Będą nowe przepisy o cyberbezpieczeństwie i więcej obowiązków dla firm i urzędów

Nowe technologie

Wzmacniamy krajowy system cyberbezpieczeństwa - tak Ministerstwo Cyfryzacji określa projekt nowelizacji przepisów, który właśnie trafił do konsultacji publicznych. Dla części biznesu i administracji zmiana przepisów oznacza nowe obowiązki, wydatki, a także wysokie kary pieniężne. Zagrożenie mogą poczuć też producenci sprzętu i dostawcy oprogramowania.

08.09.2020

NIK: Minister edukacji nie monitoruje kształcenia cudzoziemców

Resort edukacji nie monitoruje sytuacji, nie wykonuje odpowiednich analiz, praktycznie nie ma wiedzy na temat kształcenia dzieci cudzoziemców i nie uczynił nic, aby ją uzyskać - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Ale NIK stwierdza, że nauczyciele, którzy mimo instytucjonalnego braku wsparcia wykonują swoją pracę w większości z zaangażowaniem.

08.09.2020

PiS przygotowuje lepsze prawo dla ochrony zwierząt

Środowisko

Humanitarne traktowanie zwierząt, zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, kontrola społeczna ochrony zwierząt, bezpieczne schroniska i koniec z łańcuchami dla psów - takie zmiany mają się znaleźć w projekcie dotyczącym ochrony zwierząt. - W Polsce trzeba wprowadzić nowy porządek prawny, jeśli chodzi o ochronę zwierząt - stwierdził we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

08.09.2020

Wymogi na stopień doktora habilitowanego wciąż problematyczne

Szkolnictwo wyższe

Ustawa 2.0 jest niejasna w kwestii wymogów dotyczących nadania stopnia doktora habilitowanego. Obowiązujące obecnie przepisy pozostawiają liczne wątpliwości interpretacyjne - zwracają uwagę posłowie. Wątpliwości zgłaszają też recenzenci i przedstawiciele różnych dziedzin nauki w publikowanych komentarzach.

08.09.2020

Ważny interes podatnika przesądza o prawie do ulg

Ordynacja Doradca podatkowy

Przesłanka ważnego interesu podatnika warunkuje – obok warunku interesu publicznego – zastosowanie jednej z istotniejszych dla podatnika instytucji m.in. instytucji umorzenia zaległości podatkowych. Problem jednak w tym, że przepisy tego pojęcia nie definiują. Może to więc powodować zbyt rygorystyczne podejście i trudności w uzyskaniu ulgi czy umorzenia podatku.

08.09.2020

MSZ: Polska w amerykańskim rejestrze giełdowym, ale nie jako firma i bez konsekwencji

Finanse publiczne Prawo gospodarcze

W rejestrze Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych jako podmiot zarejestrowany przez polskie Ministerstwo Finansów figuruje POLAND REPUBLIC OF. MSZ to potwierdza, ale wyjaśnia, że ma to związek z emisją polskich obligacji na rynku amerykańskim, ale nie ma prawnomiędzynarodowych konsekwencji, a zwłaszcza nie nadaje Polsce charakteru firmy.

08.09.2020

Kolejne uczelnie decydują o zdalnych lub mieszanych studiach w semestrze zimowym

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Semestr zimowy w roku akademickim 2020/2021 na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się zdalnie - poinformowała w poniedziałek uczelnia. Natomiast decyzję o wprowadzeniu systemu mieszanego w piątek zakomunikowały władze Uniwersytetu Wrocławskiego, a wcześniej podobne zarządzenia ogłosiły m.in. uniwersytety Śląski, Zielongbórski i Warmińsko-Mazurski.

08.09.2020

We wtorek poprawkowe matury

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Dziś od godziny 14.00 przeprowadzone zostaną w całym kraju poprawkowe egzaminy maturalne. Będą to tylko egzaminy pisemne, a zamiar ich zdawania zgłosiło 57,3 tys. abiturientów. Maturzyści będą je pisać w miejscach wskazanych przez ich macierzyste okręgowe komisje egzaminacyjne.

08.09.2020

W 2021 r. minimalna emerytura wzrośnie... o 50 zł

Emerytury i renty

W przyszłym roku minimalna emerytura wzrośnie o 50 zł i wyniesie 1250 zł brutto - zapowiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Dodał, że takie są możliwości budżetowe.

08.09.2020

"Odchudzenie" SN? Wkrótce kolejny etap reformy sądów

Wymiar sprawiedliwości

Z niemal 100 sędziów w Sądzie Najwyższym ma pozostać 20–30. Reszta przejdzie w stan spoczynku. W sądach ma z kolei zmniejszyć się liczba osób funkcyjnych - tak ma wyglądać kolejny etap reformy sądownictwa.

08.09.2020

Po pierwszym tygodniu szkoły - 53 placówki pracują zdalnie

Szkoła i uczeń

Od 1 września szkoły wróciły do stacjonarnego nauczania. Obowiązują w nich wytyczne sanitarne. Z informacji, które przekazała wiceminister edukacji Marzena Machałek wynika, że na ponad 48,5 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych 53 pracują w trybie zdalnym, a 29 w trybie mieszanym.

08.09.2020

Przychodnie boją się odpowiedzialności za walkę z pandemią

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Nowa strategia Ministerstwa Zdrowia dotycząca walki z pandemią w najbliższych miesiącach ciągle budzi duże kontrowersje. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej uważają wręcz, że nie jest to żadna strategia, lecz doraźne działania decydentów, którzy przerzucają koszty i ryzyko walki z COVID - 19 na POZ.

08.09.2020

PIP pracodawców w czasie epidemii karze za zaniedbania w BHP i opóźnienia wypłat

Prawo pracy BHP Koronawirus

Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz niewypłacanie w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę - to najczęstsze w ostatnich miesiącach powody ukarania mandatami karnymi przedsiębiorców – ustalił Prawo.pl. W pierwszym przypadku PIP nałożyła 1529 mandatów, w drugim – 495. PIP nie informuje jednak, co robi dla wsparcia pracodawców i pracowników w trudnym czasie pandemii.

08.09.2020

Handel domaga się jasnych przepisów w sprawie maseczek

Koronawirus

Polacy kwestionujący obowiązek noszenia maseczek - stają się zmorą handlowców. Coraz więcej klientów odmawia zasłaniania nosa i ust w sklepach czy na targowiskach i zapowiada zorganizowane protesty. Na prośbę o założenie maseczki, pokazują oświadczenie, że zgodnie z Konstytucją nie mają takiego obowiązku. Dlatego handlowcy domagają się od Ministerstwa Zdrowia pilnych zmian w przepisach.

08.09.2020

Polacy omijają zakaz lotów, a Komisja Europejska ocenia nasze przepisy

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Omijanie zakazów lotów do 44 państw świata przez Polaków odbywa się na ich własne ryzyko. Mogą stracić pieniądze i zdrowie. Natomiast sam zakaz lotów między państwami członkowskimi wprowadzony przez rząd jest oceniany przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego. Niewykluczone, że Komisja Europejska zaleci zmianę przepisów.

08.09.2020

Burmistrz może wydawać polecenia naczelnemu gazety, ale rada nie

Samorząd terytorialny

Wydawca gazety nie może wkraczać w kompetencje redaktora naczelnego. Ma prawo go powołać, a jeśli mu nie odpowiada - zawsze może go odwołać. Tzw. gazety samorządowe wydają wójtowie i burmistrzowie, więc sytuacja redaktorów, zazwyczaj urzędników, nie jest łatwa. Na pewno jednak rada gminy nie może narzucić obowiązków związanych z gazetą ani burmistrzowi, ani naczelnemu.

08.09.2020

Skarbówka na tropie członków zarządów

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki

Prawnicy zwracają uwagę, że w ostatnim czasie organy podatkowe zaczęły masowo wydawać decyzje o odpowiedzialności członków zarządu za niezapłacone lub źle rozliczone firmowe podatki. Sprawa jest szczególnie problematyczna zwłaszcza dla byłych szefów. W praktyce muszą oni udowodnić swoją niewinność, a na dyskusje merytoryczne dotyczące długów, jest już za późno.

08.09.2020

Lekarz rodzinny telefonicznie zleci test na koronawirusa

Zawody medyczne Koronawirus

Lekarze POZ będą mogli w najbardziej oczywistych sytuacjach skierować na testy w kierunku COVID-19 na etapie teleporad, bez osobistego badania. - Wypracowaliśmy rozwiązanie – poinformował w poniedziałek po ponad czterogodzinnych rozmowach z przedstawicielami lekarzy rodzinnych minister zdrowia Adam Niedzielski.

07.09.2020