Wolność wypowiedzi na uczelniach niekoniecznie lepiej chroniona

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki chce lepiej chronić wolność słowa na uczelniach. Zadba o to specjalna komisja, ale w ocenie ekspertów rozwiązanie to jest raczej problematyczne. Po pierwsze istniejące gwarancje w tym zakresie są wystarczające, po drugie tak znowelizowane przepisy mogą być wykorzystywane przez wyznawców dość skrajnych poglądów - np. osób kwestionujących kulistość ziemi.

05.02.2020

Problem z ławnikami SN trwa - teraz spór o szkolenie z etyki

Wymiar sprawiedliwości

Ławnicy orzekający w dwóch nowych izbach Sądu Najwyższego: Kontroli Nadzwyczajnej oraz Dyscyplinarnej mieli zostać przeszkoleni z zakresu etyki. Temat ważki - bo jak wskazują - wielu z nich z dylematami etycznymi styka się na co dzień. Wśród prelegentów nie znaleźli się jednak sędziowie Sądu Najwyższego tylko m.in. dwaj księża. Strata pieniędzy i czasu - mówią ławnicy.

05.02.2020

ZUS: Coraz więcej kontroli zwolnień lekarskich i wstrzymanych świadczeń

Finanse publiczne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W 2019 roku ZUS przeprowadził ponad 574 tysięcy kontroli zwolnień lekarskich. W efekcie zaoszczędzono ponad 207,7 mln złotych. Niektórzy na zwolnieniu pracowali, inni byli zdrowi w momencie badania przez lekarza orzecznika – ustaliło Prawo.pl. Zakład obniżył wysokość ponad 163 tysięcy zasiłków chorobowych i świadczenia rehabilitacyjnego na prawie 170,1 mln złotych.

05.02.2020

Związki partnerskie wymagają zmian w prawie

Prawo cywilne Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Do debaty publicznej – tym razem za sprawą wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy – wracają związki partnerskie. Problem staje się pilny, bo Polacy coraz częściej rezygnują z małżeństw. Dotyka ich jednak wiele trudności – od prawa do informacji o stanie zdrowia, prawa do pochówku, po kwestie finansowe. Muszą uciekać się do różnych sztuczek i lawirować między przepisami.

05.02.2020

Deklaracje śmieciowe po zmianie ustawy

Samorząd terytorialny Środowisko

Nowelizacja ustawy śmieciowej określa, kto i kiedy powinien złożyć na nowo deklaracje śmieciowe. Zmiana deklaracji może też wynikać z uchwał rady gminy. Dotyczy to na przykład kompostujących odpady i właścicieli nieruchomości niezamieszkałych. Odrębnych deklaracji nie muszą składać mieszkańcy bloków.

05.02.2020

Senat publicznie przedstawi swój projekt ustawy o KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na 3 marca zaplanowane zostało wysłuchanie publiczne w sprawie senackiego projektu zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Wysłuchanie będzie częścią pierwszego czytania projektu, które rozpocznie się 25 lutego. Zdecydowały o tym we wtorek połączone senackie komisje ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji.

04.02.2020

Ustawa mająca dyscyplinować sędziów już podpisana 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym. Wprowadzi ona odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów m.in. za kwestionowanie statusu sędziów powołanych z udziałem nowej KRS, a także zmieni zasady wyboru kandydatów na pierwszego prezesa SN. Komisja Europejska poinformowała, że analizuje nową ustawę.

04.02.2020

MC: W Rejestrze Danych Kontaktowych jest już milion wpisów

Samorząd terytorialny Nowe technologie

Ministerstwo Cyfryzacji podliczyło, że w Rejestrze Danych Kontaktowych jest już milion wpisów. Dzięki niemu urzędnicy mają dostęp do aktualnych danych kontaktowych obywateli i zamiast wysyłać pismo – mogą zadzwonić.

04.02.2020

Rząd za wprowadzeniem podatku cukrowego

Rząd chce aby napoje słodzone oraz napoje alkoholowe były droższe o 1 zł droższe. Zamierza w ten sposób zniechęcać społeczeństwo do spożywania nadmiernej ilości cukru, który prowadzi do otyłości, a w konsekwencji do cukrzycy. Pieniądze z podatku cukrowego mają trafić do NFZ i samorządów.

04.02.2020

Więcej pieniędzy na nowy system do walki z epidemią raka

250 mln zł wyda rząd w tym roku na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej, a w kolejnych latach fundusze mają być jeszcze wyższe. Pieniądze mają być m.in. przeznaczone na badania przesiewowe w kierunku wykrywania nowotworów. Rząd przyjął we wtorek uchwałę w sprawie tego programu na lata 2020 -2030.

