy dotyczące wypłat przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane przez samorządy, które będą wypłacały pieniądze już przyznane do końca maja 2022 r. Natomiast ZUS od 1 stycznia będzie wypłacał nowe, przyznane już przez siebie świadczenia. W lutym zacznie też przyjmować wnioski na kolejny okres świadczeniowy, który rozpocznie się od 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 31 maja 2023 r.

Czytaj: Od 1 stycznia wnioski o 500 plus do ZUS tylko elektronicznie>>

- Kreator wniosków został już przez nas przetestowany, działa prawidłowo i zostanie uruchomiony 1 stycznia nowego roku – zapewnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Już w styczniu będą mogły z niego skorzystać te osoby, które do tej pory nie wnioskowały o pieniądze na dziecko i składały wniosków do gminy a także te osoby, którym dopiero urodziło się dziecko – wyjaśnia. 

 

 

Z kreatora będą mogły skorzystać także osoby, które wróciły z zagranicy spoza Unii Europejskiej. Według rzeczniczki, kreator pomoże, krok po kroku, wypełnić wniosek, uwzględniając specyfikę danego wnioskodawcy. Tym samym wyeliminowane zostaną pomyłki, które pojawiały się sią na papierowych wnioskach.