04.02.2020

Nagrywanie interwencji przez policję - rząd przyjął rozporządzenie

Policja

Przyjęte we wtorek przez Radę Ministrów rozporządzenie określa sposób postępowania policjantów przy wykonywaniu uprawnień wynikających z nowelizacji ustawy o Policji. Chodzi m.in. o zabezpieczanie śladów - pobieranie odcisków palców, czy wymazu ze śluzówki policzków, ale też nagrywanie w miejscach innych niż publiczne - np. podczas interwencji domowych.

04.02.2020

UOKiK: Uwaga na wynajem telefonów

Rynek i konsument Nowe technologie Prawo gospodarcze

Trzeba uważać na firmy, które oferują najem zamiast sprzedaży sprzętu elektronicznego - ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który otrzymuje skargi na sklepy, które w niedostatecznie czytelny sposób informują o charakterze zawieranej z konsumentem umowy - czy jest to sprzedaż, czy najem sprzętu elektronicznego.

04.02.2020

SN: Sędziowie Izby Karnej zastępują kolegów z Izby Kontroli

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Skład złożony z sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego rozpatrzył trzy zaplanowane na wtorek sprawy, które miała rozpoznać Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. O przeniesienie rozpatrywania tych spraw poprosiła prezes nowo utworzonej Izby Joanna Lemańska. Od wydanej 23 stycznia br. uchwały SN izba ta nie orzeka.

04.02.2020

Więcej ośrodków szkoleniowych dla lekarzy

Zawody medyczne

Instytuty badawcze będą mogły szybciej wydawać lekarzom certyfikaty potwierdzające ich umiejętności. Tak wynika z autopoprawki do projektu noweli ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, którą dziś przyjął rząd. Zmiany mają ułatwić podejmowanie pracy na terenie Polski cudzoziemcom spoza obszaru Unii Europejskiej.

04.02.2020

Rząd chce ograniczenia agresywnego planowania podatkowego

Ordynacja CIT PIT Podatki międzynarodowe

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, które mają ograniczyć stosowanie agresywnego planowania podatkowego o charakterze transgranicznym. Dzięki nowym rozwiązaniom budżet państwa i samorządy zyskają łącznie ponad 735 milionów złotych rocznie. Zmiany wejdą w życie w kwietniu 2020 roku.

04.02.2020

Spory o najem często trafiają do arbitrażu

Prawo cywilne Spółki

W 2019 roku do Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej wpłynęło 175 nowych spraw, w 100 arbitrzy wydali decyzje kończące postępowanie. Najczęściej arbitrzy rozstrzygali spory z zakresu najmu. Niemal 72 proc. spraw to spory o wartości od 10 tys. zł do 1 mln zł.

04.02.2020

Rzecznik: Małe firmy powinny składać mniej sprawozdań

Środowisko

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców chce, by 45 tys. firm zostało zwolnionych z obowiązku składania sprawozdania o korzystaniu ze środowiska, czyli wysokości emisji substancji i gazów cieplarnianych do powietrza, a także ilości składowanych odpadów. Argumentuje, że skoro nie muszą wnosić opłat, to nie powinny być obciążone biurokratycznym obowiązkiem.

04.02.2020

RPD ujednolica zgody na udział dzieci w zajęciach pozaszkolnych

Zarządzanie oświatą

Brak jednolitych dokumentów składanych przez rodziców w związku z zajęciami dziecka w szkole i poza szkołą to poważne utrudnienie - uważa rzecznik praw dziecka. Dlatego na swojej stronie internetowej udostępnia wzory, które mogą wykorzystywać zarówno szkoły, jak i rodzice uczniów.

04.02.2020

DWF zwiększa liczbę partnerów

Rynek

Dotychczasowe grono partnerów DWF Poland zostało wzmocnione o dwóch prawników: dr Piotra Kunickiego i Oskara Waluśkiewicza, a na stanowisko Counsel awansowała Ewelina Wętrys, LL.M.. Wszyscy prawnicy są związani z kancelarią od kilku lat.

04.02.2020

Jest projekt ustawy o rekompensatach za droższą energię

Pomoc społeczna Prawo gospodarcze

Projekt ustawy o rekompensatach za tegoroczne podwyżki cen prądu jest gotowy - poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak wyjaśnił, przewidziano w nim pełną rekompensatę 12-proc. podwyżek rachunków za prąd do domów. - Intencja jest taka, by rzeczywiście 100 procent nadpłaty w stosunku do zeszłego roku zrekompensować - zapowiedział.

04.02.2020
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski